Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Ansambluri recomandate in urma cautarilor noastre...

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#19
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,516
  • Înscris: 09.09.2017
Imi plac mult ansamblurile construite in zona Politehnicii, ai putea sa incerci acolo.

Edited by leusteanul, 20 September 2017 - 08:32.


#20
carcotasulus

carcotasulus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 03.05.2007

 Fastless, on 15 septembrie 2017 - 09:44, said:


Cum sa dai 125k pe un apartament in periferie? Asta e o gluma proasta ;)
Cred ca omul a vrut sa faca o mica rclama si a apucat sa intre in vorbe :)

Chiar mi a placut locatia sau mai bine spus conceptul. Sincer ma uitam dupa case, dar conceptul asta s-a pliat cel mai bine pe nevoia noastra.

Edited by carcotasulus, 21 September 2017 - 20:50.


#21
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015

 Fastless, on 15 septembrie 2017 - 09:44, said:

Cum sa dai 125k pe un apartament in periferie? Asta e o gluma proasta
stiu o zona asa, se numeste Sisesti. Un apartament acolo pleaca lejer de la 120.000E, nu cred ca am vazut mai jos. O casa e mult mai scumpa. Pretul terenului e sus si mai construiesc si blocuri/case cu finisaje de lux.
Sunt periferii si periferii. Acolo sunt numai case sau blocuri noi plus buruieni, scuze verdeata. Nu am vazut blocaj si in cea mai aglomerata zi iesi la Baneasa in 5min.

#22
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
Cum sa dai 120000 de euro pe un apartament la periferie? Dar cum e sa dai 80000-90000 pe un BMW Seria 7 care e mai greu de parcat in oras, decat un Golf? :D
E vorba de gusturi. Din fericire suntem diferiti.

#23
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Omul vroia sa zica cum sa dai 80-90000 pe un Golf (apartament), cand la banii acestia gasesti BMW seria 7 (casa)?

#24
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

 bladhaund, on 23 septembrie 2017 - 16:17, said:

Omul vroia sa zica cum sa dai 80-90000 pe un Golf (apartament), cand la banii acestia gasesti BMW seria 7 (casa)?
Poate de 15 ani... adica casa in camp

#25
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
De multe ori ajung sa cred ca exista și site-uri ultra secrete la care numai cei erudiți au acces. Iar o_x.ro, ho_____z.ro, imo_______re.ro sunt pentru fraieri ca mine care nu sunt în stare sa dea un tun imobiliar o data la 5 ani mãcar. De unde scoateți "Super - ofertele" astea ? BMW de 80.000 redus 50 % , Golf 2017 la preț de Logan direct expus în showroom....????

#26
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

 alexandrinabob, on 21 septembrie 2017 - 22:49, said:

stiu o zona asa, se numeste Sisesti. Un apartament acolo pleaca lejer de la 120.000E, nu cred ca am vazut mai jos. O casa e mult mai scumpa. Pretul terenului e sus si mai construiesc si blocuri/case cu finisaje de lux.
Sunt periferii si periferii. Acolo sunt numai case sau blocuri noi plus buruieni, scuze verdeata. Nu am vazut blocaj si in cea mai aglomerata zi iesi la Baneasa in 5min.
Sper ca aceasta parere este sincera, pt ca eu cunosc aceasta zona si pot sa-ti spun ca e una din acele zone, in care persista o mare dilema - vanzatorii vand si chiar cred ca vand "LUX", iar cumparatorii cauta un pret cat mai mic, pt ca de aia pleaca din oras in periferie.
In zona sun vecine imobile care se vand pe la 1000 euro/mp cu imobile la 1400 euro/mp util.
Cu alte cuvinte, daca ti-ai luat o proprietate imobiliara de vis acolo, ar fi bine sa te pregatesti sa imbatranesti acolo, pt ca de revandut putine sanse.

#27
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
Eu stau in cartierul vecin, nu am cumparat mi-am construit. Vanzatori leaga de obicei zonele, pun Sisesti, dar in realitate te duc in camp la Straulesti, nu face multa lume diferenta. Am si postat blocuri la sos Bucuresti-Targoviste care se vand la peste 1000mp si astept sa vad cine cumpara, sunt curioasa. Posted Image

Pe Sisesti m-am uitat pentru prietenii mai pretentiosi, la complexe, case in general. Sunt foarte scumpe, eu nu as da atatia bani dar sunt oameni care vor sa conduca lejer pe sosea si sa fie doar in zona de case/blocuri nou construite. Terenurile acolo sunt supraevaluate tot timpul, preturile sunt mult peste grila notariala.

Constructiile si mai ales blocurile nu au cum sa fie ieftine, pentru ca terenul are panza freatica la suprafata si se investeste foarte mult in fundatie. Intr-o perioada treceam zilnic pe sosea, am urmarit constructiile pareau corect executate, din cate stiu cei care au construit un complex acolo au si pe Virturii unul 19th parca, nus sigura. La un moment dat a postat cineva situl cu complexul de pe Virtutii si am observat cu surprindere din poze ca au realizat o izolatie ca la carte pentru subsol, exact cum am facut eu cand mi-am construit casa.

Acum daca isi merita banii, eu sunt convinsa ca nu, dovada ca am construit, la 500Emputil, inca n-am ajuns acolo dar acolo ma voi incadra.
N-as incuraja pe nimeni ca cumpere asa de scump, dar exista periferii si periferii, deocamdata bucata aia de sosea are casi si bloace de lux amplasate bine, se vand noi si la mai mult de 1400E. Pentru cine cauta ieftin ar putea sa faca infarct daca trece peacolo.

Edited by alexandrinabob, 26 September 2017 - 01:27.


#28
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

 alexandrinabob, on 26 septembrie 2017 - 01:26, said:

Eu stau in cartierul vecin, nu am cumparat mi-am construit. Vanzatori leaga de obicei zonele, pun Sisesti, dar in realitate te duc in camp la Straulesti, nu face multa lume diferenta. Am si postat blocuri la sos Bucuresti-Targoviste care se vand la peste 1000mp si astept sa vad cine cumpara, sunt curioasa. Posted Image

Pe Sisesti m-am uitat pentru prietenii mai pretentiosi, la complexe, case in general. Sunt foarte scumpe, eu nu as da atatia bani dar sunt oameni care vor sa conduca lejer pe sosea si sa fie doar in zona de case/blocuri nou construite. Terenurile acolo sunt supraevaluate tot timpul, preturile sunt mult peste grila notariala.

Constructiile si mai ales blocurile nu au cum sa fie ieftine, pentru ca terenul are panza freatica la suprafata si se investeste foarte mult in fundatie. Intr-o perioada treceam zilnic pe sosea, am urmarit constructiile pareau corect executate, din cate stiu cei care au construit un complex acolo au si pe Virturii unul 19th parca, nus sigura. La un moment dat a postat cineva situl cu complexul de pe Virtutii si am observat cu surprindere din poze ca au realizat o izolatie ca la carte pentru subsol, exact cum am facut eu cand mi-am construit casa.

Acum daca isi merita banii, eu sunt convinsa ca nu, dovada ca am construit, la 500Emputil, inca n-am ajuns acolo dar acolo ma voi incadra.
N-as incuraja pe nimeni ca cumpere asa de scump, dar exista periferii si periferii, deocamdata bucata aia de sosea are casi si bloace de lux amplasate bine, se vand noi si la mai mult de 1400E. Pentru cine cauta ieftin ar putea sa faca infarct daca trece peacolo.

Oricine a construit ceva vreodata a calculat costurile pe mp construit. Cu incidenta terenului si cu o constructie de calitate medie iesi la 500 euro/mp constuit, La o casa diferenta intre mp utili si cei construiti este in medie de 15%, daca scadem si incidenta suprafetei terenului, care la o casa cu un etaj sau mansarda nu poate fi mai mica de 40% din pretul pe mp de teren, ne va rezulta:
500/15% = 425, la un cost de minim 300 euro mp (intr-o zona slaba) ne rezulta o incidenta de 300/40%=120, 425-120=305 euro/mp de constructie, este greu sa construiesti azi la acest pret, cand fierul a ajuns la 2.9 + TVA de la 1.7 + TVA anul trecut , pretul la caramida  a crescut cu 25% fata de acum un an, iar mana de lucru s-a dublat. :)

#29
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017
Nu inteleg de ce lauda tt lumea nordul, mi se pare ca este asfixiat de trafic si cu infrastructura demult depasita. La orele de varf faci o vesnicie pana in centru. De ce sa dau 1400 in sisesti, cand pot cumpara ultracentral langa hala traian cu 1350 si sunt in centru, nu e nevoie sa ajung de undeva acolo. Am cativa prieteni buni care s-au intors din tot felul de paradisuri verzi, in oras, mai precis Balotesti, Otopeni si Magurele. Daca faci un calcul cat beneficiezi de acel aer curat dintr-un complex aglomerat, o sa realizezi ca din 7 zile din saptamana 5 le stati tot in oras, copii la gradinita sau scoala sunt tot in oras, si da respiri un aier cat de cat mai ok doar in week end si asta daca stai legat in complex. Iar drumul de minim 25-30 min intr-un sens inseamna 5 ore pierdute intr-o saptamana si asta in cazul in care nu ai vre-o treaba extra in oras cum ar fi un teatru, medic etc. Daca faci un calcul ca pierzi jumatate de zi raportat la strea de veghe intr-o saptamana vei constata ca ai pierdut 2 zile pe luna ori 12 luni 24 de zile pe an in trafic, unde aerul este bine si benzina costa... cam asa cu balariile din nord si in general din periferie. In periferie merita sa-ti iei o cabana, sau mai bine nici macar, mai bine o cumperi la munte pe la Runcu (sunt fix 115km). Cam asta cred eu despre periferia vietii...

Edited by Fastless, 26 September 2017 - 15:52.


#30
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Big like la mesajul anterior!

#31
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015

 Fastless, on 26 septembrie 2017 - 15:11, said:

Oricine a construit ceva vreodata a calculat costurile pe mp construit. Cu incidenta terenului si cu o constructie de calitate medie iesi la 500 euro/mp constuit, La o casa diferenta intre mp utili si cei construiti este in medie de 15%, daca scadem si incidenta suprafetei terenului, care la o casa cu un etaj sau mansarda nu poate fi mai mica de 40% din pretul pe mp de teren, ne va rezulta:
500/15% = 425, la un cost de minim 300 euro mp (intr-o zona slaba) ne rezulta o incidenta de 300/40%=120, 425-120=305 euro/mp de constructie, este greu sa construiesti azi la acest pret, cand fierul a ajuns la 2.9 + TVA de la 1.7 + TVA anul trecut , pretul la caramida  a crescut cu 25% fata de acum un an, iar mana de lucru s-a dublat. Posted Image
Nu am contrazis 500E pe mp construit, nu va mai repeziti, am tot explicat pe fire, nu mai am timp sa explic de fiecare data din nou. Nu am avut timp sa tin si un jurnal de casa, dar sunt acolo destule.

Daca pun in calcul pretul terenului(valoarea din grila notariala de anul asta) ies tot pe la 500E mp construit. De obicei ma feresc sa spun un pret, pentru ca am construit in perioade diferite si terenul la fel, a variat mult. Mai corect ar fi sa spun ca a meritat sa construiesc, fara pret.

25cm perete de beton la subsol nu este contructie slaba, nici cadre umplut cu caramida nu este. La finisaje am mediu, mai bun decat periferiile Militari si Leordeni, dar nu extravagante cu piatra naturala, granit sau travertin ca in Sisesti.

De la mine pana in Baneasa mall fac 15min cu masina, prin Sisesti. Pretul este supraevaluat si totusi exista. BTW, se construieste acu un ditai blocul chiar in spate la restaurantul Doi Cocosi, sunt curioasa la ce pret il vor scoate si pe ala.

In perioada asta nu as mai construi nimic, nici nu as cumpara, doar la dotari e bine de luat, sunt mai multe oferte pentru mobila si electronice.
Am mai miscat pentru ca aveam deja contactele, ma cunosc de cuvant, imi ofera preturi ok si ei decid cand vin la lucrare.

Comparatie in cazul meu: din Gorjului pana la munca cu metroul faceam 30min, din Straulesti pana la munca cu metroul fac tot 30min. In plus este mai putin aglomerat. Diferenta o face linistea de care am parte aici.

Edited by alexandrinabob, 26 September 2017 - 19:26.


#32
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Te sfatuiesc sa folosesti cuvinte inteligibile, nu "aier", "strea de veghe", "mai bine nici macar" pentru ca nu se intelege nimic din ce postezi.

#33
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

 edi10000, on 26 septembrie 2017 - 22:45, said:

Te sfatuiesc sa folosesti cuvinte inteligibile, nu "aier", "strea de veghe", "mai bine nici macar" pentru ca nu se intelege nimic din ce postezi.
Este adevarat ca sunt lenes si neatent cand postez. Nu stau bine nici la semantica, asta e. Eu am invatat gramatica romana de pe la 17 ani, gandesc intr-o limba si scriu in alta. Daca observi am scris "aer" de mai multe ori si odata am gresit. Deturnam subiectul topic-ului, sau te-ai simtit atacat?
Sunt de acord ca un agramat nu are nici o scuza, dar nu este bine nici atunci cand scrii drept si gandesti stramb... Vorbeam aici despre oportunitatile de vis de a ne muta in porcarii de genul Cosmopolis, Felicity, Ibiza Sol etc
Pentru ca dupa ce oamenii se nenorocesc pentru ca iau credite si se transforma in sclavi pe viata, mai fac si alegeri proaste contribuind din greu la acciza pentru carburanti, platesc mentenata la niste piscine obosite si au impresia ca au ajuns intr-un paradis exotic.
Pana la urma fiecare isi duce crucea cum poate, cert ca pentru unii, acea cruce e mai grea :).

 alexandrinabob, on 26 septembrie 2017 - 19:25, said:

Nu am contrazis 500E pe mp construit, nu va mai repeziti, am tot explicat pe fire, nu mai am timp sa explic de fiecare data din nou. Nu am avut timp sa tin si un jurnal de casa, dar sunt acolo destule.

Daca pun in calcul pretul terenului(valoarea din grila notariala de anul asta) ies tot pe la 500E mp construit. De obicei ma feresc sa spun un pret, pentru ca am construit in perioade diferite si terenul la fel, a variat mult. Mai corect ar fi sa spun ca a meritat sa construiesc, fara pret.

25cm perete de beton la subsol nu este contructie slaba, nici cadre umplut cu caramida nu este. La finisaje am mediu, mai bun decat periferiile Militari si Leordeni, dar nu extravagante cu piatra naturala, granit sau travertin ca in Sisesti.

De la mine pana in Baneasa mall fac 15min cu masina, prin Sisesti. Pretul este supraevaluat si totusi exista. BTW, se construieste acu un ditai blocul chiar in spate la restaurantul Doi Cocosi, sunt curioasa la ce pret il vor scoate si pe ala.

In perioada asta nu as mai construi nimic, nici nu as cumpara, doar la dotari e bine de luat, sunt mai multe oferte pentru mobila si electronice.
Am mai miscat pentru ca aveam deja contactele, ma cunosc de cuvant, imi ofera preturi ok si ei decid cand vin la lucrare.

Comparatie in cazul meu: din Gorjului pana la munca cu metroul faceam 30min, din Straulesti pana la munca cu metroul fac tot 30min. In plus este mai putin aglomerat. Diferenta o face linistea de care am parte aici.

Cand ajungi in Baneasa, nu ajungi in Bucuresti, sau s-a mutat centrul cu tot cu Gradina Icoanei in Baneasa? :)

#34
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
Dar crezi ca toata lumea are nevoie sa mearga in centru? E asa dependenta de Unirii?

#35
Fastless

Fastless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 08.05.2017

 LauCalin, on 27 septembrie 2017 - 10:43, said:

Dar crezi ca toata lumea are nevoie sa mearga in centru? E asa dependenta de Unirii?
Eu stau la mica distanta de centru si nici nu mi-ar place sa stau chiar la unirii si BTW, chiar daca centrul este considerat zona Unirii, parerea mea este ca adevaratul centru este zona veche a Bucurestilor.
Acum ca sa iti raspund la intrebare, daca esti genul de persoana care circula si are treaba cam prin tot orasul, o sa vezi ca stand in Unirii de exemplu, poti ajunge rapid in orice parte, fara a fi nevoie sa traversezi de 2 ori centrul, e o chestiune de matematica.
Daca vorbim si despre alte avantaje, o sa vezi ca prin 2009 cand piata vanzarilor de imobile cazut cu 50-70% in periferii, in centru scaderea a fost de maxim 35%. Daca vorbim despre chirii scaderea a fost si mai mica... Potentialul investitional creste odata cu apropierea de centru. Am mai auzit pareri de genul:"eu nu cumpar pentru investitie, cumpar pentru uz personal", gresit, daca te loveste Orban pe trecerea de pietoni, sau daca ramai fara job si pleci la tara, vei fi nevoit in anumite situatii sa scapi de proprietate sau sa o valorifici intr-un mod cat mai profitabil.
Cam asta legat de centru. Orice investitor imobiliar iti va spune o investitie buna se ghideaza mai ales dupa criteriile zona, zona si iar zona.
Am atatea cunostinte, care si-au luat apartamente in zone exotice cum ar fi Popesti, Militari -Rosu - Chiajna, pt ca acolo aveau jobul. PE BUNE???
Creditul dureaza 30 de ani iar jobul s-a schimbat dupa maxim 3 ani, si uite asa omul meu din Militari Residence vine la job la Ma.....r in Cernica. 4 ore pe zi de condus, WTF???
Daca era la Unirii facea in cel mai rau caz jumatate din drum.
TIAF

#36
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 Fastless, on 27 septembrie 2017 - 11:06, said:

Cam asta legat de centru. Orice investitor imobiliar iti va spune o investitie buna se ghideaza mai ales dupa criteriile zona, zona si iar zona.
Dar rareori cei care isi cumpara locuinte pentru uz isi permit sa foloseasca criterii de investitor. Criteriile de investitor nu sunt intotdeauna cele mai placute cand si locuiesti acolo. De exemplu, cine doreste liniste, aer curat si fara trafic in vecinatate nu va gasi acestea in centru. Asa cum cineva care doreste sa investeasca pentru a pune locuinta pe Airbnb nu va gasi clienti decat daca este in centru.

Folosinte diferite, criterii diferite, chiar daca investitional nu obtii cel mai bun bang for the buck.

Edited by bladhaund, 27 September 2017 - 11:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate