Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Costuri de constructie

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
nene tu arunci pretul de 147e/mp, eu iti spun ca ai uitat sa adaugi ceva....
structura / rosu / finisaje chiar nu are importanta, pretul e mult prea mic.

#20
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Pentru ce vrei tu se poate realiza in 55000 euro pe care spui ca ii ai disponibili din moment ce ai 70mp amprenta.
Depinde foarte mult de teren, daca il ai disponibil, daca e racordat la tot... daca da, atunci e buna treaba. Daca nu, cauta ceva ieftin ca sa te incadrezi in bugetul ala.

#21
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 arg, on 15 septembrie 2017 - 10:51, said:

nene tu arunci pretul de 147e/mp, eu iti spun ca ai uitat sa adaugi ceva....
structura / rosu / finisaje chiar nu are importanta, pretul e mult prea mic.
"Nene"...poate sunteti dumneavoastra...pretul este real pentru Casa din pozele postate de mine...la Structura
...si daca mai doriti off-topic ma apuc sa postez si Facturile...
Si sper din tot sufletul sa nu fi dat mai mult unde stati acum si sa fie in una din pozele din link-ul postat...

Edited by Adrianradu, 15 September 2017 - 11:01.


#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
ceva ai scapat in socoteli: ceva materiale, ceva manopera, ceva luat la "troc" care nu l-ai pus ca bani... etc..
chiar daca pui facturle cap la cap tot e ceva ce nu apare in hartii.

p.s. de an vorbim? ca inainte de 2000 erau alte preturi...

Spoiler

hai ca m-am uitat mai atent la pozele alea, aia e casa facuta la economie (mare economie)...

Edited by arg, 15 September 2017 - 11:23.


#23
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Relatez situatia mea pentru a ajuta pe op.
Casa parter si mansarda.
Faza la rosu (acoperis + termopane uzuale, fara sape/tencuieli, planseu lemn, mansarda necompartimentata, fara scara interioara) pentru o amprenta de 99mp la care se adauga o terasa 7mp cu o pivnita dedesupt - ~125e/mp (2013 vara)

Acum am ajuns cu cheltuielile la ~50k eur.
Situatia actuala:
- parter finalizat
- instalatie incalzire cu horn diy, cazan diy, pufer, radiatoare, boiler
- exterior finisat termosistem 10cm
- lambriu pe streasini si balcoane
- imprejmuire realizata 85%
- sopru 14mp adaugat
- camere mansarda finalizate la lavabila si parchet laminat (izolate cu 25cm vata la acoperis)
- scara interioara lemn

Ce mai trebuie:
- 5 usi la mansarda
- baia mansarda (sapa, pereti/tavan rigips, gresie, obiecte sanitare
- dren, pluviala in jurul casei
- pavaj

Am facut cu echipe doar urmatoarele faze:
- constructie structura+acoperis
- tencuit+tinci parter
- gresie/faianta baie parter 4mp
- finisaj exterior+lambriuri (termosistemul era deja facut)
- chituit si slefuit grosier rigips mansarda

Restul operatiilor... munca cu familia (socri, cumnati, sotii)
[ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170915/a075adaefb546264ffcd86673db220c8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170915/b41f3a885f3364151fad65716d75a2e4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by radurus, 15 September 2017 - 11:32.


#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 radurus, on 15 septembrie 2017 - 11:28, said:

Restul operatiilor... munca cu familia (socri, cumnati, sotii)
astea sunt acel "ceva" care nu poate fi trecut pe lista dar daca il adaugi te arunca-n sus cu costul....

mai o masina de nisip, mai o saptamana de munca, mai cativa saci de ciment, mai un trasport materiale etc...

"cum nepoate nu ai gard, hai ca ti-l  sudez eu, tu adu berea ca electrozi aduc eu..."

Edited by arg, 15 September 2017 - 11:34.


#25
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Suma pe care am mentionat-o include masini de nisip, transporturi, documente, notari, proiectanti, taxe, inchirieri de scule si cel mai important... materialele.
Terenul nu e inclus in pret.

Edited by radurus, 15 September 2017 - 11:38.


#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 radurus, on 15 septembrie 2017 - 11:34, said:

?
eu am cumparat/platit tot, inclusiv transportul molozului pana la masina...

#27
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 radurus, on 15 septembrie 2017 - 11:28, said:

(2013 vara)

Va trebui sa luati in considerare si evolutia preturilor la materialele de constructii precum si a costurilor necesare achizitionarii terenului iar comparativ cu 2013 aceste costuri sunt mai ridicate.
De asemea, unde anume se construieste este foarte important deoarece o casa construita ceva mai departe de oras poate avea in pret cu mult mai mic comparativ cu una construita foarte aproape de "civilizatie".
Nici costul utilitatilor nu trebuie ignorat. De ex. - una este sa ai gazele "la poarta" alta este sa nu ai gaze pe strada caz in care costurile de racordare cresc substantial.

#28
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 arg, on 15 septembrie 2017 - 11:14, said:

ceva ai scapat in socoteli: ceva materiale, ceva manopera, ceva luat la "troc" care nu l-ai pus ca bani... etc..
chiar daca pui facturle cap la cap tot e ceva ce nu apare in hartii.


Potoleste-te omule , esti tare negativist Gica contra etc , daca tu nu esti capabil sa ridici o casa nu inseamna ca toti is prosti si nu stiu nimic .
Ca sa-ti dau apa la moara uite eu mi-am ridicat singur casa fara firme &shit , cu echipa angajata la negru si am iesit in 35 k euro perfect functionala aka la gata pe o suprafata de 360 mp ( construiti ) ; e drept ca m-am intins pe 10 ani adica nu m-am grabit deloc . Se poate numa sa vrei si sa lucrezi cu atentie . Sa zicem ca s-au mai scumpit preturile dar tot nu vad exagerarea de care barbotezi atata .

#29
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Tu esti un fenomen. Ori ai uitat o cifra, ori din cauza ca te-ai intins pe 10 ani te-ai autosugestionat sa opresti contabilizarea cheltuilelilor incepand cu anul 3.
Cine sa te ia in serios cand spui de 360mp construiti si finisati la gata cu 35.000 EUR? Acum pe bune...

#30
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Informatii suplimentare:
Spatiu util parter 74mp
Mansarda 70mp
am scazut scara.

Estimez ca mai cheltuiesc inca 5k eur.
Asta inseamna 55k/144mp = 382 e/mp

Am niste vecini care au inceput dupa mine casa si au terminat.
Din informatiile pe care mi le-a dat constructorul, prieten bun, au cheltuit peste 400k eur la 3 nivele si amprenta considerabila.
Eu nu am avut banii astia. Am avut 27k eur si am facut la "rosu"

Edited by radurus, 15 September 2017 - 11:59.


#31
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 Baxon, on 15 septembrie 2017 - 11:43, said:

am iesit in 35 k euro perfect functionala aka la gata pe o suprafata de 360 mp ( construiti )

Aproape imposibil de crezut.
Este o gluma sau doar o eroare de redactare?

#32
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Chiar nu mai intereseaza ce cred altii . Ce ma deranjeaza este ca fiecare " mester " de pe forum exagereaza in prostie cu preturi mari &shit ceea ce e de prost gust . Nu am travertin in bai si bucatarie si nu am balustrade de inox i , daca esti snob poti sa cheltui si jumate de milion de euro si sa nu gati o casa .
Faza cu intinsul pe mai multi ani am amintit-o in sensul ca nu am avut toti banii odata si mansarda am terminat-o abia acum 3 ani .

Terenul l-am avut deci ala nu intra in constructia propriuzisa . Stiu ca sunteti reticenti dar am cladit casa cu mana mea nu am stat sa supraveghez .
Singurul regret care-l am este ca m-am lasat prostit de arhitect si am cateva logii care imi ucid buzunarul si momentan inca nu le-am terminat ( ma gandesc serios sa le elimin cumva  , nu glumesc ) de aia zic la toata lumea ca daca ai curte balcoanele is inutile , strangatoare de praf si sac fara fund ( la finisaje ) .

Edited by Baxon, 15 September 2017 - 11:59.


#33
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Unii si exagereaza cu costurile rau... e parte din strategia de umflare a bulei, sa induca oamenilor ca e normal sa fie scump si sa creasca de la o zi la alta.
Nu trebuie decat sa te uiti pe preturile unor dezvoltatori sa iti dai seama ca daca aia pot vinde la 500 euro/mp e destul de clar ca mai mult de 250 euro/mp nu a costat efectiv constructia.

Edited by samebo, 15 September 2017 - 11:59.


#34
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
E posibil, dar nu te astepta sa puna 25cm vata la acoperis si termoizolatie calitativa.
Si de asemenea nu te gandi ca isi pun beneficiu 70%.

Edited by radurus, 15 September 2017 - 12:03.


#35
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

 arg, on 15 septembrie 2017 - 11:14, said:

hai ca m-am uitat mai atent la pozele alea, aia e casa facuta la economie (mare economie)...
...daca mi se mai perimite o intrebare...
Ce ai observant uitandu-te mai atent...?!
...si sa nu imi zici de cei 10 cm de BCA complectare...te rog

Edited by Adrianradu, 15 September 2017 - 12:03.


#36
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 radurus, on 15 septembrie 2017 - 12:00, said:

E posibil, dar nu te astepta sa puna 25cm vata la acoperis si termoizolatie calitativa.
Eu am 50 cm de vata minerala la acoperis ( atata are podul ca inaltime si atata mi-a incaput ) .
Am vanat toate reducerile posibile la materiale si am luat si pe firma unui prieten care are rulaj mare , tocmai ca sa nu ajung la pretul de la raft .

Edited by Baxon, 15 September 2017 - 12:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate