Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Parametrii fizici ai fotonului absorbit in atom.

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
In acest fisier se gaseste o lista cu principalii parametri fizici ai structurii dinamice a fotonului absorbit (refractat in atom), cu relatiile de deductie a lor, din cuantica si electromagnetism, precum si un desen explicativ, pentru fortele fizice din aceasta structura. Desen care  spune ca este valabil si pentru structura dinamica a electronului. Care ar fi o unda stationara de mare amplitudine si care se comporta ca un motor electric rotativ.

Attached Files



#2
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
fotonul asta refractat si absorbit (in acelasi timp sau sunt 2 fenomene diferite?) are sarcina? wow, n-am mai auzit de foton care sa reactioneaze la campuri EM.. ar insemna ca la "absorbtia" unui foton atomul sa devina ion.. fotonul absorbit e + sau -? [se poate intampla asta cand niste fotoni produc excitarea atomului, un electron paraseste atomul si lasa in urma un ion pozitiv.. asta e fenomenul pe care il re-interpretezi?]
"Desen care  spune ca este valabil si pentru structura dinamica a electronului." => electronul si fotonul absorbit sunt aproape acelasi lucru? eu asa inteleg.. nope, de ce ar fi acelasi lucru? de exemplu, cum explici diferenta de spin dintre cei 2?
e usor sa arunci cu vorbe, trebuie sa vii si cu niste dovezi. afirmatiile extraordinare necesita dovezi extraordinare!

#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,253
  • Înscris: 06.01.2007
La calahan totul e posibil.
E a 5a oara cand vine cu porcaria asta.
Stai sa vezi cand ti-o baga pe aia ca electronul e facuta dintr-o colivie de sarma prin care circula curent electric, adica tot un fel de electroni, dar mai mititei facuti si aia din colivii cu sarma din aia mai subtirica prin care circula alti curenti si  tot asa.

#4
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
Maccip.
Observ ca ai pastrat acelasi obicei de a perverti rationamentele, dupa modelul ilustrului universitar Mdonis. Electronul eu am inteles ca este doar o singura unda stationara de mare amplitudine, care propaganduse pe cercul de raza electronului, se comporta ca si un motor electric rotativ bipolar cu turatia egala cu frecventa fotonului gama de la anihilarea electronului cu pozitronul, cam 1020 rot/s. Deci in cazul electronului ca si al fotonului absorbit, nu poate fi vorba de o colivie de curenti radiari asa cum ar aparea in cazul neutronului care ar fi compus din 3680 de semiunde, fiecare cu un curent eteric radiar de cam 3780 de A. La fel si fotonul absorbit in atom ar fi o singura unda stationara de mare amplitudine, care se roteste cu frecventa fotonului pe un cerc de raza fotonului in atm (Rfa), raza intermediara intre razele orbitelor pe care a facut saltul cuantic electronul. Si absorbit (refractat) in atomul excitat, fotonul se comporta ca o sarcina electrica negativa. Asa mise pare mie ca arata formulele din fisier.

#5
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015

Quote

fotonul asta refractat si absorbit (in acelasi timp sau sunt 2 fenomene diferite?) are sarcina?
nlcian
Dupa cum am inteles eu absorbtia fotonului in atom ar fi doar o aparenta. In realitate ar fi refractia fotonului la 360 de grade in campul intens al nucleului, unde se propaga pe un cerc de raza fotonului in atom (Rfa). O raza intermediara intre razele orbitelor electronului care face saltul cuantic. Si intr-adevar arata cu formule ca fotonul absorbit in atom ar avea sarcina electrica egala cu a electronului (Qfa=Qe). Si mai spune pe undeva ca atunci cand este absorbit in atom, se poate spune ca fotonul este in repaus. Si masa lui din repaus este aceeasi ca si in translatia libera prin spatiu.

Edited by calahan, 08 October 2017 - 18:46.


#6
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
de ce un foton nu are sarcina "in translatia libera prin spatiu" si are sarcina in refractia prin atom? ce i se intampla la intrare in atom incat i se dezvolta o sarcina electrica?

#7
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,117
  • Înscris: 25.02.2007

 calahan, on 08 octombrie 2017 - 18:44, said:

... arata cu formule ca fotonul absorbit in atom ar avea sarcina electrica egala cu a electronului (Qfa=Qe).
Fotonul poate avea o gramada de valori ale energiei in timp ce electronul are energie (masa) si sarcina fixa.
Apoi, un atom excitat are aceeasi sarcina (zero) ca unul in starea de baza.

N-are nici un sens atasarea unei sarcini fotonului.

#8
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
theMisuser.
Pai formulele arata ca oricare ar fi frecventa fotonului si implicit energia lui, in forma de unda stationara in atom, ar avea intotdeauna sarcina electrica egala cu  a electronului.

#9
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
doar cu teoria nu faci nimic.. coform teoriei tale poti face urmatorul experiment: trimiti un foton intr-un atom, fotonul e absorbit si devine unda stationara => capata sarcina negativa  => atomul devine ion negativ (intr-un camp electric se va duce catre anod). fotonul nu trebuie sa aiba o energie prea mare, ca sa nu afecteze vreun electron. daca arati asta practic inseamna ca teoria ta e corecta.
pana acum experimentele au aratat ca atomul devine cel mult ion pozitiv (sau neutru, daca fotonul e mai "slab" energetic), deoarece electronul "pleaca" din atom, cu ajutorul energiei luate de la foton.

#10
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,117
  • Înscris: 25.02.2007

 nlcian, on 22 octombrie 2017 - 12:38, said:

... poti face urmatorul experiment: trimiti un foton intr-un atom, fotonul e absorbit si devine unda stationara => capata sarcina negativa  => atomul devine ion negativ (intr-un camp electric se va duce catre anod)
Daca merge treaba asta poti produce energie din nimic.
Se incalca si conservarea sarcinii si conservarea energiei cu ocazia asta.

#11
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
nlcian.
Eu am inteles ca fotonul absorbit in atom, capatand forma de unda stationara bipolara si cu sarcina electrica egala cu a unui electron, ar exercita o presiune asupra electronului de pe orbita imediat apropiata si il impinge in exterior, pe o orbita de raza mai mare. In cazul ionizarilor cred ca se potriveste teoria prin care explica efectul fotoelectric. Spune ca acest efect s-ar produce in urma unui proces de inductie electromagnetica. Spune ca in urma spargerii unei stationare, unda care se comporta ca un curent electric  interatomic, ar aparea un impuls electric de inductie, care ar avea efect asupra mai multor sarcini electrice din vecinatate. Si in felul acesta s-ar conserva simultan si energia si impulsul fotonului incident.  Spune ca s-ar explica astfel si efectul fotoelectric intern. Din pacate nu mi-a trimis fisierul cu formulele cu care argumenteaza aceasta idee.  Asa ca nu pot sa ma dumiresc daca este corect sau nu. Si nu am cu ce sa argumentez.

#12
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,117
  • Înscris: 25.02.2007
Adica vine fotonul, se face sarcina cat un electron in atom, alt electron nu mai are loc si pleaca ramanand atomul neutru dar fara un electron ?
Adica obtii un ion cu sarcina neutra + un electron ? Pt. ca in cazul asta sarcina nu se conserva (si automat nici energia).

A. Si daca toti fotonii fac cat sarcina unui electron, de unde stie atomul cand sa arunce sau nu un electron afara prin acest mecanism ? Ca unii fotoni arunca electroni, altii se multumesc sa paraseasca atomul un pic mai tarziu.
Daca ne gandim la materialele fosforescente, intre capturarea unui foton si emiterea altuia trece o bucata mare de timp. Cat timp este capturat fotonul (adica e incarcat fosforul cu energie luminoasa), avem fosfor incarcat electrostatic ? Isi modifica fosforul sarcina electrica cand e incarcat ?

#13
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015

Quote

de ce un foton nu are sarcina "in translatia libera prin spatiu" si are sarcina in refractia prin atom? ce i se intampla la intrare in atom incat i se dezvolta o sarcina electrica?
Nlcian.
Eu am inteles ca fiind in propagare (in translatie) prin vid, fotonul este o structura dinamica formata din campuri transversale alternative. De aceea apare neutru electric. Potentialul fiecarei semiunde ar fi cam de 60 de microvolti. Cand fotonul este absorbit in atom, printr-un mecanism de rezonanta a inductiei cu rotatia, toate semiundele din trenul de unde al fotonului din vid, se insumeaza in  numai doua semiunde  de mare amplitudine si diametral opuse. Semiunde care genereaza campul electric pulsatoriu ca si in cazul electronului. De aici ar aparea sarcina electrica a fotonului absorbit egala cu sarcina electronului.

Edited by calahan, 28 October 2017 - 08:33.


#14
nlcian

nlcian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 27.03.2006
stiinta "oficiala" zice ca o sarcina electrica e ceva elementar, de unde si "legea conservarii sarcinilor electrice". la tine sarcina electrica nu mai e ceva elementar, poate dispare si reapare. o astfel de variatie ar duce la putinta de a construi o masinarie care ar viola si legea conservarii energiei -> o variatie de "sarcina" ar crea un camp electromagnetic, pe care l-ai putea face si pulsatoriu si atunci ar aparea inductie, curent electric, etc.
exemplu: iei vreo 200g de protoni, ii imparti in cateva grupuri in care pompezi fotoni. fiecare proton prinde cel putin 2 fotoni (nu stiu cum, dar sper ca le iese :) ), astia fac sarcina electrica, per total iesi in plus cu sarcina negativa. "pompezi" cand un grup, cand alt grup, aia fac sarcina electrica, reiese un camp electric variabil. faci un design mai interesant si-ti iese c.em variabil, totul in preajma unor bobine => curent electric. si le-am dat clasa la fraierii aia cu tokamak-uri.. Posted Image

#15
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015

Quote

la tine sarcina electrica nu mai e ceva elementar,
NLcian.
Intr-adevar modelul imaginat de dl inginer pentru sarcina electrica elementara, arata ca ar fi o structura destul de complicata. Dar pe acel model gaseste modul cum s-ar naste campul electric generat de electron, a carui structura este similara unui motor electric rotativ. Structura dinamica, in care imi pare ca se respecta legile electromagnetismului.

#16
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,117
  • Înscris: 25.02.2007
Nici un raspuns la intrebarea privind materialele fosforescente ?
Stiinta actuala zice ca ele nu-si modifica sarcina cand capteaza fotoni.
Intrebarea ar fi : De ce intre atomi identici un foton se transforma in sarcina si intre atomi diferiti nu ?
Adica o combinatie de atomi diferiti (ZnS) pastreaza un foton cateva minute si avem timp sa-i masuram sarcina si stim ca nu se schimba. La un material din atomi identici (orice fel) nu putem sa masuram sarcina (adica sa validam teoria) cand e captat un foton asa ca ne trebuie un motiv pt. care vecinatatea atomilor influenteaza transformarea unui foton in sarcina.

ps - totusi, se poate imagina un experiment care sa testeze sarcina si in timpul mic pana la re-emisie; intr-un camp electric puternic putem calcula/verifica deplasarea unui atom in timpul cat capata o sarcina

#17
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
theMisuser.
Eu cred ca daca se produce efect fotoelectric si extern si intern simultan efectele se compenseaza si nu se va putea masura nici-o ionizare (incarcare de sarcina). In cazul celulelor solare eu cred ca numai potentialul de jonctiune asigura existenta unui singur tip de efect fotoelectric care asigura sensul curentului prin circuitul cu celule fotoelectrice.

#18
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,117
  • Înscris: 25.02.2007
Intern sau extern denumim noi locul pe unde umbla electronii liberi. Printre atomii nostri sau parasindu-i. Dpdv al unui atom situatia este fix identica (el ramane fara electron).
Adica odata se plimba prin vecinii de acelasi gen si alta data in mediul inconjurator (aer sau vid sau dielectric sau orice).

Asa ca n-are ce sa se compenseze (o compensatie ar cere o sarcina pozitiva de undeva - dar noi nu avem decat sarcini negative care circula).
Altfel spus, nu vad nici o posibilitate pt. existenta acestei sarcini suplimentare negative in interiorul atomului dupa capturarea unui foton.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate