Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Microsoft Lumia 950/XL vs. alte terminale

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,660
  • Înscris: 21.08.2008
Dar chiar e tare. Cu un soft la fel de bun ca 8.1 ar fi burdat.
Din păcate Microsoft din dorința de a face sa functioneze orice telefon cu W10 a lăsat de izbeliste 950.

Ar fi trebuit sa lase 950 separat, sa nu se amestece softurie. Una e sa ai un firmware original W10 si alta e sa fortezi un telefon cu 8.1 sa meargă cu 10.


#20
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,940
  • Înscris: 18.10.2007
950 nu a fost conceput pentru wp ci pentru wm10.

#21
Cherubim

Cherubim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 15.09.2017
Dupa titlu...pot raspunde cam asa:
- daca vreau Windows => normal ca Lumia 950/XL este cel mai cel si nu ai cu ce sa-l compari.
- daca vreau Android => prefer un Note 8, S8, Oneplu5, etc.
- daca vreau iOS => un iPhone 7/s e destul de bun, dar nu strica nici iPhone X sau 8s.
Sa le compari intre ele, nu ai cum. Fiecare ruleaza propriul sau sistem de operare si, o face foarte  bine ficare in dreptul lui.

#22
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Si ce te faci cu cei care compara cu huawei sau htc si "polueaza" topic-urile dedicate)? Asa au un de sa-si exprime parerile!

#23
Cherubim

Cherubim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 15.09.2017

View Postbreitner, on 17 septembrie 2017 - 13:03, said:

Si ce te faci cu cei care compara cu huawei sau htc si "polueaza" topic-urile dedicate)? Asa au un de sa-si exprime parerile!
Prin "etc." pe care l-am pus dupa enumerarea terminalelor din Android, inseamna ca aici se pot incadra si un Pixel, LG G6, Huawei P10/Plus, Xiaomi Mi Mix 2 si multe altele.

#24
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostPololica, on 15 septembrie 2017 - 14:25, said:

Apple n-a inovat niciodata nimic la IPhone, doar a stat in linia a doua (ca sa zicem asa) si a rumegat sa vada cum functioneaza (ca stabilitate).

Vrei sa spui ca nu a inventat nimic. A inova inseamna a lua ceva existent si a-l perfectiona, chestie la care Apple se pricepe foarte bine. Cateva exemple:

1. Existau playere MP3 inainte de de iPod? Existau o gramada, dar Apple a venit cu ceva in plus: serviciul de achizitie a melodiilor, chestie care a revolutionat si vanzarea de muzica (intrata in declin datorita pirateriei).
2. Existau telefoane cu touchscreen inainte de iPhone? Da, existau, dar aveau ecrane rezistive iar despre fluenta nu putea fi vorba.
3. Exista autentificare cu amprenta inainte de iPhone 5S? Bineinteles, dar mergea foarte prost.

E regretabila "duda" cu autentificarea faciala in prezentare, dar sa nu uitam ca telefonul se lanseaza in noiembrie, timp suficient pentru perfectionare, dat fiind faptul ca e vorba de software.

#25
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Probabil cuvantul "inovatie" n-a fost folosit chiar cum trebuie, desi, daca stau sa ma gandesc, din punct de vedere al aspectului fizic, e folosic corect. Tehnologic, tot ce e pe un IPhone, exista de aproximatv un an.

A inovat piata? Probabil mai mult partea de marketing. Modul de instalare al aplicatiilor? Exista pe piata Linux, la fel si modul de plata al aplicatiilor (ca exemplu Ubuntu).

De inventat roata, n-au inventat-o, dar sigur au facut-o "mai rotunda".

#26
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Au schimbat fundamental modul in care ne folosim telefoanele. Au schimbat fundamental modul de conceptie al aplicatiilor si modalitatea de catig pentru dezvoltatori mici. Au modificat piata de continut media, chiar daca sunt altii mai mari, ideea de "inchiriat" sau cumparat online, de la ei a plecat, odata cu iTunes si serviciile aferente. Si sunt multe altele. Da, nu au revolutionat piata cu nimic in materie de hardware, dar tot ceea ce au pus pe telefoane/tablete functioneaza impecabil si pentru multi ani. In plus, toata platforma lor e profitabila pentru toata lumea: Apple, Google, Microsoft, Facebook, Netflix, Disney etc.

#27
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 27.07.2006
Niciodata nu am sa reusesc sa inteleg aceste "versus-uri".
Niciodata nu am sa reusesc sa inteleg miliardele de cuvinte scrise in milioane de review-uri, topuri, clasamente, etc, etc.
Eu unul imi aleg telefonul in functie de necesitatile personale. Nu imi aleg telefonul in functie de ce spune un guru sau altul al topurilor.
Ma lasa indiferent "cel mai bun telefon din lume", indiferent de cum il cheama.
Cel mai bun, la ce ? La apeluri, la jocuri, la net, la camera, la facut cartofi prajiti ? Posted Image

Am scris aici pentru ca am un Microsoft 950 de vreo doi ani. Pentru mine este cel mai bun telefon.
Criteriile au fost, in ordine: camera foto, ecranul si bateria. Restul, putea sa aiba si cititor in stele, ca nu m-ar fi impresionat.
Apropo de cititoare de iris, de amprenta, de Wasserman :) - nu am avut niciodata niciun fel de parola, indiferent de modelul de telefon. Face vreo diferenta daca mi-l fura sau il pierd ? Sa fim seriosi...
De exemplu, la actualul 950 nici macar de curiozitate nu m-am jucat cu optiunea de scanare iris.

Edited by ergon, 19 September 2017 - 14:12.


#28
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,660
  • Înscris: 21.08.2008
Rostul acestui topic e acela de a crea un spatiu in care cei care poluau topicul (vorbind despre alte telefoane) despre 950 sa o faca in liniste si in deplina "legalitate".

#29
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In principiu, in categoria "versus" noi, fosti sau actuali utilizatori, ne dam cu parerea (mai mult sau mai putin avizata) despre avantajele si dezavantajele unor produse.

Si eu am un lumia 640 LTE si mi-as fi dorit un 950, dar bugetul m-a luat la palme... Un produs este perfect daca iti satisface nevoile tale. In general, multi cauta marca, nu utilitatea (am fost intrebat in firma, unde, apropos, sunt singurul care are telefon cu Windows (si din toata Casa Presei cred), de ce mi-am luat si le-am raspuns ca am experienta placuta cu un alt Windows Phone si am zis sa continui).

#30
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 27.07.2006

View PostPololica, on 19 septembrie 2017 - 14:38, said:

(am fost intrebat in firma, unde, apropos, sunt singurul care are telefon cu Windows (si din toata Casa Presei cred), de ce mi-am luat si le-am raspuns ca am experienta placuta cu un alt Windows Phone si am zis sa continui).
Same here, same here !
Suntem cca 100 de oameni in firma si singurul cu WP. Seful de la IT chiar m-a intrebat de ce imi iau asa ceva ? Ca n-am aplicatii in store...I-am spus ca mie nu imi trebuiesc (multe) aplicatii, si alea care conteaza sunt in store Posted Image

Si ca sa nu fiu complet off, spun si cateva impresii. Nu m-a dezamagit in cei aproape doi ani, a primit update-uri destul de regulat, n-am avut nicio problema cu el. Foto/video superb (normal, apreciere subiectiva Posted Image), baterie 1/2 - 2 zile, depinde de utilizare, ecran "delicios" Posted Image Sunt foarte multumit, repet, pentru trebuintele mele.

Din punctul meu de vedere, mare pacat ca nu se mai fac. Oricum actualul 950 mai ma tine ani de zile, intre timp, cine stie, poate revine Microsoft sau altcineva cu WP Posted Image

Edited by ergon, 19 September 2017 - 14:50.


#31
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Stii care e faza tare la mine? Eu folosesc acasa Linux si am telefon cu WP (stiu, ciudata combinatie). Mi-am sincronizat telefonul cu PC-ul de servici si mi se pare super faina modul de lucru intre cele doua. Nu stiu cum se comporta un IPhone cu un Mac (PC sau laptop), dar mi se pare un mare atu sa ai atat telefonul, cat si desktopul/laptopul sincronizate (integrate) cu totul (contacte, mailuri, etc).

Intradevar, cu aplicatiile ar fi o problema, dar pe cele de care am nevoie le-am gasit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate