Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Telefon: P10 lite, A5 2017, Zenfone 3 520KL, Honor9, P10, Xperia XZ

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

 Dany_Darke, on 16 septembrie 2017 - 13:28, said:

si eu am ceva produse la favorite, dar ca sa discut doar ontopic, cand mi-am luat p10l, am dat 1150 cand peste tot se vindea cu 1300, la emag saptamana trecuta daca nu ma insel era 1150 varianta pe alb si auriu, cea neagra era 1300. acum este 1200. produsul este in cos la favorite, dar stii cum e, acum degeaba sta acolo, ca altul nu-mi mai iau.

in rest da, am mai pus si alte telefoane ce s-au vandut cu 950 si acum sunt 1100 de ceva vreme.
Eu o sa-mi instalez aplicatia emag doar cand e BF ca sa cumpar mai repede si dupa ce se termina, uninstall scrie pe ea ! :D

#20
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
Cel mai simplu face o comparație de versus cum e mai jos
https://www.phoneare...544,10455,10415

#21
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 r_murphy, on 16 septembrie 2017 - 13:18, said:


zic cunoscatorii si programele de afisare a hardware-ul din telefoane ca huawei ar folosi exact camere sony la multe dintre telefoanele lor .. Posted Image
Nu contest acest lucru, însă Huawei-urile respective se ridica la inaltimea așteptărilor. Sony nu prea.

#22
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
hmm, rectific, acum e 1150.

ceea ce nu sunt de acord la initiator, este ca baga p10 si p10l in comparatie. p10 fiind net superior p10l. nu de pret dublu, insa este superior.

in schimb intre honor9 si p10 ... e cam acelasi telefon cu alt aspect si atat. da, capacitatea de stocare difera si apertura camerei, insa in rest sunt identice. in varianta de 64 unde chiar sunt identice, as merge mai degraba pe honor 9 decat pe p10.

#23
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008

 EmyBoss7, on 16 septembrie 2017 - 13:31, said:

Eu o sa-mi instalez aplicatia emag doar cand e BF ca sa cumpar mai repede si dupa ce se termina, uninstall scrie pe ea ! Posted Image
Cea mai mare greșeală! Ca să cumperi de Black FrayerDay trebuie să urmărești din timp prețurile ca să vezi evoluția. Vei fi surprins să afli că prețuri mai mici de BF găsești cu o săptămână înainte de BF. Posted Image
Dar facem off topic,

La fel zic și eu, Honor 9

#24
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
@dany, din cate stiu, deschiderea este aceeași la ambele telefoane. In schimb, Honor 9 nu are OIS, aspect destul de important.

#25
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

 nick5roo, on 16 septembrie 2017 - 13:38, said:

Cea mai mare greșeală! Ca să cumperi de Black FrayerDay trebuie să urmărești din timp prețurile ca să vezi evoluția. Vei fi surprins să afli că prețuri mai mici de BF găsești cu o săptămână înainte de BF. Posted Image
Dar facem off topic,
Boss, stai chill ca nu fac eu greseala asta mare sa ma reped la reduceri fara sa studiez piata cu 2-3 saptamani inainte, nu au cum sa ma pacaleasca ! ;)

#26
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 nick5roo, on 16 septembrie 2017 - 13:39, said:

Cea mai mare greșeală! Ca să cumperi de Black FrayerDay trebuie să urmărești din timp prețurile ca să vezi evoluția. Vei fi surprins să afli că prețuri mai mici de BF găsești cu o săptămână înainte de BF. Posted Image
Dar facem off topic,

La fel zic și eu, Honor 9

Tigaile tefal la 20 lei erau doar de bf Posted Image

#27
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

 jegmihai, on 16 septembrie 2017 - 13:40, said:

@dany, din cate stiu, deschiderea este aceeași la ambele telefoane. In schimb, Honor 9 nu are OIS, aspect destul de important.

pe camera principala da, insa pe cea frontala la p10 este 1.9, iar la honor 9 este de 2. de asta zic ca sunt mici chestii care sa fim seriosi, la cum sunt folosite telefoanele, aceste mici diferente sunt ca si inexistente. in privinta pretului insa, de ce as da 200 lei in plus pe un telefon care este identic cu celalalt?

din cate telefoane am avut pana acum, nu stiu daca am folosit de 3 ori camera frontala. nu obisnuiesc sa fac conferinte, dar chiar de as face, nu m-as uita la 0.1 apertura.

#28
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Repet, OIS-ul nu este chiar un aspect de neglijat, mai ales in cazul fotografiilor low-light.

#29
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Huawei P9, 1550 lei la altex, o varianta mult mai buna decat primele 3 din lista https://altex.ro/cat...sult/?q=SMTP9DS
Ai posibilitate retur in 2 saptamani la comenzi online, in timp ce pe olx un pret mic de cele mai multe ori echivaleaza cu un risc mare...

Comparatie camere - low-light http://www.gsmarena....2&idPhone3=8514

#30
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
da mihai, am uitat sa scriu si de ois in postarea anterioara, nu stiam ca honor 9 nu ar avea ois, nu am cautat acest aspect, asa ca nu te contrazic. lipsa lui este o problema intr-adevar, nici eu pe p10l nu am ois si vad diferenta.

#31
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Diferenta nu prea conteaza in os ci in hardware-ul unui telefon, ca degeaba are os stabil daca e facut din piese made in China ! ;)

Edited by EmyBoss7, 16 September 2017 - 15:08.


#32
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
Nici oneplus 5 nu are OIS, în schimb are EIS. Asta nu înseamnă că nu face poze bune.

#33
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

 nick5roo, on 16 septembrie 2017 - 15:05, said:

Nici oneplus 5 nu are OIS, în schimb are EIS. Asta nu înseamnă că nu face poze bune.
Inseamna ca e execptia care intareste regula ! :D

Edited by EmyBoss7, 16 September 2017 - 15:11.


#34
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
EIS-ul e alta treaba, ajuta mai mult la filmare. OP5 compensează lipsa OIS prin alte caracteristici.

#35
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 07.02.2011
Va multumesc mult pentru argumentele pe care le aduceti pentru a sustine un model de telefon sau altul.
Intr-adevar mi s-a confirmat inca o data faptul ca prezenta OIS (stabilizatorul de imagine) influenteaza calitatea fotografiilor,
iar nr mare de mpx nu inseamna neaparat o calitate superioara.
In discutie au fost aduse telefoane din clase diferite plecand de la modele mai noi, p10 lite si a5 2017 (camera de 16mpx dar fara OIS), ce se vor a fi niste soluti de compromis in cazul in care esti fortat de buget, din acest motiv am luat in calcul piata sh pentru a face un salt calitativ.
...
Am gasit o comparatie a 8 telefoane (altele decat cele din titlul) in care s-a facut un clasament  in functie camera foto.
http://www.techradar...st-camera-phone -aici se pot vedea specificatiile ce sunt luate in considerarare in a stabili care are o camera  foto mai buna.
clasamentul: http://www.techradar...camera-phone/14
...
In continuare astept opiniile si parerile dvs. dragi colegi de forum.
Urmatoarele 2 zile voi merge prin magazine pentru a vedea si fizic telefoanele, iar la urma sper sa reusesc sa ajut ''copilul''
sa faca cea mai buna alegere.

Edited by costeld69, 16 September 2017 - 16:42.


#36
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
faci o greseala de amator in privinta mp unei camere, indiferent ca e telefon sau dedicata.

acei mp te ajuta la marimea pozei, pt ca poti avea rezolutie de 1080 cu o camera de 5 sau de 8mp, insa la fel de bine o poti avea si cu una de 12mp. insa nu musai la calitatea pozei, care tine de cu totul alti parametri mai importanti, cum ar fi diafragma, distanta focala, lentilele, softul, formatul de salvare, tipul de senzor, marimea lui, matricea, tipul de rgb, corectiile software sau hardware, aberatiile cromatice, etc. de aici rezulta si ceea ce vezi la unele telefoane protuberanta camerei. aceea e pt distanta focala. sunt multe de discutat daca incepi sa iei la puricat si sa intelegi de ce un telefon e mai bun decat altul din simplul fapt ca are o camera sau alta.

tot aici intrand si ceea ce discuta mai devreme mihai in privinta camerelor sony, degeaba foloseste sony aceeasi camera care o vinde si la huawei, daca restul nu o ajuta.

pt exemplificare am ales 2 telefoane diferite total ca si generatie, dar specificatiile de "putere" a camerei sunt cam la fel. astfel ca ai 8mp vs 12 mp si aceeasi rezolutie

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate