Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Achizitie videoproiector

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
saulescu

saulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 10.05.2007
Salut! Este vorba de 2 videoproiectoare, Optoma HD29Darbee vs.Optoma HD142X.am citit multe recenzii pe net,dar nu ma pot inca hotari pe care sa il cumpar.Cei care au calibrat unul dintre ele,pot eventual sa dea un sfat? Distanta de vizionare ar fi cam de 3M. Multumesc!

#2
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
O sa vreau sa imi iau si eu un videoproiector in viitor, acuma spune-mi si mie de ce te-ai axat doar pe aceste doua modele? De ce aceasta marca?
Intrebarile mele sunt cat de poate de serioase.

#3
saulescu

saulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 10.05.2007
Din cate am citit pe forumuri.Primul foloseste tehnologia Darbee ca la playerele Oppo si are parca doua moduri de calibrare ISF,oricum
ar trebui calibrate indiferent de marca.Al doilea este un best buy la pretul care il are .Am postat in speranta ca cineva are unul din cele doua si sa ne dea cateva sfaturi si pareri.

#4
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Isi face treaba bine Darbee (eu am procesor extern DVP5000) AndreiNR detine un HD142x sau 141x https://kagoo.co.uk/...s-optoma-hd142x si poate sa-ti spuna mai multe detalii. Eu am calibrat doar optoma HD27 si in acest buget e super ok, mai ales ca afisare a fluentei miscarii. Posibil ca HD29 sa fie si mai bun

Attached Files



#5
saulescu

saulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 10.05.2007
Proiectorul ar fi la o inaltime de 2.45cm ,distanta pana la ecran 3M.Ce marime a ecranului as putea obtine pentru optoma hd142x ? Multumesc!

#6
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Primele imagini cu noua achiziție, proiecorul Optoma 142x Foarte vibrant și luminos pe ecranul meu Black Widow. Fluent în mișcare și responsiv în setări.  Nu l-am calibrat inca pentru ca va pleca la pachet cu un ecran Black Widow grey pearl. Ultima poza este făcută după o optimizare sumara!

Attached Files



#7
saulescu

saulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 10.05.2007
Super ok pana in prezent !

#8
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
O sa ai de scos rosu din el la greu :)

#9
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Tocmai am terminat calibrarea intr-un un alt proiect, un hometheatre dedicat, cu sistem multicanal, pereti inchisi la culoare nonreflectivi, antifonare pereti, mocheta groasa, fotolii homecinema dedicate. Optiunea a fost un ecran Black Widow grey pearl, imperecheat cu un Epson TW9300, full motorizat, cu lens shift automat. Ecranul 2.35:1 de 295x125cm, la sesizarea contentului 2.35:1 imaginea incadrand ecranul {partea vizibila} Atasez cateva imagini primite de la instalarea ecranului, si pe urma de la calibrarea proiectorului

Attached Files


Edited by Calin_fdx, 26 November 2017 - 23:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate