Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Fond de investitii pt. studiul copiilor

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
asddd1000

asddd1000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.05.2015
Imi spunea cineva din Germania ca se obisnuieste ca parintii sau alte rude sa cumpere actiuni pe numele copiilor pe care sa-le lase sa faca profit pe termen lung pana copii ajung la varsta majoratului si pot apoi incasa banii pt. studii.

Am cautat si nu am gasit asa ceva la noi.

Voi ati auzit? Oare pot cumpara de la fonduri straine din EU fiind cetatean roman?

Orice informatie este binevenita.

Multumesc

#2
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 16.12.2011
Poate sa-mi garanteze si Papa un fond de investitii roman ca nu voi baga bani niciodata acolo !!

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Pekiasan, on 15 septembrie 2017 - 20:34, said:

Poate sa-mi garanteze si Papa un fond de investitii roman ca nu voi baga bani niciodata acolo !!

 asddd1000, on 15 septembrie 2017 - 20:25, said:

Voi ati auzit? Oare pot cumpara de la fonduri straine din EU fiind cetatean roman?


#4
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Si de unde vei stii ca faci profit din acele actiuni?

#5
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Fondurile de investii nationale au rata de retur mica (cu 1-2% mai mare decat o dobanda de depozit).
Cea mai buna investitie ar fi intr-o actiune solida, cu perspective bune pe viitor (gen Tesla, Intel, Google). Aceste firme au o rata de crestere constanta, mult mai buna decat orice fond.
O alta solutie ar fi fondurile mutuale, unde returul este de 3-7% anual (recomand BCR Bond Flexible). Aici sunt riscuri mai mici decat la actiuni, dar si cresterea este mai mica.

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Pt ca dobanzile sunt foarte mici, iar numerarul poate fi nationalizat peste 100 000 eur, bancile s-au orientat catre fonduri de investitii.

Acestea sunt de mai multe tipuri si structuri, in fct de ce investesc banii.

Per total se rezuma la raportul risc/profit.

Daca vrei profit mic, garantat -> mergi pe fonduri ce investesc in titluri de stat.

Daca vrei un porofoliu mixt sau de mare risc sunt alte optiuni.

Din ce stiu, la ING poti investi direct din Homebank.

La alte banci e nevoie sa vorbesti direct sau peste o anumita suma te baga in seama.
Intreba, e gratuit si inveti multe.

#7
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Eu la BCR am semnat mai multe acte initial; am facut vreo 3 drumuri pana s-a deschis respectiva ramura. Alimentarile le fac online.
INGul a avut retur foarte slab in ultimii ani, dar de ceva vreme am vazut ca sunt decenti.

Edited by luci_flash, 15 September 2017 - 21:13.


#8
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,815
  • Înscris: 01.09.2006
Si la BT se fac alimentarile online. Posibil doar la prima subscriere sa trebuiasca sa mergi la banca, desi cred ca se poate face si asta online.

#9
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
La BT și BCR e foarte bine, sunt sume acceptabile și randament bun și el (în general). Se poate intra într-un fond participativ cu câteva sute de lei.

Și la Allianz e posibil, cu rate de randament bune. Pot să tragă banii lunar prin debit direct, sau se poate plăti anual (iarăși sume rezonabile de ordinul a câteva zeci/sute de lei).

Sau bineînțeles dacă e o sumă consistentă (de ex. din vânzarea unui apartament), sunt companii dedicate (precum Pioneer Investments, acum devenită Amundi) cu posibilități de investiții și randamente fabuloase.

#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Bagati banii intr-un fond cum avea Bernie Madoff, cu peste 10% crestere anuala.

#11
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

 asddd1000, on 15 septembrie 2017 - 20:25, said:

Imi spunea cineva din Germania ca se obisnuieste ca parintii sau alte rude sa cumpere actiuni pe numele copiilor pe care sa-le lase sa faca profit pe termen lung pana copii ajung la varsta majoratului si pot apoi incasa banii pt. studii.

Am cautat si nu am gasit asa ceva la noi.

Voi ati auzit? Oare pot cumpara de la fonduri straine din EU fiind cetatean roman?

Orice informatie este binevenita.

Multumesc
La noi sunt asigurari sau pachete de economisire pentru studii, dar nu merita costurile.

Poti sa mergi pe pachete gen Kid Cont pe care ai dobanda mai mare decat e pe piata.

Sau poti investi pe un cont separat pe numele tau dar sa stii ca banii sunt pt copil.

Teoretic poti face un cont pe numele copilului la un fond roman sau strain, dar s-ar putea sa fie mai greu in practica. Eu n-am incercat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate