Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ansambluri recomandate in urma cautarilor noastre...

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#37
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008

 Fastless, on 27 septembrie 2017 - 11:06, said:

Eu stau la mica distanta de centru si nici nu mi-ar place sa stau chiar la unirii si BTW, chiar daca centrul este considerat zona Unirii, parerea mea este ca adevaratul centru este zona veche a Bucurestilor.
Acum ca sa iti raspund la intrebare, daca esti genul de persoana care circula si are treaba cam prin tot orasul, o sa vezi ca stand in Unirii de exemplu, poti ajunge rapid in orice parte, fara a fi nevoie sa traversezi de 2 ori centrul, e o chestiune de matematica.
Daca vorbim si despre alte avantaje, o sa vezi ca prin 2009 cand piata vanzarilor de imobile cazut cu 50-70% in periferii, in centru scaderea a fost de maxim 35%. Daca vorbim despre chirii scaderea a fost si mai mica... Potentialul investitional creste odata cu apropierea de centru. Am mai auzit pareri de genul:"eu nu cumpar pentru investitie, cumpar pentru uz personal", gresit, daca te loveste Orban pe trecerea de pietoni, sau daca ramai fara job si pleci la tara, vei fi nevoit in anumite situatii sa scapi de proprietate sau sa o valorifici intr-un mod cat mai profitabil.
Cam asta legat de centru. Orice investitor imobiliar iti va spune o investitie buna se ghideaza mai ales dupa criteriile zona, zona si iar zona.
Am atatea cunostinte, care si-au luat apartamente in zone exotice cum ar fi Popesti, Militari -Rosu - Chiajna, pt ca acolo aveau jobul. PE BUNE???
Creditul dureaza 30 de ani iar jobul s-a schimbat dupa maxim 3 ani, si uite asa omul meu din Militari Residence vine la job la Ma.....r in Cernica. 4 ore pe zi de condus, WTF???
Daca era la Unirii facea in cel mai rau caz jumatate din drum.
TIAF

Ai niste pareri cam stricte. Nu cred ca e chiar ok sa gandesti asa. Sunt zile in care, chiar daca stai la 6-7 km de centru, poti sa faci si o ora. Aia cu serviciul... esti sigur ca peste 3-4 ani o sa gasesti de munca in centru, in cazul in care schimbi jobul actual? Oricum asta cu distanta fata de serviciu, e o prostie. Daca toata lumea ar tine cont de asta, ar fi un haos in orase. Si nu ma refer la Bucuresti. In orasele mari precum Londra, Paris, New York, Tokio, aia fac si cel putin o ora lejer pana la serviciu, doar dus. Si nu se plang ca noi, ca stau departe de casa. Niste imbecili. Inca nu au aflat ca romanul e cea mai desteapta natie de pe planeta. :D

#38
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

 bladhaund, on 27 septembrie 2017 - 11:13, said:

Dar rareori cei care isi cumpara locuinte pentru uz isi permit sa foloseasca criterii de investitor. Criteriile de investitor nu sunt intotdeauna cele mai placute cand si locuiesti acolo. De exemplu, cine doreste liniste, aer curat si fara trafic in vecinatate nu va gasi acestea in centru. Asa cum cineva care doreste sa investeasca pentru a pune locuinta pe Airbnb nu va gasi clienti decat daca este in centru.

Folosinte diferite, criterii diferite, chiar daca investitional nu obtii cel mai bun bang for the buck.
O cunostinta de a mea, are toti banii bagati in investitii imobiliare si sta cu chirie... unde vrea ea:).

 LauCalin, on 27 septembrie 2017 - 11:20, said:

Ai niste pareri cam stricte. Nu cred ca e chiar ok sa gandesti asa. Sunt zile in care, chiar daca stai la 6-7 km de centru, poti sa faci si o ora. Aia cu serviciul... esti sigur ca peste 3-4 ani o sa gasesti de munca in centru, in cazul in care schimbi jobul actual? Oricum asta cu distanta fata de serviciu, e o prostie. Daca toata lumea ar tine cont de asta, ar fi un haos in orase. Si nu ma refer la Bucuresti. In orasele mari precum Londra, Paris, New York, Tokio, aia fac si cel putin o ora lejer pana la serviciu, doar dus. Si nu se plang ca noi, ca stau departe de casa. Niste imbecili. Inca nu au aflat ca romanul e cea mai desteapta natie de pe planeta. Posted Image
Reteta propusa nu era nici pentru toti (majoritatea) si nici nu este la indemana oricui... Probabil toti aceia care stau in Dacia, Romana, Kiseleff etc sunt doar niste fraieri Posted Image
Niste fraieri ca si aceia din Manhattan din New York

Edited by Fastless, 27 September 2017 - 11:36.


#39
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
sunt de acord ca nu poti tine pasul locatiei domiciliului cu dinamica sediului firmei unde lucrezi. cea mai facila metoda de a contracara macar partial problemele de trafic si distanta este metroul . si este valabil pt toate orasele lumii care au astfel de mijloc de transport.

desi merg zilnic la job cu masina de foarte multi ani si sunt dependent de ea prefer ca in alegerea domiciliului sa am acces la metrou la distanta pietonala mai ales pentru familia mea.cel mai uitil se dovedeste in situatiile de urgenta cum a fost acum o sapt odata cu anuntul marelui uragan ce se abatea asupra Bucurestiului sau asta iarna cand strazile au fost blocate,  mai ales cele prin cartierele pe unde intra vantul in oras (ex.Militari residence  - unde am stat 5 ani) .

#40
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008

 Fastless, on 27 septembrie 2017 - 11:34, said:

Reteta propusa nu era nici pentru toti (majoritatea) si nici nu este la indemana oricui... Probabil toti aceia care stau in Dacia, Romana, Kiseleff etc sunt doar niste fraieri Posted Image

Eu nu zic ca sunt niste fraieri. Ci ca se poate bine mersi sa te descurci si daca nu stai in centru. Eu lucrez in Pipera. Am colegi care stau la Dristor, Timpuri Noi sau Mihai Bravu. Adica in zone centrale. Ei vin cu metroul la munca, eu vin cu masina sau microbuzul. Eu stau intr-un complex din camp. Facem cam 25-30 de minute fiecare. Deci in cazul asta, care e avantajul metroului? Si repet, poate o noutate pentru unii: sunt multi care nu sunt "dependenti" de centru. Si inca ceva: degeaba preferi sa stai in zona centrala... pentru ca e centru, daca e o zona care nu iti place si nu te simti confortabil. Deci pana la urma vorbim si de lucruri strict subiective. :)

#41
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

 LauCalin, on 27 septembrie 2017 - 11:58, said:

Eu nu zic ca sunt niste fraieri. Ci ca se poate bine mersi sa te descurci si daca nu stai in centru. Eu lucrez in Pipera. Am colegi care stau la Dristor, Timpuri Noi sau Mihai Bravu. Adica in zone centrale. Ei vin cu metroul la munca, eu vin cu masina sau microbuzul. Eu stau intr-un complex din camp. Facem cam 25-30 de minute fiecare. Deci in cazul asta, care e avantajul metroului? Si repet, poate o noutate pentru unii: sunt multi care nu sunt "dependenti" de centru. Si inca ceva: degeaba preferi sa stai in zona centrala... pentru ca e centru, daca e o zona care nu iti place si nu te simti confortabil. Deci pana la urma vorbim si de lucruri strict subiective. Posted Image
Asa este. Eu vorbeam, cu scuzele de rigoare (stiu ca mi-am pus toata lumea in cap), despre next level. Cand am venit in Bucuresti am stat prima data in Salajan, apoi Dristor, a urmat Iancului, Mosilor si acum Dacia. Nu as merge in periferie sa locuiesc niciodata. E o chestiune nu numai de preferinte, ci si de posibilitati. Pentru ca sunt foarte multe insule de verdeata in curti interioare in buricul capitalei, totul consta in posibilitatea de a cumpara intr-o asemenea zona.
Revenind la discutie, da, probabil aici am gresit ca m-am bagat in discutii de uz general cu pareri ce vizeaza o audienta mai restransa, insa tot nu voi renunta la ideia ca visul american de tip corporatist NU e ok.

Edited by Fastless, 27 September 2017 - 12:39.


#42
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 Fastless, on 27 septembrie 2017 - 11:34, said:

O cunostinta de a mea, are toti banii bagati in investitii imobiliare si sta cu chirie... unde vrea ea:).
Mai multe cunostinte de-ale mele au toti cei 3000 euro bagati in avansul la prima casa si stau unde au gasit.

 Fastless, on 27 septembrie 2017 - 12:32, said:

Mosilor si acum Dacia. Nu as merge in periferie sa locuiesc niciodata. E o chestiune nu numai de preferinte, ci si de posibilitati. Pentru ca sunt foarte multe insule de verdeata in curti interioare in buricul capitalei, totul consta in posibilitatea de a cumpara intr-o asemenea zona.
Revenind la discutie, da, probabil aici am gresit ca m-am bagat in discutii de uz general cu pareri ce vizeaza o audienta mai restransa, insa tot nu voi renunta la ideia ca visul american de tip corporatist NU e ok.
Stiu alti oameni care au o casa frumoasa pe Dacia si inca una frumoasa la Snagov. Visul american e foarte OK. Vis american e si Manhattan si Bel Air.

#43
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
ar trebui unite firele. :))

Sunt bucuresteanca si nu am avut nevoie de prea multe ori de centru, zonele opuse nu prea le cunosc. Pentru mine Berceni si Pantelimon sunt doar nume, nu stiu daca am fost de 2 ori acolo. Si in Tei am fost de 3 ori maxim...

trec prin centru doar pentru cultura si distractie, in weekend. Birourile nus in centru, locurile de parcare sunt problema. Dar cred ca functionarii de la stat, studentii si profesorii au nevoie cel mai mult de centru.

Sunt unii pentru care o distanta rezonabila de aeroport este mai utila. Mai sunt unii(ca mine) care vor spatiu, aer si mai ales liniste.

#44
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

 alexandrinabob, on 27 septembrie 2017 - 16:22, said:

ar trebui unite firele. :))

Sunt bucuresteanca si nu am avut nevoie de prea multe ori de centru, zonele opuse nu prea le cunosc. Pentru mine Berceni si Pantelimon sunt doar nume, nu stiu daca am fost de 2 ori acolo. Si in Tei am fost de 3 ori maxim...

trec prin centru doar pentru cultura si distractie, in weekend. Birourile nus in centru, locurile de parcare sunt problema. Dar cred ca functionarii de la stat, studentii si profesorii au nevoie cel mai mult de centru.

Sunt unii pentru care o distanta rezonabila de aeroport este mai utila. Mai sunt unii(ca mine) care vor spatiu, aer si mai ales liniste.
Fiecare cu nevoile lui. Prefer centrul pentru ca sunt aproape de tot ce-mi trebuie. Pentru liniște și aer curat merg la munte.


#45
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

 Fastless, on 29 septembrie 2017 - 15:59, said:


Fiecare cu nevoile lui. Prefer centrul pentru ca sunt aproape de tot ce-mi trebuie. Pentru liniște și aer curat merg la munte.
Altii pentru praf de la drumul de piatra merg la complexe rezidentiale... 😂😂😂

#46
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
Da, e misto asta cu liniste si aer curat la munte.
Se mai poate si asa: http://www.mediafax....a-foto-14924509
cu aerul la sticla si tripane+doape.

Edited by alexandrinabob, 29 September 2017 - 19:56.


#47
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
vezi ce zici, ca beijing e oras. nu complex  rezidential. :))
oare dintre cei care zic cat de naspa e in asemenea zone, cu praf si fara facilitati, u incercat sa stea macar doua saptamani acolo? s-au intrebat vreodata de ce tot mai multi renunta la oras, ca sa se mute la margine? chiar arat de batuti in cap sa fie cateva zeci de mii de oameni, care procedeaza asa? nu le da nimic "cu virgula"? defapt nici nu e cazul. romanul le stie pe toate. de-aia suntem peste americani demult. :))

Edited by LauCalin, 30 September 2017 - 08:32.


#48
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Aia de afara care se muta la marginea oraselor au asfalt pana la poarta. E o mica mare diferenta intre strada normala, 2 sensuri trotuare, mic spatiu verde si “cale de acces” unde pui aduci un buldozer si 2 basculante de pietris.

#49
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,516
  • Înscris: 09.09.2017

 LauCalin, on 30 septembrie 2017 - 08:28, said:

s-au intrebat vreodata de ce tot mai multi renunta la oras, ca sa se mute la margine? chiar arat de batuti in cap sa fie cateva zeci de mii de oameni, care procedeaza asa?
Pentru ca indiferent de contextul socio-economic, pamant nu se mai face iar apartamente nu mai au unde sa construiasca decat spre periferie.
Si apartamentele din centru vor fi mereu scumpe, vandute in numar limitat, inaccesibile majoritatii. Majoritatea se incadreaza la achizitionarea unor apartamente mai ieftine, care sunt in zonele de periferie. Nu sunt batuti in cap, sunt doar suficient de saraci incat sa nu-si permita altceva.
De asta constructiile din zonele de periferie ale capitalei au explodat din 2009.

Edited by leusteanul, 30 September 2017 - 10:00.


#50
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Mai nou in camp, la cativa km de marginea orasului, unde pasteau oile se cheama zone de periferie? 😂

#51
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
Niste sarantoci! Un apartament in camp, unde stau eu, cam 60000 de euro cu 2 camere si 70-75000 cu 3 camere. Cat e unul in Titan, Grigorescu sau Basarabia?
Si inca ceva: sunt multe zone din astea noi care sunt asfaltate si luminate, ca tot ai adus in discutie. E drept ca pomii sunt mici. Daca teparii care construiesc nu le pun vitamine la radacini ca  sa arate ca aia de 40-50 de ani din parcurile din Bucuresti...
Treaba voastra ce credeti. Ideea e ca sunteti cam in necunostinta de cauza cand trageti niste concluzii clare.

#52
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Te rog pune o poza sa vad si eu strada cu o banda pe sens plus trotuar.


Te pomenesti ca aveti si banci, cosuri de gunoi pe trotuar, eventual cate un parculet ici colo.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/L0bxVp_CQJU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Asta de sus arata bine, majoritatea au doar 7 metri si sunt din pietris.

#53
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
Te rog sa vii aici daca chiar esti curios.
Da, stiu. Nu e nevoie. Tu stii mai bine cum e. ;)
Si avem nici wc-ul! Rahatul in facem in fata blocului si acolo ramane. Si nici cosuri de gunoi nu avem, pentru ca nu avem nevoie. Suntem prea prosti ca sa stin sa-l folosim. :D

Edited by LauCalin, 30 September 2017 - 10:28.


#54
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
De cate ori pe zi spuneai ca trece masina de la salubrizare ca sa mature frunzele cazute de la toti copacii aia de pe marginea drumului?
Dar sa spele strada?
Personalul de la salubritate matura zilnic trotuarele?

Sau ne rugam la Doamne Domne sa dea ploaie?

Pune omule o poza cu strada.

Eu nu fac mistouri ieftine, chiar intreb serios.

Locala, jandarmeria, politia nationala cred ca patruleaza des pe acolo, nu?


Aveti si piste pentru biciclete?

Tot ce am enumerat eu e normal intr-un oras!!!


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate