Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Iphone 8/X fast charging - 49 USD

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Mărul ăla muşcat are ceva hipnotic în sine.

#20
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostStickyFingaz, on 15 septembrie 2017 - 11:22, said:

Am inteles ca amandoura va place Apple, insa uitati-va amandoi la ce ati raspuns. Afirmatia lui business11 a fost "calitativ vorbind telefoanele Apple sunt cu mult peste orice alt telefon". Nu am discutat de servicii, discutia era legata de aparatul fizic, si implicit de afirmatia ca restul sunt rahaturi, nu se ridica la calitatea aifoanelor.
Deci, ce are aifonul asa de calitativ in el, de ii face de rahat pe ceilalti producatori?

Mie nu "fierul" in sine imi place, ci integrarea dintre hardware software si servicii. DIn punct de vedere al calitatii constructiei, cel putin intre Samsungurile middle-high end si iPhone nu prea mai exista. Un A5 2017 mi se pare mai bine inchegat decat un iPhone 6, de exemplu (desi are spate de sticla).

#21
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011

View Postbusiness11, on 15 septembrie 2017 - 09:32, said:

Asa se fac banii, Apple castiga paine cu telefoane mobile in timp ce concurenta se axeaza pe o gama larga de produse diferite (Samsung are peste 100 de companii in toate domeniile posibile, Huawei cel mai mare producator de aparatura in telecomunicatii).

Dar pretul este atat timp corect cat produsele livrate ofera calitate. Si oricine imi spune ca Apple livreaza rahat, mananca rahat, pentru ca VIRGULA calitativ vorbind telefoanele Apple sunt cu mult peste orice alt telefon.
Cu toate sunt deacord, mai puțin cu astea. Mai există telefoane care să piardă semnalul într-un asemenea hal ca Iphone chiar dacă, ce e drept, sunt rarități.

View PostFriskey, on 14 septembrie 2017 - 22:42, said:

Poate ca unii clienti nu isi doresc fast charging.
Degeaba, să vezi când vor face ca alte firme, îți vor reduce curentul de încărcare așa de mult pentru chargerul clasic încât ți se va descărca telefonul cu mufa în el. Și atunci o să AI  NEVOIE de fast charging. Chestia asta e politică la Huawei, LG și, cu siguranță la alți producători.

View Postmartian_693, on 16 septembrie 2017 - 02:34, said:

is o firma f jegoasa... hoti. la fiecare pas te ard... un incarcator de telefon nu costa mai mult de 5 lire sau 10. indiferent de brand sau fast charge.

La Huawei am luat 2 de mașină și costau 130 și ceva de lei per bucată. Dar, e drept, acestea încarcă și Huawei rapid însă încarcă și telefoane ce suportă QC de la Qualcomm rapid.

Edited by benis, 16 September 2017 - 10:07.


#22
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
O să fie mare bucurie şi pe proprietari şi pe fabricanţi când se vor înmulţi cazurile de display-uri sparte din interior pe motiv de umflare a bateriei. Cauza fiind bineînţeles degajarea de gaze din cauza încărcării rapide.

#23
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Exista telefoane care nu se incalzesc mai rau atunci cand sunt incarcate rapid fata de incarcarea normala/lenta. Cel mai bun exemplu sunt telefoanele OnePlus si OPPO, tehnologia pe care o folosesc la incarcare face astfel incat incarcatorul sa se incalzeasca, nu telefonul. Iar daca bateria nu se incalzeste, nici nu se va umfla.

#24
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006
Salut,

Fast charghing poti face si cu un incarcator apple de 12 W de la un ipad vechi.

#25
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Cu exceptia a vreo 3 posturi, restul nu au nicio legatura cu topicul. Doar constat.

Am intrat sa vad si eu incarcatorul minune din titlul topicului dar... am citit de Huawei, Mi nu stiu care si orice altceva.

#26
hyper1971

hyper1971

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 02.02.2018
Eu am achizitionat un charger Qi de la Samsung. Vine cu adaptor USB-C mini USB si incarca X-ul meu fara probleme.
Un singur comentariu, durata relativ mare a incarcarii de circa 4 ore.

#27
bogdanski

bogdanski

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 06.01.2008
Momentan in Romania nu ai soluții pentru fast charging decât varianta oficial ( > 500 lei) iar în lipsa de oferte eu am luat cablul oficial lightning <> usb-c iar conectat la (singura) sursa din notebook se încărca foarte repede, Full charge in aproximativ o ora.

În lipsa soluției oficiale ce iti recomand :

1. Cablul oficial ( 1 sau 2 m în funcție de preferințe)

2. De pe Amazon un Power Charger de la anker :
https://www.anker.co...-Port-/A2014112

#28
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007


View PostRobiacs, on 14 septembrie 2017 - 22:00, said:

Asa fain e ecosistemul asta pe care-l lauda toti fanii Apple, cand vei avea nevoie de adaptor chiar si pt incarcator quickcharge DE LA EI.

Am fost la un magazin "istyle" din mall sa vad niste modele, si am constatat ca incarcatorul wireless nu era "apple" ci o firma chinezeasca oarecare.

View PostTruculMagic, on 14 septembrie 2017 - 23:00, said:


E interzis sa folosesti asa ceva ca se strica iphonu :)))
Pentru un iphone 5, luna trecuta a luat un prieten cablu de date original din magazin la 100lei si telefonul nu face decat vreo 3-400lei. Am ramas socat. Si eu am luat la iphone cu 30 lei cu tot cu incarcator + incarcator auto si am folosit cablul ala, mai merge si acuma fara nici o problema (incarcatoarele n-am avut curaj sa le folosesc, mai ales ca nu aveam nevoie de ele).
Nu specifica cumva apple sinsursa curentului electric? Sa fie de la eoliene si nu de la termocentrale?  Eu nu cred ca poate sa fie o diferenta intre cablurile si transformatoarele folosite, atata timp cat respecta specificatiile parametrilor curentului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate