Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Stare de greata - de la creatina?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
VladislavP

VladislavP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.11.2016
Buna ziua.

M-am simtit rau saptamana trecute si nu am tras o saptamana si nici nu am luat creatina. Duminica m-am reapucat de creatina si de atunci am niste stari de greata continue, toata ziua. De 2 zile am stopat din nou sa iau creatina dar starile astea de greata nu inceteaza. Apar cel mai frecvent dupa ce beau apa. Intrebarea mea este daca a mai patit cineva asa ceva, si daca poate fi creatina de vina sau apa plata (beau doar apa plata insa nu am avut probleme pana acum). Multumesc.

#2
tester111

tester111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 10.02.2016
Apa plata nu poate fi de vina doar daca e luata de la ceva  izvor sau depozit parasit.Ce marca ai luat? Fiecare organism reactioneaza diferit,un coleg a luat creatina si i-a afectat muschii negativ.
Ai luat si glucoza sau ceva energizant?

#3
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006
Pai cata creatina iei ?? Indicat e maximum 5 grame pe zi . In sfarsit, eu nu mai folosesc creatina de mult timp. Am trecu pe Beta Alanina ....mult mai eficienta din toate punctele de vedere.

Edited by dalu364, 13 September 2017 - 19:22.


#4
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Ori iei 5 grame deodata, ori cate 2-3 grame in 2 ture. Neaparat fara aroma si trebuie sa bei multa apa, peste 2.5L pe zi.

#5
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 VladislavP, on 13 septembrie 2017 - 19:01, said:

Buna ziua.

Apar cel mai frecvent dupa ce beau apa.
treci pe vin.

#6
VladislavP

VladislavP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.11.2016
Iau 5g deodata, apa mai multa de 2.5l nu beau dar 2l beau zilnic. De obicei il beau cu un pic de dextroza. Beta Alanina cum e fata de creatina?

Edited by VladislavP, 13 September 2017 - 19:44.


#7
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009
Creatina afecteaza rinichii Du-te urgent la un control

#8
Lachitza

Lachitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 10.01.2014
Creatina nu afecteaza decat daca persoana respectiva este predispusa la afectiuni renale. De aici persoane care iau 15 grame pe zi si nunl nu au nimic sau 5 grame si lesina. Creatina este mono sau alkalina? Beta alanina actioneaza dif fata de creatina, mai degraba la ultimile repetari. Creatina la primele.

#9
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
Greata vine de la ficat sau de la fiere, creatina nu este obtinuta pe cale naturala fiind un chimical ce imita efectul mult dorit, afecteaza ficatul in timp, probabil tu esti sensibil, mergi la medic si lasa prafurile, poti sa faci fizic frumos si fara rahaturi.

#10
VladislavP

VladislavP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 22.11.2016
Creatina pe care o iau este mono. Este prima data cand mi se intampla de 6-7 luni de cand m-am reapucat sa trag si iau creatina.

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
sau poate ai cumparat un produs contrafacut...cine stie ce contine si iti afecteaza organismul...

#12
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
Da poate fi de la creatina, mai ales daca este ieftina si proasta. "In privinta efectelor secundare se aduc in discutie manifestari neplacute precum greata, discomfortul abdominal, diaree, crampe musculare, spasme musculare si chiar rupturi musculare."
Daca vrei sa citesti poti incepe cu studiile astea :
Greenwood, M., Kreider, R.B., Melton, C. (2003). Creatine supplementation during college football training does not increase the incidence of cramping or injury. Molecular and Cellular Biochemistry, 244, 83-88
Schilling, B.K., Stone, M.H., Utter, A.(2001). Creatine supplementation and health variables: a retrospective study. Medicine and Science in Sports and Exercise, 33, 183-188
Poortmans, J.R., & Francaux, M. (2000). Adverse effects of creatine supplementation: fact or fiction? Sports Medicine, 30, 155-170
Groeneveld, G.J., Beijer, C. (2004). Few adverse effects of long-term creatine supplementation in a placebo-controlled trial. International Journal of Sports Medicine, 25
Arciero, P.J., Hannibal, N.S., Nindl, B.C. (2001). Comparison of creatine ingestion and resistance training on energy expenditure and limb blood flow. Metabolism, 50, 1429-1434

Spor

Edited by fighterkyokushin, 14 September 2017 - 15:15.


#13
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014

 VladislavP, on 14 septembrie 2017 - 05:46, said:

Creatina pe care o iau este mono. Este prima data cand mi se intampla de 6-7 luni de cand m-am reapucat sa trag si iau creatina.

Gogule, stii de cati litri de lapte ai nevoie sa faci 1 kg branza? ei bine, de cel putin 5 litri, branza din magazin are pret ridicol de mic, in mare parte, aia e facatura clar, chiar si branza mai scumpa e amestecata cu prafuri si cheaguri toxice. Da-ti tu seama cat ar trebui sa coste 1 kg de creatina adevarata, aia la 80-100 de lei e pistol cu apa.

Edited by Kevlar111, 14 September 2017 - 21:17.


#14
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,119
  • Înscris: 03.12.2005

 Kevlar111, on 14 septembrie 2017 - 21:17, said:



Gogule, stii de cati litri de lapte ai nevoie sa faci 1 kg branza? ei bine, de cel putin 5 litri, branza din magazin are pret ridicol de mic, in mare parte, aia e facatura clar, chiar si branza mai scumpa e amestecata cu prafuri si cheaguri toxice. Da-ti tu seama cat ar trebui sa coste 1 kg de creatina adevarata, aia la 80-100 de lei e pistol cu apa.
Numai prostii vorbești

#15
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014

 takillya, on 15 septembrie 2017 - 07:36, said:

Numai prostii vorbești

Te stiu pe tine, tu esti ala care crede ca toate chimicalele si prafurile sunt minuni dumnezeiesti pentru organism si chestiile naturale sunt porcarii, te fumasem pe alt topic mai demult, nu vreau sa imi bat iar capul cu tine.

#16
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,119
  • Înscris: 03.12.2005

 Kevlar111, on 15 septembrie 2017 - 15:36, said:

Te stiu pe tine, tu esti ala care crede ca toate chimicalele si prafurile sunt minuni dumnezeiesti pentru organism si chestiile naturale sunt porcarii, te fumasem pe alt topic mai demult, nu vreau sa imi bat iar capul cu tine.

lol, cred ca ma confunzi.

orium, ontopic:
decat sa debitezi numai prostii de genul ca creatina nu e obtinuta pe cale naturala mai bine ai pune si ai citi o carte.
in ziua de azi in care ai internetul la degentul mic nu exista nici o scuza sa debitezi prostii de genul celor de mai sus.

https://en.wikipedia.org/wiki/Creatine

si nu, nu exista creatina "adevarata" si creatina "falsa", tu ai fost la scoala la orele de chimie sau erai prea ocupat cu folia de aluminiu sa-ti faci palarie?
exista doar compusul chimic numit "creatina" care e extrem de ieftin de produs, la fel de ieftin ca aspirina.

Edited by takillya, 17 September 2017 - 07:43.


#17
Kevlar111

Kevlar111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 17.11.2014
Ia un borcan de miere din magazin, care vre itu, du-l la un laborator de analize si daca aia gasesc miere in borcanul ala eu iti dau 500 de lei, fara misto. Tu habar nu ai cum functioneaza marketingul. Plus ca nu poti sa transformi creatina in praful ala decat printr-un procedeu chimic, la fel si in cazul proteinelor, plus multe alte cacaturi care le contin, coloranti artificiali, sa nu mai zic de conservant, sa tina luni de zile chiar anul. Cred ca tu ar trebui sa te documentezi inainte, nu eu.

Edited by Kevlar111, 18 September 2017 - 10:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate