Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Caut 2xMonitor pentru programare!

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
daniel11111

daniel11111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.05.2015
Salut, de ceva timp lucrez acasa ca software developer si am un singur monitor vechi de 22 inch de la samsung. Am nevoie de mai mult spatiu pentru lucru, m-am gandit la variante 32 inch full hd, dar cred ca e prea mica rezolutia, 2xmonitoare 27 inch sunt scumpe, varianta optima pret/suprafata utila de lucru am considerat ca e 2xmonitoare de 22 inch full hd.

Nu vreau sa dau multi bani pe ele, dar cu singuranta nu voi cumpara cele mai ieftine, deci caut un raport bun de calitate pret. As prefera sa fie IPS deoarece am auzit ca ar avea culorile mai naturale si sa fie friendly pentru ochi (aspect foarte important pentru mine), sa vad textul clar.

Iau in considerare urmatoarele modele:

https://www.emag.ro/...  (.Philips 227E7QDSB/00)
https://www.emag.ro/... (.Philips 226V4LAB)
https://www.emag.ro/... (.AOC M2470SWDA2)


Dar desigur astept recomandarile celor ce se stiu mult mai bine decat mine. Mersi anticipat. Posted Image

Edited by daniel11111, 16 September 2017 - 18:30.


#2
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Ai uitat sa precizezi de ce buget dispui ! Posted Image

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
pt 32 e mic full hd, adica 1920x1080, insa scoti din calcul scopul acelor monitoare, adica programarea. cu cat vei urca mai mult in  rezolutie, cu atat va fi mai mic scrisul. esti sigur ca stii la ce te inhami? o rezolutie de 2160 cred ca ti-ar fi optima pt un 32, pt 27 un 1440 ar fi excelent.

#4
daniel11111

daniel11111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.05.2015

View PostEmyBoss7, on 16 septembrie 2017 - 18:35, said:

Ai uitat sa precizezi de ce buget dispui ! Posted Image

Imi cer scuze, greseala mea Posted Image  Pai bugetul subiectiv e ~ 500 lei de fiecare, nu sunt foarte pretentios, dar vreau sa imi pastrez ochii si sa am suficient spatiu de lucru ca sa fiu eficient, 22 inch puse unul langa altul, acelasi model, pare sa ofere suficient spatiu de lucru. Posted Image

View PostDany_Darke, on 16 septembrie 2017 - 18:50, said:

pt 32 e mic full hd, adica 1920x1080, insa scoti din calcul scopul acelor monitoare, adica programarea. cu cat vei urca mai mult in  rezolutie, cu atat va fi mai mic scrisul. esti sigur ca stii la ce te inhami? o rezolutie de 2160 cred ca ti-ar fi optima pt un 32, pt 27 un 1440 ar fi excelent.

Facand un calcul, din punct de vedere a suprafetei utile castigi mai mult avand 2 monitoare mai mici. M-am gandit ca pentru 22-24 inch full hd e suficient. Posted Image

Edited by daniel11111, 16 September 2017 - 19:10.


#5
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
in calitate de programator amator si avid learner, cea mai buna solutie pe care am gasit-o ar fi doua monitoare non glossy de minim 22", unul in pozitie landscape si unul portrait. Priceless ala portrait pentru parcurgerea liniilor de cod. Am acum Dell refurbished, pot lua orice monitor brand name full HD cu panou non glossy (IPS de preferat) si picior care sa permita aranjarea astfel.

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu fii fraier, mai stai un pic, mai strange niste bani si ia-ti ceva calumea, de la 27" in sus.

Edited by Friskey, 16 September 2017 - 19:45.


#7
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

View Postdaniel11111, on 16 septembrie 2017 - 19:06, said:

Facand un calcul, din punct de vedere a suprafetei utile castigi mai mult avand 2 monitoare mai mici. M-am gandit ca pentru 22-24 inch full hd e suficient. Posted Image

ai zis ca ai de 22 si vrei de 32 sau 27. decide de fapt ce vrei. oricum, la 500 lei nu stiu ce monitor bun ai sa gasesti la asemenea dimensiuni. tot la 22 iti iei sau maxim 24, tn-uri cel mai probabil.

#8
KanezuY

KanezuY

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 21.12.2016
Ia-ti monitor de 32" daca vrei sa-ti misti ochii ca un cameleon dupa 3 luni..

Attached Files



#9
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Ca sa nu dai banii in vant, i-ati unul de calitate cu diagonala mai mare ( 27-32 inch ) full hd sau 2k si cand iti vei mai mari bugetul ti-l poti achizitiona si pe celalalt cu aceeasi dimensiune.

Edited by EmyBoss7, 16 September 2017 - 20:21.


#10
daniel11111

daniel11111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.05.2015

View PostDany_Darke, on 16 septembrie 2017 - 19:55, said:

ai zis ca ai de 22 si vrei de 32 sau 27. decide de fapt ce vrei. oricum, la 500 lei nu stiu ce monitor bun ai sa gasesti la asemenea dimensiuni. tot la 22 iti iei sau maxim 24, tn-uri cel mai probabil.

Mersi de comentariul tau dar am specificat ca consider 22 inch optim ca pret/dimensiune. Monitorul ce il detin are rezolutie 1680 × 1050. Posted Image

View PostFriskey, on 16 septembrie 2017 - 19:44, said:

Nu fii fraier, mai stai un pic, mai strange niste bani si ia-ti ceva calumea, de la 27" in sus.

View PostEmyBoss7, on 16 septembrie 2017 - 20:19, said:

Ca sa nu dai banii in vant, i-ati unul de calitate cu diagonala mai mare ( 27-32 inch ) full hd sau 2k si cand iti vei mai mari bugetul ti-l poti achizitiona si pe celalalt cu aceeasi dimensiune.

Nu stiu in ce domeniu lucrezi dar nu il iau pentru filme sau jocuri si nu stiu daca e necesar 2x27 inch monitor pentru ca sa rulezi un IDE fullscreen si un browser fullscreen. La majoritatea firmelor IT am vazut 2x22 inch monitoare si cand am lucrat la birou era suficient. Acu daca sunt aici developeri cu experienta, astept recomandarile lor. Posted Image

Edited by daniel11111, 17 September 2017 - 02:16.


#11
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Intenționezi sa le folosesti in modul duplicate sau extend?

Gasesti destule monitoare Flicker-Free cu Blue Light Reducer si panou IPS in jurul a 500 de lei. In eventualitatea in care monitorul respectiv nu are BLR, poti sa-ti creezi un profil custom de culori.

#12
daniel11111

daniel11111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.05.2015

View Postjegmihai, on 17 septembrie 2017 - 06:59, said:

Intenționezi sa le folosesti in modul duplicate sau extend?

Gasesti destule monitoare Flicker-Free cu Blue Light Reducer si panou IPS in jurul a 500 de lei. In eventualitatea in care monitorul respectiv nu are BLR, poti sa-ti creezi un profil custom de culori.

Salut, prin recomandare m-am referit la exemple de modele. Ca sunt stiu si eu, voiam sa vad exemple de brand/specificatii care si-au cumparat oamenii cu scopul de a lucra la birou. :)

#13
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
O optiune care se afla la o suma apropiata de bugetul tau este următorul Philips: https://www.pcgarage...nch-5-ms-black/

Are toate tehnologiile menționate mai sus, are panou IPS, design cu margini foarte mici si este model nou apărut. La capitolul conectivitate nu sta foarte bine, dispune doar de HDMI si VGA.

Ce placa video ai? Daca folosesti video onboard, ce placa de baza ai?


O alta opțiune este un BenQ GW cu panou VA: https://www.pcgarage...inch-5ms-black/

La rândul lui, este prietenos cu ochii. Panoul VA oferă contrast mai bun decât IPS-urile din aceeasi bani, dar culorile si unghiurile de vizualizare nu sunt la fel de bune. Pe de alta parte, are full-stack de conectivitate: HDMI + DVI+ VGA.

Cea de-a treia varianta este următorul LG: https://www.pcgarage...inch-5ms-black/

Din nou, ai aceleasi funcții disponibile, conectivitate completă si un panou IPS. Ce nu-mi place la el: faptul ca este de ceva timp pe piață (deci este model ceva mai vechi, implicit).

Este compromisul intre Philips si BenQ, dar asta vine cu costul design-ului cu margini mai groase.

Trebuie sa menționez ca orice panou IPS suferă de bleeding, acum depinde de norocul fiecăruia. La ultimul model pe care l-am recomandat, am sesizat pe alte forumuri si prin review-uri mai multe persoane care se plâng de bleeding relativ vizibil.

Daca esti dispus sa crești bugetul, opțiunile cresc considerabil.

#14
daniel11111

daniel11111

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 26.05.2015

View Postjegmihai, on 17 septembrie 2017 - 22:04, said:

O optiune care se afla la o suma apropiata de bugetul tau este următorul Philips: https://www.pcgarage...nch-5-ms-black/

Are toate tehnologiile menționate mai sus, are panou IPS, design cu margini foarte mici si este model nou apărut. La capitolul conectivitate nu sta foarte bine, dispune doar de HDMI si VGA.

Ce placa video ai? Daca folosesti video onboard, ce placa de baza ai?


O alta opțiune este un BenQ GW cu panou VA: https://www.pcgarage...inch-5ms-black/

La rândul lui, este prietenos cu ochii. Panoul VA oferă contrast mai bun decât IPS-urile din aceeasi bani, dar culorile si unghiurile de vizualizare nu sunt la fel de bune. Pe de alta parte, are full-stack de conectivitate: HDMI + DVI+ VGA.

Cea de-a treia varianta este următorul LG: https://www.pcgarage...inch-5ms-black/

Din nou, ai aceleasi funcții disponibile, conectivitate completă si un panou IPS. Ce nu-mi place la el: faptul ca este de ceva timp pe piață (deci este model ceva mai vechi, implicit).

Este compromisul intre Philips si BenQ, dar asta vine cu costul design-ului cu margini mai groase.

Trebuie sa menționez ca orice panou IPS suferă de bleeding, acum depinde de norocul fiecăruia. La ultimul model pe care l-am recomandat, am sesizat pe alte forumuri si prin review-uri mai multe persoane care se plâng de bleeding relativ vizibil.

Daca esti dispus sa crești bugetul, opțiunile cresc considerabil.

Salut, mersi mult de recomandari Mihai. Am placa de baza MSI Mortar B250M, Procesor grafic integrat Intel HD 610 si Placa video Radeon R5 230 2GB. Posted Image
As putea creste bugetul pana la 700 roni pe monitor, caz in care are diagonala mai mare, eu am experienta doar cu setup-ul de 2x monitoare fullhd de 22 inch si mi-a fost suficient, dat fiind ca conteaza cel mai mult campul vizual pe orizontala. De permis, imi permit si un monitor de 27 de inch dar nu ii vad rostul daca ai 2 monitoare, pare exagerat. Thanks. Posted Image

Edited by daniel11111, 17 September 2017 - 22:29.


#15
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Dedicata e cam degeaba, are output limitat iar integrata din procesor are performante mai bune. Placa de baza este foarte bine dotata, are DisplayPort, HDMI si DVI. Poti foarte bine sa scoti placa video dedicata, care iti consuma spatiu si adauga la caldura disipata de sistem, si sa folosesti placa integrata.

In jurul a 600 de lei gasim cateva optiuni foarte bune.

Avem urmatorul LG, care este dotat cu tot ce trebuie: panou IPS, margini mai subtiri decat modelele prezentate anterior, tehnologiile pentru protejarea ochiilor sunt prezente si conectivitate aproape completa: VGA + DVI + HDMI. Este model recent aparut, l-am recomandat de mai multe ori pe aici pe forum iar persoanele in cauza au fost multumite. Ce nu-mi place este ca nu are un port DisplayPort si garantia este de doar 2 ani.

A doua varianta este AOC I2369VM. La randul lui, este la fel de bine dotat precum LG-ul de mai sus si, din fericire, are si un port DisplayPort. Ca avantaje ar fi portul DP prezent si garantia de 3 ani. Trebuie mentionat ca este model mai vechi fata de LG, in rest numai de bine. AOC sunt foarte cunoscuti peste ocean, nu trebuie sa-ti faci griji.

Alte variante mai bune nu vad in banii astia, eventual un BenQ GW cu ecran de aprox. 24". Are toate dotarile prezente pe AOC si are 3 ani garantie.

M-as limita la cele 3 monitoare de mai sus, altele au diferite neajunsuri sau sunt inutil de scumpe.

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
eu am un tv de 42 full hd pus pe rol de "monitot", se vad pixeli destul de clar dar per ansamblu e se vede genial, nu trebuie sa-mi fortez ochi sa citesc...

recomandarea mea e sa mergi pe un singur monitor cat mai mare >32' si daca se poate 4k.

p.s. eu ma mai joc cu editare foto, psici cand am trecut pe "monitorul" asta am inceput sa vad absolut toate bubele la poze... nici o poza nu mi se pare ca-i ok.

Edited by arg, 18 September 2017 - 09:25.


#17
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Nu are sens pentru programare. Pentru editari si design grafic da, era ideal un monitor de care spui tu, dar nu este cazul aici.

Doua monitoare sunt de ajuns, pe unul poate sa tina IDE-ul iar pe celalalt documentatiile aferente.

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
am lucrat mult pe 2 monitoare, nu e practic, pentru ca in principiu te uiti fix la fanta dintre ele, in final aveam unul in fata si unul in stanga, probabil cel mai corect e cu 3monitoare, unul central si doua adiacente.
eu in mod normal lucrez cu 2 aplicatii diferite si cel mai simplu mi se pare sa fac split scren, una in stanga si una in dreapta.

Attached File  Clipboard01.jpg   168.65K   51 downloads

Edited by arg, 18 September 2017 - 09:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate