Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cat va mai dura calmul seismic?

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

View Postarg, on 13 septembrie 2017 - 10:32, said:

@mihaicozac
structurile de rezistenta ale cladriilor sunt gandite sa disipe forta seismica, inclusiv mecanismul si ordinea de cedare a elementelor sunt impuse de normativ.

Cele mai afectate sunt cladirile inalte si foarte lungi pe axa est-vest.

#38
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postmihaicozac, on 13 septembrie 2017 - 10:48, said:

La cele pe cadre e clar, însă casele din panouri sau pereţi portanţi?
la toate...

#39
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostJurasikMan, on 13 septembrie 2017 - 10:31, said:

Va veni si unul mare in curand.
Defineste "curand"; la scara geologica poate insemna si un milion de ani; statistica aia e statistica si atat

#40
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

View Posttiti_greucean, on 13 septembrie 2017 - 09:55, said:

Unele cutremure pot chiar induce tensiuni suplimentare in scoarta terestra. Vezi cutremurul de 6,5 din 1940 cu doar o Luna inaintea celui devastator.
Nu în Vrancea. Vrancea are alt mecanism față de cutremurele crustale/de falii. Cutremurele din Vrancea sunt foarte adânci/subcrustale. Teoria blocului subdus e cea mai acceptată ca mecanism de producere a cutremurelor din Vrancea. Spor la citit!
http://cyberdyn.geod...dyn/context.php
http://articles.adsa...F&filetype=.pdf

View Postarg, on 13 septembrie 2017 - 10:02, said:

un cutrenur nu indice tensiuni, cel mult poate caza eliberarea tensiunilor deja existente....
Cutremurele crustale induc tensiuni în falia ce le generează. Urmărește marile falii de pe glob (Anatoliană, Cercul de Foc etc.) și ai să vezi.

La noi va mișca Vrancea puternic după ce va fi ceva mare în nordul Iranului/estul Turciei (nu pe Anatoliană). În genere răspunsul e undeva între 1 și 3 ani. Deci, să ne bucurăm (cumva) că se produc (încă) cutremure majore pe Cercul de Foc...

Edited by ursamajor, 13 September 2017 - 10:55.


#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Posttiti_greucean, on 13 septembrie 2017 - 10:54, said:

Cele mai afectate sunt cladirile inalte si foarte lungi pe axa est-vest.
asta poate doar in bucuresti...

#42
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006

View PostNeaceasca85, on 13 septembrie 2017 - 10:01, said:

A mai fost o perioada de acalmie intre 1840 si 1940, deci nu putem sti decat ca marele cutremuri va fi pana in 2077.

Nu a fost deloc acalmie. Au fost cutremure peste 7 in 1893, 1894, 1908. Plus unul la Marea Neagra in 1901 si foarte multe de peste 6.

Cutremurele mici nu descarca nimic din tensiune, nu se aplica principiul asta.

Despre cand va veni nu cred ca stie nimeni, de prezis prostii e usor.

Edited by ambr0zie, 13 September 2017 - 10:58.


#43
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

View Postarg, on 13 septembrie 2017 - 10:55, said:


asta poate doar in bucuresti...

Pai de bucuresti zic.

#44
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postursamajor, on 13 septembrie 2017 - 10:55, said:

sau "un pic" mai elaborat, rezultatul unor proiecte internationale de cercetare derulate in ultimii 20 de ani

https://www.research...tate-of-the_art

#45
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View PostOctavian_SK, on 13 septembrie 2017 - 10:54, said:

Defineste "curand"; la scara geologica poate insemna si un milion de ani; statistica aia e statistica si atat
Am definit , bre : " pe perioada vietii noastre" Posted Image  . Tu cat ai de gand sa traiesti , ha ?

#46
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View PostJurasikMan, on 13 septembrie 2017 - 11:15, said:

pe perioada vietii noastre" Posted Image  
perioada vietii noastre e nimic Posted Image

#47
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

View PostAlexaLesby, on 13 septembrie 2017 - 10:37, said:

Eu as vrea sa vina un cutremur cat mai mare, pentru ca un dezastru natural sau un razboi sunt singurele oportunitati de schimbare pe care le va avea Romania.
schimbare in ce?
Cei bogati vor deveni si mai bogati, iar cei saraci vor muri de foame si de boli.
Iar tara...nu-si va reveni nici in 20 de ani. Practic vom lua in sut in coaie, care ne va duce cu cel putin 20 de ani in urma.

Edited by dan1980_25, 13 September 2017 - 11:33.


#48
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,392
  • Înscris: 14.10.2008
Iar vreme de cel putin 2 ore vom fi in epoca de piatra, fara curent si comunicatii.

#49
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
n-ar fi rau doar 2 ore. Citeam zilele trecute ca in urma uraganului Irma, se preconizeaza ca anumite parti din Florida vor ramane fara electricitate in jur de 2 saptamani.
La noi dupa un cutremur major, vor ramane parti din tara fara curent, cam 2 luni. In zona in care locuiesc, am stat anul trecut 24 de ore fara curent din cauza unei avarii la un transformator, avarie cauzata de un traznet.

Edited by dan1980_25, 13 September 2017 - 11:45.


#50
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu cutremurele ii omoara pe oameni ci cladirile construite de ei... Think about it!

#51
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Posttiti_greucean, on 13 septembrie 2017 - 09:43, said:

Uitandu-ma pe lista de cutremure din Romania
https://ro.wikipedia...

Se poate cu ochiul liber observa ca niciodata in istorie nu a fost o perioada atat de lunga de calm dupa un cutremur de peste 7 grade.
Si ce propui?

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbusiness11, on 13 septembrie 2017 - 09:49, said:

Nu cred ca este posibil sa prezici cand vine urmatorul cutremur, dar peste 7 grade la ora actuala in Bucuresti ar insemna distrugere mare, tot centru vechi pica.
Am corectat eu. Şi nu numai centrul. Multe blocuri noi sunt făcute fără a ţine cont de natura solului. Cum naiba să ai curaj să trânteşti un colos de 15 etaje (sau cât are) pe malul Dâmboviţei? Tare mi-e teamă că, în prezent, aşa cum nu se respectă planurile de urbanism, nu se respectă nici normele de protecţie la seisme.
Şi nu e vorba numai de malul Dâmboviţei, solul Bucureştiului e argilos în multe zone. Staţia de metrou Dristor 2 se surpa mereu în timpul lucrărilor, au murit câţiva acolo.

#53
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009

View Postbusiness11, on 13 septembrie 2017 - 09:54, said:


centrul vechi plus complexele astea noi facute de blocuri care zici ca s-au construit din carton. La Aqua Garden Militari parca acoperisul era facut din lemn.

Tocmai blocurile din carton rezista la cutremure.

Si nu glumesc. La japonezi de exemplu toate sunt prefabricate, carton presat interior, placa de ceva plastic usor exterior.

Si la ei nu cad, problema e ca le ia apa la tsunami. Dar cum tampita de firea o secat raurile si n-o facut canalul la dunare, n-are ce tsunami sa fie.

#54
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011

View PostPSC, on 13 septembrie 2017 - 12:13, said:

Am corectat eu. Şi nu numai centrul. Multe blocuri noi sunt făcute fără a ţine cont de natura solului. Cum naiba să ai curaj să trânteşti un colos de 15 etaje (sau cât are) pe malul Dâmboviţei? Tare mi-e teamă că, în prezent, aşa cum nu se respectă planurile de urbanism, nu se respectă nici normele de protecţie la seisme.
Şi nu e vorba numai de malul Dâmboviţei, solul Bucureştiului e argilos în multe zone. Staţia de metrou Dristor 2 se surpa mereu în timpul lucrărilor, au murit câţiva acolo.

a eu am zis asa generalist, ca in centru de pe Magheru pana pe Unirii cad ca popicele. Daca vine ceva la 7-8 grade e prapad mare de tot.

View PostLex404, on 13 septembrie 2017 - 12:18, said:

Tocmai blocurile din carton rezista la cutremure.
Si nu glumesc. La japonezi de exemplu toate sunt prefabricate, carton presat interior, placa de ceva plastic usor exterior.
Si la ei nu cad, problema e ca le ia apa la tsunami. Dar cum tampita de firea o secat raurile si n-o facut canalul la dunare, n-are ce tsunami sa fie.

eu stiu ce zici, este carton prefabricat, presat, rezistent bine de tot, plus ca blocurile in Japonia au fundatie pregatita de cutremure care balanseaza cladirea gen si nu o lasa sa pice.
Dar nu compara "cartonul" romanesc cu cel japonez.

Edited by business11, 13 September 2017 - 12:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate