Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Idei termoizolatie pod

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
horace_vr

horace_vr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 13.11.2016
Se da un pod de casa, asezat peste mansarda.

In momentul de fata, pe post de termoizolatie, exista vata bazaltica (galbena), asezata printre grinzile planseului (cred ca se numesc clesti...?), direct peste placile de OBS. Peste vata sunt aruncate folii de nailon, dar nu o acopera in intregime, nici pe departe.
Acoperisul nu stiu daca este izolat termic, la interior este vizibila astereala.

In pod e foarte frig iarna si foarte cald vara.
La mansarda vara devine destul de cald cand e canicula. Iarna... centrala isi face treaba... :)

Intentionez sa folosesc podul ca spatiu de depozitare.

Primul gand a fost sa acopar astereala cu vata. Nu prea am idee de care. De sticla fiindca e mai usoara...? Aici orice sfat ori sugestie e binevenita.

Am mai auzit de la un vecin de o spuma termoizolanta, care ar fi ultimul racnet "pe dincolo". PAc-pac, 2 timpi si 3 miscari, izolatia e gata. Am cautat pe forumuri romanesti (ca eu am casa in Romania, la campie, nu "pe dincolo"), si am gasit doar cativa care lauda acest tip de termoizolatie ;par emult mai scumpa decat vata, iar cei care o laudau parea a fi direct interesati sa o vanda. Vecinul si-a pus la un pret cam un sfert din preturile pe care le-am vazut vehiculate pe aici. (nu cred ca e ok sa dau linkuri si preturi, din ratiuni de "terms and conditions"). Sincer, nu prea am incredere in varianta asta.

Polistiren la interior parca nu as pune - din motive cunoscute si de un neinitiat ca mine.

Ma puteti ajuta cu ceva idei ? N-o sa ma apuc sa fac eu termoizolatia, dar cand o fi sa vorbesc cu cine-o face, macar sa stiu si eu de unde sa incep.

Multumesc.

Edited by horace_vr, 13 September 2017 - 21:43.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Folie de bule, cu Aluminiu.
Permite o izolatie excelenta, nu lasa sa treaca vantul; poate fi folosita si ca bariera de vapori.

https://www.emag.ro/...0/pd/DP85D7BBM/

Isoflex se cheama.
Exista cu 1, 2 sau 3 straturi.

Ai solutie tipic, ieftina, romaneasca.

Pune bata de sticla de minim 10cm sub astereala, apoi pune Isoflex si foloseste banda adeziva de aluminiu.

O sa imi multumesti!

PS. Sunt mai multi producatori de folie.
Se mai numeste si Airflex.

http://www.isolair.ro/

#3
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,139
  • Înscris: 09.08.2006
Eu am cam asa:
- Peste tavanul de rigips 20cm vata minerala (de aia, la sul)
- Sub astereala 15cm vata minerala cu bariera anticondens.
Nu stiu cum o fi iarna, ca abia in primavera am montat-o, dar cand erau afara 39 grd, in pod (si la mansarda) se putea trai omeneste.

Edited by yo9hrb, 13 September 2017 - 21:41.


#4
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,146
  • Înscris: 15.05.2008
da ce mod de a te exprima ai
eu stiam ca vata bazaltica este de culoarea oului de rata,nu galbena cum ai specificat
eu intentionez ca iarna asta sa izolez podul cu strat de celuloza in jur de 20 cm,la astereala momentan ramane cum se gaseste acum,adica nimic

#5
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015

 horace_vr, on 13 septembrie 2017 - 21:29, said:

Se da un pod de casa, asezat peste mansarda.

In momentul de fata, pe post de termoizolatie, exista vata bazaltica (galbena), asezata printre grinzile planseului (cred ca se numesc clesti...?), direct peste placile de OBS. Peste vata sunt aruncate folii de nailon, dar nu o acopera in intregime, nici pe departe.
Nailonul ala se pune pe partea calda, (adica peste OSB nu OBS si apoi vata) dar e mai buna folia aia cu aluminiu!

Edited by Alexandru2212, 13 September 2017 - 22:30.


#6
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Ce dimensiune au capriorii?

De preferat ar fi vata bazaltica intre capriori, sub astereala. E mai rigida, isi pastreaza mai bine forma si proprietatile in timp.
Alternativa ceva mai ieftina ar fi vata minerala.
Pe partea interioara a izolatiei ar trebui o folie bariera de vapori (ermetica).

La fel si cu izolatia dintre clesti: ar trebui o folie impermeabila pe partea de jos, ca sa opreasca intrarea vaporilor din casa in vata.

#7
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 02.11.2009
Vin si eu cu o intrebare asemanatoare.

Pod casa la tara cu traverse din lemn neizolat in niciun fel. Ma intereseaza o solutie de buget pentru termoizolarea podului, adica ce material sa pun peste traverse si cu ce sa umplu spatiile dintre bucatile de polistiren sau ce-o fi?

#8
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,981
  • Înscris: 21.01.2013
se da un pod circulabil, nelocuibil (doar depozitare), fara izolatie intre capriori (izolatia este montata pe podeaua podului), fara nici un fel de aerisire in afara ventilatiei naturale care se face intre tabla si astereala,
poate fi o problema daca se monteaza si izolatie intre capriori? as face acest lucru pentru a evita supraincalzirea podului pe timp de vara, ziua.

Edited by blackiesasha, 14 September 2017 - 10:58.


#9
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

 asda, on 14 septembrie 2017 - 10:23, said:

Vin si eu cu o intrebare asemanatoare.

Pod casa la tara cu traverse din lemn neizolat in niciun fel. Ma intereseaza o solutie de buget pentru termoizolarea podului, adica ce material sa pun peste traverse si cu ce sa umplu spatiile dintre bucatile de polistiren sau ce-o fi?
identic si la mine - dupa ce am tot intrebat si sucit variante, am pus vata de sticla de 10 cm prinsa de podea (cam la 80-100 cm) cu niste scandurele de 3cmx5. La mine barnele mai groase din planseu nu sunt mai inalte decat celelalte, asa ca nu am putu fixa vata intre ele. Nu ma deranjeaza, pt ca podul nu e circulat.  Intentionez sa mai pun un strat de 10, la anul

Constructorul mi-a zis varianta mai profi si scumpa, cu niste lemne mai groase  (10cmx5), fixate astfel incat intre ele sa se poata intinde/aseza vata, dar am adaptat-o la bugetul disponibil.

Edited by irina2014, 14 September 2017 - 11:20.


#10
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 02.11.2009

 irina2014, on 14 septembrie 2017 - 11:17, said:

identic si la mine - dupa ce am tot intrebat si sucit variante, am pus vata de sticla de 10 cm prinsa de podea (cam la 80-100 cm) cu niste scandurele de 3cmx5. La mine barnele mai groase din planseu nu sunt mai inalte decat celelalte, asa ca nu am putu fixa vata intre ele. Nu ma deranjeaza, pt ca podul nu e circulat.  Intentionez sa mai pun un strat de 10, la anul

Constructorul mi-a zis varianta mai profi si scumpa, cu niste lemne mai groase  (10cmx5), fixate astfel incat intre ele sa se poata intinde/aseza vata, dar am adaptat-o la bugetul disponibil.


Ok.
Cat a costat vata de sticla metrul patrat sau cum se masoara?

Eu trebuie sa aplic materialul izolant direct pe podeaua podului, nu stiu cum ai pus-o tu la ~1m.

#11
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 blackiesasha, on 14 septembrie 2017 - 10:57, said:

poate fi o problema daca se monteaza si izolatie intre capriori? as face acest lucru pentru a evita supraincalzirea podului pe timp de vara, ziua.
Se poate face, dar ca sa nu apara probleme ar trebui sa ai o bariera de vapori sub izolatia de pe podeaua podului.

#12
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,981
  • Înscris: 21.01.2013
am bariera de vapori sub izolatia de pe podeaua podului.
daca pun izolatie si intre capriorii acoperisului sa mai pun bariera de vapori si acolo?

#13
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Daca nu exista surse de umiditate si vapori in pod, nu este necesara.

#14
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

 asda, on 14 septembrie 2017 - 13:37, said:

Ok.
Cat a costat vata de sticla metrul patrat sau cum se masoara?

Eu trebuie sa aplic materialul izolant direct pe podeaua podului, nu stiu cum ai pus-o tu la ~1m.
am luat la rulou, grosime 10 cm, latime = 1m, 8m liniari/rulou. A intins vata direct peste podeaua de lemn a podului, iar peste vata, transversal,  a pus acele stinghiute, batute in cuie de podeaua podului, la distanta de 80-100 cm intre ele (intre stinghiute). 5oo lei vata+stinghiute, pt cca 64mp

Edited by irina2014, 15 September 2017 - 13:33.


#15
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 02.11.2009

 irina2014, on 15 septembrie 2017 - 13:30, said:

am luat la rulou, grosime 10 cm, latime = 1m, 8m liniari/rulou. A intins vata direct peste podeaua de lemn a podului, iar peste vata, transversal,  a pus acele stinghiute, batute in cuie de podeaua podului, la distanta de 80-100 cm intre ele (intre stinghiute). 5oo lei vata+stinghiute, pt cca 64mp

Rulou insemnand ca e flexibila, eu vazusem doar solida asemenea polistirenului. Si daca da imi poti spune mai precis de care pentru ca sunt interesat si pun si eu din aceasta care se ia la rulou pentru ca e flexibila si acopera mai bine denivelarile.

Merci

#16
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,921
  • Înscris: 03.12.2005
Pe bune ca n-ai vazut vata minerala la sul pana acum?

#17
horace_vr

horace_vr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 13.11.2016
Poate ca vânzătorii prefera sa o vândă la pachet in forma de paralelipiped. Mai eficient de depozitat. Nici eu nu țin minte sa fi văzut pe la magazinele de bricolaj. Nu m-am uitat după vata însă... zic și eu :)

#18
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,921
  • Înscris: 03.12.2005

 horace_vr, on 17 septembrie 2017 - 10:38, said:

Mai eficient de depozitat.

Nici tu, brutus?
https://www.dedeman....00-mm/p/6037943

Sulul ala inseamna un volum de izolatie 0.84mc desfasurat. Aproximativ cat 3.5 pachete de vata placi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate