Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Transformator de tip U

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
eugmina

eugmina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.09.2017
Salut, am asa o intrebare, am nevoie de Transformator de tip U, insa nu gasesc nicaieri, parca nu ar exista.

#2
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,547
  • Înscris: 06.03.2016
Păi la ce îți trebuie?

#3
eugmina

eugmina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.09.2017

View Postred46, on 12 septembrie 2017 - 19:57, said:

Păi la ce îți trebuie?
imi trebuie niste informatie despre el, sa stiu cum se foloseste si la ce, rolul lui si din ce este format - din pacate nu gasesc asa informatie ((

Edited by eugmina, 12 September 2017 - 20:00.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,250
  • Înscris: 01.12.2001
Cauta tole tip U.

#5
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,199
  • Înscris: 06.01.2007
Pai cum adica in forma de U?

Adica ca un magnet din ala din desene animate?

Nu prea vad la ce bun un asemenea transformator.
Adica ori inchizi circuitul magnetic(tor, E+I, oala ferita, ceva....), ori lasi un intrefier, dar inchizi circuitul magnetic, ori nu-l mai inchizi deloc.
Forma de U a circuitului magnetic nu avantajeaza cu nimic, decat daca vrei sa-l inchizi dupa aia, un senzor, ceva.
Sau poate ca cu 2 de U s sau U si I sa faci un O.
La ferita, pentru transformatoare de frecventa mai mare.

Mai exista la aparate de sudura un tip de transformator cu sunt magnetic pentru limitarea curentului, fara scaderea tensiunii., dar nu are forma de U.

Edited by maccip, 12 September 2017 - 20:05.


#6
eugmina

eugmina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.09.2017

View Postdorin_2k, on 12 septembrie 2017 - 20:04, said:

Cauta tole tip U.
nu sunt sigur ca e ceea de ce am nevoie

View Postmaccip, on 12 septembrie 2017 - 20:04, said:

Pai cum adica in forma de U?

Adica ca un magnet din ala din desene animate?

Nu prea vad la ce bun un asemenea transformator.
Adica ori inchizi circuitul magnetic(tor, E+I, oala ferita, ceva....), ori lasi un intrefier, dar inchizi circuitul magnetic, ori nu-l mai inchizi deloc.
Forma de U a circuitului magnetic nu avantajeaza cu nimic, decat daca vrei sa-l inchizi dupa aia, un senzor, ceva.
Sau poate ca cu 2 de U sa faci un O.
La ferita, pentru transformatoare de frecventa mai mare.

Mai exista la aparate de sudura un tip de transformator cu sunt magnetic pentru limitarea curentului, fara scaderea tensiunii., dar nu are forma de U.
nici nu stiu cum arata :), profu a zis sa cautam informatie despre asa transformator, nimeni nici nu a auzit de el, profu zice ca exista.

#7
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,199
  • Înscris: 06.01.2007
Pai zi-ne istoricul problemei. Cine ti-a cerut, care-i faza?

#8
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
dezvolta putin problema. in general, pentru a reduce pierderile de flux magnetic prin miez, acesta are o forma "inchisa". U nu este o varianta folosita prea des, poate doar la actionarea electromagnetica a conectoarelor/contactoarelor.

am citit ce s-a postat in timp ce dadeam cu degetele in tastatura. profu' ala v-a cam trimis dupa "o galeata de curent" .. o "tovaraseasca" des folosita la "botezil" noilor veniti in sectie. asa cum au scris si altii mai sus.. traf U nu prea se exista.

Edited by r_murphy, 12 September 2017 - 20:10.


#9
eugmina

eugmina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.09.2017

View Postmaccip, on 12 septembrie 2017 - 20:06, said:

Pai zi-ne istoricul problemei. Cine ti-a cerut, care-i faza?
Profu de IE, nea zis sa cautam informatie despre un Transformator asa numit "De tip U", nimeni nu a gasit informatie si el a zis ca nu are cum, si ca ne mai da o sansa, cam asa. A spus ca baietii de pe softpedia trebuie sa cunoasca.

View Postr_murphy, on 12 septembrie 2017 - 20:07, said:

dezvolta putin problema. in general, pentru a reduce pierderile de flux magnetic prin miez, acesta are o forma "inchisa". U nu este o varianta folosita prea des, poate doar la actionarea electromagnetica a conectoarelor/contactoarelor.

am citit ce s-a postat in timp ce dadeam cu degetele in tastatura. profu' ala v-a cam trimis dupa "o galeata de curent" .. o "tovaraseasca" des folosita la "botezil" noilor veniti in sectie. asa cum au scris si altii mai sus.. traf U nu prea se exista.
mersi mult, ma gindeam eu :)

#10
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,199
  • Înscris: 06.01.2007
Face misto de tine, nu suntem chiar asa de destepti.
Sau.. ma rog, vorbesc in numele meu.

Ideea e .. ori inchizi circuitul magnetic, ori nu-l mai inchizi deloc (adica bara de ferita sau chiar aer pentru frecvente mari)
Daca-l inchizi, n-are cum sa fie U.

In bobinele de neon se mai foloseau pachete de tole E si I sudate pentru eficienta(de cost) si pentru eliminarea ciclului de histerezis din cauza unui mic intrefier acolo.
Teoretic merge si cu U si I, sa faci un patrat, dar eu nu am auzit de asa ceva, nici nu am vazut.

In ce clasa esti? Ai invatat de ciclu de histerezis, de pierderi in miez, saturatie magnetica, ecuatiile maxwell, etc?
Pentru ca ma gandesc ca tre sa fie o forma mai ciudata pentru realizarea practica a unui intrefier.

Edited by maccip, 12 September 2017 - 20:18.


#11
eugmina

eugmina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.09.2017

View Postmaccip, on 12 septembrie 2017 - 20:16, said:

Face misto de tine, nu suntem chiar asa de destepti.
Sau.. ma rog, vorbesc in numele meu.

Ideea e .. ori inchizi circuitul magnetic, ori nu-l mai inchizi deloc (adica bara de ferita sau chiar aer pentru frecvente mari)
Daca-l inchizi, n-are cum sa fie U.

In bobinele de neon se mai foloseau pachete de tole E si I sudate pentru eficienta(de cost) si pentru eliminarea ciclului de histerezis din cauza unui mic intrefier acolo.
Teoretic merge si cu U si I, sa faci un patrat, dar eu nu am auzit de asa ceva, nici nu am vazut.

In ce clasa esti? Ai invatat de ciclu de histerezis, de pierderi in miez, saturatie magnetica, ecuatiile maxwell, etc?
Pentru ca ma gandesc ca tre sa fie o forma mai ciudata pentru realizarea practica a unui intrefier.
anul 2 la colegiu (clasa 11)
saturatie magnetice si pierderi in miez, da, restul suna necunoscut.

Edited by eugmina, 12 September 2017 - 20:23.


#12
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,199
  • Înscris: 06.01.2007
Hmm, nu faceti voi din astea. Prezenta intrefierului poate fi justificata doar prin intelegerea ecuatiilor lu Maxwell care sunt ecuatii diferentiale.
Ma las batut atunci. O fi ceva ce tine forma miezului de fier, dar n-am de unde sa stiu.

#13
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
proful tau cred ca fumeaza ceva dubios,cred ca se referea la traf u+i

#14
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
Poate dublu C?

#15
eugmina

eugmina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.09.2017

View Postsebastiansebi, on 12 septembrie 2017 - 20:28, said:

proful tau cred ca fumeaza ceva dubios,cred ca se referea la traf u+i
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

View Postmiron1947, on 12 septembrie 2017 - 20:33, said:

Poate dublu C?
sa fi stiut Posted Image

#16
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
sau este vorba de un electromagnet pentru manipularea pieselor feroase, ca prin rematuri?

#17
eugmina

eugmina

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.09.2017

View Postr_murphy, on 12 septembrie 2017 - 20:39, said:

sau este vorba de un electromagnet pentru manipularea pieselor feroase, ca prin rematuri?
nu, ma gindesc ca nu

#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postmaccip, on 12 septembrie 2017 - 20:04, said:

Pai cum adica in forma de U?

Adica ca un magnet din ala din desene animate?

Nu prea vad la ce bun un asemenea transformator.
Adica ori inchizi circuitul magnetic(tor, E+I, oala ferita, ceva....), ori lasi un intrefier, dar inchizi circuitul magnetic, ori nu-l mai inchizi deloc.
Forma de U a circuitului magnetic nu avantajeaza cu nimic, decat daca vrei sa-l inchizi dupa aia, un senzor, ceva.
Sau poate ca cu 2 de U s sau U si I sa faci un O.
La ferita, pentru transformatoare de frecventa mai mare.

Mai exista la aparate de sudura un tip de transformator cu sunt magnetic pentru limitarea curentului, fara scaderea tensiunii., dar nu are forma de U.
E logic ca circuitul magnetic trebuie sa fie inchis, pentru a realiza un "transformator". Miezul simplu, de tip"U", poate fi folosit , eventual la un electromagnet.In rest,vorba ta: pentru un transformator, folosesti ori tole "U" +"U", ori "U" +"I", pentru a inchide circuitul magnetic, Mai exista si transformatoare fara miez inchis, dar acelea au alte intrebuintari: de exemplu, transformatoare de RF pe bara de ferita.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate