Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cooler

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Surtur

Surtur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.05.2017
Salutare!
Aseara m-am hotarat sa imi inlocuiesc coolerul stock de pe procesor,un i3 4160,  am facut cateva cercetari ce si cum si am ajuns la umatoarea alegere.
Acum itnrebarea mea este daca nu cumva m-am grabit, ati mai auzit de acest cooler sau ce parere aveti ?
https://www.pcgarage...m_content=dpads

#2
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Pentru un i3 4160 este overkill ... o sa fie liniste si racoare.

#3
Surtur

Surtur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.05.2017

View Postro_explorer, on 14 septembrie 2017 - 16:23, said:

Pentru un i3 4160 este overkill ... o sa fie liniste si racoare.
M-am gandit ca e cu mult peste procesorul meu dar m-am saturat sa stea la temperaturi de 55-60 grade in Idle...

#4
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
http://www.samwise.r...multisocket-127

#5
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
E mai mult decat ok pt. procesorul tau . Cumpara-l cu incredere ! ;)

#6
MadalinCI

MadalinCI

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 25.07.2017
Am exact acelasi model pe un i5 6600k si trece de 50 de grade doar cand randez clipuri video. In rest e liniste si pace, dar depinde foarte mult si de air flow-ul din carcasa, daca nu ai un ventilator in spate care sa scoata, temperaturile ar putea fi mai ridicate. Dar oricum, i5-ul meu il tine in 18-20 grade idle.

#7
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

View PostMadalinCI, on 14 septembrie 2017 - 16:44, said:

Am exact acelasi model pe un i5 6600k si trece de 50 de grade doar cand randez clipuri video. In rest e liniste si pace, dar depinde foarte mult si de air flow-ul din carcasa, daca nu ai un ventilator in spate care sa scoata, temperaturile ar putea fi mai ridicate. Dar oricum, i5-ul meu il tine in 18-20 grade idle.
Super smecher procesorul, nu se impiedica nici in cele mai solicitante programe ! Asadar, daca cooler-ul este perfect pt. un i5, sigur o sa fie floare la ureche sa-ti raceasca i3-ul.

Edited by EmyBoss7, 14 September 2017 - 16:58.


#8
Surtur

Surtur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.05.2017
Multumesc de raspunsuri, sper ca am facut alegerea cea buna
M-am speriat deoarece era unul la comm care ziceea ca nu se aseaza bine pe procesor si ii sta doar la 60+... probabil ca n-a stiut sa l puna...

#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011

View PostSurtur, on 14 septembrie 2017 - 16:25, said:

M-am gandit ca e cu mult peste procesorul meu dar m-am saturat sa stea la temperaturi de 55-60 grade in Idle...
Atunci 100% nu e fixat bine, nici coolerul stock ce il detii acum nu are voie sa stea la temperaturile alea in idle. Vezi ca daca nu e montat corect nici asta ce vrei sa-l cumperi nu o sa faca mare branza. Coolerul e bun, dar cu conditia sa fie montat corect.

#10
Surtur

Surtur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.05.2017

View Postmodoran, on 14 septembrie 2017 - 18:03, said:

Atunci 100% nu e fixat bine, nici coolerul stock ce il detii acum nu are voie sa stea la temperaturile alea in idle. Vezi ca daca nu e montat corect nici asta ce vrei sa-l cumperi nu o sa faca mare branza. Coolerul e bun, dar cu conditia sa fie montat corect.
E montat "corect" dar acum vreo luna i am rupt un piciorul de prindere ....

#11
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,845
  • Înscris: 10.02.2011

View PostSurtur, on 14 septembrie 2017 - 16:25, said:

M-am gandit ca e cu mult peste procesorul meu dar m-am saturat sa stea la temperaturi de 55-60 grade in Idle...
N-ai incercat sa schimbi si pasta termica ? macar de curios sa vezi daca-i mai scade temperatura cu cateva grade.
Oricum conteaza foarte mult si ventilatoarele si circulatia aerului din carcasa daca vrei sa-ti raceasca bine coolerul.

View PostSurtur, on 14 septembrie 2017 - 19:33, said:

E montat "corect" dar acum vreo luna i am rupt un piciorul de prindere ....
Inseamna ca intr-o parte sta mai prost fixat si probabil ca din cauza asta ii cam mare temperatura.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate