Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Sfat cauciuc anti pana

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
deci adaugi straturi multiple de camere ca si protectie  ?
Doar ingreunezi roata ..
Anvelopa anti-pana are o banda speciala, o tesatura foarte densa care opreste inteparea camerei. (foto)
Faptul ca adaugi inca un strat de camera nu impiedica nimic, poate 1%, nu are sens dpmdv

Acum nu stiu ce anvelopa ofera 100% protectie impotriva spinilor X/ Y, nici nu stiu unde dati voi de spini prin oras... poate prin parcuri.
Am avut schwalbe marathon si impresia e ca sunt FOARTE rezistente... erau șenile Posted Image
Le-am schimbat din cauza greutatii, evident la versiuni mai usoare ai alte probleme (uzura mai rapida, si periodic scoase bucatile de sticla/ spini din cauciuc- fiind mai moale/usor)

Anvelope usoare sunt de preferat daca mergi des si in general pe strada, ai alt demaraj si viteza.
Pt plimbare nu conteaza asa mult.


Nu stiu de anvelope de 16".. intra in cadru marimea asta ?

[ https://www.schwalbe.com/files/schwalbe/userupload/Images/Produkte/hs439_schwalbe_big-ben_raceguard_standard-cut.png.webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sirgoofy, 23 August 2022 - 18:13.


#20
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,310
  • Înscris: 27.08.2013

View Postunderb, on 23 august 2022 - 14:40, said:

La asta n-am mai pus furtun ca e prea dur ci am pus camera veche peste cea noua.
Nu prea cred că faci treabă cu încă un strat de cauciuc moale și subțire. Mai bine încerci să „peticești” cauciucul pe dinăuntru eventual cu petice de făcut pană pentru camere, pe unde vezi că are găuri/tăieturi vizibile sau pe unde este clar perforat. Sau schimbi cauciucurile.

#21
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postsirgoofy, on 23 august 2022 - 17:59, said:

deci adaugi straturi multiple de camere ca si protectie  ?
Doar ingreunezi roata ..
Anvelopa anti-pana are o banda speciala, o tesatura foarte densa care opreste inteparea camerei. (foto)
Faptul ca adaugi inca un strat de camera nu impiedica nimic, poate 1%, nu are sens dpmdv

Acum nu stiu ce anvelopa ofera 100% protectie impotriva spinilor X/ Y, nici nu stiu unde dati voi de spini prin oras... poate prin parcuri.
Am avut schwalbe marathon si impresia e ca sunt FOARTE rezistente... erau șenile Posted Image
Le-am schimbat din cauza greutatii, evident la versiuni mai usoare ai alte probleme (uzura mai rapida, si periodic scoase bucatile de sticla/ spini din cauciuc- fiind mai moale/usor)

Anvelope usoare sunt de preferat daca mergi des si in general pe strada, ai alt demaraj si viteza.
Pt plimbare nu conteaza asa mult.
    

Nu stiu de anvelope de 16".. intra in cadru marimea asta ?

[ https://www.schwalbe.com/files/schwalbe/userupload/Images/Produkte/hs439_schwalbe_big-ben_raceguard_standard-cut.png.webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Intra. Merci.

View Postonisifor12, on 23 august 2022 - 21:16, said:

Nu prea cred că faci treabă cu încă un strat de cauciuc moale și subțire. Mai bine încerci să „peticești” cauciucul pe dinăuntru eventual cu petice de făcut pană pentru camere, pe unde vezi că are găuri/tăieturi vizibile sau pe unde este clar perforat. Sau schimbi cauciucurile.

Pai le schimb ca oricum sunt vechi.

Iar camera veche oricum o aveam. N-a fost mare branza sa o bag peste cea noua pe care am luat-o pt nu prea are rost sa te chinui sa peticesti camera daca trec coltii babei prin cauciuc si ajung la camera. Ca sigur n-ai doar o gaura.

Edited by underb, 23 August 2022 - 21:34.


#22
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,310
  • Înscris: 27.08.2013
Doar o sugestie: https://www.bikezone...a-negru-57-305/

#23
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
N-am vazun nimic de protectie antipana.
Dar merci oricum. Am vazut ca e si pe alb cum sunt cele originale.

#24
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,310
  • Înscris: 27.08.2013
Succes, dar nu prea se găsesc cu anti-pană la dimensiunea asta.

#25
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,947
  • Înscris: 21.02.2022

View PostAnn0nyym0us, on 23 august 2022 - 12:14, said:

Continental Gatorskin.
Imi rup gatul daca e putina zapada pe jos daca este ce vad; imi trebuie ceva care sa aiba striatii, nustiu exact cum le spune. Eu cu bicicleta ma duc la cumparaturi, nu fac sport.

LE
Mai degraba ceva in stilul asta mi-ar trebui. Cel putin in reclama arata bine.

#26
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Ai dreptate, nu e potrivit pt iarna Gatorskin. Intrebasei de coltii babei, si n-am presupus ca mergi si iarna. Schwalbe Marathon propus de colegul sirgoofy e blindat, insa cantareste considerabil. E o alegere foarte buna si cel din poza ta.

#27
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Exista Marathon Supreme, care e si usor .. parca am zis Marathon Evo(lution) .. ii zice Marathon Supreme.

#28
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,947
  • Înscris: 21.02.2022
O să merg pe mâna băieților de unde mi-am cumpărat bicicleta și unde o intretin. Îi las pe ei sa decidă, acum vreo trei ani mi-au mai pus pe vechea bicicleta niște continental cu protecție...cred că vreo 70 lei bucata la vremea aia, n-am reținut modelul și n-am mai avut probleme cu penele. Cred că cine mi-a furat-o se plimba și acum cu ele..Mulțumesc de sfaturi, acum sunt cat de cat in tema.

#29
danno_cj

danno_cj

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 01.01.2014
Oare de ce mai cer oamenii sfaturi pe forum din moment ce ei vor ignora recomandările primite?!
Oare cum se simt cei care au găsit timp și au oferit răspunsuri politicoase și adecvate tehnic după ce află că au scris degeaba?!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate