Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Ansambluri recomandate in urma cautarilor noastre...

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#91
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
N-a facut singur casa aia de caramida, nu la scara asa mare. La lemn se mai modifica treaba, 3 tamplarii buni si iti iese la rosu.

De la finisaje incolo poti sa faci singur, cunosc multe cazuri. O colega de munca a facut finisajele cu 3 oameni: ea, sotul si un var.

La mine au lucrat 5firme(constructie rosu, termopane, izolatie+hidroizolatie, acoperis, instalatii), dirigintele de santier, plus 4 echipe de meseriasi pentru finisaje, plus ce voi angaja pentru gard si gradina...

Minimul pe care il cunosc este o casa de caramida facuta de electricianul cartierului, coleg de generala, a lucrat el si 2 mesteri la ea. Zice ca i-a reusit o sufragerie de 35mp utili, inca n-am vazut-o.

#92
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

View Postalexandrinabob, on 08 octombrie 2017 - 14:46, said:

Tipa asta a plecat din Alaska in Silicon Valey si apoi s-a reintors in Alaska...ca sa isi faca casa acolo... intre timp a inspirat si o generatie de americani. E de ajuns sa te uiti la proiectele ei ca sa-ti dai seama ca are o minte sclipitor de logica. Oare este proasta?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ud1vrMBKyzY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu este ca nu ii inteleg pe cei care aleg sa locuiasca in oras, nu ii inteleg pe cei care aleg sa locuiasca in oras, desi nu le place.
In schimb fie ca le place, fie ca nu, cei care locuiesc in oras nu pot intelege cum cineva poate sa stea la casa, si mai ales inafara centrului. Nu am intalnit in cercul meu, toti cei care stau la bloc se lauda ca asta e solutia.
cred ca o sa te dezamagesc: Romania nu se va alinia la nivelul SUA nici in 50 de ani deci nu stiu daca mai prinzi implinirea visului de a avea standarde comparabile (avand in vedere speranta de viata a populatiei conform statisticilor).

legat de exemplul total nerelevant pt Romania pe care il dai (avand in vedere celelalte componente sociale, politice , administrative care ne lipsesc sau sunt departe de nivelul lor) ma intreb de ce nu ti-ai construit casa langa domeniul schiabil Vidra-Transalpina (cred ca se aseamana foarte mult cu Alaska) ? poti face macar o simulare a situatiei ? in plus eu cred ca americanii obisnuiti nu sunt cele mai bune exemple in multe privinte.

cei din jurul tau care jelesc traiul la bloc isi "ling ranile" spun ca au desccoperit solutia desi sunt constienti ca le este inaccesibila (din diverse motive) altfel ar fi facut miscarea de mult. e ca si cum ai spune ca solutia evitarii traficului nenorocit din Bucuresti este un X6 de ultima generatie daca se poate ......

momentul in care poti lua o decizie privind modul de locuire fara a fi conditionat de diverse "probleme" din jur este la pensie cand au disparut constrangerile familiale si profesionale. pana atunci este o provocare in a metine un echilibru cat mai avantajos intre nevoi si dorinte de unde si compromisurile vietii cotidiene.

#93
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015

View Postsearchman, on 09 octombrie 2017 - 09:57, said:

cred ca o sa te dezamagesc: Romania nu se va alinia la nivelul SUA nici in 50 de ani deci nu stiu daca mai prinzi implinirea visului de a avea standarde comparabile (avand in vedere speranta de viata a populatiei conform statisticilor).
Ei hai acu sa ne taiem venele, sa ne zicem ca nu se va face niciodata. Ma intreb cum de nu s-au sinucis bunicii cand au fost exilati dupa livada, ops, nu era livada atunci era camp si au plantat livada si padurea ca sa ii apere de viscol.
E simplu aia au muncit cateva zeci de ani iar la noi doar s-au prefacut. Si acu sunt de un egoism atroce, ne vand pe noi ca sa obtina cateva lei in plus la pensie. Si totusi nu ii urasc, au fost spalati pe creier din nastere, sunt predispusi la asta.

View Postsearchman, on 09 octombrie 2017 - 09:57, said:

legat de exemplul total nerelevant pt Romania pe care il dai (avand in vedere celelalte componente sociale, politice , administrative care ne lipsesc sau sunt departe de nivelul lor) ma intreb de ce nu ti-ai construit casa langa domeniul schiabil Vidra-Transalpina (cred ca se aseamana foarte mult cu Alaska) ? poti face macar o simulare a situatiei ? in plus eu cred ca americanii obisnuiti nu sunt cele mai bune exemple in multe privinte.
Am in plan o casa de vacanta, dar intr-o zona electrificata de la munte.
Io ma identific cu tipa, dar nu total. Si eu m-am uitat pe fereastra de la bloc si am constatat cas nefecirita. Si m-am intors unde am copilarit, doar ca nu am mai stat in casa de chirpici, mi-am facut casa cu tot confortul. Spre deosebire de ea mie mi se pare inca oky jobul de programator, este inca provocator.
Si eu am pus prima data mana pe bormasina makita a unui mester si mi-am zis "ce usor este, cata distractie, de ce nu mi-a aratat nimeni?"(bine ca nu mi-au aratat cat stateam la bloc).
Mi-am cumparat un parkside de la lidl si acu ma distrez de cate ori pot. Prima data am taiat 2 paleti ca imi era mila sa ii arunc, erau ramasi de la romstal, stejar, perfecti pentru exterior, am facut o banca pentru gradina.

View Postsearchman, on 09 octombrie 2017 - 09:57, said:

cei din jurul tau care jelesc traiul la bloc isi "ling ranile" spun ca au desccoperit solutia desi sunt constienti ca le este inaccesibila (din diverse motive) altfel ar fi facut miscarea de mult. e ca si cum ai spune ca solutia evitarii traficului nenorocit din Bucuresti este un X6 de ultima generatie daca se poate ......
pai daca fac asta cum mai progreseaza?

View Postsearchman, on 09 octombrie 2017 - 09:57, said:

momentul in care poti lua o decizie privind modul de locuire fara a fi conditionat de diverse "probleme" din jur este la pensie cand au disparut constrangerile familiale si profesionale. pana atunci este o provocare in a metine un echilibru cat mai avantajos intre nevoi si dorinte de unde si compromisurile vietii cotidiene.
La pensie, hmm, nu stiu, cel mai bine ar fi sa mergi intr-o directie daca te-ai hotarat.
Principalul motiv pentru care millenials sunt huliti este pentru ca nu isi pot stabili scopuri pe termen lung, lucreaza dupa principiul gratificari imediate. Si nu o zic cu rautate, mie mi se pare ca apartin generatiei si este singura data cand generatia chiar este la fel cam peste tot pe glob.

Edited by alexandrinabob, 09 October 2017 - 17:54.


#94
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
bafta in proiecte si cu generatia de care povestesti. eu sunt mai conservator si am si doua "constrangeri" la care tin mai tare decat la ochii din cap. ei dicteaza si in cazul lor instinctul de conservare imi spune sa aleg varianta cea mai sigura si predictiva. trebuie sa actionez pe termen scurt pt a ma elibera de sarcini si a putea sa ma canalizez asupra lor.

#95
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
Copiii sunt crescuti de femeie. :)  Spor in cariera, big time si cat mai putina poluare, de dragul lor.

#96
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

View Postalexandrinabob, on 10 octombrie 2017 - 21:30, said:

Copiii sunt crescuti de femeie. Posted Image  Spor in cariera, big time si cat mai putina poluare, de dragul lor.
femeile moderne cer egalitate in toate deci sa dus vremea cand barbatul era doar "vanator - culegator".....

#97
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Femeile din ziua de azi au castrat psihologic barbatii.

#98
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007

View Postleusteanul, on 11 octombrie 2017 - 16:40, said:

Femeile din ziua de azi au castrat psihologic barbatii.
nu cred ca operatiunea se numeste chiar asa insa daca sotia refuza sa faca un lucru legile si conduita familiala actuala nu mai sunt asa permisive cu posibilitatile de "convingere" ale barbatului.

#99
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

View PostLauCalin, on 08 octombrie 2017 - 08:52, said:

O idee buna. Te cam depaseste. Si in Otopeni pot fi locuinte scumpe. Ca tu nu stii, e alta treaba si decizia ta e binevenita Posted Image
ce ar fi sa-i inviti pe toti sa plece de pe acest topic, ca sa ramai doar tu cu parerile tale? :)))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate