Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Revizie Centrala Termica pe gaz...

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Multumesc!
Nu m-am indoit de ce spneai tu. Insa la noi dispozitia bate legea... Daca i-or fi anuntat pe-astia ca s-a schimbat calimera e greu de crezut ca misca vreunu-n front, chiar daca anuntul nu s-a facut in baza vreunui temei legal. Dar ce ma costa sa-i testez...

#38
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Centrala este cumva la o firma ?
Sa le spui ca ai o centrala normala, rspectiv o Centrala Murala de 30kW marca Demrad la care doresti reinoirea VTP-ului, ca-ti expira.
Daca le spui ca ai DEMRAD tip C12 HKB 130, multi o sa creada ca ai o centrala de postament, dinaia de fonta, de 130kW (adica de putere mare) si fiind asa de mare, se vor gindi ca este montata la o firma, caz in care ai nevoie de RSTVI si proiecte aprobate RADTI / RADTP / RADTA / RADTE si alte timpenii. (In cazul centralelor montate la firme, tot ce trece de 70kW devine problematic un picut)

Edited by florin71_skoda, 13 September 2017 - 11:12.


#39
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Intamplator grecul, de la care am inchiriat, are spatiul asta inregistrat pe firma. Insa centrala e murala...
Tot intamplator, asa se cheama centrala cu pricina si habar n-am ce semnificatie va fi avand 130 ala de la coada. Insa atunci cand i-a sunat colegul meu pe cei care facusera VTP-ul cu doi ani inainte, habar n-avea nici el care e tipul centralei. Ei stiau mai bine decat noi... Dupa ce a vorbit cu "sefu'" a zis ca acum e nevoie de proiectele alea doua... Am identificat tipul centralei dupa asa zisul 'Livret al aparatului', anexat la 'Raportul de verificari, inregistrari si probe' de acum doi ani, in care ei o defineau.

Edited by FaneDuru, 13 September 2017 - 11:26.


#40
mihai_gelu

mihai_gelu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,531
  • Înscris: 18.06.2013
Eu am facut in august verificare 2 ani la centrala  + instalatia gaze cu Engie
- nu mi-a cerut niciun proiect, doar o factura
- m-a programat dupa vreo 3 zile
- nu e mai scump decat la alte firme. A costat 300 lei ( pentru amandoua ) si vine facurat la urmatoarea factura. ( Ghinion, am aflat dupa 2 zile ca VT la centrala trebuia sa o fac cu o firma autorizata Ariston ( asta e centrala ) si ca sa nu pierd garantia ( mai am 3 ani ). Asa ca am mai chemat si firma care mi-a facut PIF-ul si am mai platit 200 lei, numai pentru centrala )

 bladhaund, on 12 septembrie 2017 - 21:38, said:

Ei centreaza, ei dau cu capul, ei cer taxa de protectie, ei te santajeaza cu debransarea. Astept cu incantare momentul cand ma voi putea debransa (sa existe alta solutie competitiva) si sa le dau cu reviziile in cap. Atunci pun pariu ca se vor ruga de noi si o sa scoata rapid reviziile si vanele si senzorii si toate tampeniile. Cum au facut si Romtelecom cand le-a aparut concurenta.

Ca GDF + Distrigaz sunt mafioti / nesimtiti e o realitate. Dar asta cu reviziile + verificarile sunt prevazute in lege. Daca schimbi furnizorul, legea ramane.

Toate legile care privesc utilitatile sunt facute in favoarea companiilor si in detrimentul cetatenilor.
Sa vezi cum e sa platesti apa pluviala, desi pe strada nu exista canala colectoare care sa verse apa de ploaie in canalizare.

#41
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Am rezolvat astazi problema.
Am sunat alta companie care a facut VTP fara sa fie nevoie de cele doua proiecte solicitate de primii. Nu-mi dau seama daca astia au fost mai 'cumsecade', ori ceilalti suflau in iaurt, dar as minti daca as spune ca ma mai intereseaza foarte tare...
Multumesc celor care m-au ajutat cu idei!

#42
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
ok, si micul defect al centralei a fost gasit si remediat ?

#43
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Bineinteles!
Ventilatorul era incarcat cu praf. Curatat, aspirat toata incinta si problema a disparut...

#44
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 30.04.2007
dragilor, intrebare cu titlu informativ, pentru inceput.
instalatie de gaz, la bloc, zona pantelimon, functioneaza de peste 10 ani, revizuita az, cu observatia ca trebuie montat senzor si electrovalva. pretul estimativ, in jur de 800 lei la engie (furnizorul) din care 650, electrovalva.

este un pret corect? mi s-a parut cam mare.
orice sfat este binevenit, oricum aveam de gind sa montez, deci varianta renuntarii la montaj, nu "se exista" ;)

#45
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
poti cumpara tu senzorul si electrovalva, dintr-un magazin de bricolaj, de exemplu. mi se pare super-exagerat pretul...
https://www.price.ro...ectrovalva.html

#46
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 30.04.2007
merci! deci nu mi s-a parut,
astept in continuare si alte parerei, avind in vedere ca "instalatiile", tevareala, este un domeniu in care cunostintele mele sunt minime, prefer sa-i las pe cei care il vor monta, sa-l si cumpere/aduca, inteleg sa le platesc un comision pentru greaua activitate de achizitie, de manopera nici nu se discuta, dar nici chiar asa Posted Image

Edited by r_murphy, 10 November 2017 - 13:21.


#47
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
si eu am avut neplacuta surpriza sa constat ca detectorul+electrovalva montate de firma, la vremea respectiva, erau mai scumpe cu 100 de lei fata de pretul aceluiasi set, aceeasi marca si model (detector+electrovalva) ce putea fi achizitionat din dedeman.

#48
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,283
  • Înscris: 06.10.2006
Anul viitor centrala face 10 ani si deoarece mi-a venit o notificare ca trebuie sa fac revizia la 10 ani a instalatiei de gaze am zis sa fac si revizia de 10 ani a centralei, dat telefon la o firma autorizata si mentionarea a fost ca "revizia de 10 ani a centralei nu e obligatorie" insa e absolut necesar de facut cea de 2 ani. Imi confirma cineva in masura ca asa este si ce presupune revizia de 10 ani a centralei? Daca aia de 2 ani e degeaba m-am gandit ca cea de 10 ani chiar vine cu operatiuni necesare si folositoare.
PS Va tot spune cineva pe aici ca e degeaba VTP-ul de 2 ani, confirm si eu, in 9 ani am facut una singura si operatiunile modeste, daca centrala functioneaza normal VTP-ul e doar "taxa de protectie", corect spus.

Edited by starsteel, 23 November 2017 - 10:38.


#49
santal11

santal11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 15.07.2010
Cine poate raspunde; Daca vtp de la instalatia de gaze a expirat de 1 saptamina sa zicem, adica numai este in termenul emis de notificarea venita de cei de la gaze, se mai poate face acel vtp?

#50
santal11

santal11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 15.07.2010
a venit notificarea ca trebuie sa fac vtp la instalatia de gaze. Firma care trebuia sa vina sa faca nu a venit in termen si a trecut o saptamina. Mai pot face vtp la gaz daca notificarea a expirat de 8 zile?

#51
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
da.
din cate am citit aici, nu sunt prevazute sanctiuni/penalizari daca nu te incadrezi in termenul din notificare. insa daca se intampla ceva din cauza faptului ca nu ai facut vtp-ul la timp, esti direct raspunzator pentru toate pagubele.
pana la urma e mai important sa faci acea verificare, o saptamana intarziere nu mai conteaza, esential este ca instalatia sa fie in regula si utilizatorii sa fie in siguranta.
https://www.engie.ro...zelor-naturale/

 santal11, on 29 noiembrie 2017 - 12:13, said:

a venit notificarea ca trebuie sa fac vtp la instalatia de gaze. Firma care trebuia sa vina sa faca nu a venit in termen si a trecut o saptamina. Mai pot face vtp la gaz daca notificarea a expirat de 8 zile?
ai facut contract de prestari servicii cu acea firma ? daca da, raspunderea le apartine, nu mai este problema ta, ci a lor.
ai platit ceva in avans ? de ce nu incerci sa contactezi din nou firma respectiva, sa vezi cand au de gand sa vina ?
eventual suna si la relatii cu clientii la furnizorul tau de gaze, explica situatia si intreaba ce ar trebui sa faci in continuare.

#52
santal11

santal11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 15.07.2010
Multumesc de raspuns. Desi am fost planificat din timp la ei,firma nu a venit si a tot promis ca vor ajunge .Acum spun ca sunt foarte ocupati si nu vor ajunge luna asta.

 corinadaniela, on 29 noiembrie 2017 - 12:32, said:

da.
din cate am citit aici, nu sunt prevazute sanctiuni/penalizari daca nu te incadrezi in termenul din notificare. insa daca se intampla ceva din cauza faptului ca nu ai facut vtp-ul la timp, esti direct raspunzator pentru toate pagubele.
pana la urma e mai important sa faci acea verificare, o saptamana intarziere nu mai conteaza, esential este ca instalatia sa fie in regula si utilizatorii sa fie in siguranta.
https://www.engie.ro...zelor-naturale/


ai facut contract de prestari servicii cu acea firma ? daca da, raspunderea le apartine, nu mai este problema ta, ci a lor.
ai platit ceva in avans ? de ce nu incerci sa contactezi din nou firma respectiva, sa vezi cand au de gand sa vina ?
eventual suna si la relatii cu clientii la furnizorul tau de gaze, explica situatia si intreaba ce ar trebui sa faci in continuare.
Nu am avut de la ei decit promisiunea verbala PRIN  telefon ca sunt planificat si ca vor veni. restul au fost scuze ca sunt foarte ocupat. Voi cauta pe altii. Multumesc inca odata de ajutor.

#53
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Sunt persoane care nu au facut verificarea de 4 ani de zile si nu s-a intamplat  absolut nimic.

#54
santal11

santal11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 15.07.2010
am rezolvat vtp la 2 ani. A verificat toate actele inclusiv iscir la centrala. A verificat cu senzorul lui si eventuale scapari de gaze pe toata instalatia de teava ,a facut totul ca la carte. A citit in fata mea ce scrie in obligatiiile lui si drepturile mele din contract, iar la sfirsit are o rubrica in care clientul da note la cum sa efectuat revizia. recomandarea mea e sa chemati pe cineva care a mai facut asa ceva unei cunostinte sau vecin,ptr ca  daca i se pare ca ceva nu e ok el poate sigila contorul de gaz. Are acest drept prin lege si normativ. In rest acest vtp e o taxa de protectie de a mai lua un ban de la noi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate