Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Ajutor Service DYI touchscreen/geam xiaomi redmi note 4x

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Arth3k

Arth3k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.09.2017
Salut,

Am un xiaomi redmi note 4x cu geamul touchscreen spart si un touchscreen pe care l-am cumparat fara sa ma gandesc la consecinte.
Din cate vad ,fara ajutor imi este imposibil sa dezlipesc display-ul 1080p de touchscreen,si chiar daca as reusi nu am cu ce sa-l lipesc. Probabil exista un adeziv special pentru asta.

Stie cineva ce adeziv as avea nevoie, ce procedeu pot incerca sa dezlibesc display-ul de geamul spart cat mai eficient?
Deisgur daca nu merge,atunci voi cumpara display-ul cu touch,dar poate nu-i neaparat nevoie sa mai dau 150 lei.

Stima.

#2
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Mai bine te duci cu el la un service GSM si pentru 50 poate 100 lei il monteaza baietii asa cum trebuie! Daca nu te-ai decumentat catusi de putin inainte de a cumpara display-ul, e clar ca nu esti un "minitehnicus"!

#3
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postpustiu_22, on 15 septembrie 2017 - 15:31, said:

Mai bine te duci cu el la un service GSM si pentru 50 poate 100 lei il monteaza baietii asa cum trebuie! Daca nu te-ai decumentat catusi de putin inainte de a cumpara display-ul, e clar ca nu esti un "minitehnicus"!
Asta voiam să îl sfătuiesc și eu. Cred că e mai bine să ne băgăm la reparații doar acolo unde ne pricepem bine. Restul e doar improvizație și meștereală de mântuială.

#4
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
stai in banca ta si asculta ce a zis colegul de mai sus

#5
Arth3k

Arth3k

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.09.2017
Intr-adevar nu m-am documentat suficient inainte sa cumpar geamul toucscreen. Stiam doar ca telefoanele nu aveau display-ul lipit de geam. Am avut un telefon in trecut care i-am schimbat geamul usor pentru ca nu era lipit de display.

Atunci merg pe varianta scumpa si sigura.

Totusi pentru ca n-am putut sta niciodata linistit in banca, am sa incerc dupa ce vine display-ul o mestereala cu vechiul display stricat si cu geanul nou,poate-mi iese si dau share.

Stima.

#6
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
Il dezlipesti prin incalzire si separare cu fir de molibden. Pentru lipire folosesti adeziv loca ( acest model are lipit displayul direct pe touchscreen ) SAU lipesti displayul intai cu banda dublu adeziva pe rama, apoi touchul. Problema e centrarea corecta.

Pentru lipire cu adeziv loca problema e eliminarea bulelor de aer, ar trebui masina speciala, nu orice service detine asa ceva ( e peste 100 milioane de lei vechi bucata ), astia la service de duzina pe 50 de lei lipesc displayul si touchul separat, ca la modelele vechi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate