Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Argument - universul ar putea fi o simulatie

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View Postcalbog, on 17 septembrie 2017 - 15:09, said:


Agentul Smith te contrazice

Sa ma contrazica ca oricum "traieste" in eroare sau ascunde ceva.

#20
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Martix helău ?

#21
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
matrix within a matrix

#22
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
ok, si cine si de ce ar simula un Univers?
daca asta nu este realitatea atunci care este?

#23
DrD3ViL

DrD3ViL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 28.05.2007
Ca sa ne dea noua un scop.
Pentru cei curiosi pe subiect, sa se uite la WestworldPosted Image

#24
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Io ma gandesc o fi "crakuit" programu asta .... ca prea multe "bug-uri" are ....

#25
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostValmont43, on 20 septembrie 2017 - 11:44, said:

ok, si cine si de ce ar simula un Univers?
daca asta nu este realitatea atunci care este?

1 - Niște ființe mult superioare. Pentru că pot.
2 - Alta.

Chestia cu universul simulat a apărut în contextul în care ne îndreptăm către AI. Dacă am putea considera creierul uman ca o încrengătură de sinapse care poate fi reprodusă, am putea crea și simulări pe baza acestuia.

Teoria multiversului este destul de populară. Dacă există o infinitate de universuri, automat există universuri unde există ființe care stăpânesc deja inteligența artificială. Iar dacă acele ființe fac simulări, șansele ca noi să fim una și nu "the original" sunt foarte mici.

Ai avea, de asemenea, universuri în care legile fizicii ar fi diferite față de cel în care trăim. Simularea unui univers cu alte legi ale fizicii ți-ar putea oferi multe informații.

Să ne imaginăm un scenariu mai practic. Să presupun că dezvoltăm inteligență artificială și putem simula creierul uman, acțiunile, interacțiunile. Dacă am vrea să ne o planetă care nu este fix copie a Pământului, care ar fi abordarea logică? Nu ne-am duce acolo, ca Elon Musk, să vedem dacă merge să trăim? Nu. Am dezvolta un program care ar simula viața și evoluția noastră pe acea planetă. Dacă ar fi o gravitație mai mare, am face o simulare și am studia cum ne putem dezvolta la gravitația aia, cum vom arăta, etc. Iar asta e o chestie foarte practică, pe care probabil că o putem face și acum. Dar dacă avem inteligență artificială, am putea simula exact modul în care acea civilizație se dezvoltă. Și am putea lua o decizie, dacă vrem să populăm respectiva planetă sau nu. Dacă atmosfera e mai subțire, cum ar evolua viața? S-ar ajunge într-un anumit punct, anul 1900, să zicem, iar atmosfera ar dispărea? O simulare ți-ar putea răspunde.

Și nu în ultimul rând, am putea simula condițiile exacte de pe pământ și am putea vedea cum vom evolua noi. De fapt asta ne-ar interesa cel mai mult. Acum suntem destul de speriați de ce se va întâmpla cu noi în următorii 100 de ani. Cum ar fi să poți vedea ce se va întâmpla? Cât de avansat ai fi? Ai putea stabili din prealabil ce măsuri să iei, în funcție de simulare.

Edited by SmurfK, 26 October 2017 - 00:20.


#26
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007
Sansele ca noi sa fim intr-un matrix nu pot fi estimate.
Pentru ca ipoteza nu e falsificabila.
Pot fi 100%, pot fi 0% sau orice valoare dintre.
Si apoi ce inseamna de fapt matrixul asta?
Poate careva sa-l defineasca cu precizie.. cat de cat?

Variante sunt multe. Nefalsificabile insa.
De exeplu, eu pot sa cred ca traim intr-un univers in care doar eu, leptopul din fata mea si papucii Decathlon de la usa sunt reale, restul sunt simulari, inclusiv Decathlonul de unde i-am cumparat. Erau numai papuci simulati in capul meu, eu i-am ales pe aia reali.
Asta-i universul in care cred eu.
Nu-l pot nici demonstra, dar nici demonstra contrariul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate