Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Iphone 8/X fast charging - 49 USD

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Inca o magarie Apple!
In sfarsit exista fast charging la noile modele, oficial.

Problema este ca ai nevoie de un incarcator cu USB-C de 29W.

Nu stiu daca acesta vine si cu cablu USB-C -> Lightning...

Quote

All the new iPhones support fast charging, so no matter if you go for the iPhone 8, the iPhone 8 Plus, or the iPhone X, you still get this feature.
And according to Apple, there’s a good chance to be quite pleased with how fast charging works on the new models, as the official figures point to a 50 percent charging level in just 30 minutes.

http://news.softpedi...-x-517726.shtml

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Ha ha, asa au fost toate mereu. Un telefon vândut mereu la suprapreț, cabluri, accesorii etc, toate la suprapreț. De ce te mira? La urma urmelor, când îți iei iPhone, știi cu ce vine. So, spor la cumpărături!
OK, poate am fost răutăcios, doar c ala cat costa telefonul, m-as fi așteptat ca lumea sa-l considere scump. Totuși, se calcă in picioare sa-l ia. Acum, de ce este asa big  deal ca s-a mai găsit o cale de a mai suge ceva bani?!

#3
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Asa fain e ecosistemul asta pe care-l lauda toti fanii Apple, cand vei avea nevoie de adaptor chiar si pt incarcator quickcharge DE LA EI.

Edited by Robiacs, 14 September 2017 - 22:00.


#4
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
De așteptat. Card nu, mufă jack nu, asta nu. Nu e pe ecosistem :D

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Apple iti ia bani si ca sa respiri aerul din casa ta. Probabil sunt comunisti deghizati.

#6
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Cand dai 4.000 de lei pe un telefon mai conteaza 200 de lei in plus sau in minus?
Poate ca unii clienti nu isi doresc fast charging. Oricum orice baterie se incarca suficient de repede la 50%, chiar 70%. Mult mai greu cu ultimii 30%.

#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Las că se orientează repede prietenii chinezi, să vezi ce de "originale" Apple vor apărea într-o lună la 5 dolari bucata.

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postmihaicozac, on 14 septembrie 2017 - 22:52, said:

Las că se orientează repede prietenii chinezi, să vezi ce de "originale" Apple vor apărea într-o lună la 5 dolari bucata.

E interzis sa folosesti asa ceva ca se strica iphonu :)))
Pentru un iphone 5, luna trecuta a luat un prieten cablu de date original din magazin la 100lei si telefonul nu face decat vreo 3-400lei. Am ramas socat. Si eu am luat la iphone cu 30 lei cu tot cu incarcator + incarcator auto si am folosit cablul ala, mai merge si acuma fara nici o problema (incarcatoarele n-am avut curaj sa le folosesc, mai ales ca nu aveam nevoie de ele).

#9
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

View Postpasilla, on 14 septembrie 2017 - 22:33, said:

Apple iti ia bani si ca sa respiri aerul din casa ta.

Pentru ca nu respiri aer din ecosistem. Nu e bun aerul decat daca este iAir.

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Asa se fac banii, Apple castiga paine cu telefoane mobile in timp ce concurenta se axeaza pe o gama larga de produse diferite (Samsung are peste 100 de companii in toate domeniile posibile, Huawei cel mai mare producator de aparatura in telecomunicatii).

Dar pretul este atat timp corect cat produsele livrate ofera calitate. Si oricine imi spune ca Apple livreaza rahat, mananca rahat, pentru ca VIRGULA calitativ vorbind telefoanele Apple sunt cu mult peste orice alt telefon.

Edited by business11, 15 September 2017 - 09:33.


#11
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

View Postbusiness11, on 15 septembrie 2017 - 09:32, said:

pentru ca VIRGULA calitativ vorbind telefoanele Apple sunt cu mult peste orice alt telefon.

Justifici afirmatia sau e doar copy paste din brosura? Calitativ in ce sens? Ai umblat macar cu un Mi Mix de exemplu?

#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View Postbusiness11, on 15 septembrie 2017 - 09:32, said:

Atunci, silence și "marcă banul, privilegiatule ;)

#13
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostStickyFingaz, on 15 septembrie 2017 - 09:54, said:

Justifici afirmatia sau e doar copy paste din brosura? Calitativ in ce sens? Ai umblat macar cu un Mi Mix de exemplu?

Ti s-a stricat vreun Mi Mix ca sa vezi ce valoare are garantia?

#14
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Ati luat-o pe carari...
Da, telefoanele apple sint facute bine. Foarte bine chiar. Pot fi folosite ani de zile, rezista bine la uzura. Singura exceptie a fost 3g-ul, cu spatele de plastic, drept pentru care n-au mai repetat experienta.
Tare mi-e ca datorita noilor ecrane oled, asta nu va mai fi valabil, pentru ca image retention este o problema fara rezolvare a acestei tehnologii.
Faptul ca au invatat si altii cum sa foloseasca materiale de calitate nu diminueaza cu nimic meritele apple. Consumatorul alege ce crede. Sau ce-l convinge marketing-ul sa creada.
Si eu cred ca au cam sarit calul cu pretul pentru X, nu ma convinge cu absolut nimic ca merita. Lipseste factorul WOW.
Pe partea cealalta, concurenta nu vine nici ea cu ceva deosebit.
Asa ca probabil fiecare ramine la jucaria cu care s-a obisnuit.
Tare sint curios ce va fi in citiva ani pe piata asta, pentru ca deja se vede clar ca s-a atins un plafon, nimeni nu vine cu nimic revolutionar, mici imbunatatiri si inovatii, dar cam atit.

#15
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

View PostExtinct, on 15 septembrie 2017 - 10:28, said:

Ti s-a stricat vreun Mi Mix ca sa vezi ce valoare are garantia?

Nu. Ce are valoarea garantiei cu calitatea unui produs?

#16
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

View PostStickyFingaz, on 15 septembrie 2017 - 10:39, said:



Nu. Ce are valoarea garantiei cu calitatea unui produs?

Simplu. In orice lot de produse exista niste dude. Citeva procente, dar exista. Daca una din dudele alea, scumpe de altfel, ajunge la tine, ai sa vezi valoarea garantiei. Si da, aici apple mai are o bila alba, si inca una mare. N-am avut prea multe probleme cu produsele apple de-a lungul timpului, dar cind a fost nevoie de garantie totul a decurs impecabil. Si nu vorbim doar de telefoane.

#17
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostStickyFingaz, on 15 septembrie 2017 - 10:39, said:

Nu. Ce are valoarea garantiei cu calitatea unui produs?


Vezi tu, pe mine experienta m-a invatat ca atunci cand cumperi un produs Apple, cumperi si serviciile de pe langa: update-uri, garantii si tot felul de chestii din astea. Majoritatea compara brandurilex si y cu Apple, fara sa stie ce inseamna sa ti se inlocuiasca produsul pentru ca nu mai merge, de exemplu, un buton. Singurii care se apropie de customer-care-ul de la Apple sunt Samsung, dar, ce sa vezi si Samsung costa mai mult decat celelalte. Nu zic ca telefonul ala de la Xiaomi nu e bune. E bun, arata bine, dar cam atat. Daca ai nevoie de asistenta, ce faci?


Aia e, unii vad doar aparatul si nu-i intereseaza de restul, altii vor un produs de calitate cu tot ce inseamna aparatul, accesoriile si serviciile. Am schimbat doua telefoane in garantie. Cand l-am preluat din service, am dat restore si am luat-o de unde il lasasem pe cel vechi, fara sa instalez tot felul de aplicatii, cabluri, carduri, root si alte chestii. Imi lipseste teribil chestia asta pe Android. Da, are o chestie de restore a aplicatiilor, dar nu si a continutului aplicatiilor.

Edited by Extinct, 15 September 2017 - 10:51.


#18
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016

View Postdan78rom, on 15 septembrie 2017 - 10:44, said:

Daca una din dudele alea, scumpe de altfel, ajunge la tine, ai sa vezi valoarea garantiei.

View PostExtinct, on 15 septembrie 2017 - 10:48, said:

Aia e, unii vad doar aparatul si nu-i intereseaza de restul, altii vor un produs de calitate cu tot ce inseamna aparatul, accesoriile si serviciile.

Am inteles ca amandoura va place Apple, insa uitati-va amandoi la ce ati raspuns. Afirmatia lui business11 a fost "calitativ vorbind telefoanele Apple sunt cu mult peste orice alt telefon". Nu am discutat de servicii, discutia era legata de aparatul fizic, si implicit de afirmatia ca restul sunt rahaturi, nu se ridica la calitatea aifoanelor.
Deci, ce are aifonul asa de calitativ in el, de ii face de rahat pe ceilalti producatori?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate