Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Content writing: cât câștigi?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Am primit o ofertă pentru content writing, nu e mare comparativ cu ce aș câștiga, dar parcă merită pentru alte aspecte.

Prețul ar fi de 32 de cenți pe cuvânt, e vorba de un text tehnic, dar nu chiar atât de tehnic (nu despre algoritmi complicați sau tehnologii foarte specializate).

Voi ce prețuri ați întâlni în practică?

Pentru mine ar fi doar o sursă izolată de bani de buzunar.

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
iWriter taxeaza la cei mai buni writeri $11.50/150 Words https://www.iwriter.com/pricing.php
Deci daca nu ai fi OriginalCopy as zice ca esti cel mai mare mincinos, si ca nu-i nimeni atat de prost sa-ti dea $48 pentru 150 de cuvinte cand nici profesionistii nu cer atat.

In practica, un english native cu PHD scrie cu vreo $5/100.

Nu stiu, poate firmele autorizate scriu cu alte preturi... dar alea iti iti zic pretul doar dupa ce vad cerintele, deci nu pot zice sigur.

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
32 centi pe cuvant este lux. Nici nu m-as gandi, mai ales ca faci paralel cu munca banuiesc. Bagi 600 de cuvinte iei 200eur.

#4
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostMizu, on 14 septembrie 2017 - 17:18, said:

Deci daca nu ai fi OriginalCopy as zice ca esti cel mai mare mincinos, si ca nu-i nimeni atat de prost sa-ti dea $48 pentru 150 de cuvinte cand nici profesionistii nu cer atat.
Cont spart Posted Image

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostMizu, on 14 septembrie 2017 - 17:18, said:

iWriter taxeaza la cei mai buni writeri $11.50/150 Words https://www.iwriter.com/pricing.php
Deci daca nu ai fi OriginalCopy as zice ca esti cel mai mare mincinos, si ca nu-i nimeni atat de prost sa-ti dea $48 pentru 150 de cuvinte cand nici profesionistii nu cer atat.
Profesioniștii în ce? În scris aiurea, sau profesioniștii care scriu despre domeniul profesat?

#6
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
32c/word e ceva foarte bun, sume asemanatoare primesti ca editor la siteuri de renume :D
Daca nu e in site de renume si bogat slabe sanse sa vezi banii astia... vezi sa nu fie momeala si dupa ce se vad cu articolele iti dau eject :D

#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postsamebo, on 14 septembrie 2017 - 17:52, said:

32c/word e ceva foarte bun, sume asemanatoare primesti ca editor la siteuri de renume Posted Image
De exemplu? Stii preturi concrete la aceste site-uri de renume?

#8
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Hmmm, eu n-am vrut sa zic nimic, ca nu prea e domeniul meu.
Dar 32 centi/cuvint mi se pare si mie foarte bine.
Alte informatii, gen lungime articol, numar articole / perioada timp, cit de usor scrii tu acel material (si ca munca, si ca timp).... ?!

#9
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
De exemplu pe site .com international cu milioane de vizitatori pe luna.
Au chiar pachete ce includ bonusuri pentru engagement.
Nu e ceva standard, fiecare isi face politica proprie, in functie de posibilitati. Dar daca un site cu milioane de vizitatori ofera sub 30c/word, imi e greu ca un site incepator ce doreste sa faca content de duzina sa populeze siteul cu articole ofera mai mult, cu atat mai mult cu cat sunt zeci de platforme de content writer de duzina care scriu chiar si pentru 1c/word :D

Edited by samebo, 14 September 2017 - 18:12.


#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006

View PostOriginalCopy, on 14 septembrie 2017 - 17:42, said:

Profesioniștii în ce? În scris aiurea, sau profesioniștii care scriu despre domeniul profesat?
Nu stiu ce sa-ti zic, ca aia la $11.50 sunt cei mai scumpi pe care i-am intalnit pe net. Dar daca cineva iti da 0.32 pe cuvant pot doar concluziona ca exista undeva niste experti in content writing care taxeaza similar.

Eu cred ca daca intri pe pagina de facebook a MIT si zici ca vrei un articol tehnic de 1000 cuvinte pentru $300, ai inboxul plin in 5 minute.

#11
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009
Eu scriu articole de vreo 7 ani de zile. Initial, lucram pentru indieni, pe sume de tot rahatul, de exemplu 0.2$ / 100 cuvinte. Dar pe atunci scriam pe orice nisa mi se cerea, si evident, calitatea nu era chiar ridicata.

Acum scriu pe o singura nisa, si obtin mai multi bani. Dar, 32 centi / cuvant este pret de continut premium. Preturi de genul se regasesc in cea mai mare parte pentru articole academice si pentru articole cu rata mare de engagement (de exemplu pe site-uri ca menshealth, mashable).

#12
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
In vise poate primesti 32c pe cuvant Posted Image
Hai cu dovezi daca vrei sa te credem

#13
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostAnn0nyym0us, on 14 septembrie 2017 - 18:41, said:

este pret de continut premium.
Bravo mai, normal ca e continut premium, ma vezi scriind balarii? Doar ca nu stiu care e plaja de valori pentru aceste "continuturi premium", n-am mai vandut texte literare pana acum.

View PostAlexaLesby, on 14 septembrie 2017 - 18:55, said:

In vise poate primesti 32c pe cuvant Posted Image
Hai cu dovezi daca vrei sa te credem
E vorba despre lipsticsi dildos, s-ar putea sa te suprasolicite.

Edited by OriginalCopy, 14 September 2017 - 18:57.


#14
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

View PostOriginalCopy, on 14 septembrie 2017 - 18:57, said:

Bravo mai, normal ca e continut premium, ma vezi scriind balarii?

Nu are importanta ce cred eu :) Nu stiu sa-ti spun care este plaja exacta pentru ceea ce scrii (presupun ca este legat de programare), insa pentru majoritatea domeniilor, te afli in zona de top a preturilor. Exceptie ar face articolele medicale, Drept.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate