Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Merge sau nu un calorifer aici?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
În configurația inițială, baia nu avea niciun calorifer. Cu siguranță, acele țevi sunt pentru agent termic. De altfel, din imagine se vede cum fostul proprietar le-a ascuns într-o mască de rigips, dar a pus pe coloană și două grile tocmai pentru a lăsa un pic de căldură să iasă spre baie!

e3.JPG


Atenție! Eu nu vreau să pun caloriferul tip-prosop neapărat pentru căldură (baia nu e pe colț, nu are nici geam, teoretic va fi suficient de călduroasă). Vreau doar să renunț la masca aia de rigips care arată groaznic și prea butucănoasă. Și pentru că nici nu pot și nici nu vreau pur și simplu să tai țevile, singura variantă ar fi montarea unui calorifer. Ar da și un pic de căldură în baie, ar arăta și mai frumos decât o coloană pătrățoasă din rigips.

Ca să răspund și celor care sunt pe lângă subiect: nu mă interesează să-mi pun centrală de apartament și nici să fac baia la fel cum era înainte pentru că "era frumoasă foc, dom'le". Altele-s preferințele mele și nu le discutăm aici. Întrebarea viza doar existența unui risc la montarea unui calorifer în locul acelor țevi. Așadar, e OK dacă pun un calorifer sau nu? Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri!

Attached Files

  • Attached File  e3.JPG   113.56K   17 downloads

Edited by Tepesh, 13 September 2017 - 09:28.


#20
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
Pai daca esti la etajul 1 si ai vecini deasupra nu poti sa scapi de tevi ca lasi vecinii de deasupra fara caldura. In cel mai bun caz poti sa le inlocuiesti cu altele mai subtiri + calorifer. Oricum modificarea ar trebui aprobata de asociatia de locatari.

#21
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
nu cred ca grilele erau pentru caldura, ci pentru acces la acele tevi, in zona imbinarilor, daca vreodata ar fi fost nevoie sa se lucreze la ele ptr reparatii/inlocuire. se observa cum tevile respective sunt imbracate intr-un fel de mansoane.
intreaba vecinul de deasupra daca prin acele tevi circula caldura iarna. daca la el ajunge caldura, atunci ajunge si la tine cu siguranta.

poate ca ar trebui sa te gandesti la alta solutie constructiva pentru mascarea acelor tevi, alta decat masca butucanoasa de rigips placata cu faianta.
poate niste masti individuale pentru tevi ? poate un fel de paravan semicircular din plastic, lemn, bambus - asemanator unui jgheab, daca vrei. montat pe verticala ? o masca gen lambriu din pvc sau alt material ? policarbonat ?
sau sa le inglobezi intr-un fel de dulapior tip soldat, care sa se continue cu spatii de depozitare in zona de deasupra rezervorului toaletei ?
trebuie sa gandesti un pic neconventional si o sa gasesti ideea sau varianta care iti va placea cel mai mult.

Edited by corinadaniela, 13 September 2017 - 10:08.


#22
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Țevile dispar doar daca le tai. Indiferent ce pui, ce nu pui.

#23
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Așa arată țevile după ce am dat jos și profilele & masca de rigips.

Sus și jos sunt mai subțiri, la mijloc sunt mai groase (să radieze mai bine, mă gândesc ...)

Attached Files

  • Attached File  w1.jpg   230.48K   32 downloads
  • Attached File  w2.jpg   291.65K   33 downloads


#24
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Tevile alea sunt de fapt caloriferul bai respective. Asa se facea pe vremuri in baile unde nu era suficient spatiu. In loc sa se puna un calorifer clasic, dinala tip "razatoare", se puneau doua bucati mai groase de teava si ziceai ca ai calorifer.

Prima data va trebui sa te duci la vecini ce stau deasupra ta si sa te interesezi daca la ei se incalzesc sau nu tevile respective iarna. Ca daca sunt infundate si prin ele nu circula apa, investesti degeaba bani in ele.
Daca se incalzesc, atunci ai mai multe variante:
- Le refaci folosind o teava noua, tot groasa, dar facuta mai estetic si le vopsesti.
- Refaci traseul si pui teava subtire, pozatea frumos pe peret, plus un calorifer mic, de care-ti place.
- Refaci traseul si pui teava subtire,pe care o ingropi cumva in perete sa nu se mai vada. Astfel scapi de mascare (dar si de caldura)

#25
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Ar fi o prostie mai mult decat monumentala sa le tai (anulezi) deoarece alea sunt tevile de conexiune intre coloanele principale si fac parte din partile comune ale instalatiei de apa calda/rece/evacuare / tur/ retur. Ca sa faci asa ceva ai nevoie de o gramada de autorizatii pe care eu unul nu cred ca le vei obtine. Interventia fara autorizatie nu o recomand sub nicio forma din motive lesne de intuit.
In ceea ce priveste inlocuirea lor cu un radiator, stupida din punctul meu de vedere, instalatorul are perfecta dreptate. Va fi necesar montajul de mufe si conectoare aditionale care ar trebui sa faca legatura dintre radiator si tevi. Totusi, deoarece conexiunea respectiva nu a fost proiectata pentru asa ceva, riscul unei functionari mai mult decat deficitare este foarte ridicat. Nu mai mentionez despre posibilele accidente nedoride care din nou, din punctul meu de vedere sunt de asemenea inevitabile si cu siguranta vor aparea atunci cand nu te astepti.

#26
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
genul acesta de calorifer l-au avut si parintii mei in baie, o singura teava insa. ulterior, tatal meu a inlocuit respectivul corp de incalzit cu un calorifer mic de fonta (nou, de la romstal). nu prea vine caldura in instalatie, ca e blocul vechi (inainte de 70), apartamentul la penultimul etaj, probabil e colmatata instalatia. dar decat deloc, e bun si asa, baia nu are aerisire, nu are pereti la exterior, se mentine o temperatura acceptabila pe timp de iarna.

Edited by corinadaniela, 13 September 2017 - 11:58.


#27
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 Tepesh, on 13 septembrie 2017 - 10:38, said:

Sus și jos sunt mai subțiri, la mijloc sunt mai groase (să radieze mai bine, mă gândesc ...)

Asta inseamna ca tevile respective au rolul de supapa de ventilatie coloana sau supapa de aerisire (spune-i cum vrei). Pe scurt, permite egalizarea presiunilor din conducta iar eliminarea ei ar putea duce la aparitia mirosului in apartamente . Bonus - lipsa acesteia poate duce ori la imposibilitatea circulatiei apelor uzate, ori creearea unei presiuni pe conducta caz in care … nu vreau sa ma gandesc

#28
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
@Tepesh
din cate stiu eu ar trebui sa aiba o cupla cu filet stanga-dreapta, se desface fara sa tai nimic, pui tevi noi FARA mufe rapide, doar fitinguri metalice, calti si pasta verde (sau vopsea).
tevile finale le vopsesti alb si le lasi aparente, mare atentie sa descoeriti care turul si care e returul...
un mester bun in juma de zi nu are ce face cu tevile alea..

Edited by arg, 13 September 2017 - 12:27.


#29
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

 Naijax, on 13 septembrie 2017 - 12:05, said:

Asta inseamna ca tevile respective au rolul de supapa de ventilatie coloana sau supapa de aerisire (spune-i cum vrei). Pe scurt, permite egalizarea presiunilor din conducta iar eliminarea ei ar putea duce la aparitia mirosului in apartamente . Bonus - lipsa acesteia poate duce ori la imposibilitatea circulatiei apelor uzate, ori creearea unei presiuni pe conducta caz in care … nu vreau sa ma gandesc
Bre, ce treaba are aerisirea instalatei de încălzire cu  mirosul? Bati câmpii stimabile.
IAerisirea instalației de încălzire înseamnă scoaterea aerului din circuit, din interiorul țevilor, nu aerisirea ambientala.
Si nici nu are legătură cu egalizare de presiuni.

#30
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
@Tepesh...,ai dedus bine rolul acelor tevi mai groase in baie.cum au spus si unii colegi,acele tevi sunt proprietate comuna si nu le poti taia fara aprobarea asociatiei.
Teoretic,poti inlocui doar una din tevi cu un calorifer,astfel incat circulatia sa se faca prin caloriferul tau catre sus sau jos.Oricum nu poti reteza tevile de jos si sus si sa treci cu ele prin calorifer,pt ca daca acestea sunt in functiune,la tine,probabil se va incalzi caloriferul iar mai sus nu.
Solutia pt care a optat fostul mester,a fost interesanta,insa realizarea nu.Ma refer la faptul ca acele grile pt caldura,trebuiau dispuse catre extremitati (sus si jos)si circulatia aerului sa nu fie obturata cu plasa prea deasa..
Daca intervii la acele tevi,fa un lucru sigur si apeleaza la un instalator(eventual al asociatiei sau agreat de aceasta)si foloseste sudura.
Ca si idee,taie tevile,si muta-le pe colt,avand grija ca refacerea traseului sa se faca prin sudura.Din acele 2 circuite lasa cate un robinet pt calorifer.In acest fel nimeni nu te va acuza de abuz sau orice altceva.

Edited by gcom61, 13 September 2017 - 13:03.


#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
ce o tot dati oameni buni cu sudura din moment ce tevile alea au filete la capete?

#32
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005

 arg, on 13 septembrie 2017 - 13:01, said:

ce o tot dati oameni buni cu sudura din moment ce tevile alea au filete la capete?

Din ce văd eu nu au filet la capete, ci mai jos, exact unde începe partea mai groasă de țeavă

#33
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
da, tevile subtiri au filet si cuple, la imbiarea cu cele groase.

Edited by arg, 13 September 2017 - 13:13.


#34
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 cataspo, on 13 septembrie 2017 - 12:42, said:

Bre, ce treaba are aerisirea instalatei de încălzire cu  mirosul? Bati câmpii stimabile.
IAerisirea instalației de încălzire înseamnă scoaterea aerului din circuit, din interiorul țevilor, nu aerisirea ambientala.
Si nici nu are legătură cu egalizare de presiuni.

Facandu-ma ca nu observ modul dumneavoastra de exprimare, precizez exclusiv pentru domnia voastra ca nu m-am referit la aerisirea instalației de încălzire si nici la egalizarea de presiuni. Am incercat doar sa ofer o explicatie la poastarea initiatorului iar daca dumneavoastra aveti o explicatie mai stiintifica va invit sa o faceti intr-un mod civilizat.
Va multumesc

 Tepesh, on 13 septembrie 2017 - 10:38, said:

Sus și jos sunt mai subțiri, la mijloc sunt mai groase (să radieze mai bine, mă gândesc ...)


#35
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
noi vorbim aici doar de incalzire, in nisa aia nu este canalizare.

#36
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005

 Naijax, on 13 septembrie 2017 - 12:05, said:

Asta inseamna ca tevile respective au rolul de supapa de ventilatie coloana sau supapa de aerisire (spune-i cum vrei). Pe scurt, permite egalizarea presiunilor din conducta iar eliminarea ei ar putea duce la aparitia mirosului in apartamente . Bonus - lipsa acesteia poate duce ori la imposibilitatea circulatiei apelor uzate, ori creearea unei presiuni pe conducta caz in care … nu vreau sa ma gandesc


Ii mai dai mult inainte cu prostiile? Aia e coloana de incalzire de la bai, nu e aerisire, nu e ventilatie, nu e egalizare, nu e nimic. Poate ar fi mai bine sa te rezumi la alte domenii.

 arg, on 13 septembrie 2017 - 13:01, said:

ce o tot dati oameni buni cu sudura din moment ce tevile alea au filete la capete?

Eu vad doar sus filetul, dar tot l-as sfatui sa nu incerce. Dupa vopseaua aia, sunt neatinse de 30 ani si fac pariu ca au vopsea si calti pe filet. In cel mai bun caz va trebui incalzit cu lampa si un instalator cat frigiderul ca sa urneasca mufele. Si exista riscul sa torsioneze coloana mai sus pe undeva si apoi isi urca blocul in cap.
Ti-o spune unul care a inundat 7 etaje cu apa calda :D

 Tepesh, on 13 septembrie 2017 - 09:26, said:

Așadar, e OK dacă pun un calorifer sau nu? Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri!

Pune linistit. Am fost pus in situatia ta, doar ca teava de 2 toli de sus pana jos. Am pus mufe rapide, conectori de pex si am dus ingropat pana la pozitia radiatorului.

Daca te apuci, nu baga coloana prin radiator cum ti s-a zis, ci pune Turi si caloriferul pe ramificatie, mai ales daca vrei radiatorul alimentat pe jos. O sa faca dop de aer cu gazele din instalatie si nu vine nimeni de pe forum sa ti-l aeriseasca de doua ori pe zi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate