Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Restructurarea postului - complicații

* * * * - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
69 replies to this topic

#1
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Buna,

am nevoie de un sfat. Lucrez de 5 ani la o corporatie - aceasta a fost cumprata in urma cu cateva luni si unita cu o alta firma. Acum suntem in proces de restructurare.

Ieri seful meu mi-a spus la telefon ca postul meu a devenit redundant si se va renunta la el - vezi ce-ti zice HR-ul legat de asta.
Totusi munca pe care o faceam eu - in vanzari in legatura cu clientii - nu se va renunta la ea, presupun ca va fi mutata in alta locatie.

Singura reactie a HR a fost ca imi ofera un alt post, insa prin TRANSFER INTERN - deci legal e un transfer facut la solicitarea mea. Nu se mentioneaza faptul ca am fost obligata sa plec din postul initial.
Au incercat sa ma convinga cu vorba buna ca este cea mai buna varianta pt mine, s-au straduit etc.

Nu am primit niciun fel de act scris legat de resructurare, toata comunicarea a fost verbala.

Postul oferit este in alta echipa si are ca devavantaje:

- pierd un bonus lunar care se primea in echipa initiala
- sunt manager - incadrata ca si Manager proiect informatic. Postul oferit nu are atributii manager - deci este net inferior fata de ceea ce aveam.

Daca nu accept conditiile lor, firma imi va da o luna preaviz platit si atat - desi perioada mea de preaviz ca manager e de 2 luni.

Ce pot face - in afara de a accepta noul post cu minusurile lui? Legal exista ceva ce as putea face?

Multumesc.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Cand firma vrea sa scape de tine, tot scapa. Cum si inversa, iti dai demisia cand nu o mai vrei. O mai poti târâi invocand niste proceduri dar nu mult! Tot intelegerea comuna e cea mai buna cale.

Edited by neagu_laurentiu, 14 September 2017 - 10:19.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Exact aşa s-a întâmplat cu trustul de presă Media Casa Press (inclus, la vremea aceea, în trustul Intact Media Group). Numai că acolo parşivenia a fost mult mai mare: angajaţilor, unii cu vechime de peste 10 ani, li s-a dat un test de evaluare a cunoştinţelor. Ghici ciupercă: n-a corespuns nimeni. Managerul trustului Intact Media Group, dând dovadă de "înţelegere", a propus ceva asemănător cu ceea ce ai scris tu. Singura alternativă era demisia.
Cu excepţia unei singure angajate, care din manager a devenit simplă angajată, toţi şi-au dat demisia.

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@castoras
intrebarea e alta...
tu ai nevoie de ei? sau ei de tine?

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

 castoras, on 14 septembrie 2017 - 10:11, said:

Daca nu accept conditiile lor, firma imi va da o luna preaviz platit si atat - desi perioada mea de preaviz ca manager e de 2 luni.
Dacă îți dai demisia până ești pe funcție n-au cum să ți-l reducă la o lună dacă în contractul tău de muncă sunt trecute 45 de zile (sau cât or fi, bănuiesc că zici două luni preaviz cu tot cu zilele nelucrătoare):
Art. 81. [
(1) Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz.
......
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.

 castoras, on 14 septembrie 2017 - 10:11, said:

Ce pot face - in afara de a accepta noul post cu minusurile lui? Legal exista ceva ce as putea face?
N-ai decât două variante: demisia cu preaviz până ești manager sau accepți ce ți se oferă. Nu poți împiedica restructurarea.

Edited by althea, 07 October 2017 - 07:56.


#6
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
ceri salarii compensatorii
aveti sindicat? ce scrie in contractul colectiv de munca?
dai in judecata compania si obligi sa te repuna pe post atunci cand se da hotararea, impreuna cu salariile datorate din toata perioada cat ai stat pe bara

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

 Flat, on 14 septembrie 2017 - 10:33, said:

dai in judecata compania si obligi sa te repuna pe post atunci cand se da hotararea, impreuna cu salariile datorate din toata perioada cat ai stat pe bara
Pe care post? Se va desființa postul ei, compania se restructurează.

#8
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012
@ castoras: daca iti convin conditiile pt noul post, accepta transferul. Daca nu, cauta alt job. E varianta cea mai simpla si fara multe batai de cap. Cunosc si alt caz in care fost angajat a incercat sa dea o lectie companiei si s-a ales cu mult timp pierdut, bani cheltuiti aiurea, nervi, stres si in final a renuntat de unul singur. Companiile astea se scapa de tine intr un fel sau altul..e un dezechilibru destul de mare intre tine ca simplu manager si o intreaga companie. Mai ales ca abaterile de la CM nu sunt asa de mari.
Cea mai buna solutie e gasirea unei variante acceptate de ambele parti intr o atmosfera cat mai prieteneasca

#9
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
in justitie angajatorul va fi obligat sa prezinte organigrama, atat cea veche cat si cea noua, aprobata de administrator/CA
daca in organigrama noua figureaza in continuare sau figureaza alte posturi cu nume schimbate, i se da dreptate angajatului care a fost concediat

de asemenea, societatea trebuie sa prezinte si motive serioase si cauze reale pentru modificarea organigramei. de ex. scaderea drastica a cifrei de afaceri sau pierderea unor contracte

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
accepta ce ti se propune si incepi sa-ti cauti alt job. cand vei gasi jobul care iti va oferi ceea ce iti doresti, le spui "la revedere" celor la care esti acum angajata.
dar nu face greseala sa te bazezi pe vorbe. toate schimbarile preconizate sa aiba loc in legatura cu job-ul tau sa fie mentionate intr-un act aditional la contractul de munca, sa ai o fisa a postului clara, in care sa fie mentionate responsabilitatile pe care le vei avea.
eventual vezi daca mai poti negocia sa ti se plateasca timp de cateva luni diferenta dintre salariul actual si cel viitor, ca o compensatie, atat pentru scaderea salariului, cat si pentru pierderea bonusului lunar.
legal, stiu ca orice modificare legata de locul de munca, de contractul de munca, se face cu acordul ambelor parti. nu stiu insa, ce-i drept, cum se procedeaza in cazul restructurarilor si/sau fuziunii companiilor.
tu poti refuza sa semnezi, sa nu accepti noile conditii, dar firma va face tot posibilul sa scape de tine in cel mai scurt timp.

#11
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,218
  • Înscris: 09.01.2004

 castoras, on 14 septembrie 2017 - 10:11, said:

...
- sunt manager - incadrata ca si Manager proiect informatic. Postul oferit nu are atributii manager - deci este net inferior fata de ceea ce aveam.

... firma imi va da o luna preaviz platit si atat - desi perioada mea de preaviz ca manager e de 2 luni....

Esti sigura ca Project Manager (Manager proiect informatic) e post de manager?!?
Oare de ce firma iti da preaviz standard?

Dar Product Managerul e tot manager?

Eu zic ca NU!

#12
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
E aproape de metrou/ de casa?
Ai avantaje atat de mari incat sa te agati de locul asta de munca?
Poti lucra de acasa cu zilele? E internetul neblocat?

Esti genul "inertios" pe piata muncii? (nu e recomandat, mereu trebuie sa ai antenile ciulite, dinamica salariilor fiind una mare)

Eu zic sa mergi la interviuri, vei avea surpriza sa gasesti salarii mai mari decat ai acum la firma asta, e cazul clasic al tuturor celor ce raman "loiali" angajatorului (valabil doar in Romania; in alte tari salariile fiind deja la un nivel decent, drept urmare discrepantele intre firme sau intre angajat nou vs angajat vechi sunt mult mai mici).

Edited by cattavencu, 14 September 2017 - 11:14.


#13
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006

 Flat, on 14 septembrie 2017 - 10:33, said:

ceri salarii compensatorii
aveti sindicat? ce scrie in contractul colectiv de munca?
dai in judecata compania si obligi sa te repuna pe post atunci cand se da hotararea, impreuna cu salariile datorate din toata perioada cat ai stat pe bara

Nu avem sindicat, suntem abi 600 oameni. Compania mama e una mare din state, dar aici suntem o filiala. si se cam fac mizerii....


Da, e aproape de metrou si eu sunt genul de fata fidela - am stat 7 ani inainte la fostul job. Totusi nu prea am mari avantaje - nu pot lucra deloc de acasa, seful meu nu accepta desi alte departam accepta. Cred ca e mai mult inertia care ma tine.

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
mai adaug ceva : tot acest procedeu, de instiintare telefonica/verbala a viitoarelor schimbari, poate fi si o strategie, un fel de razboi psihologic, prin care noua firma incearca sa scape de o parte dintre angajati, fara sa mai aiba batai de cap cu negocieri, acte aditionale, samd.
la cine tine figura, bine, la cine nu - merge mai departe in noile conditii si pe parcurs se va vedea cine rezista/se adapteaza si cine paraseste compania in viitorul apropiat.

#15
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006

 corinadaniela, on 14 septembrie 2017 - 11:02, said:

mai adaug ceva : tot acest procedeu, de instiintare telefonica/verbala a viitoarelor schimbari, poate fi si o strategie, un fel de razboi psihologic, prin care noua firma incearca sa scape de o parte dintre angajati, fara sa mai aiba batai de cap cu negocieri, acte aditionale, samd.
la cine tine figura, bine, la cine nu - merge mai departe in noile conditii si pe parcurs se va vedea cine rezista/se adapteaza si cine paraseste compania in viitorul apropiat.

M-am gandit si eu la asta - si asta si presupun ca e de fapt. Insa si daca incep razboiul nu mi se va mai oferi nimic in faza 2, ma tem ca doar imi voi toci nervii aici... Nu-mi doresc razboi, ci pur si simplu conditii corecte de plecare

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
regula de baza in cazul asta este:
"cicul mic si capul la cutie" pana trece valul...
oricum e lupta intre angajatii celor 2 companii, in final se vor amesteca dar e o lupta de transee, cine ramane si cine pleaca...

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

 Flat, on 14 septembrie 2017 - 10:43, said:

in justitie angajatorul va fi obligat sa prezinte organigrama, atat cea veche cat si cea noua, aprobata de administrator/CA
daca in organigrama noua figureaza in continuare sau figureaza alte posturi cu nume schimbate, i se da dreptate angajatului care a fost concediat

de asemenea, societatea trebuie sa prezinte si motive serioase si cauze reale pentru modificarea organigramei. de ex. scaderea drastica a cifrei de afaceri sau pierderea unor contracte

Strict in cazul de fata,cele spuse de tine nu se aplica.Angajatorul nu trebuie sa prezinte niciunde si nicicui nici un fel de organigrama.Din pacate asta-i mersul intr-o societate capitalista
Azi esti maine nu esti.

castoras
Te-ar incalzi cu ceva sa ai preaviz de doua luni sau trei luni sau x luni?Parerea mea este ca ce ti s-a propus este o forma voalata de a scapa de tine,fara suparare.N-au nici macar acel minim bun-smt sa-ti spuna adevarul verde-n fata.Dar si asta-i o caracteristica capitalista.
Si daca ai intrat pe acel fagas,viata lunga in aceea firma nu vei mai avea.

#18
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 adisz, on 14 septembrie 2017 - 11:27, said:

Din pacate asta-i mersul intr-o societate capitalista
Azi esti maine nu esti.

este valabil in societatea capitalist salbatica din SUA

companiile multinationale americane trebuie sa se obisnuiasca cu realitatea legilor europene de protectie sociala, daca vor sa faca profit aici nu pot da afara angajatii discretionar

OP: nu semna nimic, lasa telefoanele sa sune spune-le ca da whatever, dar nu initia tu actiunea lasa-i pe ei sa atace primii prin hartii oficiale
acelea sunt singurele argumente pe care le ai in cazul unui conflict de munca
nu semna nimic ce ti se pune in fata, va fi ca si cum tu ai cerut mutarea si implicit coborarea pe scara ierarhica

in cel mai rau caz iti vor face preaviz si atunci ai "the upper hand"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate