Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Deschide si manipulare pagina web automat

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
raul1ro

raul1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 17.02.2011
Vreau sa imi fac un program pentru automatizare care sa imi deschida o pagina web existenta(ex: google) si pe acea pagina sa faca niste actiuni(ex: sa caute un cuvant pe care il dau eu).
Eu m-am gandit la 2 idei. Una ar fi sa fac o pagina php in localhost care se imparte in doua zone. Prima zona are comenzi si in cealalata sa vad pagina web si ceea ce se intampla. A doua ar fi sa fac in java tot pe aceeasi idee cu doua zone.
Problema mea este ca nu stiu cu ce sa incep si nici in care limbaj este mai simplu de facut. Sau se poate face asa ceva?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Pai daca stii site-ul, poti sa te uiti un pic in cod, sa vezi ce apeleaza si faci si tu intocmai cu valorile tale.

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,375
  • Înscris: 08.02.2011
Unele site-uri au API-uri proprii, nici nu mai trebuie sa le accesezi pagina lor web. Daca nu e cazul de asa ceva, intr-adevar trebuie sa te uiti in codul generat, cod care se poate schimba si aplicatia ta nu mai functioneaza.

Daca tot faci o pagina de a "ta" cu comenzi si care sa contina pagina web atunci folosesti un iframe si gata, dar nu e nici o automatizare asa.

#4
raul1ro

raul1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 17.02.2011

View Postneagu_laurentiu, on 12 septembrie 2017 - 15:02, said:

Pai daca stii site-ul, poti sa te uiti un pic in cod, sa vezi ce apeleaza si faci si tu intocmai cu valorile tale.
Nu prea inteleg ce vrei sa imi zici.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Vezi ce actiuni face la submit de exemplu. Sau ce trimite prin Ajax si tot asa, in functie de specificul paginii.

Edited by neagu_laurentiu, 12 September 2017 - 15:24.


#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,419
  • Înscris: 10.08.2005

Quote

Vreau sa imi fac un program pentru automatizare care sa imi deschida o pagina web existenta(ex: google) si pe acea pagina sa faca niste actiuni(ex: sa caute un cuvant pe care il dau eu).
vrei sa cauti un cuvant in pagina, sau sa folosesti motorul de cautare?

#7
raul1ro

raul1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 17.02.2011

View PostMarianG, on 12 septembrie 2017 - 15:37, said:

vrei sa cauti un cuvant in pagina, sau sa folosesti motorul de cautare?
Sa folosesc motorul de cautare, sa scrie in inputbox si sa actioneze butonu cauta.

#8
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

View Postraul1ro, on 12 septembrie 2017 - 14:57, said:

Vreau sa imi fac un program pentru automatizare care sa imi deschida o pagina web existenta(ex: google) si pe acea pagina sa faca niste actiuni(ex: sa caute un cuvant pe care il dau eu).
Eu m-am gandit la 2 idei. Una ar fi sa fac o pagina php in localhost care se imparte in doua zone. Prima zona are comenzi si in cealalata sa vad pagina web si ceea ce se intampla. A doua ar fi sa fac in java tot pe aceeasi idee cu doua zone.
Problema mea este ca nu stiu cu ce sa incep si nici in care limbaj este mai simplu de facut. Sau se poate face asa ceva?
Eu cred ca ar trebui sa intrebam daca stie vreun limbaj de programare inainte (dupa raspunsuri nu pare sa stie vreun limbaj, nici ce este ajax sau api's).

#9
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,419
  • Înscris: 10.08.2005
faci cum a spus @neagu_laurentiu

Eu nu inteleg exact care conceptul cu doua zone.

p.s. vezi daca te ajuta Selenium

Edited by MarianG, 12 September 2017 - 15:46.


#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
http://www.google.co...rei tu sa cauti

#11
raul1ro

raul1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 17.02.2011

View Postneagu_laurentiu, on 12 septembrie 2017 - 15:46, said:

Eu am dat un exemplu cu google, e cel mai simplu. Pe scurt vreau sa fac un bot pentru propiul site care sa fac o succesiune de actiuni(login, scris text, etc) la apasarea unui buton.

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
E si mai simplu daca-i site-ul tau. Stii cererile catre server, faci o aplicatie in ce stii tu mai bine care executa asa ceva.

#13
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,419
  • Înscris: 10.08.2005
La apasarea unui buton acel bot o sa deschida link-ul si o sa primeasca codul sursa ca raspuns.
p.s. la login o sa ai ceva batai de cap cu certificatele. (ssl)

Edited by MarianG, 12 September 2017 - 15:54.


#14
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
la apasarea unui buton apelezi o serie de functii, ce e asa greu
poti sa le faci chiar sa se activeze "sa se apese" automat cu cronjoburi (sau scheduled tasks in windows)

daca vrei sa iei site-uri externe (sa zicem ca vrei sa monitorizezi pretul unui produs pe un site) citesti cu curl continutul paginii si extragi de acolo ce te intereseaza (pretul)

#15
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
Specializat pe partea de testare si eu stiu de selenium.
Poti sa ma incerci in java, nu stiu cat de bine se preteaza clasa Robot (https://docs.oracle..../awt/Robot.html), stie sa-ti miste mouse-ul, sa genereze apasari de taste etc. Pentru testare automata ai putea sa inregistrezi actiunile si pe urma doar sa le dai un fel de replay.

#16
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Ce limbaje știi și care e problema reală pe care vrei să o rezolvi?

În funcție de aceste răspunsuri putem da sfaturi mulate pe nevoile tale.

#17
raul1ro

raul1ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 17.02.2011
Stiu php, java si c++, nu stiu cum sa deschid o pagina web intr-o fereastra si nici cum sa trimit actiuni(scris, click-uri) pe pagina deschisa.

#18
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Trimiterea de clickuri si de scris nu e o problema reala, e un mijloc pentru a rezolva o problema reala. Care e acea problema reala?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate