Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 

Pasta termoconductoare - cpu laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Salut,

Laptopul meu Dell 5520 se incalzeste extrem de repede fara sa fac nimic, doar office. Acum ceva timp m-am uitat la un film si deja frigea. il am deja de ~4 ani. Vreau sa cumpar pasta si sa o schimb. Ce imi recomandati? Sau fiind laptop, nu prea conteaza marca de pasta, toate fiind relativ bune?

#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
daca nu ai 2 maini stingi, scoate-i ventilatorul si curata-i pisla care s-a strins intre ventilator si "intrarea aerului" de la radiator.

#3
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Un model de pasta..imi poti recomanda ceva te rog.

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,374
  • Înscris: 08.02.2011
Nu conteaza modelul de pasta, chiar si aia de 2 lei seringa e buna, un an tot tine si aia, conteaza fixarea perfect plana a sistemului de racire si tehnica de aplicare, nu gata iei cea mai scumpa pasta si gata, face minuni. Vezi ventilatorul poate e blocat axul, mai unge-l si pe el si curata gaurile pe unde iese aerul cald, acolo e imbibat de praf

#5
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Nici chiar așa de 2 lei
https://www.pcgarage...g/mx-4-4-grame/

#6
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,813
  • Înscris: 01.11.2005

View Postmodoran, on 14 septembrie 2017 - 05:29, said:

Nu conteaza modelul de pasta, chiar si aia de 2 lei seringa e buna, un an tot tine si aia, conteaza fixarea perfect plana a sistemului de racire si tehnica de aplicare, nu gata iei cea mai scumpa pasta si gata, face minuni. Vezi ventilatorul poate e blocat axul, mai unge-l si pe el si curata gaurile pe unde iese aerul cald, acolo e imbibat de praf
Ba conteaza modelul de pasta.

#7
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017
Intre o pasta ordinara si Arctic Silver 5 sau alta pasta buna(si scumpa) e o diferenta de 7-8 grade C la laptop...plus ca aia buna tine mult mai mult timp.

#8
emillian

emillian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 06.11.2006
În primul rând trebuie curățat praful dintre radiator și ventilator. De obicei acolo se strânge suficient praf cât să blocheze scoaterea aerului cald din interior.
E posibil să nu fie nevoie să schimbi pasta deocamdată.

#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009

View Postmodoran, on 14 septembrie 2017 - 05:29, said:

Nu conteaza modelul de pasta, chiar si aia de 2 lei seringa e buna,
Asa e ... caci materialele au toate acelasi coeficient de conductivitate termica .... NOT!

Conteaza enorm tipul de pasta utilizata si modul de aplicare. Majoritatea pastelor de pe piata se incadreaza in aceeasi fereastra de conductivitate termica, asa e ... dar exista atat exceptii proaste cat si unele absolut extraordinare. Poti catiga lejer cateva grade cu o pasta de calitate (metal lichid sau ceva pasta cu cristale de diamant sau ceramica).

#10
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Am luat mx-4 4 grame cu 35 lei. Cred ca imi ajunge si pt x10

#11
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
tu intelegi ca poti sa-i pui si pasta de lacrimi de pui de panda, daca nu-i decolmatezi radiatorul de praf si scame, tot aia este?

#12
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Desigur ca o sa ii curat ventilatorul si filtrul de praf. Se speram ca nu o sa mai am probleme.

#13
geo9988

geo9988

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 19.12.2015
E adevarat ca se raceste cu aproape 10 grade la laptopul meu de 8 ani vechime cu Arctic Silver 5, costa approx 50 lei. Eu am cumparat, e ca o seringa mica, am folosit o picatura si cu restul nu stiu ce sa fac. L-am pus la vanzare, daca oferi ceva la schimb poti sa nu mai dai nici un ban.

Daca nu vrei sa se incalzeasca solutia e un PC, nu laptop.

#14
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Ai in acest video tot ceea ce trebuie sa stii despre pasta termoconductoare aplicata la un laptop ! ;)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w9Cz68y3gLI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Am instalat pe laptop si FurMark stress test si tot nu imi arata temperaturile placii video.

#16
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,813
  • Înscris: 01.11.2005
Esti sigur ca placa video are senzor de temperatura ? Ca daca nu are senzor nu are ce sa iti arate.

#17
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,374
  • Înscris: 08.02.2011

View PostAssur, on 14 septembrie 2017 - 09:27, said:

Intre o pasta ordinara si Arctic Silver 5 sau alta pasta buna(si scumpa) e o diferenta de 7-8 grade C la laptop...plus ca aia buna tine mult mai mult timp.


Da, asa e, insa nu vine nimeni cu laptopul in service pana nu se supraincalzeste de il ia dracu'.   Daca nu-i curatat de praf si nu e montat perfect plan sistemul de racire sau e pusa prea putina sau prea multa pasta din aia scumpa se incalzeste cu mult mai mult de 7 - 8 grade decat pasta ieftina de 2 lei, dar aplicata corect.

#18
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Doar ce am terminat de curatat laptopul de praf. Si i-am schimbat si pasta la CPU si la procesorul grafic (hd7870m)
Voi posta poze cu pasta originala pusa in fabrica cand a fost montat. Mie imi pare cam multa, dar poate ma insel.
Va voi spune inca de pe acum ca temperatura la procesor mi-a scazut cu ~16-20 grade in full load. Pasta am aplicat'o eu singur acasa in liniste.


Temperaturi inainte si dupa schimbarea pastei.

Attached File  20170915_220809.jpg   226.82K   24 downloads Attached File  20170915_235134.jpg   255.19K   27 downloads



Colerul necuratat si pasta aplicata in fabrica DELL la asamblare.


Attached File  20170915_224118.jpg   562.64K   26 downloads   Attached File  20170915_224134.jpg   273.66K   23 downloads


Attached File  20170915_223743.jpg   245.5K   27 downloads    Attached File  20170915_223820.jpg   356.21K   26 downloads

Edited by andreiMembruAnonimut, 15 September 2017 - 23:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate