Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

probleme vecini -constructii parter

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
marcys

marcys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 10.03.2012
Mi-am achizitionat de curand un apartament intr-un bloc nou de 10 apartament P+2 etaje la etajul 1  
Blocul e compartimentat astfel:

-la parter sunt 2 apartamente cu 3 camere fiecare  unul langa celalalt si fiecare are in fata o bucata de teren de vreo 7 m2 care e imprejmuita separat unul fata de celalalt . Acestea sunt la frontul stradal .In spate e parcarea la toti

Etajul 1 si 2 sunt identice.... 4 apartament pe etaj .
Acum ideea e ca astia de la parter  si-au facut in  fata blocului pe terenul  care le apartin ,nu contest, magazii, gratare din acelea mari din caramida care le depaseste si inaltimea gardului care il au imprejmuit .

Habar nu am pe unde sa caut.... e legal sa faci gratare in fata unui bloc ca practic dasupra de ei la etajul 1 stau eu.
De asemenea e legal sa iti faci alte constructii gen magazii gratare mari din caramida , fara  acordul celorlalti locatari ?

Hai daca era un duplex sau casa mai ziceam .ca deasupra de tine nu sta nimeni  

Acum din cate stiu din auzite fiecare bloc trebuie sa aibe un anumit spatiu "verde"...

Acum e ciudat sa stai la 1 si sa iti vezi vecinu de la parter ca isi face gratare + ca practic se si joaca cu focul langa casa ta .

Trebuie sa fie ceva norme cadastrale .
Daca imi puteti spune pe unde sa caut ceva norme cadastrale sau daca aveti ceva sfaturi pt mine

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007
In acte, e terenul lor? N-ai ce sa le faci, daca te sperie focul poti suna la pompieri. Probabil o sa-ti iei o amenda :lol:


Nu te-a trecut prin izmene ca asta se va intampla, atunci cand ai cumparat apartamentul? :lol:

#3
poseidon07

poseidon07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 11.07.2017

View Postlaffin, on 12 septembrie 2017 - 08:23, said:

In acte, e terenul lor? N-ai ce sa le faci, daca te sperie focul poti suna la pompieri. Probabil o sa-ti iei o amenda Posted Image


Nu te-a trecut prin izmene ca asta se va intampla, atunci cand ai cumparat apartamentul? Posted Image
Si ce daca e terenul lor ? de autorizatii nu au auzit ?

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@marcys
isc-ul ce zice, cum a raspuns la sesizari?

Edited by arg, 12 September 2017 - 08:47.


#5
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
reclamatie la primarie pentru autorizatie de construire.

#6
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postrich1974, on 12 septembrie 2017 - 08:47, said:

reclamatie la primarie pentru autorizatie de construire.
e funy la isc decat la primarie...

si acu sa o dam in magarii
intiator ai pervaze? umplele regulat cu firmituri de paine si malai sa vezi minunatie de kk de pasarele in capul alora de jos.

jardinere pe pervaze sau pe balustrade? pai trebuisc udate zilnic in exces

scutura fata de masa pe fereastra,

mai un scrum de tigara mai un chistoc

cum? presul de la intrare nu-l scuturi pe fereastra?

scurgerea de la ac nu pica direct in mijlocul "curtii" de jos?

etc....

Edited by arg, 12 September 2017 - 08:56.


#7
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Dar ce aveti voi cu oamenii astia? Ei au trait la tara toata viata, acum au venit la oras, este normal sa isi aduca si obiceiurile cu care au trait, gratare in curte, petreceri prelungite, probabil ca la craciun or sa taie porcul tot in curtea respectiva, o sa aveti o viata interesanta in complexul asta, si cred ca nu o sa va plictisiti, si ca sa nu te plictisesti prea tare, trebuie sa aflati cui apartine respectivul teren, dupa ce aflati cine este proprietarul mergeti mai departe, cu autorizatia de constructie, cu norme de constructii, ISC, Primarie, etc, eu in locul dumneavoastra m-as muta urgent de acolo.

#8
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
nu ai zis nimic de fumul de gratar ;) iti place

fac gratar in fiecare zi ? ca eu imi afum vecinii cam la 2 saptamani

geam inchis si joc de glezne , sunteti o comunitate trebuie sa va suportati , gratarul daca nu e demontabil stiu ca ii trebuie autorizatie de ocnstructie ;)

si aia cu firimiturile si porumbeii, e buna ! :D

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@Platon
ura si la gara, inapoi la tara...

#10
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View Postarg, on 12 septembrie 2017 - 08:47, said:

e funy la isc decat la primarie...

si acu sa o dam in magarii
intiator ai pervaze? umplele regulat cu firmituri de paine si malai sa vezi minunatie de kk de pasarele in capul alora de jos.

jardinere pe pervaze sau pe balustrade? pai trebuisc udate zilnic in exces

scutura fata de masa pe fereastra,

mai un scrum de tigara mai un chistoc

cum? presul de la intrare nu-l scuturi pe fereastra?

scurgerea de la ac nu pica direct in mijlocul "curtii" de jos?

etc....

ai uitat oala de noapte. Posted Image

asta e una dintre chestiile care ne omoara pe noi: nu stim sa convietuim unii cu altii.
bai nene, daca stai la oras, implicit suporti niste restrictii, nu te mai comporti ca si cum ai trai singur pe o raza de 100 m.

#11
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Daca esti intr-o comunitate, nu inseamna ca trebuie sa suporti cu stoicism fumul de gratar, improvizatiile pentru depozitat catrafusele, manele date la maxim sau ghiorlanii de genul asta. O comunitate nu inseamna ca faci ce te taie capul pe bucata ta de teren. Exista niste limite si restrictii de bun simt, dar romanul nu prea e prieten cu bunul simt, trebuie civilizat cu forta. Asta inseamna: reclamatii la ISC si unde se mai poate, dovezi (poze, filmat).

#12
marcys

marcys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 10.03.2012
Acum ap l-am luat cu prima casa de curand ,deci 5 ani mucles, acum ne mutam astia de la etaje, o sa vedem ce facem...o sa incercam cu "frumosul" dar la romani nu prea merge cu frumosul.Eu am dat din faza de constructie banii si nu ma gandeam ca o sa am priveliste gratare. Acum hai ca iti plantezi un pom pui niste flori o masa cu scaune ....dar nu magazii gratare. Asa e cand nu iei un ap la gata .Problema e ca in ce oras stau sa iei un ap la gata nou si un pret decent  e aproape  mit...plus ca l-am luat undeva la 1050 mp si acum e undeva in zona la 1300...

#13
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007
vai de curu' vostru. este in camp?

#14
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
De ghiolbani cu tarana sub unghii dai peste tot, fie in bloc vechi, fie nou. Eu cred ca n-ai sanse sa porti o discutie rationala cu vecinii, din moment ce si-au permis deja sa faca asta. Ca doar sunt stapani pe tarla si fac ce-i taie capul. Dar inceaeca, sa nu zici ca n-ai incercat.

#15
marcys

marcys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 10.03.2012

View Postlaffin, on 12 septembrie 2017 - 09:29, said:

vai de curu' vostru. este in camp?
nu... este la strada asfaltata...intr-un oras mare  ...si pe langa mai apar constructii ...tot blocuri..dar in zona se poate construi maxim p+2

#16
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
daca face gratar, macar sa inalte cosul peste nivelul cladirii.
pune si dumneata niste poze sa vedem despre ce e vorba (daca poti).

#17
marcys

marcys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 10.03.2012

View Postrich1974, on 12 septembrie 2017 - 09:38, said:

daca face gratar, macar sa inalte cosul peste nivelul cladirii.
pune si dumneata niste poze sa vedem despre ce e vorba (daca poti).
:)) e parter + 2 etaje ..iti dai seama cat ar trebui sa fie namila de furnal...o sa pun poze dupa ce ma mut si eu...

#18
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Sa incherc sa ghicesc: maxim P+2 - zona care trebuia sa fie de case. Sau, daca e dezvoltata mai demult, bloc printre case. Iar cei cu magazia si gratarul suna a "dezvoltatorii" imobilului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate