Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Problema loc de parcare

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007
Buna,

Proprietarul apartamentului meu are loc de parcare in curtea interioara a blocului care de cateva zile e folosit abuziv de un om mincinos care e genul "atotstiutor" (nu merge sa te intelegi cu oamenii astia). Proprietarul de obicei mai parcheaza si el cu masina acolo si eu. In urmatoarea saptamana o sa treaca pe aici (in Cluj eu n-am nicio putere) si o sa cheme politia sa-l amendeze pe individ.

Intrebarea e urmatoarea, daca individul foloseste abuziv locul de parcare eu vreau sa parchez in spatele lui, asta faceam cand era proprietarul parcat. Este legal?

Multumesc.

#2
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 15.07.2017

 ReVaNgEr, on 15 septembrie 2017 - 18:43, said:

eu vreau sa parchez in spatele lui,
Dacă nu-i blochezi ieșirea, nu-i nicio problemă!
Altfel poate să te acuze de îngrădirea dreptului de proprietate și poate chema poliția să te amendeze.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 ReVaNgEr, on 15 septembrie 2017 - 18:43, said:

Buna,

Proprietarul apartamentului meu are loc de parcare in curtea interioara a blocului care de cateva zile e folosit abuziv de un om mincinos care e genul "atotstiutor" (nu merge sa te intelegi cu oamenii astia). Proprietarul de obicei mai parcheaza si el cu masina acolo si eu. In urmatoarea saptamana o sa treaca pe aici (in Cluj eu n-am nicio putere) si o sa cheme politia sa-l amendeze pe individ.

Intrebarea e urmatoarea, daca individul foloseste abuziv locul de parcare eu vreau sa parchez in spatele lui, asta faceam cand era proprietarul parcat. Este legal?

Multumesc.

Nu, nu este legal. Tzaranii trebuie reclamati la Politie nu obstructionati. Asta daca locul de parcare este legal, cu acte... altfel fiecare parcheaza unde prinde.

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Rogi pripietarul sa treaca locul pe numele tau sau sa-ti dea o hatie la mana, intreaba la adp care e procedura, dupa care suni la politia locala ca ti-a acupat locul platit, se lasa cu amenda.

P.s. ups, locul e platit cu contract sau doar e o "mostenire".... fara acte...

Edited by arg, 15 September 2017 - 19:14.


#5
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

 ReVaNgEr, on 15 septembrie 2017 - 18:43, said:

Buna,

Proprietarul apartamentului meu are loc de parcare in curtea interioara a blocului care de cateva zile e folosit abuziv de un om mincinos care e genul "atotstiutor" (nu merge sa te intelegi cu oamenii astia). Proprietarul de obicei mai parcheaza si el cu masina acolo si eu. In urmatoarea saptamana o sa treaca pe aici (in Cluj eu n-am nicio putere) si o sa cheme politia sa-l amendeze pe individ.

Intrebarea e urmatoarea, daca individul foloseste abuziv locul de parcare eu vreau sa parchez in spatele lui, asta faceam cand era proprietarul parcat. Este legal?

Multumesc.
Pai când parcai in spatele proprietarului parcai legal?

#6
ReVaNgEr

ReVaNgEr

    si...... tot eu....

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 13.08.2007
Daca pune abonamentul pe mine nu mai poate parca proprietarul. Oricum o sa ia amenda asta nu e problema.

 Rubin1977, on 15 septembrie 2017 - 19:03, said:

Dacă nu-i blochezi ieșirea, nu-i nicio problemă!
Altfel poate să te acuze de îngrădirea dreptului de proprietate și poate chema poliția să te amendeze.

Pai ce drept de proprietare are acolo?

 cataspo, on 15 septembrie 2017 - 19:19, said:

Pai când parcai in spatele proprietarului parcai legal?

Desigur. Pe el nu-l deranja.

 arg, on 15 septembrie 2017 - 19:12, said:

Rogi pripietarul sa treaca locul pe numele tau sau sa-ti dea o hatie la mana, intreaba la adp care e procedura, dupa care suni la politia locala ca ti-a acupat locul platit, se lasa cu amenda.

P.s. ups, locul e platit cu contract sau doar e o "mostenire".... fara acte...

Locul e platit cu abonament dar nu e transmisibil.

Dar daca se pune blocator de parcare? E legal?

Edited by ReVaNgEr, 15 September 2017 - 19:51.


#7
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 ReVaNgEr, on 15 septembrie 2017 - 19:53, said:

Pai ce drept de proprietare are acolo?

Are asupra masinii pe care tu ai blocat-o.
Si spatiul ala nu e proprietate privata e doar un spatiu pentru care proprietarul apartamentului are drept de folosinta intr-un singur scop.

Asa ca legal poate chema politia

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 ReVaNgEr, on 15 septembrie 2017 - 19:53, said:

Dar daca se pune blocator de parcare? E legal?

Nu e legal. Va mananca in cour.. si pe tine si pe el... Dreptul legal il are titularul dreptului de parcare. Chiar daca parcheaza un tzaran nu ai dreptul sa-l blochezi. Trebuie sa suni la poliita locala, stiu aia ce sa faca in acest caz.. exista si firme de ridicari auto.  Nu mai tot scobitzi tznatzarul in cour cu batzul...

@initiator,

Ai nevoie de acte ca sa poti parca legal acolo... chiar si ca sa poti suna la Politie ca ti-a ocupat un tzaran locul. Daca nu ai calitate legala tre sa-l rogi pe vecin sa sune, e locul lui, e dreptul lui. Intelege-te cu vecinul... da-i 200 de euro, mergi la Primarie, omeneste-o si pe tanti Fifi, de la parcari si transfera locul legal.

Edited by rosix, 15 September 2017 - 21:19.


#9
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
proprietarul apartamentului cum detine acel loc,are acte sa ateste asta?

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 ReVaNgEr, on 15 septembrie 2017 - 19:53, said:

Daca pune abonamentul pe mine nu mai poate parca proprietarul. Oricum o sa ia amenda asta nu e problema.



Pai ce drept de proprietare are acolo?



Desigur. Pe el nu-l deranja.



Locul e platit cu abonament dar nu e transmisibil.Dar daca se pune blocator de parcare? E legal?
Este transmisibil, de fapt ti la si tranis o data cu propietatea inchiriata.
Nu poti bloca locul cu blocator si nici pe vecin daca a parcat pe locul tau.
Singura varianta e sa suni la locala si sa-i intrebi ce trebuie sa faci.

#11
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007
@arg daca locul de parcare e inchiriat de la primarie (gen adp cum e in bucuresti) in mod sigur nu are voie pt subinchiriere.

Asta cu transferul locului de parcare pe numele tau nu cred ca proprietarul ar fi atat de "prost" sa iti transfere in acte locul de parcare pe numele tau. Daca tu pleci maine (presupun ca esti chirias) eu unul nu te vad bunul samaritean dupa ce pleci sa te duci apoi cu proprietarul sa ii treci apoi din nou locul de parcare pe numele lui.

Asa am si eu chiriasi intr-un apartamanent la bloc pt care am loc de parcare si nu mi-a cerut nimeni sa ii trec locul pe numele lor (si am avut mai multi); si daca mi-ar cere nu as face asta la ce bataie sunt pe locurile de parcare. Cu riscul ca se va muta in alta parte ii spun frumos ca am inchiriat doar apartamentul si nu si locul de parcare.

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Si cu toate astea un vecin binevoitor te poate deposeda rapid de locul de parcare, pentru ca nu locuiesti in acel imobil...

#13
costinuti

costinuti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,433
  • Înscris: 19.09.2007

 arg, on 16 septembrie 2017 - 16:17, said:

Si cu toate astea un vecin binevoitor te poate deposeda rapid de locul de parcare, pentru ca nu locuiesti in acel imobil...

Nu poate, ha Posted Image
Atata timp cat imobilul nu e instrainat(vandut), sunt documente pe acel loc, cat si luat in evidenta la intretinere nu are nici o sansa.......

Apropo, chiar daca nu stai in imobil iar imobilul nu este intrainat, nu poate sa te deposedeze in mod legal, cel putin asta in Bucuresti avand in vedere cum sunt intocmite de ADP contractele. Au mai incercat ei "gusterii". In mod ilegal este alta poveste

Edited by costinuti, 16 September 2017 - 17:00.


#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
ai sa afli ca se poate, si inca simplu,
plangere la adp ca persona respectiva nu mai locuieste acolo, cei de la adp il cheama la o discutie si ii cer inca o hartie de la adminstrator cum ca locuieste in imobil, si aici incepe balciul pentru ca apartamentul fiind inchiriat propietarul nu are cum sa locuiasca acolo, o sesizare la politia locala cum ca administratoul a trecut propietarul pe hartie si nu chiriasul... cum ca este inchiriat fara acte....
eram al adp cand venisera unii care aveau chiriasi si vroiau sa passtreze locul, in final au ajuns la concluzia ca titularul trebuie sa-si faca pasant la un vecin.

#15
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Din câte știu, locurile de parcare se dau pe persoană/mașină și nu pe apartament. Așa că tu nu ești proprietar al locului de parcare, ci cel care ți-a închiriat apartamentul.

Tu, chiar dacă ești chiriaș, deții titlul de proprietar cât timp e în vigoare contractul de închiriere. Poți face cerere la ADP pentru locul de parcare și poți menționa că cel care deține apartamentul nu mai locuiește acolo.

Până una alta, vecinul nu are dreptul de a parca acolo, dar nici tu. Sesizarea autorităților pentru încălcarea acestui drept o poate face proprietarul locului. Nu ai absolut nici un drept să îi blochezi mașina sau să îngrădești accesul la locul de parcare. Poți chema proprietarul, ăla cheamă poliția, iar individul primește amendă. Iar treaba asta poate să îl enerveze pe vecin, care, mai departe, poate sesiza chiar el ADP despre faptul că proprietarul locului nu mai locuiește la acel imobil.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate