Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 

Revizie Centrala Termica pe gaz...

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Am inchiriat un spatiu pe bd. Mircea Voda (sector 3 - Bucuresti), insa proprietarul este un grec care nu prea vietuieste prin Romania. Asta n-ar fi un deranj prea mare, daca n-am fi controlati, daca nu ne-ar pasa de lucru in siguranta si n-ar trebui sa avem, in cazul de fata, centrala termica revizuita.
Cu doi ani inainte, a fost o firma specializata care a facut revizia. Anul asta, inainte sa expire, am sunt din nou aceeasi firma, insa ne-au intrebat despre "Proiectul instalatiei de gaze" si "Proiectul Centralei", despre care n-avem habar unde s-ar gasi. Spunand ca s-a modificat legea si ca asa e obligatoriu acum. Noi n-avem nici manualul centralei termice... Este o centrala murala DEMRAD tip C12 HKB 130 - 30Kw, fabricata in 2014.
Sunat proprietarul, care zice ca n-are asa ceva.
Acum, as avea mai multe tipuri de intrebare:
- E adevarata partea cu schimbarea legislatiei si revizia se poate face doar daca prezentam cele doua proiecte mentionate mai sus?
- Cum la instalarea centralei ar fi trebuit sa existe aceste proiecte, ce demersuri am putea intreprinde pentru a scoate copii de la GDF Suez, sau din alta parte?
- Daca nu putem gasi copii, catre cine sa ne adresam pentru asfel de proiecte si cam la ce cost sa ne asteptam? Centrala murala DEMRAD tip C12 HKB 130 - 30Kw. Spatiul se afla la parter bloc, exact in laterala centralei, intra o teava prin perete, care urca afara un metru si ceva, pana la contor, apoi in laterala un alt metru si ceva pentru a se intepa in teava principala, care iese din distribuitorul blocului, la un metru mai jos;
- Orice credeti ca ar fi bine sa avem in vedere intr-o astfel de situatie.

Daca cineva poate face o oferta de scos copii/executie proiecte, plus revizie, ar fi si mai binevenit...

Multumesc anticipat!

Edited by FaneDuru, 12 September 2017 - 12:30.


#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
da, se poate.
https://www.engie.ro...ntatie-tehnica/

#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
90% da, iti cam trebuie chestiile alea.
Nu numai ca s-a modificat legea ca iti trebuie alea, s-a modificat legea privind si continutul lor (cred.....).
Eu am toate actele originale, dar s-au trezit baietii ca pe proiectul instalatiei de gaz lipseste nu stiu ce stampila, care atunci nu era obligatorie, acum este si e nasol ca nu o am.
Dar au facut punerea in functiune a centralei (montata acum, dupa citiva ani de la instalatia de gaz), fara nici o problema, in cele din urma.

Ca sa fii sigur, suna pur si simplu la firmele/persoanele respective.
1. la proprietar, vezi daca are aceste acte
2. la firma care face inspectia, daca iti trebuie neaparat (90% cred ca da)
3. la GDF Suez si/sau firma care a facut instalarea, pentru o copie a actelor. Le spui ca NU esti proprietar, ci chirias.
Sau vezi reconstituirea, cum zice colegul mai sus. Din nou, NU esti proprietar, ci chirias.

#4
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Revizia este un serviciu inventat ca sa mulga niste bani de la utilizatori. Singura repercursiune este aceea ca risti sa fii deconectat. Atat si nimic mai mult. In schimb, compania de gaz te vrea drept client. Prin urmare:
- daca ai consum si platesti facturile, poti sa mergi o perioada mai lunga sau mai scurta fara revizie.
- daca nu ai consum, sunt foarte stricti cu revizia.

Desi este mai scump, am constatat cu amar ca e cel mai potrivit sa apelezi la serviciul de revizie al companiei de gaze. Asa platesti taxa de protectie si ei sunt multumiti. Cred ca se poate scapa si fara proiect.

#5
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010
Aveam eu o banuiala ca e posibil... Se poate, ce?
Recuperarea documentatiei initiale? Refacerea documentatiei? Recuperare/refacere plus revizie centrala?
Inainte sa contactez potentialii furnizori de servicii, ma gandisem sa-mi fac o idee despre costuri si cu privire la care ar fi calea cea mai potrivita de urmat...

Dupa editare: Vad ca mesajul la care am raspuns a disparut...

Edited by FaneDuru, 12 September 2017 - 12:47.


#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
se poate obtine copia documentatiei depuse initial la furnizorul de gaze, fara de care nu s-ar fi putut executa separatia de gaze, si punerea in functiune a centralei.
acum 4 ani asa am procedat, fostul proprietar al apartamentului in care locuiesc acum nu mai avea dosarul cu pricina, s-a dus tatal meu la gdf (inca era gdf atunci), a depus cerere, a platit o taxa si in cateva zile a intrat in posesia copiei dosarului depus la gdf suez.
daca ai rabdare pana diseara, iti spun exact ce contine copia acestui dosar si cat a costat eliberarea acestui "duplicat" (am chitanta atasata la dosar, cred), sa nu scriu din amintiri si sa te dezinformez.
furnizorul de gaze are toate datele de identificare (se regasesc pe factura de gaze) necesare pentru a scoate din arhiva documentatia depusa la vremea respectiva.
daca nu se mai gaseste, inteleg ca se poate face o reconstituire a documentatiei, cel putin asa scrie pe site-ul engie.

"Reconstituire documentaţie tehnică a instalaţiei de gaze naturale 280,00 lei (cu TVA)
Conform Ordinul ANRE nr. 179/2015, în cazul în care aparatele care se regăsesc pe notificarea primită de client de la furnizor sunt aceleaşi cu cele instalate, iar clientul nu deţine/nu găseşte documentaţia tehnică a instalaţiei de gaze naturale, aceasta se poate reconstitui. Serviciul include realizarea plan schemă izometrică şi memoriu tehnic a instalaţiei de utilizare gaze naturale."

poate ca ar trebui sa incerci sa ceri detalii, folosind formularul de contact de pe site-ul engie ?
https://www.engie.ro/contact/

in ceea ce priveste revizia, dupa ce intri in posesia documentatiei cerute, o poti face cu aceeasi firma care a efectuat revizia acum 2 ani. nu este un capat de tara daca depasesti putin termenul maxim pana la care se poate face revizia, e mai important s-o faci, decat sa n-o faci deloc.
exista detector de gaze si electrovalva, montate in spatiul comercial, respectiv la contorul de gaze ? daca nu, va fi nevoie sa le montati acum, o poate face tot firma respectiva.

Edited by corinadaniela, 12 September 2017 - 13:04.


#7
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Cu refizia facuta de cei de la compania de gaz e foarte flexibil. Dai un ban, dar se numeste taxa de protectie si se poate fara multe. Se poate de exemplu sa fii in perioada dupa expirare si sa nu te deconecteze, chiar daca te-au programat dupa o luna. Incearca tu chestia asta cu revizia la oricare altul. Posted Image

#8
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

 bladhaund, on 12 septembrie 2017 - 12:42, said:

Revizia este un serviciu inventat ca sa mulga niste bani de la utilizatori. Singura repercursiune este aceea ca risti sa fii deconectat. Atat si nimic mai mult. In schimb, compania de gaz te vrea drept client. Prin urmare:
- daca ai consum si platesti facturile, poti sa mergi o perioada mai lunga sau mai scurta fara revizie.
- daca nu ai consum, sunt foarte stricti cu revizia.

Desi este mai scump, am constatat cu amar ca e cel mai potrivit sa apelezi la serviciul de revizie al companiei de gaze. Asa platesti taxa de protectie si ei sunt multumiti. Cred ca se poate scapa si fara proiect.
E posibil sa fie cum spui, cu privire la 'mulgere'...
Insa se poate intampla sa se intrerupa saracia atunci cand afara sunt minus 17 grade C si e preferabil sa-i fi verificat oarece din vreme. De pilda, acum am incercat sa testez cum functioneaza si nu se aprinde flacara. Se aprinde un led care ar semnifica probleme cu presostatul de aer. Am desfacut capacul frontal sa-l vad si eventual, sa depistez daca e presostatul propriu-zis stricat, ori evacuarea blocata. Cu capacul scos, flacara se aprinde. Cand pun capacul, se stinge. Asta ma duce cu gandul ca presostatul functioneaza bine, doar ca evacuarea e ingustata. Cand poate sa evacueze si in incinta, merge... As putea incerca sa desfac eu partea de ventilatie, insa ma gandeam ca unul care a mai facut asta ar fi mai nimerit, basca eu cam am alta treaba. Doar daca  n-o sa am incotro o sa ma bag...
Avem consum (pe perioada de iarna).
Nu prea am avut contacte cu autoritartea care se ocupa de aspectul asta. Stii catre cine trebuie sa ma adresez? Intr-adevar, daca ofera serviciul, teoretic, ar putea accesa propria arhiva de la instalare...

 corinadaniela, on 12 septembrie 2017 - 12:53, said:

se poate obtine copia documentatiei depuse initial la furnizorul de gaze, fara de care nu s-ar fi putut executa separatia de gaze, si punerea in functiune a centralei.
acum 4 ani asa am procedat, fostul proprietar al apartamentului in care locuiesc acum nu mai avea dosarul cu pricina, s-a dus tatal meu la gdf (inca era gdf atunci), a depus cerere, a platit o taxa si in cateva zile a intrat in posesia copiei dosarului depus la gdf suez.
daca ai rabdare pana diseara, iti spun exact ce contine copia acestui dosar, sa nu scriu din amintiri si sa te dezinformez.
furnizorul de gaze are toate datele de identificare (se regasesc pe factura de gaze) necesare pentru a scoate din arhiva documentatia depusa la vremea respectiva.
Multumesc!
Stau bine cu rabdarea...
Daca stii si unde ar cam trebui sa ma adresez, ar fi si mai minunat...

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Proiectul instalatiei de gaz s-a intocmit in mai multe exemplare din care sigur un exemplar este la distribuitorul de gaze naturale din zona ta.
Spaga,atentii cadouri,prieteni,cunostinte,relatii,etc.,trebuie sa apelezi la toate astea.

ps.
In momentul cand ai inchiriat acel spatiu trebuia sa ceri toate contractele insotite de toate actele pentru utilitati.In ceea ce priveste gazul ai parte de doua "bucurii":ai revizia cazanului si revizia instalatiei,in total doua revizii.

#10
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 FaneDuru, on 12 septembrie 2017 - 12:56, said:

Nu prea am avut contacte cu autoritartea care se ocupa de aspectul asta. Stii catre cine trebuie sa ma adresez? Intr-adevar, daca ofera serviciul, teoretic, ar putea accesa propria arhiva de la instalare...
Vad ca esti in Bucuresti. Bagi pe Google "Asigaz" si te rezolva direct baietii de la gaze. Iti vor cere proiect, dar am vazut ca se poate si fara. Mai ales ca e verificare periodica, (cred, la 2 ani) si nu revizie (la 10 ani).

#11
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Nu trebuie nimic. Cauta altii. Apeleaza chiar la compania furnizoare si o face fara nici o problema, doar vin acolo, verifica si completeaza formularul si te pune sa semnezi. Nu trebuie sa ai nimic la tine, nici macar buletinul :D

Astia cu firmele lor de verificat sunt niste jigodii oricum, chiar daca sunt mai ieftini mai bine ii eviti, ca sunt praf si pulbere, ii platesti degeaba.

#12
goguberida

goguberida

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.02.2016
Am intrebat la engie de dosarul tehnic si uite raspunsul primit:

Quote

Stimate client,
Potrivit mesajului dumneavoastra, va informam ca documentele solicitate se afla in arhiva operatorului sistemului de distributie Distrigaz Sud Retele SRL. Pentru identificarea acestora, fotocopierea si eliberarea copiei dosarului tehnic, operatorul sistemului de distributie percepe in acest moment, potrivit catalogului sau de servicii, urmatoarele tarife:
- eliberare copie documente <10 pagini 1 (dosar) 53,81 lei+TVA = 64,04 lei
- eliberare copie documente >10 pagini 1 pagina 5,38 lei+ TVA = 6,40 lei/pagina
Tariful calculat conform precizarilor de mai sus, va fi regasit pe factura de consum gaze naturale.
Catalogul de servicii Distrigaz Sud Retele SRL se regaseste publicat la adresa:
https://www.distriga...gaz-sud-retele/
Mentionam ca, pentru inspectia instalatiei, este necesar sa prezentati pe langa documentatia tehnica a instalatiei de utilizare si notificarea transmisa de furnizor si dupa caz autorizarea ISCIR a centralei termice sau coserit, pentru consumatorii racordati la cosuri de fum.
In cazul in care sunteti de acord cu plata tarifelor de mai sus, trebuie sa va adresati operatorului de distributie Distrigaz Sud Retele la telefon 0219376 sau sa folositi formularul de contact disponibil pe site-ul acestuia www.distrigazsud-retele.ro la adresa https://www.distriga...ontact/contact/
De asemenea va informam ca, in cazul in care documentatia tehnica nu va fi identificata in arhiva Distrigaz Sud Retele SRL, clientul final are obligatia, conform Ordinului ANRE 179/2015 pentru aprobarea “Procedurii privind Verificarile si Reviziile Tehnice ale Instalatiilor de Utilizare a Gazelor Naturale” sa reconstituie prin intermediul unui operator economic care detine autorizatie ANRE, documentatia tehnica in conformitate cu prevederile Normelor Tehnice pentru Proiectarea, Executarea si Exploatarea sistemelor de alimentare cu gaze naturale.
Cu stima,


#13
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

 bladhaund, on 12 septembrie 2017 - 12:58, said:

Vad ca esti in Bucuresti. Bagi pe Google "Asigaz" si te rezolva direct baietii de la gaze. Iti vor cere proiect, dar am vazut ca se poate si fara. Mai ales ca e verificare periodica, (cred, la 2 ani) si nu revizie (la 10 ani).
Da. E verificare periodica. Ce expira luna asta, pe 14...
O sa caut "Asigaz". Nabar n-aveam ca asa se cheama...

#14
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
E un serviciu al furnizorului. Niste javre santajiste. Daca le platesti taxa de protectie, nu ai nicio problema si fluieri: programezi la telefon, vin ei "in 30 de zile", tu dai cu batul pe hartie, ei iti mozolesc putin teava cu sapun si aia e. Peste doi ani va vedeti din nou pentru taxa de protectie.

#15
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
La GDF/Engie apelezi numarul 021 9366 si intri in legatura cu un operator caruia ii comunici ca vrei verificare. Apoi el iti va face o programare in sistem si vor veni oamenii sa verifice.
Nu te intreaba de nici un dosar de sute de pagini cu prostii.

Edited by samebo, 12 September 2017 - 13:11.


#16
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Te intreaba, adica zice sa-l ai, ca am programat eu adineauri (bine ca am vazut topicul, uitasem ca expira). Posted Image

Nu m-am ocupat eu si de vizita, dar stiu ca nu am avut probleme cu dosarul, cine i-a primit s-a descurcat cu ei direct acolo.

#17
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Eu de 8 ani de cand s-a inventat prostia asta nu am intalnit sa imi ceara cineva vreo hartie la verificare Posted Image
Ar fi si aberant sa faca asta, din moment ce sunt depuse la ei cand au facut racordarea Posted Image

Edited by samebo, 12 September 2017 - 13:14.


#18
FaneDuru

FaneDuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 03.08.2010

 adisz, on 12 septembrie 2017 - 12:56, said:

Proiectul instalatiei de gaz s-a intocmit in mai multe exemplare din care sigur un exemplar este la distribuitorul de gaze naturale din zona ta.
Spaga,atentii cadouri,prieteni,cunostinte,relatii,etc.,trebuie sa apelezi la toate astea.

ps.
In momentul cand ai inchiriat acel spatiu trebuia sa ceri toate contractele insotite de toate actele pentru utilitati.In ceea ce priveste gazul ai parte de doua "bucurii":ai revizia cazanului si revizia instalatiei,in total doua revizii.
Nu eu m-am ocupat de inchiriere. Insa, oricum, proprietarul pare un soi de neispravit (grec) caruia nu-i pasa de documente. Ne-au convent spatiul si conditiile de inchiriere...

 goguberida, on 12 septembrie 2017 - 13:04, said:

Am intrebat la engie de dosarul tehnic si uite raspunsul primit:
Multumesc!
Am trimis un mail in care am solicitat confirmarea posibilitatii recuperarii documentatiei, pret si astept raspunsul lor...

 samebo, on 12 septembrie 2017 - 13:13, said:

Eu de 8 ani de cand s-a inventat prostia asta nu am intalnit sa imi ceara cineva vreo hartie la verificare Posted Image
Ar fi si aberant sa faca asta, din moment ce sunt depuse la ei cand au facut racordarea Posted Image
Este aberant, insa asta e conditia pe care au pus-o firmelor care se ocupa de inspectii/revizii... Fara documentatie era valabil pana anul trecut.
Cei care au facut inspectia periodica cu doi ani inainte, fara sa fie obligatorii acese documente, acum nu mai pot sa vina pana nu le avem. Mai vor si ei sa incaseze niste bani pentru copierea dosarelor existente. Se pare ca au deja tarife stabilite...

 samebo, on 12 septembrie 2017 - 13:09, said:

La GDF/Engie apelezi numarul 021 9366 si intri in legatura cu un operator caruia ii comunici ca vrei verificare. Apoi el iti va face o programare in sistem si vor veni oamenii sa verifice.
Nu te intreaba de nici un dosar de sute de pagini cu prostii.
Am incercat sa sun la numarul asta si robotul vrea sa ma identifice cu numarul de client...
Cum nu-l stiu, astept sa vina cineva de la noi cu o factura sa-l iau de acolo.

Edited by FaneDuru, 12 September 2017 - 13:24.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate