Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Constructie casa Bod/Brasov

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
livstroe

livstroe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.06.2017
Buna ziua,

La fel ca toata lumea din aceasta sectiune de forum, am achizitionat un teren in suprafata de 500 mp si ma intereseaza ca in viitorul apropiat sa ma apuc de constructia unei case. Nu dorim o casa mare, undeva ~150 mp utili structurati pe parter si etaj. Voi atasa si cateva poze cu ce ne dorim.

Momentan asteptam sa se faca dezmembrarea terenului, este un singur teren cu PUZ aprobat de consiliul local Bod si care momentan isi ispaseste timpul de asteptate la consiliul jud. Brasov/ Mediu ( am inteles ca in aprox. o luna va fi gata ).

Detalii teren:
- surapata 500 mp ( 26.45x19.24 cu aproximatie )
- utilitati incluse : apa, curent

Am discutat deja cu un arhitect care a conturat un proiect in functie de cerintele noastre, acum asteptam sa ne putem apuca de treaba dupa finalizarea PUZ-ului, studiul geo si ridicarea topo.

Orice sfat este bine venit legat de constructie, incalzire avand in vedere ca nu avem posibilitatea de conectare la gaz, firme de constructii, fosa septica, etc

Attached Files


Edited by livstroe, 12 September 2017 - 10:08.


#2
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Referitor la plan as zice ca o sa iti destul de incomod sa tot iesi pe afara sa ajungi la centrala. or sa prevezi un acces prin camara, ori o usa la bucatarie care sa dea in fata centralei si acea zona sa o acoperi.
Subsolul e din considerente de teren in panta sau doar ai nevoie de el? Dupa cum probabil ai mai citit, o sa iti creasca costurile.
Nordul unde e?

#3
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Eu nu vad subsol...ci un beci sub camera tehnica de 14mp construiti/ 10.4 mp utili.
Nu cred ca asta ar fi o problema...mai mult or sa-l coste sarpantele si invelitorile de la terase...
Si eu sunt de parere ca un acces catre CT si implicit catre beci din interior, posibil din acea camara din care astfel (punand o usa acolo) nu ar mai ramane mai nimic.

Edited by the_lion, 12 September 2017 - 10:51.


#4
livstroe

livstroe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.06.2017

 andbozo, on 12 septembrie 2017 - 10:35, said:

Referitor la plan as zice ca o sa iti destul de incomod sa tot iesi pe afara sa ajungi la centrala. or sa prevezi un acces prin camara, ori o usa la bucatarie care sa dea in fata centralei si acea zona sa o acoperi.
Subsolul e din considerente de teren in panta sau doar ai nevoie de el? Dupa cum probabil ai mai citit, o sa iti creasca costurile.
Nordul unde e?

Salutare,

M-am gandit si la varianta cu o usa de acces din camara insa ... atunci renunt de tot la camara Posted Image Nu este subsol, este vorba despre un beci strict cat tine camera tehnica, stiu din experientele cunstintelor ca mai bine sa-l am si sa nu-l folosesc cine stie ce decat sa nu am si sa tanjesc la el Posted Image. Nordul este aproape perpendicular pe partea din spate a casei ( am atasat o poza ). Legat de costuri ... nu cred ca sunt de speriat pentru suprafata aia, ma refer la beci.

 the_lion, on 12 septembrie 2017 - 10:49, said:

Eu nu vad subsol...ci un beci sub camera tehnica de 14mp construiti/ 10.4 mp utili.
Nu cred ca asta ar fi o problema...mai mult or sa-l coste sarpantele si invelitorile de la terase...
Si eu sunt de parere ca un acces catre CT si implicit catre beci din interior, posibil din acea camara din care astfel (punand o usa acolo) nu ar mai ramane mai nimic.

Iti dau perfecta dreptate legata de costuri, din acest considerent o sa mergem pe tigla metalica ... avand in vedere ca suprafata de acoperit este la aprox. 180 mp.

Attached Files


Edited by livstroe, 12 September 2017 - 11:02.


#5
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 livstroe, on 12 septembrie 2017 - 10:04, said:

.. Nu dorim o casa mare, undeva ~150 mp utili structurati pe parter si etaj.
..
Detalii teren:
- ..
- utilitati incluse : apa, curent

Am discutat deja cu un arhitect care a conturat un proiect in functie de cerintele noastre, ...
Orice sfat este bine venit legat de constructie, incalzire avand in vedere ca nu avem posibilitatea de conectare la gaz, ...
Si cu ce te gandesti sa incalzesti casa @livstroe?
Eu consider ca in cazul incalzirii cu lemne - proiectantul nu a gandit bine solutia.. :
1. Nu a prezentat cosul de fum, care are sa va dea ceva batai de cap daca este pozitionat departe de '"varful'" acoperisului;
2. Camera tehnica este mica si cum au mai spus colegii nu are acces si din casa;
3. Sub camera tehnica este beci, iar asta inseamna ca planseul de peste beci trebuie sa suporte si sarcini de 2 tone/mp (stocator, cazan, boiler, etc).

Daca tot faci subsol, fa-l sub casa, in acesta prevede cazangeria, iar cosul - sa iasa cat mai aproape de '"varful'" acoperisului.. Astfel vei putea sa realizezi o incalzire independenta total de energia electrica, de piese in miscare, de service supercalificat, etc.. Caloriferele nu sunt atat de inestetice in ziua de azi, iar dimensiunile lor nu vor fi atat de mari daca cladirea va fi incadrata in normele de performanta energetica.. (la ce am vazut eu pus in planuri - aceasta cladire mai are de imbunatatit la capitolul performanta energetica).
Posted Image

#6
livstroe

livstroe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.06.2017
mersi de feedback, tocmai acesta este motivul pentru care am deschis acest topic, sa vad din experienta altora criticile constructive sa le zic asa si implicit si partile pozitive.

Legat de incalzire, ne-am gandit la o centrala pe lemne + puffer de 1000l. Nu am o schema completa conturata ... inca ma documentez la partea asta. Am vazut niste ideei interesante legate de o pompa de caldura sol-aer ( sper ca nu gresesc ) sau implicit centrale electrice ( aici sunt putin mai sceptic ca lucrez cu energie si stiu ca piata are cel putin in momentul de fata multe oscilatii si nu as vrea sa ma trezesc in cativa ani ca bubuie efectiv preturile ). O idee ar mai fi sa cuplam si niste panouri fotovoltaice care sa ne asigure caldura si de ce nu apa calda menajera in perioadele lejere de primavara si toamna cand temperaturile nu sunt de speriat. Ideei sunt ... practica ne omoara si bineinteles banii :D .

Buna precizarea cu cosul de fum ... mi-l imaginam cu iesire undeva in spatele CT. Nu m-ar incanta foarte mult ideea unui cos de fum cat mai aproape de varful casei ( care sa tranziteze constructia propriu zisa ).  Legat de beci ... ai perfecta dreptate... este un moft sa avem si beci. Cred ca se poate schimba si sa fie pozitionat sub terasa, in felul acesta am castiga si mai mult spatiu. Din pacate legat de dimensiunea camerei tehnice ..nu am unde sa o fac mai mare, trebuiesc respectate retragirile fata de limita proprietatii.

Orice sugestie e bine venita.

#7
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 livstroe, on 12 septembrie 2017 - 11:41, said:

mersi de feedback, tocmai acesta este motivul pentru care am deschis acest topic, sa vad din experienta altora criticile constructive sa le zic asa si implicit si partile pozitive.
Posted Image

 livstroe, on 12 septembrie 2017 - 11:41, said:

Legat de incalzire, ne-am gandit la o centrala pe lemne + puffer de 1000l.
Posted Image Eu cred ca stocatorul de 1000 ar putea fi mic, dar depinde de mai multi factori si deaceea ma opresc aici..

 livstroe, on 12 septembrie 2017 - 11:41, said:

Nu am o schema completa conturata ... inca ma documentez la partea asta.
Lasa ca mai ai timp de schema..

 livstroe, on 12 septembrie 2017 - 11:41, said:

Am vazut niste ideei interesante legate de o pompa de caldura sol-aer ( sper ca nu gresesc ) ..
Daca ai un buget de peste 25 kEuro si nu vei fi stresat sa dai pentru un service ca la carte de vre-o 500 Euro/an - e o solutie buna si pompa de caldura sol-apa. Dar chiar si asa cand se ia curentul in zona poti sa ingheti in casa si cu solutii de 50 kEuro investiti in incalzire, daca nu ai prevazut solutii salvatoare..

 livstroe, on 12 septembrie 2017 - 11:41, said:

..sau implicit centrale electrice ( aici sunt putin mai sceptic ca lucrez cu energie si stiu ca piata are cel putin in momentul de fata multe oscilatii si nu as vrea sa ma trezesc in cativa ani ca bubuie efectiv preturile ).
Preturile vor bubui si deaceea sa te bazezi pe o incazlire exclusiv electrica la o casa - e cel putin irational.. (ca sa ma exprim mai plastic).. https://forum.softpe...8#entry21669684

 livstroe, on 12 septembrie 2017 - 11:41, said:

O idee ar mai fi sa cuplam si niste panouri fotovoltaice care sa ne asigure caldura si de ce nu apa calda menajera in perioadele lejere de primavara si toamna cand temperaturile nu sunt de speriat. Ideei sunt ... practica ne omoara si bineinteles banii Posted Image .
Pentru apa calda e mai rational sa folosesti panouri termice nu fotovoltaice.. Astea fotovoltaice la o adica - pentru electrocasnice cand s-a luat curentul in retea..

 livstroe, on 12 septembrie 2017 - 11:41, said:

Buna precizarea cu cosul de fum ... mi-l imaginam cu iesire undeva in spatele CT. Nu m-ar incanta foarte mult ideea unui cos de fum cat mai aproape de varful casei ( care sa tranziteze constructia propriu zisa ).  
Offf. Nu o lua personal, caci nu doar d-ta abordezi asa problema incalzirii cu lemne ci chiar colegi de ai mei - ingineri de instalatii... Uneori am impresia ca la capitolul inicalzire cu lemne in fata viitorilor ingineri de instalatii la lectii se prezinta niste babuini care habar nu au in ce an ne aflam.. Si acesti babuini produc '"dupa chip si asemanare'" cirezi de proiectanti care abordeaza incalzirea cu lemne ca pe o incalzire pentru paturi social vulnerabile de care Statul abea asteapta sa scape.. De multe ori nu mai am rabdare sa demonstrez ca din pacate conationalii mei au fost urcati in copaci de astfel de formatori de opinii, si ca tara asta se duce de rapa... dar nici timp nu mai am..Posted Image

@livstroe cosurile de fum in aceasta tara trebuie sa respecte niste criterii de performanta printre care si cel de etansietatea la gaze, stipulate in Standardul SR EN 1443-2004.. Atentie, 2004 este anul cand acesta a fost aprobat.. Cele care nu se incadreaza in Standard - nu sunt cosuri de fum, sunt niste improvizatii si din acestea nici in spatele camerei tehnice nu ti le pot recomanda..Posted Image

 livstroe, on 12 septembrie 2017 - 11:41, said:

Legat de beci ... ai perfecta dreptate... este un moft sa avem si beci.
Posted Image Nu am spus ca sa ai beci e un moft.. Eu il vad ca pe o necesitate.. dar fiecare procedeaza cum crede si cum i se creaza conditiile..

 livstroe, on 12 septembrie 2017 - 11:41, said:

Din pacate legat de dimensiunea camerei tehnice ..nu am unde sa o fac mai mare, trebuiesc respectate retragirile fata de limita proprietatii.

 andreilesan, on 12 septembrie 2017 - 11:27, said:

Daca tot faci subsol, fa-l sub casa, in acesta prevede cazangeria, .. Astfel vei putea sa realizezi o incalzire independenta total de energia electrica, de piese in miscare, de service supercalificat, etc..

Posted Image

#8
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
conform planurilor postate de arhitect o sa ai nevoie de o structura de rezistenta in cadre... in caz contrar, daca o sa doresti zidarie portanta, mai ai nevoie de ceva ziduri portante la interior... dar chestiile acestea se vor regla cand va ajunge planul la un structurist !
Vreau sa intaresc si eu cele spuse de Andrei pe parte de incalzire...si ...indiferent unde pozitionezi cosul de fum acesta trebuie sa depasesca coama (punctul cel mai inalt al acoperisului) cu cel putin 50 cm...din acest motiv cosul se amplaseaza langa coama, in caz contrar va trebui ancorat, inaltimea libera peste acoperis fiind prea mare...

#9
livstroe

livstroe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.06.2017

 brawnie, on 12 septembrie 2017 - 13:48, said:

conform planurilor postate de arhitect o sa ai nevoie de o structura de rezistenta in cadre... in caz contrar, daca o sa doresti zidarie portanta, mai ai nevoie de ceva ziduri portante la interior... dar chestiile acestea se vor regla cand va ajunge planul la un structurist !
Vreau sa intaresc si eu cele spuse de Andrei pe parte de incalzire...si ...indiferent unde pozitionezi cosul de fum acesta trebuie sa depasesca coama (punctul cel mai inalt al acoperisului) cu cel putin 50 cm...din acest motiv cosul se amplaseaza langa coama, in caz contrar va trebui ancorat, inaltimea libera peste acoperis fiind prea mare...

Da ... e logic ce spuneti si multumesc de informatii. este un aspect pe care sincer nu l-am tratat cu multa importanta. O sa-i ridic arhitectului problema sa vedem ce solutie imi poate da.
Socrul meu are o pozitionare similara si are o sectiune prin acoperis unde iese efectiv cosul. Poate reusesc diseara sa prind o poza ...

#10
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 livstroe, on 12 septembrie 2017 - 14:48, said:

Da ... e logic ce spuneti si multumesc de informatii.
Posted Image

 livstroe, on 12 septembrie 2017 - 14:48, said:

..este un aspect pe care sincer nu l-am tratat cu multa importanta.
Nu e vina d-tale.Posted Image  Si d-ta esti intr-un sistem, sistem care promoveaza dependenta de diverse..
Mai dureros este cand carmacii trateaza lucrurile vitale cu multa ignoranta..

 livstroe, on 12 septembrie 2017 - 14:48, said:

O sa-i ridic arhitectului problema sa vedem ce solutie imi poate da.
Posted Image
Spre exemplu, ma uit in josul paginii acestea: http://www.atmos.eu/...-lemne-dokogen/
si gasesc ca valoarea tirajului necesar pentru un cazan de 40 kW constituie 22 Pa.
Ca sa vad cum obtin aceasta valoare a tirajului ma uit in diagramele din josul paginii acestea:  http://www.construct...cosului-de-fum/
[ http://www.construct-online.eu/wp-content/uploads/2011/09/diagrama-cos-de-fum.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]In acele grafice inaltimea utila a cosurilor incepe de la 4m, asta inseamna ca inaltimea totala a cosului nu poate fi mai mica de 5,5m, insa la asa inaltime, pentru a ne incadra la valoarea tirajului de 22 Pa, diametrul cosului va fi foarte mare, adus in Romania la comada cu costurile aferente, peste 35cm in diametru..
Acum, cum zicea @brawnie mai sus, daca inaltimea anexei (in care e camera tehnica) la streasina este de 2,5m, inaltimea libera a cosului va fi de minim 3m, iar asta ridica probleme si de asigurare statica. Probleme de estetica vezi in poza atasata.

Acum, insa, daca camera tehnica este amplasata in subsol, atunci inaltimea totala a cosului va ajunge la cca 2,5(subsolul) + 2,8(parterul) + 2,8 (etajul) + 2 (podul) = 10,5m. Astfel inaltimea utila ar fi de minim 9,0m. La aceasta inaltime utila atingerea valorii tirajului necesar se obtine la un diametrul de 20cm. Un diametrul uzual si usor de gasit pe piata.. Despre faptul ca in aceasta pozitie cosul este dosit de intemperii si nu necesita o asigurare statica costisitoare - nu cred ca este cazul sa mai povestim.. Iar cum ar arata din punct de vedere estetic un astfel de cos poti vedea aici: https://forum.softpe...8#entry21320551

Despre un alt avantaj al amplasarii cazanelor pe lemne in subsoluri/demisoluri se poate citi pe aceasta arie: https://forum.softpe...4#entry18215732

 livstroe, on 12 septembrie 2017 - 14:48, said:

Socrul meu are o pozitionare similara si are o sectiune prin acoperis unde iese efectiv cosul. Poate reusesc diseara sa prind o poza ...
Iti voi fi recunoscator pentru poze..
Posted Image

Attached Files



#11
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Salut si bine ai venit pe forum....

Unde este terenul....Pe deal? Daca nu va trebuie sa iti faci super izolatie la subsol.

#12
livstroe

livstroe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.06.2017

 BodCasa, on 13 septembrie 2017 - 13:29, said:

Salut si bine ai venit pe forum....

Unde este terenul....Pe deal? Daca nu va trebuie sa iti faci super izolatie la subsol.

Salutare. terenul este situati intre sanpetru si bod, dupa centrul de batrani Maria ( cum mergi din Sanpetru spre Bod ) se face stanga in curba. Din ce stiu eu de la lumea din zona, prima panza freatica este undeva in jur de 9 m.

#13
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Am intales. Acolo am vrut sa imi iau si eu prima data terenul, insa am preferat mai in sat, intre oameni. Acolo pe vremea aceea nu era nici o casa.
Insa este o priveliste frumoasa. Cat despre subsol, chiar daca nu este in sat unde panza freatica este la 1,5m, tot trebuie o hidroizolatie serioasa.

#14
livstroe

livstroe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.06.2017

 BodCasa, on 15 septembrie 2017 - 08:29, said:

Am intales. Acolo am vrut sa imi iau si eu prima data terenul, insa am preferat mai in sat, intre oameni. Acolo pe vremea aceea nu era nici o casa.
Insa este o priveliste frumoasa. Cat despre subsol, chiar daca nu este in sat unde panza freatica este la 1,5m, tot trebuie o hidroizolatie serioasa.

Da, privelistea este foarte faina ... ne-am orientat in asa fel incat viitoare constructii sa fie sub noi ca si nivel ... suntem chiar cum incepe o panta :). Acum cred ca sunt deja peste 30-40 de case si tipul are acolo aproape 500 de parcele.

#15
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Idee nastrusnica. Muta wc-ul de la parter si implicit cel de la etaj, si da usa aia de la baia de la etaj mai departe de ultima treapta. O sa iesi noaptea din baie si cazi naibii pe scari Posted Image) Nu mai pun ca spatiul din spatele usii e cam de nefolosit. In rest, frumoasa compartimentare si arhitectura arata bine.
Inca ceva, esti sigur ca vrei usa la centrala termica doar pe-afara ? Nu de alta da' la -15 grade e cam nasol sa iesi pe-afara sa pui lemne pe foc. Gandeste-o mai bine si fa centrala la subsol parerea mea si subsolul sub zona de baie-bucatarie, continui si scara de la parter la subsol sub cea care urca la etaj. Trust me, n-are rost sa mai faci cotetul ala lipit de casa. Costa mult mai mult decat un subsol cum ti-am zis eu. Nu mai pui ca e mult mai estetic.

Edited by Inginerul_bv, 03 October 2017 - 15:52.


#16
livstroe

livstroe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.06.2017

 Inginerul_bv, on 03 octombrie 2017 - 15:50, said:

Idee nastrusnica. Muta wc-ul de la parter si implicit cel de la etaj, si da usa aia de la baia de la etaj mai departe de ultima treapta. O sa iesi noaptea din baie si cazi naibii pe scari Posted Image) Nu mai pun ca spatiul din spatele usii e cam de nefolosit. In rest, frumoasa compartimentare si arhitectura arata bine.
Inca ceva, esti sigur ca vrei usa la centrala termica doar pe-afara ? Nu de alta da' la -15 grade e cam nasol sa iesi pe-afara sa pui lemne pe foc. Gandeste-o mai bine si fa centrala la subsol parerea mea si subsolul sub zona de baie-bucatarie, continui si scara de la parter la subsol sub cea care urca la etaj. Trust me, n-are rost sa mai faci cotetul ala lipit de casa. Costa mult mai mult decat un subsol cum ti-am zis eu. Nu mai pui ca e mult mai estetic.


Mersi de raspuns, WC-urile sunt doar cu titlu informativ, nu cred ca vor fi pozitionate conform pozelor. Legat de usa de la baie, o sa tin cont, nici nu am dat importanta pana acum.

Legat de cotet :) inca nu stiu cum o sa fie incalzirea casei ... momentan ma documentez de incalzirea in pardoseala electrica ... sa vedem ce o sa iasa.

In urma feedback-ului de la colegii de aici de pe forum, am decis sa mut acel beci sub suprafata terasei sa nu mai fie necesar ca placa de la camera tehnica sa fie super mega rezistenta. Ma incanta ideea si din prisma faptului ca beciul o sa fie de dimensiune mai mare. Daca mai fac si continuare la subsol in partea scarii .... am un demisol in toata regula sub toata suprafata casei ( aproape ) :) .

Nu am inteles partea cu spatiul nefolosit dintre usi :) ma poti ajuta cu mai multe detalii legat de partea asta ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate