Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Punere in posesie dupa executarea silita

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
shpampy

shpampy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 29.10.2005
Salut!

Am adjutecat un teren intravilan in urma cu aproximativ o luna.

Astazi am mers la executorul judecatoresc pentru a ridica intabularea si am costatat ca imobilul este intabulat pe numele meu.


Tot astazi, am aflat noutati, cum ca trebuie sa fac o cerere de punere in posesie (lucru pe care l-am si facut) si ca trebuie sa astept pana voi primi termen la judecatorie ca sa se si efectueze procedura de punere in posesie. Banuiesc executorul de o schema de a mai face rost de 2500 lei.

Intrebari ar fi:
- din moment ce e vorba de un teren si nu o locuinta, este neaparata nevoie de aceasta procedura de punere in posesie? Fiind teren, nu locuieste nimeni acolo, nu sunt bunuri pe imobil.

- cat de proprietar sunt in acest moment ? pot vinde? pot incheia antecontract de vanzare pe imobil?

- mai exista vreo cale de atac a fostului proprietar? (din cate imi spune executorul, a trecut termenul de contestare a procedurii de executare silita)

Multumesc!

Edited by shpampy, 14 September 2017 - 19:04.


#2
shpampy

shpampy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 29.10.2005
din cate imi spune cadastristul cu care lucrez, atat timp cat proprietatea e intabulata pe numele meu, am deja toate drepturile posibile... defapt sunt curions in ce masura m-a fraierit executorul

#3
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 shpampy, on 14 septembrie 2017 - 19:03, said:

- mai exista vreo cale de atac a fostului proprietar? (din cate imi spune executorul, a trecut termenul de contestare a procedurii de executare silita)
Executorul a spus că a trecut termenul de contestare, tu ne întrebi pe noi?  :)

Nu înțeleg în schimb asta cu cererea de punere în posesie la judecătorie, e un imobil executat deja. Plus că e teren... e ocupat de ceva?  
Punere în posesie în cazul executărilor silite înseamnă că e nevoie iar de executor pentru că fostul proprietar nu eliberează imobilul.

Ce scria pe cerere, ai citit-o? Nu cumva era adresată biroului executorului prin care ai cumpărat?  
Uite un model:
http://executor-jude... in posesie.pdf

 shpampy, on 14 septembrie 2017 - 19:40, said:

din cate imi spune cadastristul cu care lucrez, atat timp cat proprietatea e intabulata pe numele meu, am deja toate drepturile posibile...
De ce zici că e întabulată, ai actul de la notariat?

#4
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006

 shpampy, on 14 septembrie 2017 - 19:03, said:

...
Banuiesc executorul de o schema de a mai face rost de 2500 lei.
...

2500 lei ... un fleac
Te-a ciuruit (la buzunar)

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 MMMMM, on 14 septembrie 2017 - 19:46, said:

Te-a ciuruit (la buzunar)
Așa pare, dar să vedem ce mai zice.

#6
MMMMM

MMMMM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.09.2006
Daca colegul de la cadastru sustine ca: "atat timp cat proprietatea e intabulata pe numele meu, am deja toate drepturile posibile" (si banuiesc ca stie ce sustine fiind in domeniu) eu chiar nu mai inteleg de ce mai ai nevoie de executor judecatoresc.
Inteleg ca esti proprietar cu acte si in acest caz, daca ai probleme cu vechiul proprietar sau cu oricine altcineva pentru exercitarea dreptului de posesie deplina a bunului propriu dobandit legal, nu ar trebui sa apelezi la politie?

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

Quote

Astazi am mers la executorul judecatoresc pentru a ridica intabularea si am costatat ca imobilul este intabulat pe numele meu.
Am omis asta.

 MMMMM, on 14 septembrie 2017 - 20:08, said:

Inteleg ca esti proprietar cu acte si in acest caz, daca ai probleme cu vechiul proprietar sau cu oricine altcineva pentru exercitarea dreptului de posesie deplina a bunului propriu dobandit legal, nu ar trebui sa apelezi la politie?
Poliția vine doar în sprijinul executorilor, nu și al persoanelor fizice.

#8
shpampy

shpampy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 29.10.2005

 althea, on 14 septembrie 2017 - 19:44, said:

Executorul a spus că a trecut termenul de contestare, tu ne întrebi pe noi?  Posted Image

Nu înțeleg în schimb asta cu cererea de punere în posesie la judecătorie, e un imobil executat deja. Plus că e teren... e ocupat de ceva?  
Punere în posesie în cazul executărilor silite înseamnă că e nevoie iar de executor pentru că fostul proprietar nu eliberează imobilul.

Ce scria pe cerere, ai citit-o? Nu cumva era adresată biroului executorului prin care ai cumpărat?  
Uite un model:
http://executor-jude... in posesie.pdf


De ce zici că e întabulată, ai actul de la notariat?


actul e de la ocpi venit prin executor.

din cate m-am mai interesat e o "manevra" de a lor de a mai face rost de niste bani.

terenul nu e ocupat de nimic (uman sau nu)

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Teren liber întabulat cu tine proprietar... părerea mea e că nu ai nevoie de nimic altceva.
I-ai dat banii?

#10
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Si eu cred ca incearca sa te stoarca de niste bani, nu e deajuns ca deja a castigat bani pentru nimic. Nu plati nimic, e tepar mai mult ca sigur.
Mai e si varianta ca fostul proprietar a uitat sa isi preia iarba si pamantul de pe teren si vrea sa vina cu camioanele sa care pamantul de acolo Posted Image

Edited by samebo, 16 September 2017 - 11:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate