Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Microsoft Lumia 950/XL vs. alte terminale

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Deschid acest topic din dorinta de a va exprima parerile aici si nu se mai comenta (nu am zis polua) despre avantaje si/sau dezavantaje in alte rubrici dedicate strict altor subiecte.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   201.41K   28 downloads


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Nu sti uce versus ar mai fi intre un telefon care nu se ma iproduce s ialte terminale.
Microsoft a abandonat deaj telefonia si desi sugereaza ca ar putea sa mai revina cu un telefon in viitor, nu se stie daca o vor mai face.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Lumia 950 XL are topic dedicat.
Referitor la ceea ce a spus @eiffel mai sus: tocmai au reapărut pe piaţă smartphone-urile Nokia. Credeam că vin cu ceva nou, dar nu... tot Android.

RIP Windows Mobile, apropo. La fel ca Symbian, Palm OS şi BlackBerry OS, au înclinat steagul în faţa Măriei-Sale Google şi a Măriei-Sale Apple.

#4
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
AICI se comenteaza versus nu despre 950 sau 950 XL adica nu comparati (unii dintre voi) in topicul dedicat!
PSC hai capito? Si daca vrei un exemplu iPhone X nu "stie" inca recunoasterea faciala (poate cumpara patentul de la Microsoft).

Edited by breitner, 14 September 2017 - 14:12.


#5
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
[ http://s2.quickmeme.com/img/90/906500d2589d959c73c33b4dcdda34f5fda3485255b19132d42b491c823e807e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]bad post

Edited by danX, 14 September 2017 - 14:01.


#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Lumia 950 raportat la alte terminale.... insemnand terminale flagship (Samsung Galaxy S..., Apple Iphone, Huawei MATE si Honor) sau si cele din gama lumia (desi 9XX e varful de gama, iar celelalte depinzand de grupa in care joaca -low 4XX/5XX, mid 6XX/7XX si premium 8XX/9XX)?

#7
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Corect, dar multi compara in alte topic-uri mere cu pere si fara obiect! Deci pot sa compare si allview si htc fara a mai polua topic-ul dedicat.

Edited by breitner, 14 September 2017 - 14:27.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

View PostPSC, on 14 septembrie 2017 - 13:52, said:

Referitor la ceea ce a spus @eiffel mai sus: tocmai au reapărut pe piaţă smartphone-urile Nokia. Credeam că vin cu ceva nou, dar nu... tot Android.

Alea nu au treaba cu Microsoft.

View Postbreitner, on 14 septembrie 2017 - 14:00, said:

Si daca vrei un exemplu iPhone X nu "stie" inca recunoasterea faciala (poate cumpara patentul de la Microsoft).

Pai tocmai ca stie, dar a dat-o in bara tocmai la demonstratie. Ceea ce de obicei se intampla doar al demonstratiile Microsoft, nu la Apple.
Cel putin nu cand era Steve Jobs.

Problema e ca nu prea mai poate exista versus intre 950 si orice alt telefon.

950-ul indiferent de varianta este un telefon vechi de cativa ani, scos din productie, clar inferior la tot ce e varf de gama pe piata in momentul actual.

#9
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Daca "nu prea mai poate exista" de ce era plin topic-ul dedicat (950/XL) cu tot felul de comparatii?
Aici (cum am mai zis) pot sa compare ultimele "noutati" cu o "vechitura" care le da "clase".

#10
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,851
  • Înscris: 27.09.2008
Eu le-am sugerat să deschidă topic versus, pentru că pe topicul respectiv numai despre asta se discuta, numai despre telefon nu! A trebuit să șterg tot. Chiar dacă e mort telefonul, se discută (încă) mult despre el.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
De discutat poate - dar cred ca partea de comparatii a fost mai mult p[e vremea cand abia se lansase.

Nu prea mai da clase decat poate la cele low/mid range.
Da, ca performante la data respectiva era mai rapid pe hardware mai slab comparativ cu adroidurile., dar astea au evoluat, pe cand el s-a dus...
Si se cam duc si aplicatiile ptr Windows Mobile, orice ar face Microsoft - e un esec si asta e.

#12
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Daca il ai deja este cat se poate de OK, inca... Primeste update-uri si apar mereu aplicatii noi. Din pacate exista si aplicatii mai vechi care nu mai sunt compatibile cu ultimele build-uri de Windows 10 Mobile si dezvoltatorii nu se mai obosesc sa le actualizeze. Pe iPhone mult mai rar m-am confruntat cu situatii in care nu imi mai mergeau aplicatiile sub versiunile noi de iOS si dezvoltatorii "uitau" de ele.
Am si un iPhone 5S pe care il folosesc pentru apeluri, ca "accesoriu" pentru un smartwatch Pebble Time Steel si pentru cateva aplicatii care nu exista in Windows Store.
Folosesc Lumia 950 XL ca telefon principal, deoarece are ecran mai mare, autonomie mai buna si imi place cum afiseaza paginile browserul Edge (atat in versiunea mobila cat si in varianta desktop). Plus ca interfata sistemului este foarte bine facuta (cel putin mie imi place cel mai mult).
Unele aplicatii dau rateuri si par a fi facute de incepatori (in multe cazuri sunt mai slabe decat echivalentele lor din AppStore). Trebuie sa testezi multe aplicatii pana cand gasesti una utila pentru ce iti trebuie (daca gasesti). Totusi, cei care nu au nevoi de nisa gasesc tot ce le trebuie.
Din pacate, Microsoft nu mai produce telefoane (posibil sa lanseze in viitor Surface Phone, dar deocamdata nu este nimic cert), iar producatori de telefoane cu Windows 10 Mobile (sistem pe care Microsoft continua sa-l dezvolte) sunt foarte putini si as zice ca niciunul nu a scos inca un telefon superior lui Microsoft Lumia 950 XL. Deci deocamdata este cel mai bun terminal pentru aceasta platforma.
Probabil ca in viitor Microsoft va lansa un alt sistem de operare (Windows for ARM) pentru dispozitive mobile care va fi succesorul lui Windows 10 Mobile si echivalent sistemului desktop care ruleaza pe PC-uri (se spune ca va putea rula inclusiv unele aplicatii x86). Dar ramane de vazut ce urmeaza...

Edited by _-_, 14 September 2017 - 14:59.


#13
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Post_-_, on 14 septembrie 2017 - 14:51, said:

-----------
Folosesc Lumia 950 XL ca telefon principal, deoarece are ecran mai mare, autonomie mai buna si imi place cum afiseaza paginile browserul Edge (atat in versiunea mobila cat si in varianta desktop). Plus ca interfata sistemului este foarte bine facuta (cel putin mie imi place cel mai mult).
..............

Nu numai tie, pana si utilzatorii de android si iOS apreciaza!

View Post_-_, on 14 septembrie 2017 - 14:51, said:

-------------
Din pacate, Microsoft nu mai produce telefoane (posibil sa lanseze in viitor Surface Phone, dar deocamdata nu este nimic cert), iar producatori de telefoane cu Windows 10 Mobile (sistem pe care Microsoft continua sa-l dezvolte) sunt foarte putini si as zice ca niciunul nu a scos inca un telefon superior lui Microsoft Lumia 950 XL. Deci deocamdata este cel mai bun terminal pentru aceasta platforma.
Probabil ca in viitor Microsoft va lansa un alt sistem de operare (Windows for ARM) pentru dispozitive mobile care va fi succesorul lui Windows 10 Mobile si echivalent sistemului desktop care ruleaza pe PC-uri (se spune ca va putea rula inclusiv unele aplicatii x86). Dar ramane de vazut ce urmeaza...

Inca apar (cei drept rar) dar (In afara de surface phone) vor fi din ce in ce mai multe (daca si germanii s-au hotarat sa faca!).
Si apoi de ce ar trebui atat de multe? Cumva cu iOS exista o gramada de modele (nici macar nu au facut un dual SIM, e mai bine (pentru ei) sa cumperi 2 telefoane)?
Si apoi inca nu exista telefon sa-l bata pe 950 XL (unele sunt comparabile)!
Atat timp cat exista sistemul de operare (si chiar daca n-ar mai exista actualizari de aplicatii cu ce ar afecta functionarea telefonuli? Pana la urma si Mercedesurile vechi sunt tot Mercedes) si nu se defecteaza telefonul de ce l-ai inlocui?
Inca mai exista Lumia noi dar la pretul adevarat (900 $) si mai mic decat altele cu reclama mare si posibilitati mici..

Edited by breitner, 14 September 2017 - 15:49.


#14
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,654
  • Înscris: 21.08.2008
Ce importanta are ca "e mort" (nu se mai fabrica)? Chiar azi am primit 3 actualizari si ieri tot atatea, dupa updateul de marti seara.Si nu am decat vreo cateva aplicatii peste "default" instalate.
Nici masina mea nu se mai fabrica de 10 ani si nu mi-e rusine sa ma iau la "tranta" cu multe din 2017. Si probabil o sa mai fie asta si peste 5 ani.

#15
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Dupa "inovatiile Apple" prezentate recent (recunoastere faciala prezenta de 2 ani pe 950 si incarcare wireless (doar cu o cale) prezenta din 2012 (Nokia 920 si Nokia 820)) la anul va mai scoate o "inovatie" Apple, Continuum?

Edited by breitner, 15 September 2017 - 12:52.


#16
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Apple n-a inovat niciodata nimic la IPhone, doar a stat in linia a doua (ca sa zicem asa) si a rumegat sa vada cum functioneaza (ca stabilitate). Sa nu uitam ca Iphone (primul) nu avea 3G, desi tehnologia exista la marii competitori (intr-adevar, la nivel "rudimentar"). 4G a fost implementat tarziu.

#17
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Probabil la anul (cu iPhone 9 si Y) vor "inova" si dual SIM!
Cica telefoanele lor sunt high technology dar nici nu se compara cu un 950XL
Chestie de obisnuinta sau neinformare (ex.aleatoriu: McLaren si Lamborghini sunt mai performante si fiabile decat Ferrari dar....).

Edited by breitner, 15 September 2017 - 15:26.


#18
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
De fapt topicul asta ar trebui sa se numeasca "ce tare e lumia 950 si ce prosti sunt restul producatorilor".
Vad ca scopul e aruncatul cu noroi in orice altceva in afara de lumia sau windows. Interesant.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate