Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Configuratie PC buget 3500 - 4000

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#19
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postjegmihai, on 14 septembrie 2017 - 11:41, said:

La ce urmeaza sa-l folosesti, un Ryzen 5 1400/1500X este mai mult decat suficient. Diferenta in jocuri intre un 1500X si 1600 este marginala, dar cel din urma ar trebui sa se descurce mai bine in encodari si editari.

Pe de alta parte, After Effects si Photoshop ar aprecia mai mult o configuratie pe Intel, cu frecvente cat mai mari. Daca le folosesti doar la nivel de amator, atunci nu are rost sa te complici cu Kaby Lake, ramai la Ryzen sau astepti pentru Coffee Lake.

View Postjudas, on 14 septembrie 2017 - 15:25, said:

Deci sa inteleg ca procesoarele AMD ar fi mai performante decat cele Intel (la preturi aproximativ egale) pentru aplicatiile pe care le folosesc eu ?
Vad ca sunt unele procesoare care au cooler inclus si altele nu. Nu ar trebui unul care sa aiba cooler ??
Pentru aplicatii... se pare ca NU (adica Intel e mai bun, dar ia uite CARE Intel), cum scrie si colegul mai sus si cum arata si aceste teste (cauta si tu altele): https://www.pugetsys...77/#FinalRender
Pentru jocuri, se pare ca tot NU (adica tot Intel mai bun, dar foarte aproape, la jocuri diferenta apare din placa video - din nou, ai grija la modele, sint mai multe si cam diferite de ce s-a ales mai sus):
https://youtu.be/hJ92smfF7uY?t=1m1s
https://youtu.be/MrFxDlHLZJc?t=5m12s

#20
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Prima data schimba pasta la PC-ul actual si pune windows fresh pe el , si vezi daca mai face bube , daca nu iti recomand sa cauti un i5 s-au de ce nu un i7 2600 SH , mai bagi un ssd acolo un gtx1060de 3gb si voila , un PC ieftin si bun cu care poti juca orice joc aparut pana acum.

Daca vrei nou , eu unul recomand ase Posted Image

Attached File  pc g.jpg   355.12K   29 downloads

Total 3.616,48 RON , folosesti carcasa veche , s-au cumperi tu una ca mai ai bani ramasi pana la 4000lei , nu iti trebuie 1700x si alte chestii , se va descurca cu ce faci tu fara probleme , dar totusi incearca prima data sa vezi daca placa de baza ce ai acum nu are probleme , si baga un i7 2600 SH , s-au un i5 2500

Edited by antrax_beta23, 14 September 2017 - 16:04.


#21
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postjudas, on 14 septembrie 2017 - 15:25, said:

Deci sa inteleg ca procesoarele AMD ar fi mai performante decat cele Intel (la preturi aproximativ egale) pentru aplicatiile pe care le folosesc eu ?
Da.

View Postjudas, on 14 septembrie 2017 - 15:25, said:

Vad ca sunt unele procesoare care au cooler inclus si altele nu. Nu ar trebui unul care sa aiba cooler ??
Ba da, Ryzen au cooler stock bun.

#22
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postjegmihai, on 14 septembrie 2017 - 16:13, said:

View Postjudas, on 14 septembrie 2017 - 15:25, said:

Deci sa inteleg ca procesoarele AMD ar fi mai performante decat cele Intel (la preturi aproximativ egale) pentru aplicatiile pe care le folosesc eu ?
Da.
Te-ai uitat macar pe primul link de mai sus ?! After Effects: https://www.pugetsys...77/#FinalRender
1700X este cu 20% mai incet deci 7700K (Final Render) iar pretul cred ca este exact acelasi bahhaahhhaaaa, 7700K este mai ieftin Posted Image

Hmm, si la Photoshop cistiga tot Intel ?!?!?!
Ma rog, nu chiar la toatetestele, e ditamai tabelul acolo....
https://www.pugetsys...opActionResults

Edited by buyonevideo, 14 September 2017 - 17:15.


#23
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Da, ma uitasem. El spune ca le folosește la nivel de amator, plus ca 7700K/1700X nu intra in discuție, din cate am inteles jocurile primează.

#24
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Eh, daca mergem pe 1500X, cum ai recomandat tu, da, e la jumatate de pret.
Eu ma orientasem spre 1700X, care a fost recomandat mai recent de altcineva.
Da, ar iesi mult mai bine [la pret] cu 1500X Posted Image
Dar acuma, neah, ma zgarma rau de tot in c*r.
Parca tot Intel - i5 7400 sau 7500, pret similar - e mai bun la mai multe teste:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q680OKtj8gQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KgdphSd4Qpc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PZjHYM7zDiE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by buyonevideo, 14 September 2017 - 18:01.


#25
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postbuyonevideo, on 14 septembrie 2017 - 17:59, said:

Eu ma orientasem spre 1700X, care a fost recomandat mai recent de altcineva.
Sa vedem ce ti-a iesit.

Cum am mai spus, din moment ce jocurile primeaza este nevoie de un 1060 de 6GB minim, procesorul poate fi un R5 sau i5 (altfel sarim peste buget). Cum a adus in discutie si alte cerinte, precum encodarile si editarile, un Ryzen 5 mi s-a parut alegerea mai echilibrata. Singurul dezavantaj pe care il vad in fata i5-urilor este lipsa procesorului grafic integrat, dar nu este cazul aici.

#26
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Da ce aveti mai voi cu seria X de la AMD , nu merita cumparate FYI , ia R7 1700 , R51600 e.t.c.. nu ai nici un avantaj daca cumperi un X , decat daca iti este frica de OC , in rest nu isi merita banul , un R5 1700 cu OC la 3.9 e exact ca un R7 1700x cu OC la 3.9 , de ce sa dai banii in plus ? :/

R5 1500x nu merita pentru ca exista R5 1600 nu e diferenta de pret asa de mare , si nu inteleg de ce se mai pomeneste de i5 in zilele astea , in afara de noua seria ce se va lansa in curand , i5 7500 nu merita sub nici o forma.

#27
SirDaddy

SirDaddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 05.09.2017

View Postantrax_beta23, on 14 septembrie 2017 - 19:42, said:

inteleg de ce se mai pomeneste de i5 in zilele astea , in afara de noua seria ce se va lansa in curand , i5 7500 nu merita sub nici o forma.
https://www.pugetsys...erformance-879/
Si e valabil si pentru After Effects.

Ca sa ne facem o idee cam unde se afla un i5 fata de ryzen 7 (nu r5), arancam un ochi aici: https://www.pugetsys...ke-Ryzen-7-976/

Dar ideea de baza e ca HT-ul lui 7700k si kilele de treduri ale ryzenului sunt fix pix in programele de editare foto.
Cat priveste gamingul, uite ce m-am strofocit eu sa fac intr-o zi: i5, subtactat la 2.5GHz. pus sa care GTX 1060 overclockat si dat in goarna jocului cat a putut placa sa duca (totul la maxim, exceptand AA)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V3sgnRUXt1U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NCdNkmGJTvE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si l-a carat!


Ca idee, Battlefield 1 e joaca de copii pentru sistem in comparatie cu AW.

Hai, ca nu e asa rau. Trebuie doar sa ne insusim ideea ca ceea ce e mare nu e neaparat si tare in toate imprejurarile.

#28
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008
Deci, ca o concluzie, ar trebui sa aleg intre un procesor Intel i5 seria 6600/7600 si AMD Ryzen seria 1500/1600 iar ca placa video GTX 1060 ??
Impreuna cu un SSD de 256 GB si 16Gb RAM.....

P.S. Nu primeaza jocurile, procentul de folosire gaming/editare este cam egal.

View Postantrax_beta23, on 14 septembrie 2017 - 16:02, said:

Prima data schimba pasta la PC-ul actual si pune windows fresh pe el
E cam mult pentru unul ca mine care pana acum a deschis carcasa unui PC doar ca sa-l sufle de praf sa se apuce sa schimbe pasta termoconductoare......
In plus de asta s-ar putea sa stric ceva pe acolo si nu-mi pot permite sa stau cateva zile fara PC.....

View Postantrax_beta23, on 14 septembrie 2017 - 16:02, said:

dar totusi incearca prima data sa vezi daca placa de baza ce ai acum nu are probleme
Pot verifica placa de baza fara sa o inlocuiesc ??

Edited by judas, 15 September 2017 - 06:53.


#29
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

View Postjudas, on 15 septembrie 2017 - 06:59, said:

Deci, ca o concluzie, ar trebui sa aleg intre un procesor Intel i5 seria 6600/7600

Nu merita procesoare locked de la Intel. Sau dai banii pe 7700k sau gama entry level de Pentium. Intre ele mergi pe Ryzen.
https://www.pcgarage...shlist/2899231/
E cu ceva mai scump, dar daca pastrezi hardul vechi te incadrezi in buget.

#30
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostSirDaddy, on 15 septembrie 2017 - 06:09, said:

Ca sa ne facem o idee cam unde se afla un i5 fata de ryzen 7 (nu r5), arancam un ochi aici: https://www.pugetsys...ke-Ryzen-7-976/

1. Unde vezi tu acolo i5?!
Eu vad doar i7.

2. De ce compari i5 cu Ryzen 7?
Nu cumva trebuia comparat i7 cu Ryzen 7 ?!

View Postjudas, on 15 septembrie 2017 - 06:59, said:

Deci, ca o concluzie, ar trebui sa aleg intre un procesor Intel i5 seria 6600/7600 si AMD Ryzen seria 1500/1600 iar ca placa video GTX 1060 ??
Impreuna cu un SSD de 256 GB si 16Gb RAM.....

P.S. Nu primeaza jocurile, procentul de folosire gaming/editare este cam egal.
Cam da, esti pe buget/performante medii/bune in acest fel.
Si, cum am mai zis si cu alte ocazii, nu cred ca e nevoie sa joci toate jocurile pe rezolutii si detalii ultra.

View Postjudas, on 15 septembrie 2017 - 06:59, said:

E cam mult pentru unul ca mine care pana acum a deschis carcasa unui PC doar ca sa-l sufle de praf sa se apuce sa schimbe pasta termoconductoare......
In plus de asta s-ar putea sa stric ceva pe acolo si nu-mi pot permite sa stau cateva zile fara PC.....
Complicat nu este, nu mai retin ce procesor ai, dar mai mult de 4 "suruburi" sau 2 cleme nu ai de desfacut/pus la loc.
Oricum, si un curatat de praf temeinic ajuta (ori cu pensula, pe indelete, ori cu un compresor de aer) - la mine au scazut temperaturi cu 20-30 de grade.
Sau apeleaza la un prieten care se pricepe.
Sau la un service/magazin de cartier.

View Postjudas, on 15 septembrie 2017 - 06:59, said:

Pot verifica placa de baza fara sa o inlocuiesc ??
Ochiometric, sa nu aiba condensatori umflati (google images).
Si cu vreun program de temperaturi sau in BIOS (chipset).

#31
SirDaddy

SirDaddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 05.09.2017

View Postbuyonevideo, on 15 septembrie 2017 - 09:41, said:


1. Unde vezi tu acolo i5?!
Eu vad doar i7.

2. De ce compari i5 cu Ryzen 7?
Nu cumva trebuia comparat i7 cu Ryzen 7 ?!
Primul link: comparatie 7700k vs. 7600k
Al doilea link: comparatie 7700k vs. Ryzen 7 cu X in coada.

Prin analogie iti poti face o idee cam unde se afla 7600k.

#32
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Domne can nu scapam de fanboy asta , incearca sa bage pe gat la om i5 quad  , doar pentru can softul nu are optimizare ryzen.
El are nevoie de multitasking unde ryzen este peste orice Intel in acelasi pret.

#33
SirDaddy

SirDaddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 05.09.2017

View Postjudas, on 15 septembrie 2017 - 06:59, said:

Deci, ca o concluzie, ar trebui sa aleg intre un procesor Intel i5 seria 6600/7600 si AMD Ryzen seria 1500/1600 iar ca placa video GTX 1060 ??
Impreuna cu un SSD de 256 GB si 16Gb RAM
Nu ai nevoie de 16GB insa acum e mai ok sa cumperi 16GB decat 8GB pentru ca iesi mult mai ieftin $ per gigabyte.
Ryzen-ul aparent este mai ieftin. Pentru cerintele tale, are surplus de treduri si deficit de mhz, caz in care ii trebuie musai overclockat, numai ca:
1. Nu prea poti duce ryzenul peste 4GHz
2. overclock 3.8+ Ghz necesita alt cooler, mai performant.
3. Placa de baza cat de cat capabila sa sustina acest overclock.
4. Are nevoie de memorii la frecvente mari pentru a functiona in parametri.
5. Nu are IGP (te ajuta in multe cazuri chiar daca ai placa video dedicata).

Date fiind preturile actuale, acum as merge si eu pe ryzen, insa te sfatuiesc sa astepti sfarsitul acela de octombrie pentru ca toata lumea asteapta noua serie de procesore. Nu neaparat sa cumperi unul din acea serie, ci poate fi in beneficiul tau miscarile de preturi la procesoarele actuale.

View Postantrax_beta23, on 15 septembrie 2017 - 12:14, said:

Domne can nu scapam de fanboy asta , incearca sa bage pe gat la om i5 quad  , doar pentru can softul nu are optimizare ryzen.
El are nevoie de multitasking unde ryzen este peste orice Intel in acelasi pret.
Esti iar nesimtit, dar am observat ca ai acordul mozilor si ma abtin. Mai ales ca cel desemnat cu concediile mele abia asteapta si cel mai mic motiv sa ma suspende.

Nu i-am recomandat nimic, dar tu esti cam cu caruta de vezi multitasking la niste editoare de poze. In caz ca nu ai aflat pana acum (adica sigur habar nu ai), Corel, Photoshop si After Effects sunt editoare foto. Chiar daca le incarci pe toate trei, doar cel in care lucrezi consuma resurse CPU.

Edited by SirDaddy, 15 September 2017 - 12:33.


#34
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,864
  • Înscris: 17.02.2016

View Postantrax_beta23, on 15 septembrie 2017 - 12:14, said:

Domne can nu scapam de fanboy asta ,

Vezi la mine, functioneaza de minune.

Attached File  Byebye.jpg   97.02K   24 downloads

#35
antrax_beta23

antrax_beta23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 28.01.2007
Te corectez la punctul 3. nu ai nevoie de o placa de baza "capabila" sunt destul pana in 400lei care duc un Ryzen linistit la 4ghz , acum totul de pinde de loterie , cat despre IGP , cine foloseste aia ?cand ai cuda ? iar la memorii ram , inclusiv intel beneficiaza de ram rapid.
Cat despre linkul pus de tine de la puget , tot ce am vazut acolo e ce tot repet de ceva timp , softuri cu optimizare ramasa in urma care nu stiu sa foloseasca un procesor cum trebuie .
Cumparatorul vrea sa lucreze cu acest PC , sa faca si gaming , da intradevar la jocurile care habar nu au de multicore e logic ca INTEL castiga , dar cand jocul stie sa foloseasca tot ce are procesorul , un R5 1600 bate un i5 si se tine bine si de un i7 7700k stock.

Edited by antrax_beta23, 15 September 2017 - 12:36.


#36
SirDaddy

SirDaddy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 05.09.2017
Eu vad ca nu, dar de la fanclub amd nu am pretentii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate