Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Unitate editare foto/video ~3000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
mishteuse

mishteuse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 26.01.2006
Va salut. doresc sa ajut un prieten sa isi achizitioneze o unitate de pc. eu nu am mai tinut pasul deoc cu noutatile din domeniu de cativa ani, chiar nu mai stiu ce si cum e potrivit nevoilor lui.
1. achizitia va fi facuta luna aceasta.
2. pc-ul va fi folosit in special la editare video si foto. deocamdata este mai mult pasionat decat sa fie acesta un mod de a face bani, dar incolo tinde sa ajunga.
3. buget maxim 3000 lei, doar unitatea.
4. -
5. -
6. fara preferinte la magazin, va achita cash. deci online, offline, nu conteaza.
7. momentan lucreaza in Adobe Premiere, filmora, si alte cateva aplicatii care nu imi vin in minte, oricum ceva marunt.
va multumesc mult pentru orice ajutor, raspund imediat ce pot la eventuale intrebari.

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Din pacate n-ai raspuns nimic la pct 4. Sa intelegem ca foloseste un monitor vechi ? la ce rezolutie ?

Editarea video in premiere presupune de obicei placa video dedicata - cu cat mai puternica, cu atat mai repede va procesa filmele. Si iarasi asa ceva papa destul.
In plus la editare video e bine sa fie folosite si doua medii de stocare - preferabil SSD, dar e ok si 2 HDD mai performante.

Ar trebui lamurit un pic pe partea asta - de obicei PC-urile dedicate ptr editare video pleaca de la 5-6000 lei in sus.

Daca ii convine un PC Multimedia cu performante acceptabile atunci da, se poate incadra in 3000 de lei.

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,309
  • Înscris: 08.02.2011
Mergi pe procesor puternic si lasa placa video integrata ca e foarte buna si aia.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Cam in 3000 de lei m-am incadrat eu cand mi-am schimbat placa de baza + procesor+ memorii.
Si eu nu pra fac editare video - exceptand filmele din vacanta, asa ca nu ma deranjeaza ca dureaza mult o procesare.

Placa video integrata ajuta mai putin decat una dedicata in Premiere sau softuri specializate.

Una e un procesor care foloseste 4-6-8 fire de executei si alta e o palca video chiar amarata care are de la 96 la peste 1000 de unitati de procesare.

Ce-i drept si integratele actuale ofera ceva asistenta dar destul e slaba.

Eventual sa ia in calcul achizite de palca video in viitor cand mai strange ceva bani.

#5
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Uite recomandarea mea care are un raport calitate-preț foarte ok, dar mai trebuie sa puna inca vreo 550 de lei daca vrea pc de editare !Posted Image

Attached Files


Edited by EmyBoss7, 12 September 2017 - 16:12.


#6
mishteuse

mishteuse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 26.01.2006
referitor la pct 4, va folosi un tv, rezolutie full hd. momentan. daca va fi sa se specializeze, ceea ce va dura, probabil isi va lua un monitor dedicat mai profi.
si eu i-am recomandat sa ia unitatea fara placa video, pe care o poate achizitiona ulterior, fara prea mari batai de cap.

#7
Griggson

Griggson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 16.02.2015
La asa ceva ma gandeam eu. Pe viitor un upgrade la placa video.

Attached Files



#8
paulicamic

paulicamic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 28.02.2009
Editarea foto merge f bine cu un i5 (sau i7 dar deja costa prea mult) de frecventa mare (I5-7600K eventual overclock-at) Merge bine si cu i5-7500. Editarea video insa cu cat mai multe nuclee (core implicit threads) cu atât mai bine, adica Ryxen7 1700 (eventual overclock-at)

Calea de mijloc este un Ryzen5 1600 la care sa invete ceva overclock. In lista lui Grigsson as schimba:
Memoriile. AMD primeste un spor sensibil de performanta la frecvente mai mari spre deosebire de Intel care nu-i asa "pretentios"
https://www.pcgarage...1496286,1511106

Placa de baza cu una care sa permita overclock.
https://www.pcgarage...1481178,1481490

Te duce 220RON peste 3000. Poti economisi la sursa 70RON
https://www.pcgarage...s-series-vs450/

Edited by paulicamic, 12 September 2017 - 17:26.


#9
mishteuse

mishteuse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 26.01.2006
multumesc de pareri. o sa i le impartasesc maine si vedem ce iese. o seara buna!

#10
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

View Postmishteuse, on 12 septembrie 2017 - 19:30, said:

multumesc de pareri. o sa i le impartasesc maine si vedem ce iese. o seara buna!
Asemenea ! Sa sparem ca va lua o decizie înțeleaptă.

#11
mishteuse

mishteuse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 26.01.2006
ok, revin cu niste completari.
am stabilit ca nu va lua acum placa video, pentru a lua un procesor cat mai bun, iar pe viitor va lua si o placa video pe masura.
de asemenea va lua si un ssd, macar pentru windows.
apoi, este la pcgarage o promotie cu o sursa cadou pentru placa de baza, procesor si memorii cumparate. deci as economi si aici vreo 200lei.
avand acestea in vedere credeti ca merita [se incadreaza] trecerea la intel?

#12
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

View Postmishteuse, on 13 septembrie 2017 - 08:24, said:

ok, revin cu niste completari.
am stabilit ca nu va lua acum placa video, pentru a lua un procesor cat mai bun, iar pe viitor va lua si o placa video pe masura.
de asemenea va lua si un ssd, macar pentru windows.
apoi, este la pcgarage o promotie cu o sursa cadou pentru placa de baza, procesor si memorii cumparate. deci as economi si aici vreo 200lei.
avand acestea in vedere credeti ca merita [se incadreaza] trecerea la intel?
Nu, avand in vedere ca Amd Ryzen este special conceput pt. editari foto-video si randari.
Am atașat aici configurația actualizată !

Attached Files



#13
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 17.02.2016

View Postpaulicamic, on 12 septembrie 2017 - 17:18, said:

Placa de baza cu una care sa permita overclock.
https://www.pcgarage...1481178,1481490

Sincer, nu stiu de ce recomanda lumea pe aici placi cu A320 pentru Ryzen.

@mishteuse - la ce promotie te referi? Iesi mai bine cu un GTX1050 dedicat, decat cu integratul de pe Intel, urmand ca la un eventual upgrade sa vinzi placa veche si sa dai diferenta catre una noua.
Deci un R1600, cu placa cu chipset B350 si memorii de 3000, dupa cum a spus si @paulicamic, plus un GTX1050. Eu la sursa m-as duce pe un Sirtec de 500 sau 550.

#14
mishteuse

mishteuse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 26.01.2006
a aparut de azi o promtie la pcgarage, iti dau sursa cadou daca cumperi placa de baza, procesor si memorii.
cu siguranta wishlist-ul lui emy va fi de ajutor.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Ptr memorie, dat fiind lucrul cu fisiere Full HD recomand minim 16 Gb, nu 8 Gb.

Si nu as recomanda alte placi de baza in afara de ASUS sau AsRock eventual - dar cu alegerea memoriilor din tabelele de compatibilitate. Altfel pot apare ceva surprize.

In niciun caz nu as recomanda MSI, mai ales la placi mai noi de un an de zile.

#16
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
De ce? In principiu, majoritatea producatorilor de placi de baza sunt in regula.

#17
mishteuse

mishteuse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 26.01.2006
am atasat aici configuratia finala.
bineinteles ca urmatoarea investitie pe termen scurt va fi inca o placuta de 8 gb, iar pe termen mediu/lung va fi placa video. ceva recomandari pentru placa video? dupa ce anume sa ma uit in mod special, amd sau nvidia?
ca buget pentru ea va fi probabil in jur de 1000 lei, ideea e sa lucreze cat mai bine cu actuala configuratie.

Attached Files


Edited by mishteuse, 13 September 2017 - 11:15.


#18
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

View Postmishteuse, on 13 septembrie 2017 - 11:13, said:

am atasat aici configuratia finala.
bineinteles ca urmatoarea investitie pe termen scurt va fi inca o placuta de 8 gb, iar pe termen mediu/lung va fi placa video. ceva recomandari pentru placa video? dupa ce anume sa ma uit in mod special, amd sau nvidia?
ca buget pentru ea va fi probabil in jur de 1000 lei, ideea e sa lucreze cat mai bine cu actuala configuratie.
La capitolul cerut de prietenul tau, Nvidia il poate ajuta cel mai bine.
Pe viitor trebuie sa mearga pe o GTX 1080 sau varianta Ti modelul de buget fiind suficient, asta daca vrea sa faca o investiţie durabila şi de calitate ! Posted Image

Edited by EmyBoss7, 13 September 2017 - 11:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate