Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Cheltuieli de executare silita

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Addr1ana

Addr1ana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.09.2017
Buna ziua!

Am fost dat in judecata de Asociatia de Proprietari. In septembrie 2016, dupa ce am primit somatia de executare silita, am ajuns la o intelegere cu Asociatia de Proprietari sa platesc suma datorata in rate lunare, conform unui grafic de esalonare, intocmit de avocatul Asociatiei de Proprietari.

Nu am fost executat silit si nu s-a pus nici o interdictie pe apartament.
Am reusit sa il vand si in acelasi timp sa achit toata datoria Asciatiei de Prorpietari.

Pe somatia de executare silita primita acum 1 an este specificat ca trebuie sa achit urmatoarele Cheltuieli de executare silita:
20 lei taxa judiciara de timbru
400 onorariu avocat reprezentare juridica
200 lei avans onorariu executare
210 taxe postale si cheltuieli executare
1140 diferenta onorariu executare silita

De ce mai sunt nevoit sa platesc toate aceste sume de vreme ce eu am ajuns la intelegere cu Asociatia si nu am fost executat silit?

Multumesc!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Teoretic ai fost in executare silita din moment ce " am primit somatia de executare silita".
Practic, executorii sunt niste sarlatani care incerca sa stoarca tot ce pot, fiind sub umbrela legii.

#3
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Daca asociatia a platit aceste sume sa te determine sa incepi sa platesti probabil trebuie sa si-i recupereze. De ce ai asteptat sa treaca prin tot procesul asta si nu ai facut aceasta intelegere inainte de interventia avocatilor?

#4
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Inițiator, trebuia să ajungi la soluția amiabilă înainte de executare. Acum plătește cheltuielile.

Edited by althea, 13 September 2017 - 11:55.
offtopic


#5
stan108

stan108

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.04.2017
pentru ca pana ai ajuns la intelegere cu asociatia, firma de executare silita a prestat deja anumite servicii.

#6
Addr1ana

Addr1ana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.09.2017

 stan108, on 12 septembrie 2017 - 22:43, said:

pentru ca pana ai ajuns la intelegere cu asociatia, firma de executare silita a prestat deja anumite servicii.

Chiar toate de acolo? Mi se pare destul de mult

#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Exact.
Ti se pare. TIE.
Lor nu.
Si pe mine m-au dat in judecata, culmea, pentru vreo 130 de lei.
Dar am platit aproape imediat dupa ce am primit instiintarea initiala de la judecatorie (nu stiu exact cum se numeste, oricum a fost un singur pas).
Nu am platit nimic suplimentar, am depus copie dupa chitanta la judecatorie si gata.
La tine s-a ajuns deja la solicitare de executare silita, deci, mai mult ca sigur, au mai fost si alti pasi intermediari pina acolo, nu ?!

Vrei o parere 100% avizata?
DA - intreaba 3 avocati diferiti despre aceste cheltuieli si ce poti sa faci mai departe.
Apropo, vezi ca si asta s-ar putea sa coste, daca nu cumva ai prieteni niste avocati.
NU - asteapta raspunsuri pe net Posted Image

Edited by buyonevideo, 13 September 2017 - 09:07.


#8
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
cand ai vandut nu ti s-a cerut la notar de la asociatie precum ca nu ai datorii?

#9
Addr1ana

Addr1ana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.09.2017

 ceanu1980, on 13 septembrie 2017 - 10:10, said:

cand ai vandut nu ti s-a cerut la notar de la asociatie precum ca nu ai datorii?
Ba da. Am platiti totul cu notarul de fata si presedinta asociatiei a taiat chitanta in fata notarului. Abia apoi am putut face tranzactia cu cumparatorii apartamentului.



Eu banii astia trebuie acum sa ii platesc separat, la executor.

Oricum, voi achita suma. Dar as fi vrut sa stiu, informativ, pe ce dau banii astia. Nu prea ma pricep eu ce-i aia avans onorariu executare, diferenta onorariu executare silita si toate cele.
Stiu doar ca dosarul meu a ajuns la executor si a ramas acolo. Si ca acum trebuie sa platesc niste cheltuieli pt ca a fost deschis.

Oricum, va multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Edited by Addr1ana, 13 September 2017 - 11:29.


#10
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
La notar a fost OK, vinzarea s-a petrecut deoarece nu aveai datorii la administratie.
Dar, datoriile erau la firma de executare silita, care nu au, practic, nici o treaba cu vinzare / administratie.
Din nou repet, vad ca nu ai raspuns, de cind ai fost anuntata ca ai fost data in judecata, pina cind ai fost anuntata de executarea silita, ce perioada a trecut si ce pasi ai urmat tu ?
(adica ai primit ceva corespondenta, ai facut ceva acte....)
Pentru ca eu cred ca au fost multe chestii.
Care acum trebuie platite de cineva, logic.
Adica de catre tine, probabil asa este procedura.

Avans si diferenta onorariu executare exact aia inseamna.
Avans = suma platita inainte sau care trebuia platita inainte
Diferenta = restul de suma....
Poti sa citesti aici, totul este perfect legal : https://www.juridice...are-silita.html

#11
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 21.04.2005

 Addr1ana, on 12 septembrie 2017 - 19:26, said:

Pe somatia de executare silita primita acum 1 an este specificat ca trebuie sa achit urmatoarele Cheltuieli de executare silita:
20 lei taxa judiciara de timbru
400 onorariu avocat reprezentare juridica
200 lei avans onorariu executare
210 taxe postale si cheltuieli executare
1140 diferenta onorariu executare silita

De ce mai sunt nevoit sa platesc toate aceste sume de vreme ce eu am ajuns la intelegere cu Asociatia si nu am fost executat silit?
Sunt cheltuielile asociatiei cu tine pana la a se ajunge la executarea silita . Probabil ca exista si o hotarare judecatoresca definitiva in sensul asta .

#12
Addr1ana

Addr1ana

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.09.2017

 buyonevideo, on 13 septembrie 2017 - 13:58, said:

La notar a fost OK, vinzarea s-a petrecut deoarece nu aveai datorii la administratie.
Dar, datoriile erau la firma de executare silita, care nu au, practic, nici o treaba cu vinzare / administratie.
Din nou repet, vad ca nu ai raspuns, de cind ai fost anuntata ca ai fost data in judecata, pina cind ai fost anuntata de executarea silita, ce perioada a trecut si ce pasi ai urmat tu ?
(adica ai primit ceva corespondenta, ai facut ceva acte....)
Pentru ca eu cred ca au fost multe chestii.
Care acum trebuie platite de cineva, logic.
Adica de catre tine, probabil asa este procedura.

Avans si diferenta onorariu executare exact aia inseamna.
Avans = suma platita inainte sau care trebuia platita inainte
Diferenta = restul de suma....
Poti sa citesti aici, totul este perfect legal : https://www.juridice...are-silita.html

Totul s-a intamplat cam asa:

1. Am fost dat in judecata de catre Asociatia de proprietari, eu fiind proprietar si avand datorii de 6.400 Lei, plus 4.000 Lei penalitati. (Oricum, au fost si niste magarii la mijloc, din partea Asociatiei. Datoria mea era mult mai mica decat a multor altor proprietari, care nu au fost dati in judecata. Se raspandise zvonul ca dorim sa vindem apartamentul.)
2. Fondul a fost stabilit pe data de 22 ianuarie 2016 si apoi amanat pe data de 5 februarie 2016.
2. In data de 5 februarie s-a luat hotararea ca eu sa platesc Asociatiei toata suma (10.400 Lei), plus cheltuielile de judecata. Mi s-a acordat timp de a face apel in perioada 5 februarie - 5 martie.
3. Eu am primit comunicarea hotararii civile, cu stampila oficilui postal, pe data de 14 martie, acesta fiind trimisa pe data de 11 martie. Am primit-o prea tarziu ca sa mai pot face apel.
4. In Septembrie am ajuns la intelegere cu Asociatia sa platesc datoria in rate.

#13
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Totul este, ACUM, perfect OK.

Nu comentez "magariile" de la 1.
Daca "magaria" este ca te-au dat in judecata pe tine si nu pe toti, exact la fel am patit si eu.
Am fost dati in judecata vreo 3 proprietari, desi erau si altii cu datorii similare.
Oricum, asta e posibil sa fie la discretia administratorului.
Si, in plus, nu prea aveai cum sa vinzi fara adeverinta de la ei.
Ma rog, poate s-a gindit ca o falsifici.

Legal... nu se stie (intirzierea de la pct. 3).
Dar, ca sa rezolvi asta, trebuie sa dai tu in judecata... posta/judecatoria/administratia... habar am, nu e chiar asa simplu.
Pe de alta parte, puteai sa te interesezi singura de soarta acelui proces, in perioada respectiva.
Daca faceai asta o data pe luna, nu aveai problema de la 3.
Te-ai interesat imediat dupa primirea scrisorii, la judecatorie, despre aceasta situatie ?

Si, cum ziceam, totul este, ACUM, in regula, trebuie sa platesti executarea silita.

Din martie pina in septembrie, nu te-ai mai informat de procedura de executare silita, nu ai fost informata in nici un fel ?!

Din septembrie 2016 pina acum, nu ai reusit, macar din intimplare, sa discuti cu un avocat si te-ai trezit acum sa intrebi pe un forum ?!

Edited by buyonevideo, 13 September 2017 - 18:16.


#14
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016

 Addr1ana, on 13 septembrie 2017 - 18:09, said:


3. Eu am primit comunicarea hotararii civile, cu stampila oficilui postal, pe data de 14 martie, acesta fiind trimisa pe data de 11 martie. Am primit-o prea tarziu ca sa mai pot face apel.

De ce nu ai putut??

#15
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Pentru ca....

 Addr1ana, on 13 septembrie 2017 - 18:09, said:

2. In data de 5 februarie s-a luat hotararea ca eu sa platesc Asociatiei toata suma (10.400 Lei), plus cheltuielile de judecata. Mi s-a acordat timp de a face apel in perioada 5 februarie - 5 martie.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate