Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Restructurarea postului - complicații

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
69 replies to this topic

#55
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Multumesc tuturor pt sfaturi.

Dupa cum il cunosc eu pe seful meu, el e tipul de manager pt care noi suntem rotite in motor nu oameni.

Tsunammi- nu am nicio intentie sa escalez lucrurile ci doar sa pot negocia de pe o pozitie mai buna. sa plec in condiitii mai bune nu fix asa cum vrea unul sau altul.

Am sunat-o vineri pe sefa sefului meu, i-am explicat frumos situatia mea si am rugat-o dc poate sa ma ajute cumva: poate cu o alta pozitie, pt ca am lucrat aici niste ani si chiar am avut rezultate bune. Astept sa vad luni dc am si reusit ceva.

#56
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

 trabaho, on 17 septembrie 2017 - 09:49, said:

dovada.

Ai nevoie de dovada cand unu e doxa de carte si experienta dar nu poate trece de usa cleintului, iar celalalt este ruda si prieten cu cea care lucreaza la client in departamentul achizitii??
Ca sa stiu daca sa-mi mai pierd timpul cu tine.

 castoras, on 17 septembrie 2017 - 13:28, said:


Tsunammi- nu am nicio intentie sa escalez lucrurile ci doar sa pot negocia

si am rugat-o dc poate sa ma ajute cumva:

Corect este ultima fraza. La negociere trebuie sa ai ce oferi, aici nu este negociere, ci "rugaminte".

Parerea mea este ca nu-l interpretezi corect pe seful tau.
Daca l-ar durea-n coor, ti-ar fi trimis din start preavizul.

Teoretic tu trebuia sa discuti cu el in prima faza, dar, pentru ca te-a trimis direct la HR, actiunea ta a fost desteapta, sa discuti cu seful lui.

Acum vezi, daca ai o intrevedere cu ea, nu te plange de situatia ta personala. Si pentru ea tot rotita esti.
FII PREGATITA sa arati cum ai ajutat tu firma si cum o poti ajuta pe viitor.

1. Accepti ce ti se ofera. Banii nu au importanta acum.
2. Daca nu-ti convine analizezi piata si PLECI, dar de pe pozitie de angajata, nu de somer.

Seriozitatea si fidelitatea fata de companie conteaza mai mult decat realizarea unui proiect.

Dac-as fi eu in locul tau as umbla la fineturi si as accentua trasaturile mele care ar putea ajuta competitia, fara s-o fac direct.
Le-as da sa inteleaga foarte voalat, cam ce secrete stiu eu care ar putea ajuta competitia si in felul asta ei sa piarda cleinti.
Abia atunci vorbim de negociere, dar nu stiu daca esti in pozitia aia.

Daca vrei mai detailat, scrie.

#57
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Posted Image
1.

Quote

1. Accepti ce ti se ofera. Banii nu au importanta acum
Cum sa accepti ce se ofera? daca astia ofera sclavie? sau maro?sau capra?


.2.

Quote

2. Daca nu-ti convine analizezi piata si PLECI, dar de pe pozitie de angajata, nu de somer.
Daca piata muncii ofera si stii sa faci ce cere, atunci nu conteaza daca vi din somaj sau daca ai sosete mov.
3.

Quote

cam ce secrete stiu eu care ar putea ajuta competitia
4.

pentu asta sunt clauzele de confidentialitate. Te joci cu focul, te arzi.
Cine face asa ceva are caracter de 2 bani, nu l-as vrea cu nici un pret in echipa mea.
5.

Quote

Unui somer ii propun minimul salariului pe p[oistul ala si NU ARE POSIBILITATEA de negociere.
cum ai ajuns la concluzia asta? somerii trebuie sa lucreze pe salariul minim???

Edited by althea, 18 September 2017 - 04:24.
2.h


#58
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

 tiupedix, on 17 septembrie 2017 - 19:53, said:

1.
Cum sa accepti ce se ofera? daca astia ofera sclavie? sau maro?sau capra?


.2.
Daca piata muncii ofera si stii sa faci ce cere, atunci nu conteaza daca vi din somaj sau daca ai sosete mov.

3.
pentu asta sunt clauzele de confidentialitate. Te joci cu focul, te arzi.
Cine face asa ceva are caracter de 2 bani, nu l-as vrea cu nici un pret in echipa mea.

5.
cum ai ajuns la concluzia asta? somerii trebuie sa lucreze pe salariul minim???

Fac pariu ca nu muncesti dar citesti carti politiste, :lol:

#59
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Dragilor,

haideti sa lasam polemica de-o parte - sunt intr-un moment in care ma bucur sa aud pareri din ambele tabere - cu siguranta nu are cum sa-mi strice vreo parere; mai ales ca nu stiu exact cum va evolua situatia.
Ca si umila parere personala, pt mine banii conteaza in general, mai ales ca nu-s asa multi fata de cum ar fi putut fi la altii pe o pozitie similara.

#60
trabaho

trabaho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 21.08.2017
si pentru mine conteaza DOAR banii din salariu.
mi se rupe in kir de firma si de proprietarii ei.
doar banii ma intereseaza, in schimbul muncii mele vandute la patron, restul ma lasa rece.
nu dau doi bani pe training-uri, team building-uri, brain storming-uri si alte cacaturi prezentate ca avantaje.
doar banii ma intereseaza deoarece doar cu ei platesti facturile.

Edited by trabaho, 18 September 2017 - 15:50.


#61
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Sigur muncesti?
Nu cumva citesti romane politiste?

#62
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,507
  • Înscris: 05.11.2009

 Flat, on 15 septembrie 2017 - 13:25, said:

la mine s-a intamplat asta cu niste directori, trebuiau sa vina altii

li s-a pus in vedere: retrogradati cu functii normale (pe salarii mai mici) sau out

unii au tacut si au inghitit si acum sunt pe salarii normale
altii au refuzat si au fost dati afara cu preaviz, dat in judecata, castigat reinstituiti pe functii
cine a avut mai mult de castigat
primii care si-au pierdut si bani si functii si respect? cum e sa fii un fost sef plavan in colectiv cu fostii subordonati hehehe
sau ceilalti care au avut tarie sa aiba koae si sa apeleze la justitie
spune ca asta se intampla la stat, nu la privat

#63
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 09.01.2004
Nu neaparat doar la stat, asa s-a intamplat la Telekom anul asta. Bine, e posibil sa mai aiba si statul cateva actiuni la ei.
Manageri (chiar MANAGERI, nu PeMei...), au fost retrogradati pe pozitii inferioare, cu salarii mai mici, dar cu fisa postului neschimbata.
Si s-au si comasat posturi de manager.
Negocierea a fost asa: accepti sau pleci!

Edited by Serpent, 18 September 2017 - 17:05.


#64
trabaho

trabaho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 21.08.2017
da omului putere sa ii vezi caracterul.

#65
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Project manager nu este fct de conducere parte din managementul firmei. E mai mult o fct de supervisor si de coordonare a unui/unor proiecte pana la finalizarea lor. Exemplu, sunteti o echipa, aveti de facut un proiect. Managementul filmei considera ca tu esti cea pottivita sa conduci echipa pt acel proiect, devii project manager. Apoi aveti alt proiect, conducerea consudera ca altcineva e mai potrivit sa coordoneze proiectul ala etc. Motivele pot fi variate si foarte obiective, nu lezeaza pe nimeni si nimeni nu tb sa se simta lezat.

#66
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
O firma daca vor sa scape de tine, vor scapa oricum.Nu vei mai vrea tu sa muncesti la un moment dat intr-o firma unde totul tie ostil.Fie accepti postul propus fie preaviz si gata.

#67
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 vanitty, on 18 septembrie 2017 - 16:01, said:

spune ca asta se intampla la stat, nu la privat

codul muncii este acelasi, valabil si la stat si la privat

#68
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

 Flat, on 19 septembrie 2017 - 09:02, said:


codul muncii este acelasi, valabil si la stat si la privat

Codul muncii, da, nu si motivarea, competenta, scopul patronului, diferite.
Incalcarea legii se face cu precadere la stat.
Cand se executa un join-venture, se stabileste inainte cum se vor face rtestructurarile legal si abia apoi se trece la executare.
La stat se fac prostii din cauze prostesti, ambitii, nepotisme etc

#69
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Daca nu accept conditiile lor, firma imi va da o luna preaviz platit si atat - desi perioada mea de preaviz ca manager e de 2 luni.
Ce pot face - in afara de a accepta noul post cu minusurile lui? Legal exista ceva ce as putea face?
care este rezultatul dorit?
sa respecte firma cele 2 luni preaviz? scrie asta in contractul de munca? daca da, asteptat preavizul si dat in judecata.
sa ramai pe postul restructurat? nu merge, restructurarea e o decizie a antreprenorului; e liber s-o ia.
in principiu s-ar putea da firma in judecata daca ar exista alt post echivalent liber. Ca e asa, e jobul tau sa demonstrezi. Nu poti, vei pierde procesul.
Io unu, in situatia asta, as insista pe respectarea preavizului de 2 luni (daca asa scrie in contract) si m-as duce, strategie care ar functiona cu probabilitate ridicata. Daca e acceptabil pentru tine sau nu, doar tu stii.

Oricum, n-as face nimic pana nu vad "oferta" lor scrisa pe o hartie si semnata de unul care are dreptul s-o semneze. Ca la telefon se pot vorbi multe si demonstra putine.

Edited by Pengoon, 19 September 2017 - 14:36.


#70
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Am acceptat oferta pana la urma - nu aveam altceva de ales. Si nici nu am putut gasi in firma o alta pozitie. :(

Topicul poate fi inchis

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate