Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Cantar... smart?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003

View Postrosix, on 14 septembrie 2017 - 09:24, said:

Pai e bine ca arata ceva in plus.. sa ai motivatia mai mare.   Pe bune acum... ia cel mai ieftin cantar care arata ce trebuie si investeste restul banilor in hrana sanatoasa si niste budigai de alergare.
Ideal asa ar fi, dar asta ar insemna ca suntem rationali, facem sport, nu mancam ca porcii si constientizam ca zaharul e un drog legal.

Daca mergi pe strada, o sa vezi ca sunt mai amri sansele a cumperi un cantar smart! O sa ai jucarie noua si o mica sansa sa te motiveze, alaturi de un smartwatch, pt monitorizarea miscarii.

#20
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View PostAdm, on 14 septembrie 2017 - 09:10, said:

1. La rromi iti arata cateva Kg in plus.
2. Acest Nokia este de fapt o alta firma, ce a fost cumparata de Nokia: Withings.
3. Aceste jucarii sunt destinate acelor care isi permit, dar mai ales celor care au grija de corpul sau.


Exista cani care tipa daca nu consumi apa necesara.

0.33ml/kg carcasa!  Do za math
za math iti zice organismul.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OWASUMMQjj8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Cam toate raspunsurile sunt clasicele "Ce-ti trebuie asa calculator sau televizor??? Pe banii astia iti iei masina!!!"

ON: Xiaomi fac produse de calitate, desi sunt ieftine si "chinezesti".

#22
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostAdm, on 14 septembrie 2017 - 09:12, said:

Cum se pun, asa se dau si jos suncile.  It's a number game.

Naiba sa le ia de sunci, ca sint ca musafirii nepoftiti. Nu mai vor sa plece.

#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
hai sa incepem cu mersul in jos la servici in loc de mers cu masina....
sa numaram km parcursi pe picioare in fiecare zi... 5, 10, 15?

Edited by arg, 14 September 2017 - 09:42.


#24
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
eu folosesc cantarul asta
https://www.emag.ro/...4/pd/DF3FL7BBM/
este foarte precis, fabricat in Germania si are 5 ani garantie...
dar nu arata decat kg, nu si alte info de care chiar nu cred ca as avea nevoie, cine vrea sa slabeasca face sport si tine dieta cu citeste date de pe cantare Posted Image

#25
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
noi avem un tefal..
problema cea mai mare sunt bateriile: sa fie macar 2xAAA, pentru ca altfel la cantarit zilnic le papa rapid.

Edited by arg, 14 September 2017 - 09:49.


#26
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
modelul meu are 3 baterii AAA si se deconecteaza singur dupa ce te dai jos

#27
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostIon_de_la_Raion, on 14 septembrie 2017 - 09:36, said:


Naiba sa le ia de sunci, ca sint ca musafirii nepoftiti. Nu mai vor sa plece.
asa este mai ales dupa 40 de ani metabolismul merge mai greu si grasimea pare ceva incurabil, dar cu vointa si un pic de efort poti sa scapi de kg nedorite
eu cred ca evolutia ne-a facut asa...cand traiam in grote hrana se gasea foarte greu si organismul trebuia sa acumuleze rapid altfel o mierleai...

#28
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011
eu folosesc OMRON BF511, nu este smart dar isi face treaba. Cele de la Whitings cica sunt destul de bune si au fost cumparate de Nokia. Daca doresti in segmentul de sus Garmin Index Smart sau Fitbit (am bratara de la ei).

#29
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostAdm, on 14 septembrie 2017 - 09:10, said:

Exista cani care tipa daca nu consumi apa necesara.

0.33ml/kg carcasa!  Do za math
Erata (altfel intram in deshidratare sau in supradozare fara cana Posted Image):

- 0,033 l/kg carcasa!

- 33ml/kg carcasa!


Aici Câtă apă să bei zilnic scriu ceva de:

"Aportul zilnic necesar de apă este de 40ml/kilocorp/zi. De ex.: 55 kg x 40 ml = 2200 ml. Atenţie, acest necesar se referă exclusiv la apă (sau ceaiuri neîndulcite), nu la alte lichide (ciorbe, supe, lapte, sucuri, etc.)."

ATENTIE: Cel mai bine este sa beti atata APA cat va cade bine.

"Sponsorul" sa foloseasca sanatos cat mai mult timp noul cantar. Posted Image

Edited by poadol, 14 September 2017 - 13:39.


#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu folosesc un cântar fabricat în Germania (scrie pe el Made in Germany, dar eu cred că nemţii care au lucrat la el aveau ochii oblici), care m-a costat 80 lei (l-am luat din Media Galaxy, s-avem pardon) şi care mă cântăreşte cum are el chef. Dacă are ciudă pe mine, mă face mai gras cu 1-2 kg, iar dacă mă simpatizează, mai taie din ele.
Concluzia: mă cântăresc de trei ori, fac media aritmetică a celor trei valori TOTAL DIFERITE obţinute, iar valoarea din urmă o consemnez în S Health, la secţiunea 'Greutate'. Acolo mi se spune instant, fără bluetooth, wi-fi şi menajamente, că am "greutate depăşită". Mă rog, ştiu că în realitate e vorba de masă, greutatea mea fiind altceva, dar aşa a fost tradusă interfaţa aplicaţiei.

#31
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
A venit jucaria ieri, asa ca l-am folosit, dar m-a durut capul pana am reusit sa adaugam al doilea user.

1. User 1 seteaza cantarul si da share LA CANTAR, catre User 2 -> link.
2. User 2 acceseaza link-ul si isi creaza cont in aplicatie, pe telefonul sau.

E frumos ca datele de la cantar apar atat in app Nokia, cat si in Health app.
Datele vechi din Health sunt preluate de Nokia app, care face niste grafice f frumoase.

#32
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Eu consider ca prea multe lucruri "smart" iti aglomereaza viata inutil. Aveam de cumparat acum vreo 2 ani un cantar si m-am tot sucit intre un Omron BF511 sau un Withings (ca pe vremea aia nu erau inca luati de Nokia). Am luat Omron-ul si isi face treaba foarte bine.

Culmea e ca desi are o multitudine de functii si poti seta profile pt toti membrii familiei, cel mai des ne urcam pur si simplu pe el sa vedem kilogramele fara a apasa macar tasta de profil, daramite sa mai si luam in mana manerul ala care permite masurarea procentului de grasime, grasime viscerala samd. Si asta pentru ca pur simplu e prea mult. De fapt ma intereseaza doar orientativ, poate de la o saptamana la alta daca am luat sau am scazut in greutate. Devine plictisitor si obositor sa te tot cantaresti, cata vreme greutatea variaza cu +/- 1 kg in cursul zilei, si chiar de la o zi la alta, iar ceea ce conteaza e media.

Eu unul prefer sa stau cat mai "deconectat" si sa am lucruri cat mai "dumb" in casa, in sensul de "deconectate". Nu cred ca avem nevoie sa ne spuna un aparat cati pasi facem, sa ne spuna telefonul ca am slabit cu 200g fata de ieri sau chestii d-astea. Desigur daca te uiti la prezentarea produselor te gandesti ... wow, o sa fie super tare chestia asta, dar in realitate vei inceta sa o folosesti, sau sa-i acorzi interes in timp scurt, ceea ce face achizitia complet inutila. Eu nu vorbesc aici de pret, ca si pe mine m-a interesat intr-o prima faza cata masa musculara am, cata grasime totala, cata grasime viscerala am, samd. Insa vazand ca astea nu prea se schimba de la o zi la alta, si nici macar de la o saptamana la alta prea mult, tind sa nu regret ca n-am luat cantarul si mai destept decat ala ce-l am acum. De fapt, Withings-ul era mai slab dpdv al acuratetii (dpdv constructiv nu poate masura la fel de precis cum poate BF511 din lipsa senzorilor pt maini) dar era mai avansat dpvd conectivitate. Am preferat cantarul mai precis ca masuratori celui mai "gadget oriented". Eu sunt multumit, si sper sa fii si tu multumit de Withings-ul respectiv. Cel putin din review-uri, parea cea mai buna alegere de cantar smart.

#33
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
Reducere de BF la Wthings (ex Nokia)

https://www.withings.com/ro/en/store

https://www.withings.../scales/compare

#34
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,907
  • Înscris: 18.12.2007
Fiindca Withings nu livreaza in Ro am decis sa iau de la amazon uk cantarul asta. 61 de euro cu tot cu transport, ar ajunge pe 29 nov.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate