Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Restructurarea postului - complicații

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
69 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
intr-o astfel de situatie trebuie sa casti ochi si sa ciulesti urechile... sa prinzi orice miscare... pentru a te putea misca cu talent (dat din coate, picioare, pumni, caramizi in cap etc..)

#20
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006

View Postcorinadaniela, on 14 septembrie 2017 - 10:52, said:



Si mie mi se pare cea mai ok varianta asta, accepti noul job cu totul in scris, si intre timp iti cauti altul.

Mare atentie! Corporatiile au prostul obicei ca la schimbarea postului sa iti incheie noul contract cu perioada de proba 90 zile, perioada in care te pot zbura cand vor ei, deci mare atentie ce semnezi (am trecut si eu prin asta, si cand am vazut perioada de proba de 90 zile am refuzat sa semnez pana nu renunta la aceasta clauza, pana la urma au renuntat, dar eu aveam o oarecare pozitie de forta acolo).

#21
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
cam asa este in viata, o restructurare este ceva natural, daca ai ghinion sa iti indeparteze pozitia asta este ce ai putea face, sa te lupti impotriva restructurarii sau iti creezi singura pozitia.

Ori alegi pozitia noua, ori demisionezi cat timp esti in pozitia actuala si profiti de preaviz si toate treburile.

#22
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
nu e prost obicei, e legea cea care permite acest lucru, din pacate. acum, cu atat mai mult, vorbim de fuziunea a doua companii sau preluarea unei companii de catre alta, deci angajatorul va fi unul nou-nout, un contract de munca nou-nout, incheiat intre cele doua parti. si da, e legal ca noul contract sa fie pe perioada determinata din start, sau daca e pe nedeterminata, sa aiba o perioada de proba, intre 30-90 zile, interval in care oricare dintre parti poate inceta contractul. dar chiar si asa, e al naibii de greu sa scapi de un angajat, atunci cand chiar se doreste asta. e mai ceva ca munca de filaj si supraveghere, i se urmaresc toate miscarile, tot ce spune, tot ce face, inclusiv accesul pe net, doar-doar i se depisteaza o greseala pe baza careia sa i se poata incheia contractul fara alte negocieri si discutii. decat asa un loc de munca si o astfel de atmosfera, mai bine lipsa.
daca ti se restructureaza postul si nu accepti noua oferta, oare ai dreptul la somaj ? uite ca nu mai stiu exact.

Edited by corinadaniela, 14 September 2017 - 11:54.


#23
trabaho

trabaho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 21.08.2017

View PostA10, on 14 septembrie 2017 - 10:39, said:

@ castoras: daca iti convin conditiile pt noul post, accepta transferul. Daca nu, cauta alt job. E varianta cea mai simpla si fara multe batai de cap. Cunosc si alt caz in care fost angajat a incercat sa dea o lectie companiei si s-a ales cu mult timp pierdut, bani cheltuiti aiurea, nervi, stres si in final a renuntat de unul singur. Companiile astea se scapa de tine intr un fel sau altul..e un dezechilibru destul de mare intre tine ca simplu manager si o intreaga companie. Mai ales ca abaterile de la CM nu sunt asa de mari.
Cea mai buna solutie e gasirea unei variante acceptate de ambele parti intr o atmosfera cat mai prieteneasca

si eu cunosc astfel de cazuri: eu!
am invatat ca un simplu amploaiat nu are resursele financiare ale unei organizatii.
amploaiatul lupta pe banii lui, iar directorul pe banii organizatiei.

Edited by trabaho, 14 September 2017 - 11:55.


#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
Ai mah, cum tocmai tu pui intrebari d-astea?

Accepti noua pozitie, inveti din asta.
Teoretic nu ti se va micsora venitul, dar nu e lege.

Ai nevoie de un spatiu de manevra, si asta il poti avea confortabil numai daca esti angajata.
Eu am picat de 2 ori mai rau ca tine.

#1. Accepti ce ti se ofera
#2. Inveti noul rol, stai cu un ochi la cel care-ti va lua locul si faci o analiza care e diferenta intre tine si el.
#3. iei decizia sa ramai in cadrul companiei sau sa cauti altceva

Daca umblii cu prostii si judecata, te-ai cam ars. Cam toti fug de angajati ca astia.
Daca-ti dai demisia sau daca esti data afara, negocierea cu vioitoarea firma se face altfel.

Sincer, eu nu vad nici o nenorocire prin ceea ce ti se intampla.
Sunt chiar optimist.

Succes

#25
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

View PostFlat, on 14 septembrie 2017 - 10:43, said:

in justitie angajatorul va fi obligat sa prezinte organigrama, atat cea veche cat si cea noua, aprobata de administrator/CA
daca in organigrama noua figureaza in continuare sau figureaza alte posturi cu nume schimbate, i se da dreptate angajatului care a fost concediat

de asemenea, societatea trebuie sa prezinte si motive serioase si cauze reale pentru modificarea organigramei. de ex. scaderea drastica a cifrei de afaceri sau pierderea unor contracte


Asa stiam si eu.  Si mai stiu ca in aproape 100% din cazuri, justitia da dreptate angajatului . In consecinta angajatorul este obligat sa te reincadreze, cu plata concomitenta a salariilor restante.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcorinadaniela, on 14 septembrie 2017 - 11:52, said:

angajatorul va fi unul nou-nout, un contract de munca nou-nout, incheiat intre cele doua parti.
Deci vechime = 0, experienţă pentru noul angajator pe noua poziţie = 0, fidelitate = 0 (fiind firmă nouă şi post nou)... adică iniţiatoarea, dintr-un om cu experienţă şi cu titlul de manager în fişa postului devine un frumos bobocel fără experienţă.
Demisia, zic eu - în cazul în care iniţiatoarea are un backup financiar. Dacă nu = acceptarea temporară a noii poziţii, care, deşi umilitoare, îi va oferi posibilitatea creării unui început de backup financiar.

#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
Cea mai mare prostie este demisia.
Arata ca cedezi in fata greutatilor.
Nu tata, lupta, la lupta.

Banuiesc si de ce te-a dat afara. Nu are legatura cu tine.
Este motivul pentru care tu cumperi rosii de la un taran si nu de la altul.

Daca esti de acord putem face aici si un studiu de caz. Dar trebuie sa fii pregatita sa-mi raspunzi sincer la intrebari la care nu stiu daca stii raspunsul nici tu.
Ai vazut filmul ala pe care ti l-am propus?
"Up in the air"
Fac pariu ca nu.

Trage aer in piept, ia o pauza ca nu te-a omorat nimeni, sambata du-te pana la Sinaia, apoi vii inapoi. Incearca sa vezi si altceva in afara de "multinationale"
Lasa mandria si frustrarea ca "vai de mine m-a aruncat ca pe un pantof rupt!"
Pe plan privat esti okay, ai un loc de munca bun, si, cel mai important AI TIMP SA TE RECULEGI SI SA ITI FACI UN PLAN DE BATAIE.

Si inca un secret.
"Lucrez de o mie de ani" nu e un asset


Sa stii ca chestia asta nu imi schimba impresia despre tine.
Dimpotriva.
Am comandat floricele astazi si ma asez confortabil sa te urmaresc.

Zici ca ai fost manager de proiect.
Ia sa vedem noi acum ce-a invatat Castorasa, sa vedem cum administreaza problema asta a ei.
E sau nu descurcareata?
E atat de desteapta incat sa ia cat mai mult din "criza" asta? E in stare sa piarda cat mai putin?

"Demisia"
"Merg in curte"
NU SUNT SOLUTII pentru mine. Doar un manager slab procedeaza asa.

Hai, la munca.
Sterge-ti lacramioarele si pune-o de un plan.

Si vezi naibii filmul ala.
:)

#28
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
in "up in the air", una dintre femeile concediate se duce si se arunca de pe un pod

concedierea este o trauma teribila pentru un angajat, desi are o tenta pozitiva "concediere = concediu"
problema ca e concediu fara plata si permanent :D

#29
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006

View PostPSC, on 14 septembrie 2017 - 13:11, said:

Deci vechime = 0, experienţă pentru noul angajator pe noua poziţie = 0, fidelitate = 0 (fiind firmă nouă şi post nou)... adică iniţiatoarea, dintr-un om cu experienţă şi cu titlul de manager în fişa postului devine un frumos bobocel fără experienţă.
Demisia, zic eu - în cazul în care iniţiatoarea are un backup financiar. Dacă nu = acceptarea temporară a noii poziţii, care, deşi umilitoare, îi va oferi posibilitatea creării unui început de backup financiar.

Stai asa, nu e vechime zero - e vechimea totala la locul de munca. Pt transfer intern  la un caz anterior in firma se face un nou contract de munca dar fara per de proba.

#30
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostFlat, on 14 septembrie 2017 - 14:28, said:

in "up in the air", una dintre femeile concediate se duce si se arunca de pe un pod

concedierea este o trauma teribila pentru un angajat, desi are o tenta pozitiva "concediere = concediu"
problema ca e concediu fara plata si permanent Posted Image

1. Nimeni nu a vorbit de concediere.
2. Numai cei slab de inger, sa nu le zic altfel se sinucid pentru asa ceva. Ar insemna sa se sinucida o gramada de tarani care nu au scos pe recolta cat au planificat.

"It's a new start!"
Ia-o ca pe o provocare
"Rasuceste" infrangerea in victorie, not hard to do it.
Noi sarcini, echipa noua, sefi noi.
Intre timp cauti sa vezi ce e pe piata, ce ai putea lucra, ce ti-ar placea si "go ahead"

Eu am fosrte putini prieteni pentru ca-i pun la munca si nu simpatizez cu prostii de genul asta.
Plangi, strange din dinti, sterge lacrimile, cauta-ti un scop bine definit, faci un plan si urmaresti planul pas cu pas.
Ce e asa greu?

#31
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,860
  • Înscris: 06.10.2003

View PostFlat, on 14 septembrie 2017 - 10:33, said:

[...îaveti sindicat? ce scrie in contractul colectiv de munca?[...]

sindicatul in IT exista doar pe hartie iar contract colectiv - in vis Posted Image

#32
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
Lasa tata plansul .
5.000.000 de nea gica de la scularie si-au pierdut locul de munca dupa revolutie.
Si aveau 8 clase, 2 copii, ~40/50 de ani

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTsunnnami, on 14 septembrie 2017 - 14:15, said:

sambata du-te pana la Sinaia, apoi vii inapoi.
Bravo, o trimiţi pe Valea Prahovei, să-şi facă nervii praf de tot.

#34
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Reevenind la lucruri serioase: cum toata discutia de ieri s-a facut verbal, am revenit catre HR companiei cerand un document scris astfel incat detaliile situatiei, la fel si noul post propus, conditiile negociate sa ramana inregistrate.
Altfel va fi greu sa discutam ca am agreat asa sau altfel.

#35
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View Postcastoras, on 14 septembrie 2017 - 16:36, said:

Reevenind la lucruri serioase: cum toata discutia de ieri s-a facut verbal, am revenit catre HR companiei cerand un document scris astfel incat detaliile situatiei, la fel si noul post propus, conditiile negociate sa ramana inregistrate.
Altfel va fi greu sa discutam ca am agreat asa sau altfel.

Nu mergi pe calea care trebuie

View Postshiva, on 14 septembrie 2017 - 16:01, said:

sindicatul in IT exista doar pe hartie iar contract colectiv - in vis Posted Image

Vrei cariera?
Scoti cuvantul "sindicat" din vocabularul normal si-l bagi la cel vulgar

View PostPSC, on 14 septembrie 2017 - 16:28, said:

Bravo, o trimiţi pe Valea Prahovei, să-şi facă nervii praf de tot.

Cu trenu'
Offfff...

#36
trabaho

trabaho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 21.08.2017

View PostFlat, on 14 septembrie 2017 - 14:28, said:

in "up in the air", una dintre femeile concediate se duce si se arunca de pe un pod

concedierea este o trauma teribila pentru un angajat, desi are o tenta pozitiva "concediere = concediu"
problema ca e concediu fara plata si permanent Posted Image

concedierea este o trauma teribila pentru un angajat - doar prima.
dupa aia ti se rupe in pix si le faci viata un cosmar angajatorilor viitori.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate