Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Akta vs. Digi vs. UPC - pentru afacere

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 01.12.2007
Salut!

Am nevoie sa internet pentru un magazin de piese auto și nu știu ce să aleg.
Are cineva o recomandare pentru partea de afacere? Sunt alte pachete față de cele casnice. Dar nu stiu cum stau cu problemele, viteze și alte chestii

#2
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007
Daca nu se spui zona unde doresti servicii nici nu prea are raspuns intrebarea ta..

Eventual solicita de la fiecare o oferta pentru B2B si vezi care e mai ok inainte sa iei o decizie

#3
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Iti trebuie 2 provideri oricum sa ai back-up.

#4
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Back-up-ul poate fi constituit de hotspotul unui telefon mobil.

Akta nu ca pica des.

UPC-preturi exorbitante pe business

Recomand Digi.

#5
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Daca faci bani cu internetul ala nu vad rostul sa te rromesti in loc sa ai un router serios care sa faca fallback imediat.

#6
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013
La noi, practic, nu e mare diferenta intre casnic si business.
Acelasi net, acelasi router, aceeasi calitate, pret semnificativ mai mare pe business.
Avantaj: ip fix care nu prea mai ofera nimeni la casnic.

UPC-ul e super scump la ce ofera. Ultima oara mi-au facut oferta cand le-am cerut la un pret de 3 ori mai mare decat pe casnic si mai putine beneficii. Si tot incercau sa imi explice ca e mai bun internetul pe abonament business dar agentul de vanzari nu a stiut sa explice in ce fel e mai bun, pur si simplu stia ca e mai bun. In conditiile in care merge bine netul si pe casnic, ii tot ziceam ca eu is multumit cum merge pe casnic, ce poate sa ofere in plus pe business ca sa fie mai bine decat sunt eu multumit acuma. Oricum, super scump, nejustificat.

Edited by jm2010, 14 September 2017 - 20:27.


#7
MareleHan

MareleHan

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 14.09.2017
In Romania nu exista internet mai bun ca la Gigi . Ti-o spune un client Telekom asta . Rds Rcs distribuie de departe cel mai calitativ internet .

#8
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 01.12.2007

 k0r3k7, on 14 septembrie 2017 - 20:01, said:

Daca nu se spui zona unde doresti servicii nici nu prea are raspuns intrebarea ta..Eventual solicita de la fiecare o oferta pentru B2B si vezi care e mai ok inainte sa iei o decizie
Lângă București am nevoie.
Ce este B2B?

 diZy, on 14 septembrie 2017 - 20:11, said:

Iti trebuie 2 provideri oricum sa ai back-up.
Ce sunt provideri și back-up?

 diZy, on 14 septembrie 2017 - 20:19, said:

Daca faci bani cu internetul ala nu vad rostul sa te rromesti in loc sa ai un router serios care sa faca fallback imediat.
Ce este fallback?

Vă mulțumesc pentru recomandări. O să cer ofertă la Digi.

#9
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
Trimite un mesaj in PM colegului @catalinman
El te poate ajuta....Posted Image

#10
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008

 scrisit, on 14 septembrie 2017 - 21:00, said:

Lângă București am nevoie.
Ce este B2B?
Ce sunt provideri și back-up?
Ce este fallback?

Vă mulțumesc pentru recomandări. O să cer ofertă la Digi.
Biznis la Biznis
Provider = firme de internet
Fallback: În caz de pică internetul pe un internet (dirmă), router-ul trece pe cealaltă.

(firmă)

#11
hornet1

hornet1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 11.08.2016
salut

poti incerca si un provider de tip mobile, poti incerca Orange spre ex, exista in oferta Orange pe segmentul SME si servicii fixe peste infrastructura dedicata
Nu inteleg de ce toti ne raportam la RDS sau Telekom cand vb de servicii fixe  pentru business, nu tb confundat B2B cu B2C zic eu cd vorbim de acces dedicat

#12
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 hornet1, on 15 septembrie 2017 - 22:04, said:

salut

poti incerca si un provider de tip mobile, poti incerca Orange spre ex, exista in oferta Orange pe segmentul SME si servicii fixe peste infrastructura dedicata
Nu inteleg de ce toti ne raportam la RDS sau Telekom cand vb de servicii fixe  pentru business, nu tb confundat B2B cu B2C zic eu cd vorbim de acces dedicat
La Orange, singura diferenta intre Internet casnic si cel business este exclusiv pretul. In rest, totul este identic: calitate, router etc. In plus, ei ofera net-ul prin Telekom. Iti spun din propria experienta ca nu au altceva.

#13
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,113
  • Înscris: 04.02.2011
Nu este adevărat, au internet garantat pe linkuri radio. Relativ costisitor, însă când ai nevoie de backup bun..
Că tu ai avut net 3/4G de la ei, e altceva.

Edited by benis, 16 September 2017 - 09:43.


#14
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 benis, on 16 septembrie 2017 - 09:42, said:

Nu este adevărat, au internet garantat pe linkuri radio. Relativ costisitor, însă când ai nevoie de backup bun..
Că tu ai avut net 3/4G de la ei, e altceva.
Nu vorbesc de 3G/4G ci fibra.

Edited by jm2010, 16 September 2017 - 18:52.


#15
hornet1

hornet1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 11.08.2016
faptul ca accesul se face peste o bucla locala radio sau optica este nerelevant atunci cand cumperi un serviciu business - pana la urma cumperi un serviciu si nu infrastructura operatorului 😀
Importante sunt caracteristicile serviciului (banda, delay) pe care vrei sa il achizitionezi precum si SLA-ul pe care il primesti.
Nu neg ca RDS exceleaza pe partea de internet fix pe zona de B2C dar cd vine vorba de B2B nu cred ca sunt optiunea nr 1 in piata
In ceea ce priveste costul unei solutii dedicate eu zic ca merita ceruta o oferta, pana la urma nu exista un monopol pe zona fixa... daca logica de pe acest topic ar fi fost utilizata si pentru mobile nimeni nu ar fi utilzat astazi  Digi 😀

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate