Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Saab 9-3 1.9 Tid vs BMW E39 523i Vs E46

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,834
  • Înscris: 13.07.2011
de banii tai gasesti si Golf 5 cu mult mai putini km, Fiesta Mk3, Renault Megane, Skoda Octavia etc.

Daca ti neaparat sa fie BMW, atunci mergi pe e46 iti recomand motorul 2.0 diesel (Daca mergi mult cu masina) are consum senzational si motorul este fiabil. Ci-ul este ceva mai sensibil daca nu ma insel, dar sunt motoare bune. Daca vrei putere il iei in 6 cilindri dar trebuie sa stii ca piesele sunt mai scumpe si motoarele mai sensibile.

#20
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007

View Postbusiness11, on 13 septembrie 2017 - 09:43, said:





Saab este o masina excelenta, doar daca ti-o iei noua,
SAAB  e o firma decedata de ceva anisori ....

#21
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,834
  • Înscris: 13.07.2011
cam da, dar productia pana prin 2011 a fost excelenta.

#22
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016
Intre E46 si E39, as merge cu siguranta pe E39. A fost mai solida si cu mai putine hibe de fabricatie decat E46. Plus ca e mult mai comoda la drum, mai sigura etc.
Te-as sfatui sa mergi in Germania sa cauti una in stare buna. Cu un motor in 6 cilindri pe benzina e in continuare o masina deosebita, chiar daca au trecut anii peste ea.
Desi e un cliseu, chiar nu se mai fac masini ca asta.

Edited by Mihai_mb, 14 September 2017 - 16:11.


#23
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,486
  • Înscris: 18.06.2007
Mihai, ce zici tu costa. Aici vb de un buget de 3800 euro. Maxim

#24
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016
Mi-a scapat. Daca este inca pe atat pentru intretinere si reparatii, nu vad probleme :))

#25
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

View PostMihai_mb, on 14 septembrie 2017 - 16:46, said:

Mi-a scapat. Daca este inca pe atat pentru intretinere si reparatii, nu vad probleme Posted Image)

e39 intretinut in Romania nu prea se mai gaseste. Iar cine are nu il vinde, stiu chiar eu 2 cunostine. In germania un e39 intretinut si cu maxim 300 k km costa de la 5 6 mii in sus.  
La 3 4 mii iei numai tarabe in care bagi bani incontinuu. Dar na, oamenii sunt naivi.
e39 este cel mai frumos seria 5 construit, la fel cum e38 ramane masina mea de suflet. Caut de 2 ani un e38 facelift si nu am gasit nimic decent, depinde si ce pretentii are cumparatorul. :))) Am vazut exemplare de e46 care aratau fara sa exagerez ca noi. :)) Dar cereau 12 13 mii pe ele. Adica bani pe care 99% nu ii dau pentru ca nu sunt colectionari, ci daor vor bemveu ca au auzit ei ca da acul peste cap.

#26
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007

View Postericmario, on 13 septembrie 2017 - 10:20, said:

Nu vreau sa fiu Gica Contra, dar care-s piesele alea care nu se gasesc asa usor?
......
Daca in 2017 nu gasesti piese, inseamna ca nu vrei sa cauti.
Of.
Incerc doar un sfat , burduful de la levierul de ambreaj Mitsubishi pajero sport , a fost inlocuit cu "succesuri" , cu un banal burduf de Dacia de la schimbatorul de viteza (am taiat ce era in plus !) , pret 23 ron , originalul venea tocmai din germania , pret total o suta si ceva de euroi ! Dacia sa traiasca , pt ca ne ofera inca optiuni !
Am gasit tot ce am schimbat in Romania (kit ambreaj , semeringuri , etc) , doar burduful de la schimbator si levier nu !
On

Faci ce vrei cu bani tai , dar sa te gandesti inainte , daca reusesti sa intretii ceea ce cumperi !

Edited by tidicristi, 21 September 2017 - 20:23.


#27
vacaroz

vacaroz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 16.02.2008
nu inteleg logica asta de "NU" la tot ce nu stim, nu cunoastem, nu avem. saab ul ca si BMW ul e tot o masina.
mai sunt prejudecatile alea romanesti. tot ce e nipon, e bun. si japonezii au dat gres... sa fim siguri.
piesele de saab sunt lafel de rare ca majoritatea Suzuki urilor in Romania, si ca multe alte modele.
eu detin un saab 93, doar ca e 2.0 turbo. la 15x xxx mile (uk) motorul ala maerge fara probleme. si nu pot spune ca am menajat masina aia... e doar o masina cu care imi fac treaba.
saab 9-3 imparte multe piese cu Opel vectra. si motorul ala de 1.9 este un motor de fabricatie Fiat si se regaseste si pe opel. si a dovedit in timp ca e un motor bun si fiabil. deci si la asta grija pieselor cred ca e nefondata....
cred ca sunt sane mai mari sa gaseasca unul in mintile lui si la un pret mai bun, fata de un bmw

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate