Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Polish folie/parbriz

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Salutare!
Pe folie de pe luneta, am niste zgarieturi, unele profunde. As vrea sa le maschez, cat se poate, folosind solutie de polish si burete atasat bormasinii. Voi avea grija sa nu se incalzeasca excesiv. Credeti ca am sorti de izbanda? M-as multumi sa obtin macar o diminuare a zgarieturilor. Am folie ceramica.

In cazul parbrizului, un destept (eu), a tracait asta iarna, gheata cu o unelta pro ;) de la supermarket, obtinand un parbriz absolut zebrat. In acest caz, ce spuneti, sa incerc ceva, sau lasa?

Multumesc!

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Folia aia ceramica e la exterior?

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Nu. Pe geamuri.

#4
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
Deci ai doua probleme:
1. folie luneta zgariata
2. ai indepartat gheata de pe parbriz si s-a zgariat.
Cel putin eu asa am inteles dupa ce am citit de vreo 15 ori postarea.
Pentru parbriz poti incerca un polish, desi pe unele forumuri se spune ca nu face mare branza si nici nu tine. Daca e zgariat nasol parerea mea e ca mai bine il schimbi.

Edited by dan1980_25, 13 September 2017 - 17:37.


#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Ai înteles bine problemele mele.
Parbrizul nu e de schimbat.
Adică, merge sigur așa. Nu este afectată vizibilitatea.
Cu folia ce fac?

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View Postericmario, on 13 septembrie 2017 - 17:10, said:

Folia aia ceramica e la exterior?

View PostYOUR_GOD, on 13 septembrie 2017 - 17:15, said:

Nu. Pe geamuri.


Posted Image Posted Image Posted Image



View PostYOUR_GOD, on 13 septembrie 2017 - 16:51, said:

Salutare!
Pe folie de pe luneta, am niste zgarieturi, unele profunde. As vrea sa le maschez, cat se poate, folosind solutie de polish si burete atasat bormasinii. Voi avea grija sa nu se incalzeasca excesiv. Credeti ca am sorti de izbanda? M-as multumi sa obtin macar o diminuare a zgarieturilor. Am folie ceramica.

In cazul parbrizului, un destept (eu), a tracait asta iarna, gheata cu o unelta pro Posted Image de la supermarket, obtinand un parbriz absolut zebrat. In acest caz, ce spuneti, sa incerc ceva, sau lasa?

Eu zic ca folia aia zgariata,fie ca-i pe interior fie ca-i pe exterior,trebuie schimbata.Lasa polish-ul.
Iar parbrizului n-ai ce-i face.
Dar o sa-ti rogi moartea daca prinzi un drum aglomerat seara si pe ploaie.La prima oprire ti-l spargi singur,crede-maPosted Image
Pentru parbriz iti recomand sa nu folosesti razuitorul de gheata.Apropo,nu exista profi sau mai putin profi la astea.Toate zgarie.
Foloseste solutie degivranta + aerotema masinii.Poate dureaza mai mult,dar menajezi parbrizul.
Iar cea mai cea solutie pentru parbriz este asta:
https://www.google.r...w=1600&bih=1091

LE.
Am uitat ceva.Eu folosesc acea protectie de parbriz pusa peste stargatoare,nu cu stergatoarele pe folie.In acest fel imi protejez si lamelele stergatoarelor.

Edited by adisz, 14 September 2017 - 09:24.


#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Nu ar fi problema schimbarea foliei. De fapt este si culmea, desi e ceramica si scumpa, dezlipirea acesteia implica riscul intreruperii circuitului de dezghetare. Si asta este o temere prea mar pentru mine. Eu risc si incerc totusi un fel de polish in cazul lunetei.
Am prins nenumarate ploi in timp ce am condus noaptea. Vizibilitatea este normala. Parbrizul nu este praf, este original si masina are 5 ani.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate