Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Recomandare aer conditionat

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Salutare,

Toamna asta mi-am propus si eu sa-mi cumpar un aer de conditionat pentru apartament. La cum am calculat eu 12000 BTU ar trebui sa fie suficient, oricum nu sunt genul care ar folosi AC prea mult. Va fi destinat in primul rand pentru racire, pentru incalzire doar in situatii extreme.
Bugetul e undeva la 2500 RON(fara instalare).

Cea mai mare dilema a mea o reprezinta agentul de racire. Din ce am inteles din 2025 R 410A va fi interzis dar nu imi este clar ce inseamna asta. Deci este clar ca nu se vor mai comercializa aparate cu acest agent dar se va mai gasi in comert sau mai pot fi folosite aparate cu acest agent fara sa risti vreo amenda? Cum a fost cu R22? Care sunt sansele ca un aparat sa ma tina pana atunci?
Momentan R32 la marcile de top nu pare rentabil, fiind cu cel putin 1000 de lei mai scump, chiar daca performantele sunt intr-adevar mai bune.

Ca si aparate spre care m-am orientat ar fi:
R410A:
https://www.climatic...-12000-btu.html
https://www.climatic...0-btu-6727.html
http://www.cel.ro/ap...lb-pNSM3NTQo-l/

R32:
https://www.aer-cond...3-12000btu.html
https://www.aer-cond...-12000-btu.html

#2
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,273
  • Înscris: 08.11.2016
Fujitsu inverter. Am la serviciu asa ceva si dupa sapte ani functioneaza impecabil. Unele functioneaza non-stop. Pe functia Quiet nu auzi nimic dar racesc super.

#3
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Asta vad ca are R32 si e Toshiba cica firma din aia japoneza. Iti da si voucher de vreo 300 lei cu care il si montezi.
https://altex.ro/apa...000-btu-h-a-alb

Edited by _-AppleS-_, 14 September 2017 - 00:16.


#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Chiar nu am vazut unde este specificat VOUCHERUL respectiv, am vazut insa ca instalarea costa fara kit montaj inclus 349 lei, pretul aparatului fiind "redus" cu 200 lei.

#5
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008

 Bombalurina, on 13 septembrie 2017 - 23:55, said:

Fujitsu inverter. Am la serviciu asa ceva si dupa sapte ani functioneaza impecabil. Unele functioneaza non-stop. Pe functia Quiet nu auzi nimic dar racesc super.
Eu am la munca Daikin iar dupa 5 ani merge fara probleme. M-am uitat si la Fujitsu dar mi s-a parut ca nu sunt chiar ieftine. De asemenea exista o diferenta destul de mare intre aparatele normale rezidentiale si cele pentru office. Acestea din urma sunt mai scumpe dar sunt mult mai fiabile.

 _-AppleS-_, on 14 septembrie 2017 - 00:04, said:

Asta vad ca are R32 si e Toshiba cica firma din aia japoneza. Iti da si voucher de vreo 300 lei cu care il si montezi.
https://altex.ro/apa...000-btu-h-a-alb
Nu e rea ideea, o sa ma interesez de modelul asta.

 keta, on 14 septembrie 2017 - 00:31, said:

Chiar nu am vazut unde este specificat VOUCHERUL respectiv, am vazut insa ca instalarea costa fara kit montaj inclus 349 lei, pretul aparatului fiind "redus" cu 200 lei.
https://altex.ro/reg...grundig-toshiba
TOSHIBA AER CONDITIONAT TIP INVERTER 12000 BTU AERRAS-13BKVG-E   344.99
E separat de reducere.

Edited by mihay93, 14 September 2017 - 00:44.


#6
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,273
  • Înscris: 08.11.2016

 mihay93, on 14 septembrie 2017 - 00:38, said:

M-am uitat si la Fujitsu dar mi s-a parut ca nu sunt chiar ieftine
Ieftin si bun nu exista. Fiecare cumpara ce vrea.

#7
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
1.1 ALTEX Romania S.R.L. ofera clientilor, persoane fizice si/ sau juridice, care in perioada 01 Septembrie 2017 ora 09:00 si 15 Septembrie 2017 ora 23:59 achizitioneaza produsele din promotie, prevazute la art. 4, din magazinele Altex sau de pe site-ul www.altex.ro, un voucher avand valoarea egala cu o reducere de 15% din valoarea aferenta produsului achizitionat, evidentiata pe bonul fiscal, respectiv factura fiscala. Produsele participante si valoarea vocuherelor acordate sunt prevazute la art. 4.
1.2 Voucherul poate fi utilizat la cumpararea oricarui produs din reteaua de magazine Altex sau de pe site-ul www.altex.ro in perioada 01 Septembrie 2017 – 30 Septembrie 2017, in conditiile prezentului regulament.
1.3 Voucherul va fi emis si transmis/ predat clientului numai dupa achitarea si ridicarea/ receptionarea produsului, in conditiile din prezentul regulament



EXPLICA aceste detalii, dar ca pentru un om normal , nu ca pentru unul pacalit de reclame......

Edited by keta, 14 September 2017 - 00:59.


#8
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008

 keta, on 14 septembrie 2017 - 00:47, said:

1.1 ALTEX Romania S.R.L. ofera clientilor, persoane fizice si/ sau juridice, care in perioada 01 Septembrie 2017 ora 09:00 si 15 Septembrie 2017 ora 23:59 achizitioneaza produsele din promotie, prevazute la art. 4, din magazinele Altex sau de pe site-ul www.altex.ro, un voucher avand valoarea egala cu o reducere de 15% din valoarea aferenta produsului achizitionat, evidentiata pe bonul fiscal, respectiv factura fiscala. Produsele participante si valoarea vocuherelor acordate sunt prevazute la art. 4.
1.2 Voucherul poate fi utilizat la cumpararea oricarui produs din reteaua de magazine Altex sau de pe site-ul www.altex.ro in perioada 01 Septembrie 2017 – 30 Septembrie 2017, in conditiile prezentului regulament.
1.3 Voucherul va fi emis si transmis/ predat clientului numai dupa achitarea si ridicarea/ receptionarea produsului, in conditiile din prezentul regulament

EXPLICA aceste detalii, dar ca pentru un om normal , nu ca pentru unul pacalit de reclame......
Nu vad nici o pacaleala, oferta e de la 1 Septembrie, iar daca vreau sa profit de ea mai am undeva la 46 de ore.
Intre 1 si 30 poti folosi voucher-ul, deci practic e o perioada in plus de 15 zile in care sa te decizi ce faci cu el. Ce nu e clar e daca intr-adevar il poti folosi la instalare daca le comanzi in acelasi timp.

 Bombalurina, on 14 septembrie 2017 - 00:45, said:

Ieftin si bun nu exista. Fiecare cumpara ce vrea.
De acord, dar eu sunt adeptul celui mai bun raport performanta/pret.Posted Image

Edited by mihay93, 14 September 2017 - 01:02.


#9
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Poate nu ai inteles ,dar din textul respectiv reiese clar ca trebuie mai intai sa cumperi un produs aflat in perioada de promotie pentru a benefiacia de acel Vocher...
Citeste textul ca TU l-ai pus acolo...

#10
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 mihay93, on 14 septembrie 2017 - 00:38, said:


Nu e rea ideea, o sa ma interesez de modelul asta
Te-ai interesat ? Nu e turcesc nu?

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009

 mihay93, on 14 septembrie 2017 - 00:49, said:

Nu vad nici o pacaleala, oferta e de la 1 Septembrie, iar daca vreau sa profit de ea mai am undeva la 46 de ore.
Intre 1 si 30 poti folosi voucher-ul, deci practic e o perioada in plus de 15 zile in care sa te decizi ce faci cu el. Ce nu e clar e daca intr-adevar il poti folosi la instalare daca le comanzi in acelasi timp.


De acord, dar eu sunt adeptul celui mai bun raport performanta/pret.Posted Image

nu cred ca poti folosi voucherul pentru plata instalarii AC, instalarea/montajul nu este un produs, ci este un serviciu, si in general nu-l presteaza angajatii altex, ci firme specializate cu care au contract.
cel mai bine ar fi sa suni la relatii cu clientii sau sa intrebi direct in cel mai apropiat magazin altex, cum stau lucrurile cu acest voucher si daca il poti folosi pentru a achita contravaloarea montajului AC.

#12
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008

 keta, on 14 septembrie 2017 - 01:06, said:

Poate nu ai inteles ,dar din textul respectiv reiese clar ca trebuie mai intai sa cumperi un produs aflat in perioada de promotie pentru a benefiacia de acel Vocher...
Citeste textul ca TU l-ai pus acolo...

Da, stiu asta. Adica mai am azi si maine daca vreau voucher-ul dar cel mai probabil trebuie folosit pentru un alt produs.

 _-AppleS-_, on 14 septembrie 2017 - 08:24, said:

Te-ai interesat ? Nu e turcesc nu?

Din ce am vazut compresorul ar fi facut in Japonia.

 corinadaniela, on 14 septembrie 2017 - 08:34, said:

nu cred ca poti folosi voucherul pentru plata instalarii AC, instalarea/montajul nu este un produs, ci este un serviciu, si in general nu-l presteaza angajatii altex, ci firme specializate cu care au contract.
cel mai bine ar fi sa suni la relatii cu clientii sau sa intrebi direct in cel mai apropiat magazin altex, cum stau lucrurile cu acest voucher si daca il poti folosi pentru a achita contravaloarea montajului AC.

Da, asa e dar inca nu m-am hotarat pe acel model. Ma intereseaza mult fiabilitatea, iar 2 ani garantie mi se pare putin.

Edited by mihay93, 14 September 2017 - 11:46.


#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
pai intreaba daca poti cumpara extra-garantie, altex are acest serviciu, vezi daca se aplica si in cazul AC.
https://altex.ro/extragarantie/

#14
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008

 corinadaniela, on 14 septembrie 2017 - 12:19, said:

pai intreaba daca poti cumpara extra-garantie, altex are acest serviciu, vezi daca se aplica si in cazul AC.
https://altex.ro/extragarantie/
Da, exista dar este 175 de lei in plus. Dar eu ma refer sa ma tina dupa garantie. Daca aleg R32 ar insemna ca trebuie sa ma tina 7 ani. Altfel dau niste bani degeaba.
Acel Gree care este mai ieftin are 5 ani desi ca firma este considerata inferioara.

Edited by mihay93, 15 September 2017 - 10:50.


#15
sovu

sovu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 29.05.2015
Iti recomand mărcile Kansai sau Alizee din Praktiker. Primul e de fapt Midea iar al doilea e Gree si costă doar 1049 ron

Fac același lucru ca originalele.

https://www.praktike...Aer-Conditionat

#16
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Ce părere aveți de https://www.flanco.r...u-clasa-a.html? Are cam tot ce îmi doresc dar am îndoieli legate de fiabilitate.

#17
teoX

teoX

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 207
  • Înscris: 13.08.2007
Buna ziua,
Pentru a nu mai deschide un topic nou pe acelasi subiect voi intreba aici.
Mi-am propus sa achizitionez un aparat de a.c. de 12000 BTU in perioada urmatoare .
Bugetul alocat fiind de 1800 lei pentru aparat, urmind ca instalarea sa o fac ulterior.
Partea de incalzire nu este luata in calcul, avind deja alte optiuni.


Pentru moment m-am oprit la urmatoarele modele:
Gree Viola GWH12RA-K3DNA5M (1500 lei)
Heinner HAC-12OWF-BK (1700 lei)
Daikin FTX35KM-RX35KM (1800 lei)

Intrucit nu am cunostinte in domeniu as dori o parere despre cele de mai sus sau propuneri de modele ce se incadreaza in bugetul alocat.
Multumesc.

Edited by teoX, 26 January 2018 - 11:34.


#18
crispolux

crispolux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 29.08.2009

 teoX, on 26 ianuarie 2018 - 11:31, said:

Buna ziua,
Pentru a nu mai deschide un topic nou pe acelasi subiect voi intreba aici.
Mi-am propus sa achizitionez un aparat de a.c. de 12000 BTU in perioada urmatoare .
Bugetul alocat fiind de 1800 lei pentru aparat, urmind ca instalarea sa o fac ulterior.
Partea de incalzire nu este luata in calcul, avind deja alte optiuni.


Pentru moment m-am oprit la urmatoarele modele:
Gree Viola GWH12RA-K3DNA5M (1500 lei)
Heinner HAC-12OWF-BK (1700 lei)
Daikin FTX35KM-RX35KM (1800 lei)

Intrucit nu am cunostinte in domeniu as dori o parere despre cele de mai sus sau propuneri de modele ce se incadreaza in bugetul alocat.
Multumesc.
Mai poti lua in calcul si Midea aici un produs in jurul bugetului tau https://www.climatic...-12000-btu.html
In acest buget poti lua un produs low-end de la producatorii consacrati sau un produs bun de la un  producator mediu (gree sau midea)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate