Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

zaharul de masa ( sucroza)

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#37
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Ce diferenta se vede? De unde stii ca este datorata inlocuirii zaharului rafinat cu mierea?
Ce cantitate de miere consumi in fiecare zi si cat la suta contine din dzr-ul vitaminei sau mineralului aflat in cea mai mare cantitate?

#38
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
cateva schimbari, nu stiu cat la suta se datoreaza mierii dar are si ea o contributie
cand consumam mai multe dulciuri, sucuri pline de zahar pe langa energie era si un fel de iritare, nervozitate.
aveam energie dar apoi si o cadere sesizabila de energie.
acum nu mai prea vad astfel de fluctuatii

cu racelile am rarit-o destul de mult, si nu doar eu dar si toata familia, copiii.
nu doar de la miere, e adevarat. ca fac cu miere siropuri presate la rece, de catina, de fructe de soc si le tin la frigider.

am si bila lenesa si din cauza asta mai ales cand mancam gras si dulce imediat ma apuca o criza de fiere si ma durea capul
sunt tot mai rare in ultimul an aceste crize.
e drept ca ma si feresc de grasimi, carne grasa si dulciuri

mai mult de 4-5 linguri pe zi nu consum, nu pot. imi place mierea dar nu as putea consuma mai multa.
nu stiu ce vitamine are mierea comparat cu DZR. dar nu pentru asta consum miere, oricum iau periodic suplimente
daca insa nu pot consuma mai mult de 4-5 linguri miere, in schimb n-as avea problema sa beau 2 litri de Cola intr-o ora
bineinteles ca nu beau ... dar as putea
ca regula generala 100 ml de Cola are 10 grame zahar
ce vreau sa zic cu asta: consumul de miere il pot controla usor, cel de zahar foarte greu
de asta cred ca zaharul produce atata dependenta

#39
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Tatal meu papa un borcanel de miere de 350 g la o masa fara sa respire. Ocazional bineinteles.
Tu te simti mai bine pentru ca ai facut mai multe schimbari.

#40
vasilefi

vasilefi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.05.2013
E mult dintr-o data dar depinde și ce face, dacă lucreaza fizic e relativ ok. Ocazional.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate