Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

zaharul de masa ( sucroza)

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Este daunator? De ce?

Eu cunosc 3 motive dar sunt discutabile.
1. Are indice glicemic ridicat. Indice glicemic mai ridicat chiar are si sucul natural de struguri, mierea, orezul etc. Astea, totusi se considera mai sanatoase.

2. Strica dintii. Nu mai tin minte exact, ceva legat de aciditate marita care se neutralizeaza cu ajutorul calciului.

3. Aliment foarte rafinat si prelucrat iar in procesul de producere se folosesc diferite substante chimice (?) foarte daunatoare. Care-s ele? Cum dauneaza?

Cred ca nu mai are rost sa ne legam de fructoza din zahar.

Astept comentarii la cele trei puncte si daca mai stiti altele va rog sa le expuneti.

Daca dai o simpla cautare pe google gasesti " zaharul otrava" "toxina care ne ucide" etc. E groaznic.

#2
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,545
  • Înscris: 05.12.2005
Provoacă şi dependenţă pe lângă altele.

#3
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014
Zaharul e o sursa inutila de calorii. Carbohidrati de slaba calitate care nu au niciun beneficiu.

Tot ce mananci in ziua de azi are zahar. Mananci si bagi in tine mai multe calorii si zahar decat ai avea nevoie si dupa te intrebi de ce exista diabet sau/si probleme cu greutatea corporala.

#4
Nea_Voicu

Nea_Voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2014
Eu cu paine inmuiata in apa, apoi in zahar am crescut. Asa era prin anii `70-`80. Asa m-a crescut bunica. Si n-am de gand sa mor din cauza zaharului... Si nici diabet nu am, si nici gras nu sunt, nici supraponderal,  nici nimic.

Edited by Nea_Voicu, 16 September 2017 - 13:06.


#5
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015

 mihaicozac, on 16 septembrie 2017 - 13:02, said:

Provoacă şi dependenţă pe lângă altele.

Cum?

#6
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 Nea_Voicu, on 16 septembrie 2017 - 13:06, said:

Eu cu paine inmuiata in apa, apoi in zahar am crescut. Asa era prin anii `70-`80. Asa m-a crescut bunica. Si n-am de gand sa mor din cauza zaharului... Si nici diabet nu am, si nici gras nu sunt, nici supraponderal,  nici nimic.
Si cum arati? Cred ca mai rau decat bunicu'...

#7
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015

 Serafim606, on 16 septembrie 2017 - 13:02, said:

Zaharul e o sursa inutila de calorii. Carbohidrati de slaba calitate care nu au niciun beneficiu.

Tot ce mananci in ziua de azi are zahar. Mananci si bagi in tine mai multe calorii si zahar decat ai avea nevoie si dupa te intrebi de ce exista diabet sau/si probleme cu greutatea corporala.

Total deacord cu tine. Totusi asta nu inseamna automat ca e rau pentru toata lumea. Sunt unii care chiar au nevoie de foarte multe calorii, ar fi nevoiti sa mai bage in ei si din astea mai goale o proteina din zer, o dextroza etc. Baza ramanane mâncarea solida bogata nutritional desigur. Calorii goale se găsesc in multe alimente:paine alba, orez slefuit, sucuri naturale bio însă pasteurizate si conservare, chiar si lăudata miere daca te uiti ce cantitati de vitamine minerale contine raportat la continutul caloric e cam zero.

Edited by vinciun, 16 September 2017 - 13:16.


#8
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014

 vinciun, on 16 septembrie 2017 - 13:08, said:

Cum?

Vezi ca era unu pe aici pe forum care se plangea ca nu se poate lasa de cola. El de fapt nu era dependent de brand-ul Coca Cola, ci de zaharul din suc.

 vinciun, on 16 septembrie 2017 - 13:12, said:

Total deacord cu tine. Totusi asta nu inseamna automat ca e rau pentru toata lumea. Sunt unii care chiar au nevoie de foarte multe calorii, ar fi nevoiti sa mai bage in ei si din astea mai goale o proteina din zer, o dextroza etc. Baza ramanane mâncarea solida bogata nutritional desigur. Calorii goale se găsesc in multe alimente:paine alba, orez slefuit, sucuri naturale bio însă pasteurizate si conservare, chiar si lăudata miere daca te uiti ce cantitati de vitamine minerale contine raportat la continutul caloric e cam zero.

Iau 6 mese pe zi. Vin dupa o perioada in care am slabit si acum sunt nevoit sa iau masa pe mine. Evit zaharul. Ma rezum la carbohidrati din fructe si legume. Singurele momente cand consum chestii cu zahar mult gen cola sunt cand imi scade glicemia grav(adica undeva la 70) si ma ia cu ameteli. In rest ma feresc de chestiile cu carbohidrati proveniti din zahar procesat.

PS: Am luat 2 luni dextroza cu creatina si nu mi-a fost prea bine cu stomacul si cu treburile de dimineata de pe tron Posted Image. Dupa ce am renuntat la dextroza mi-a fost bine.

PS2: Mierea e un zahar natural, nu rafinat si super rafinat. De asta nici nu e cancerigena.

Edited by Serafim606, 16 September 2017 - 13:26.


#9
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Acesta nu-i argument. Nu întotdeauna produs natural = sănătos si artificial = dăunător. Ai mâncat vreo data buretele viperei?

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

 Serafim606, on 16 septembrie 2017 - 13:02, said:

Zaharul e o sursa inutila de calorii.
E o sursa alternativa, atata tot... e oki ca orice lucru pana nu faci exces.

#11
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

 vinciun, on 16 septembrie 2017 - 13:00, said:

Este daunator? De ce?

Eu cunosc 3 motive dar sunt discutabile.
1. Are indice glicemic ridicat. Indice glicemic mai ridicat chiar are si sucul natural de struguri, mierea, orezul etc. Astea, totusi se considera mai sanatoase.

2. Strica dintii.

3. Aliment foarte rafinat si prelucrat iar in procesul de producere se folosesc diferite substante chimice (?) foarte daunatoare. Care-s ele? Cum dauneaza?

1. Sunt considerate sănătoase, dar nu din cauza indicelui glicemic.
Mierea, orezul şi restul sunt sănătoase datorită conţinutului de vitamine, fibre şi factori care contribuie la imunitate pe care le conţin. Acesta lucru însă nu schimbă faptul că indicele glicemic ridicat tot este un factor care poate să contribuie la probleme, depinde de individ, gradul de activitate, metabolism, etc.

2. Clar.

3. Nu este vorba de un adaos chimic periculos, zahărul în sine, în forma sa rafinată şi prelucrată, este periculos.
Totuşi, pericolul în sine îl avem în mai multe cazuri care pot exista legat de alimentaţie.

Eu pe vremea când zahărul a făcut ravagii pentru prima dată, am fost şi eu şocat de nivelul acela de impact pe care a reuşit atâta informaţie şi panică să îl creeze.
Cu timpul, mi-am dat seama în schimb că problema nu este că zahărul este periculos, ci că oamenii în general nu sunt obişnuiţi să analizeze pericolele alimentaţiei, căci ele sunt multe, şi dacă îţi dai seama de ele, atunci dintr-o dată nu te vei mai panica pentru zahăr, pentru că vei realiza că sunt atât de multe pericole posibile, încât cel mai bine este să te calmezi şi să te concentrezi pe a-ţi crea un plan cât mai bun şi cât mai funcţional pentru necesităţile tale  ( şi să nu dai în niciun caz în extrema cealaltă, în situaţia "ţăranului deştept", care zice că mai bine mănâncă ce consideră el bun, că oricum sunt prea multe lucruri care trebuie luat în considerare ).

Dacă eşti interesat de domeniu, îţi dai seama de următorii factori de pericol
  • un consum prea mare de carne poate duce la probleme digestive, gută, boli cardiovasculare, boli hepatice
  • un consum prea scăzut de carbohidraţi poate duce la probleme tiroidiene
  • consumul produselor lactate poate duce la creşterea hormonilor estrogeni, poate irita intestinul, poate provoca inflamaţie
  • un consum caloric restrâns, chiar dacă te ţine în formă, poate duce la deficit de minerale şi vitamine, ceea ce poate duce la tulburări de metabolism, tulb. hormonale şi nervoase
  • etc. , etc.

Dintr-o dată zahărul nu mai pare aşa big deal , nu ?
Nu, asta nu schimbă nocivitatea zahărului, dar îţi faci o idee despre alimentaţie şi aceasta nu trebuie luată de bună.
Da, sunt multe lucruri de luat în considerare, de experimentat şi de perfecţionat de-a lungul anilor.

Edited by AL_DRAGON, 16 September 2017 - 15:02.


#12
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,701
  • Înscris: 25.11.2014

 andreic, on 16 septembrie 2017 - 14:28, said:

E o sursa alternativa, atata tot... e oki ca orice lucru pana nu faci exces.

E o moarte altrnativa. Atata timp cat tot ce are sunt doar calorii goale si atat... zaharul e un produs de nimic. Un zahar natural are si vitamine si minerale pe langa calorii.....

#13
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 vinciun, on 16 septembrie 2017 - 13:57, said:

Ai mâncat vreo data buretele viperei?
Nu are legatura cu discutia.

#14
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Ba are. Alimentele nu se catalogheaza astfel: naturale - sănătoase, prelucrate - dăunătoare.

Deocamdată am inteles ca zaharul contine doar galorii goale si sunt de acord. Altceva ce il face dăunător?

#15
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

 vinciun, on 16 septembrie 2017 - 16:26, said:

Ba are. Alimentele nu se catalogheaza astfel: naturale - sănătoase, prelucrate - dăunătoare.

Deocamdată am inteles ca zaharul contine doar galorii goale si sunt de acord. Altceva ce il face dăunător?
Procese de oxidare în organism, care duc la acumulare de radicali liberi care atacă : articulaţiile, oasele, nervii.

 Nea_Voicu, on 16 septembrie 2017 - 13:06, said:

Eu cu paine inmuiata in apa, apoi in zahar am crescut. Asa era prin anii `70-`80. Asa m-a crescut bunica. Si n-am de gand sa mor din cauza zaharului... Si nici diabet nu am, si nici gras nu sunt, nici supraponderal,  nici nimic.
Nu vreau să te jignesc sau ceva, serios, dar nivelul de trai contează foarte mult.
Îmi amintesc că pe cei care îi ştiam în copilărie şi în tinereţe mai demult, şi mâncau zahăr şi produse de patiserie fără să se îngraşe, erau persoane care nu aveau posibilitatea să exagereze cu ele.
Şi despre gută se ştie că mai demult era numită "boala boierilor" - oare de ce ?
Fiindcă doar boierii puteau să mănânce atâta carne încât să se îmbolnăvească de la ea. Oamenii mai săraci nu.

Iar acum în prezent, zahărul este atât de abundent şi de ieftin, încât chiar de eşti sărac poţi ajunge la el în cantităţi enorme, deci evident creşte şansa bolii şi al obezităţii.
Mai demult era altceva. De vremea comunismului să nici nu vorbim. Nu puteai consuma cantităţi atât de mari de zahăr precum poţi acum, doar dacă nu erai dintr-o familie mai bogată şi cu relaţii.
Aşa că este de înţeles ce e cu toate amintiriile alea de " pe vremea mea, puteam să mâncăm atât de multe şi tot nu aveam nimic....." - de fapt nu erau atât de multe. Doar atunci ni se părea.
Acum sunt multe.

Edited by AL_DRAGON, 16 September 2017 - 16:45.


#16
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Hameiul e natural.Fara zahar 0,5 lichid hamei echivalent energetic 2 sarmale.Pe bune.Posted Image

#17
MariusP21

MariusP21

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 05.03.2017

 vinciun, on 16 septembrie 2017 - 13:08, said:

Cum?

 vinciun, on 16 septembrie 2017 - 13:08, said:

Cum?
Cum nu stiu, dar te asigur ca zaharul pe langa o dependenta mare ( de aceea se foloseste si in tigarile din comert), iti ingreuneaza tot organismul. Nu aduce nimic bun in corp, decat satisfactie la creieras.

 vinciun, on 16 septembrie 2017 - 16:26, said:

Ba are. Alimentele nu se catalogheaza astfel: naturale - sănătoase, prelucrate - dăunătoare.

Deocamdată am inteles ca zaharul contine doar galorii goale si sunt de acord. Altceva ce il face dăunător?
Ingroasa sangele. Este foarte mult procesat. Organismul consuma energie ca sa il digere.

#18
Nea_Voicu

Nea_Voicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 29.01.2014

 Onan_Barbaru, on 16 septembrie 2017 - 13:10, said:

Si cum arati? Cred ca mai rau decat bunicu'...
de curiozitate, cati ani ai fatuco ?

 AL_DRAGON, on 16 septembrie 2017 - 16:44, said:

Procese de oxidare în organism, care duc la acumulare de radicali liberi care atacă : articulaţiile, oasele, nervii.


Nu vreau să te jignesc sau ceva, serios, dar nivelul de trai contează foarte mult.
Îmi amintesc că pe cei care îi ştiam în copilărie şi în tinereţe mai demult, şi mâncau zahăr şi produse de patiserie fără să se îngraşe, erau persoane care nu aveau posibilitatea să exagereze cu ele.
Şi despre gută se ştie că mai demult era numită "boala boierilor" - oare de ce ?
Fiindcă doar boierii puteau să mănânce atâta carne încât să se îmbolnăvească de la ea. Oamenii mai săraci nu.

Iar acum în prezent, zahărul este atât de abundent şi de ieftin, încât chiar de eşti sărac poţi ajunge la el în cantităţi enorme, deci evident creşte şansa bolii şi al obezităţii.
Mai demult era altceva. De vremea comunismului să nici nu vorbim. Nu puteai consuma cantităţi atât de mari de zahăr precum poţi acum, doar dacă nu erai dintr-o familie mai bogată şi cu relaţii.
Aşa că este de înţeles ce e cu toate amintiriile alea de " pe vremea mea, puteam să mâncăm atât de multe şi tot nu aveam nimic....." - de fapt nu erau atât de multe. Doar atunci ni se părea.
Acum sunt multe.
pentru cunostintele tale, ca sa nu mai faci afirmatii aiurea: dintotdeauna am avut cam cat pentru 10 familii la un loc. Dar dintotdeauna am mancat si am facut ce mi-a placut. Am fost mai destrabalat eu de felul meu. Nu intotdeuna conteaza cati bani au mama si tata, familia, si casa, vila in care locuiesti, chiar daca aveam si femeie in casa. Pe timpul lui Ceasca nu cred ca ai auzit vreodata de asa ceva, d`apoi sa ai. Eu am fosst rasfatatul familiei.M-a durut fix in p**a de oti si de toate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate