Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Moartea actritei Stela Popescu si...

Nintendo Wii stricat

Laptop 1200-1400 EUR din Irlanda ...

Lentile zilnice de vedere.
 Achizitie PC - maxim 2350 lei

Realitatea TV de 6 ani in insolve...

probleme centrala Sime 25 bf

criterii pentru caști de tel...
 USB schedule - plug in si plug out

Unde gasesc acest fes?

Daca ați avea mintea de acum v-ar...

Ajutor cu bani pentru setare rout...
 Internet radio pe mobil

Recomandare hotel munte la ski

Razboiul atomic - cum sa supravie...

Cum fac sa vand o masina adusa di...

Forumul Softpedia folosește "cookies" pentru a oferi utilizatorilor o experiență completă. Vezi detalii sau închide mesaj (x)

amortizoare off-road pentru autoturisme de strada

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

perseu77

perseu77

Junior

• Grup: Members
  • ID membru: 608,449
Bună ziua.  La un control de rutina am remarcat că la proaspăta mea achiziție Sh , un VW Caddy Life de 1,9 l , un telescop imi lăcrimează, probabil că am luat nu cu mult timp o groapă mai serios, pe un drum județean.  Dintre cunoscători, as putea inzestra masinuța cu amortizor off-road,  nu stiu daca se potrivesc? Suspensiile pe spate-s cu lame, nu cu arcuri concentrice.  Am intrebat niste mecanici si mi -au spus ca sa pun amortizoare clasice, eventual cu ulei. Nu am primit un răspuns clar. Masina o folosesc destul de mult pe drum de tară, drumuri judetene pline de gropi si nu stiu cum ar fi mai bine sa procedez. Eventual ce tip de amortizor clasic să-mi cumpăr, unu rezistent la la greutate si la gropane.
Multumesc.

business11

business11

Active Member

• Grup: Senior Members
  • ID membru: 700,137
  • Locație: Vienna, Austria
pentru drumuri mai grele iti recomand de la Kony modelul Heavy Track exista cu siguranta pentru VW Caddy, costa intre 80 si 199€ depinde de versiune. Si eu ti-as recomanda tot cu ulei. Astea de la Kony sunt speciale pentru drumurile mai off road

Wotan

Wotan

Veteran member

• ID membru: 2,132
  • Locație: Arad
Seikel off-road conversion: https://www.seikel.d...ddy-eh/?lang=eh
Diverse componente.

Amortizoare: https://www.koni.com...oducts/OffRoad/

Edited by Wotan, 13 September 2017 - 14:17.

JurasikMan

JurasikMan

Adevarata balanta a dreptatii

• ID membru: 105,970
Nu-ti imagina ca daca ai amortizoare HD o sa te tina 100.000 km daca iei gropi toata ziua . Nu-ti imagina ca niste amortizoare dedicate Off-road,care sunt pe o masina folosita toata ziua in off-road ,tin prea mult .

adisz

adisz

Guru Member

• ID membru: 107,581
  • Locație: Tg.Mures

perseu77, on 13 septembrie 2017 - 14:04, said:

Bună ziua.  La un control de rutina am remarcat că la proaspăta mea achiziție Sh , un VW Caddy Life de 1,9 l , un telescop imi lăcrimează, probabil că am luat nu cu mult timp o groapă mai serios, pe un drum județean.  Dintre cunoscători, as putea inzestra masinuța cu amortizor off-road,  nu stiu daca se potrivesc? Suspensiile pe spate-s cu lame, nu cu arcuri concentrice.  Am intrebat niste mecanici si mi -au spus ca sa pun amortizoare clasice, eventual cu ulei. Nu am primit un răspuns clar. Masina o folosesc destul de mult pe drum de tară, drumuri judetene pline de gropi si nu stiu cum ar fi mai bine sa procedez. Eventual ce tip de amortizor clasic să-mi cumpăr, unu rezistent la la greutate si la gropane.
Multumesc.

Amortizorul lacrimeaza nu din cauza gropii ci din cauza ca s-a deteriorat simeringul.
Toate amortizorele au ulei,indiferent de denumire sau tip.Fara ulei,n-ai hidraulica (amortizare).
Montarea altor amortizoare decat cele din fabrica implica si altceva,de pilda alt gen de arcuri.Daca pui amortizoare heavy-duty,trebuie puse si arcuri heavy-duty.

ericmario

ericmario

Fenomembru

• ID membru: 260,281
  • Locație: wonderland

perseu77, on 13 septembrie 2017 - 14:04, said:

Suspensiile pe spate-s cu lame, nu cu arcuri concentrice.  
Multumesc.
Se numesc arcuri elicoidale toata ziua.

Da, se poate ce vrei tu, dar o sa te cam scuture.

dan1980_25

dan1980_25

Active Member

• ID membru: 199,492
cand aud ca lumea recomanda pe ulei....imi vine sa-mi dau singur un genunchi in OO.
Pai nu toate au ulei?

uhu10uhu

uhu10uhu

Member

• Grup: Members
  • ID membru: 100,636
  • Locație: Bucuresti
Degeaba pui amortizoare offroad. Mersul pe drumuri proaste afecteaza si alte piese: capete de bara, bielete, flanse, pivoti, rulmenti, etc. Nu reduci din cheltuieli.
Cauta o marca de amortizoare cu review-uri bune in ceea ce priveste fiabilitatea si nu cumpara chinezarii.
Poti pune in schimb cauciucuri cu balon mai mare (pe 14 sau 15 inch daca acum ai 16)

Anunturi

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users