Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Supraveghere masina parcare

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
O proba obtinuta ilegal e proba nula.

#20
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 17.02.2016

View Postarg, on 12 septembrie 2017 - 08:26, said:

@StickyFingaz
esti o minune, ai citat legile foarte frumos... dar legea spune ca poti filma in locurile publice... si poti prelucra datele in anumite conditii, de fapt prelucrea o face politia, pentru identificare.

Nu m-am pus sa citez pentru ca ar trebui sa citez aproape tot. Ai decizia ANSPDCP care include supravegherea video a spatiilor publice in prelucrarea datelor cu caracter personal, si ai legea care-ti spune in ce conditii poti sa o faci.

Edit: S-a mai discutat subiectul, este si un sticky in arie https://forum.softpe...ietate-privata/

Edited by StickyFingaz, 12 September 2017 - 08:40.


#21
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 23.10.2015

View Postsamebo, on 12 septembrie 2017 - 08:30, said:

O proba obtinuta ilegal e proba nula.

Ai vazut prea multe filme americane.

Supravegherea video este permisa. Prelucrarea datelor este altceva.


Quote

Art. 5
(1) Supravegherea video poate fi efectuată în locuri şi spaţii deschise sau destinate
publicului, inclusiv pe căile publice de acces de pe domeniul public sau privat, în condiţiile
prevăzute de lege.

Quote

Art. 6
Prelucrarea datelor cu caracter personal prin utilizarea sistemelor de supraveghere video
se efectuează cu consimţământul expres şi neechivoc al persoanei vizate sau în cazurile
prevăzute de art. 5 alin. (2) din Legea nr. 677/2001, cu modificările şi completările ulterioare

Edited by LukRo, 12 September 2017 - 08:39.


#22
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Postsamebo, on 12 septembrie 2017 - 08:30, said:

O proba obtinuta ilegal e proba nula.
vezi ca obtinerea probelor e una si prelucrea datelor cu caracter personal alta .....

View PostLukRo, on 12 septembrie 2017 - 08:39, said:

Ai vazut prea multe filme americane.
daca se uita cu atentie nu-i scapa acest detaliu

Edited by arg, 12 September 2017 - 08:41.


#23
emil_dica

emil_dica

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 09.09.2017

View Postsamebo, on 12 septembrie 2017 - 07:28, said:

Vezi ca ce vrei tu e cam ilegal.
Camerele nu se instaleaza dupa bunul plac sa se supravegheze domeniul altcuiva, fie el public sau privat.
Nu este nimic ilegal. Eu am casa supravegheata video, interiorul curtii, intrarea + trotuarul cat tine lungimea gardului. Nu a trebuit sa cer aprobare nimanui. Si au trecut destui ani. Singura conditie este, dupa cum ai si spus: sa supravegheze domeniul tau, se poate si domeniul stradal, comun; dar nu proprietatea altcuiva. Adica sa nu pozitionezi camera astfel incat sa bata in curtea vecinului.

Edited by emil_dica, 12 September 2017 - 09:26.


#24
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,446
  • Înscris: 01.02.2010
La fel am si eu.

#25
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,380
  • Înscris: 02.06.2005
Hai ma ce va place sa deviati de la subiect. Repet, am discutat si despre cum sa faci cu detectorul radar pe vremea cand era "ilegal". Supravegherea video "casnica" e un lucru benefic.

#26
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,447
  • Înscris: 06.08.2008

View Postsamebo, on 12 septembrie 2017 - 08:30, said:

O proba obtinuta ilegal e proba nula.
Adica, daca eu te filmez pe tine, trecand strada (pe trecerea de pietoni) si esti lovit in plin de unul care are rosu si eventual incalca alte legi de circulatie, filmul facut de mine nu te ajuta ?

#27
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
normal ca ajuta, din cauza asta cand este cate un "eveniment" polita se uita pe strada daca sunt camere si cer inregistrarile...

#28
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

View Postsamebo, on 12 septembrie 2017 - 07:28, said:

Vezi ca ce vrei tu e cam ilegal.
Camerele nu se instaleaza dupa bunul plac sa se supravegheze domeniul altcuiva, fie el public sau privat.


Asa stiam si eu  . Insa am vazut ca multi au facut dupa cum ii taie mintea.

#29
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017

View Postemil_dica, on 12 septembrie 2017 - 09:23, said:

Nu este nimic ilegal. Eu am casa supravegheata video, interiorul curtii, intrarea + trotuarul cat tine lungimea gardului. Nu a trebuit sa cer aprobare nimanui. Si au trecut destui ani. Singura conditie este, dupa cum ai si spus: sa supravegheze domeniul tau, se poate si domeniul stradal, comun; dar nu proprietatea altcuiva. Adica sa nu pozitionezi camera astfel incat sa bata in curtea vecinului.
Faptul ca tu si altii o aveti si vecinii nu cunosc legile si drepturile lor nu inseamna ca devine legal.

La fel am avut un vecin, n-am mai dat cam 1 an pe acolo (apartamentul era inchiriat) si cand m-am dus vecinul a spart subsolul blocului sa faca ferestre (tip demisol) si sa isi extinda locuinta in subsol.
Luni de zile nimeni nu a spus nimic, necunoscand legea, apoi cand am vazut eu asta am facut niste reclamatii si s-a intocmit si dosar penal in cauza. Nu stiu finalitatea dosarului, ca nu m-a interesat, la scurt timp am vandut apartamentul dat fiind ca am apreciat ca idiotul a viciat intreaga structura prin prostia lui.
La fel si cu balcoanele de la parter, cele mai multe sunt construite in mod ilegal, si atata timp cat nimeni nu sesizeaza autoritatile ei se considera "legali"... apoi blesteama ca l-au parat nenorocitii Posted Image Si exemplele pot continua... toata lumea incalca legile si apoi blesteama ca ii sanctioneaza autoritatile...

Deci nu spune ca nu a trebuit sa ceri aprobare nimanui, ci ca te-a durut in fund de aprobari si ai facut fara... e o diferenta.

Edited by samebo, 12 September 2017 - 10:19.


#30
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@Bogotta
domeniul cuiva este privat si nu poate fi filmat decat cu acordul lui
domeniul public este public si poate fi filmat de catre oricine, doar ca prelucrarea datelor cu caracter personal e alta poveste...

Edited by arg, 12 September 2017 - 10:18.


#31
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 17.02.2016

View Postarg, on 12 septembrie 2017 - 10:18, said:

domeniul public este public si poate fi filmat de catre oricine, doar ca prelucrarea datelor cu caracter personal e alta poveste...

Asta e ca si cum ai spune poate oricine sa omoare pe orisicine, insa cu suportatul consecintelor legale e o alta poveste.
Si nu, nu poti sa filmezi si sa fotografiezi ce vrea muschiul tau, chiar daca esti in spatiu public. De asta am spus de 677/2001. Luati si cititi acolo ce aveti si ce nu aveti voie.

#32
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
intrebarea este unde vrei sa ajungi, pentru ca in general cu o camera la bugetul tau nu o sa recunosti personajul chiar usor, si daca este o persoana pur si simplu care este in trecere si ii arde sa zgarie masiniile, plus ca nu mai dai de el poate niciodata.

In al doilea rand legal nu poti folosii probleme video, astfel ca nu castigi nimic, decat arunci banii pe geam.

#33
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View PostStickyFingaz, on 12 septembrie 2017 - 11:19, said:

......De asta am spus de 677/2001. Luati si cititi acolo ce aveti si ce nu aveti voie.
asta cu luati si cititi e asa la misto, nene pune articolul din lege cu explicatia si discutam.

"Un avocat nu opreste cu masina la semnul STOP si este tras pe dreapta de un politist. Dupa cum se stie, avocatul este un tip arogant, care se crede mult mai destept decat altii, asa ca omul nostru decide sa faca putin mishto de politist:
- Actele dvs, va rog.
- Pentru ce?
- Nu ati oprit la semnul STOP!
- Am incetinit si era liber, nu venea nimeni!
- Dar nu ati oprit masina pe loc...actele, va rog.
- Care-i diferenta?
- Diferenta este ca la semnul STOP trebuie sa opriti masina pe loc, aceasta e legea...actele va rog...
- Daca imi poti arata care este diferenta legala intre a incetini si a opri, iti dau actele si te las sa-mi dai amenda, daca nu, ma lasi sa plec si nu ma amendezi!
- De acord, dar coborati va rog din masina!
Avocatul coboara linistit, iar intre timp politistul isi scoate bastonul si incepe sa dea vartos in avocat, spunand:
- Vrei sa ma opresc sau doar sa incetinesc?"

Edited by arg, 12 September 2017 - 11:45.


#34
adrian_popa

adrian_popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 29.10.2015

View Postsamebo, on 12 septembrie 2017 - 07:28, said:

Vezi ca ce vrei tu e cam ilegal.
Camerele nu se instaleaza dupa bunul plac sa se supravegheze domeniul altcuiva, fie el public sau privat.
de ce sa fie ilegal ?
locul de parcare e proprietate personala cu acte

#35
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,853
  • Înscris: 17.02.2016

View Postarg, on 12 septembrie 2017 - 11:44, said:

asta cu luati si cititi e asa la misto, nene pune articolul din lege cu explicatia si discutam.

De cand ai devenit asa de lenes ca ti-e greu sa citesti 30 de articole dintr-o lege?

Quote

Condiţii de legitimitate privind prelucrarea datelor
ART. 5
(1) Orice prelucrare de date cu caracter personal, cu excepţia prelucrarilor care vizează date
din categoriile menţionate la art. 7 alin. (1), art. 8 şi 10, poate fi efectuată numai dacă persoana
vizata şi-a dat consimţământul în mod expres şi neechivoc pentru acea prelucrare.
(2) Consimţământul persoanei vizate nu este cerut în următoarele cazuri:
a) când prelucrarea este necesară în vederea executării unui contract sau antecontract la care
persoana vizata este parte ori în vederea luării unor măsuri, la cererea acesteia, înaintea încheierii
unui contract sau antecontract;
B) când prelucrarea este necesară în vederea protejării vieţii, integrităţii fizice sau sănătăţii
persoanei vizate ori a unei alte persoane amenintate;
c) când prelucrarea este necesară în vederea îndeplinirii unei obligaţii legale a operatorului;
d) când prelucrarea este necesară în vederea aducerii la îndeplinire a unor măsuri de interes
public sau care vizează exercitarea prerogativelor de autoritate publică cu care este investit
operatorul sau terţul căruia îi sunt dezvăluite datele;
e) când prelucrarea este necesară în vederea realizării unui interes legitim al operatorului
sau al terţului căruia îi sunt dezvăluite datele, cu condiţia ca acest interes sa nu prejudicieze
interesul sau drepturile şi libertăţile fundamentale ale persoanei vizate;
f) când prelucrarea priveşte date obţinute din documente accesibile publicului, conform
legii;
g) când prelucrarea este făcuta exclusiv în scopuri statistice, de cercetare istorica sau
ştiinţifică, iar datele rămân anonime pe toată durata prelucrării.
(3) Prevederile alin. (2) nu aduc atingere dispoziţiilor legale care reglementează obligaţia
autorităţilor publice de a respecta şi de a ocroti viaţa intima, familială şi privată.
Încheierea operaţiunilor de prelucrare
ART. 6
(1) La încheierea operaţiunilor de prelucrare, dacă persoana vizata nu şi-a dat în mod expres
şi neechivoc consimţământul pentru o alta destinaţie sau pentru o prelucrare ulterioară, datele cu
caracter personal vor fi:
a) distruse;
B) transferate unui alt operator, cu condiţia ca operatorul iniţial sa garanteze faptul ca
prelucrările ulterioare au scopuri similare celor în care s-a făcut prelucrarea iniţială;
c) transformate în date anonime şi stocate exclusiv în scopuri statistice, de cercetare istorica
sau ştiinţifică.
(2) În cazul operaţiunilor de prelucrare efectuate în condiţiile prevăzute la art. 5 alin. (2) lit.
c) sau d), în cadrul activităţilor descrise la art. 2 alin. (5), operatorul poate stoca datele cu
caracter personal pe perioada necesară realizării scopurilor concrete urmărite, cu condiţia
asigurării unor măsuri corespunzătoare de protejare a acestora, după care va proceda la
distrugerea lor dacă nu sunt aplicabile prevederile legale privind păstrarea arhivelor.
CAP. III
Reguli speciale privind prelucrarea datelor cu caracter personal
Prelucrarea unor categorii speciale de date
ART. 7
(1) Prelucrarea datelor cu caracter personal legate de originea rasială sau etnică, de
convingerile politice, religioase, filozofice sau de natura similară, de apartenenţa sindicala,
precum şi a datelor cu caracter personal privind starea de sănătate sau viaţa sexuală este interzisă.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplică în următoarele cazuri:
a) când persoana vizata şi-a dat în mod expres consimţământul pentru o astfel de prelucrare;
B) când prelucrarea este necesară în scopul respectării obligaţiilor sau drepturilor specifice
ale operatorului în domeniul dreptului muncii, cu respectarea garanţiilor prevăzute de lege; o
eventuala dezvaluire către un terţ a datelor prelucrate poate fi efectuată numai dacă exista o
obligaţie legală a operatorului în acest sens sau dacă persoana vizata a consimţit expres la aceasta
dezvaluire;
c) când prelucrarea este necesară pentru protecţia vieţii, integrităţii fizice sau a sănătăţii
persoanei vizate ori a altei persoane, în cazul în care persoana vizata se afla în incapacitate fizica
sau juridică de a-şi da consimţământul;
d) când prelucrarea este efectuată în cadrul activităţilor sale legitime de către o fundaţie,
asociaţie sau de către orice alta organizaţie cu scop nelucrativ şi cu specific politic, filozofic,
religios ori sindical, cu condiţia ca persoana vizata să fie membra a acestei organizaţii sau sa
întreţină cu aceasta, în mod regulat, relaţii care privesc specificul activităţii organizaţiei şi ca
datele sa nu fie dezvăluite unor terţi fără consimţământul persoanei vizate;
e) când prelucrarea se referă la date făcute publice în mod manifest de către persoana vizata;
f) când prelucrarea este necesară pentru constatarea, exercitarea sau apărarea unui drept în
justiţie;
g) când prelucrarea este necesară în scopuri de medicina preventivă, de stabilire a
diagnosticelor medicale, de administrare a unor îngrijiri sau tratamente medicale pentru persoana
vizata ori de gestionare a serviciilor de sănătate care acţionează în interesul persoanei vizate, cu
condiţia ca prelucrarea datelor respective să fie efectuate de către ori sub supravegherea unui
cadru medical supus secretului profesional sau de către ori sub supravegherea unei alte persoane
supuse unei obligaţii echivalente în ceea ce priveşte secretul;
h) când legea prevede în mod expres aceasta în scopul protejării unui interes public
important, cu condiţia ca prelucrarea să se efectueze cu respectarea drepturilor persoanei vizate şi
a celorlalte garanţii prevăzute de prezenta lege.
(3) Prevederile alin. (2) nu aduc atingere dispoziţiilor legale care reglementează obligaţia
autorităţilor publice de a respecta şi de a ocroti viaţa intima, familială şi privată.
(4) Autoritatea de supraveghere poate dispune, din motive întemeiate, interzicerea efectuării
unei prelucrari de date din categoriile prevăzute la alin. (1), chiar dacă persoana vizata şi-a dat în
scris şi în mod neechivoc consimţământul, iar acest consimţământ nu a fost retras, cu condiţia ca
interdicţia prevăzută la alin. (1) sa nu fie înlăturată prin unul dintre cazurile la care se referă alin.
(2) lit. B)-g).
Prelucrarea datelor cu caracter personal având funcţie de identificare
ART. 8
(1) Prelucrarea codului numeric personal sau a altor date cu caracter personal având o
funcţie de identificare de aplicabilitate generală poate fi efectuată numai dacă:
a) persoana vizata şi-a dat în mod expres consimţământul; sau
B) prelucrarea este prevăzută în mod expres de o dispoziţie legală.
(2) Autoritatea de supraveghere poate stabili şi alte cazuri în care se poate efectua
prelucrarea datelor prevăzute la alin. (1), numai cu condiţia instituirii unor garanţii adecvate
pentru respectarea drepturilor persoanelor vizate.
Prelucrarea datelor cu caracter personal privind starea de sănătate
ART. 9
(1) În afară cazurilor prevăzute la art. 7 alin. (2), prevederile art. 7 alin. (1) nu se aplică în
privinţa prelucrării datelor privind starea de sănătate în următoarele cazuri:
a) dacă prelucrarea este necesară pentru protecţia sănătăţii publice;
B) dacă prelucrarea este necesară pentru prevenirea unui pericol iminent, pentru prevenirea
săvârşirii unei fapte penale sau pentru împiedicarea producerii rezultatului unei asemenea fapte
ori pentru înlăturarea urmărilor prejudiciabile ale unei asemenea fapte.
(2) Prelucrarea datelor privind starea de sănătate poate fi efectuată numai de către ori sub
supravegherea unui cadru medical, cu condiţia respectării secretului profesional, cu excepţia
situaţiei în care persoana vizata şi-a dat în scris şi în mod neechivoc consimţământul atâta timp
cat acest consimţământ nu a fost retras, precum şi cu excepţia situaţiei în care prelucrarea este
necesară pentru prevenirea unui pericol iminent, pentru prevenirea săvârşirii unei fapte penale,
pentru împiedicarea producerii rezultatului unei asemenea fapte sau pentru înlăturarea urmărilor
sale prejudiciabile.
(3) Cadrele medicale, instituţiile de sănătate şi personalul medical al acestora pot prelucra
date cu caracter personal referitoare la starea de sănătate, fără autorizaţia autorităţii de
supraveghere, numai dacă prelucrarea este necesară pentru protejarea vieţii, integrităţii fizice sau
sănătăţii persoanei vizate. Când scopurile menţionate se referă la alte persoane sau la public în
general şi persoana vizata nu şi-a dat consimţământul în scris şi în mod neechivoc, trebuie cerută
şi obţinută în prealabil autorizaţia autorităţii de supraveghere. Prelucrarea datelor cu caracter
personal în afară limitelor prevăzute în autorizaţie este interzisă.
(4) Cu excepţia motivelor de urgenta, autorizaţia prevăzută la alin. (3) poate fi acordată
numai după ce a fost consultat Colegiul Medicilor din România.
(5) Datele cu caracter personal privind starea de sănătate pot fi colectate numai de la
persoana vizata. Prin excepţie, aceste date pot fi colectate din alte surse numai în măsura în care
este necesar pentru a nu compromite scopurile prelucrării, iar persoana vizata nu vrea ori nu le
poate furniza.
Prelucrarea datelor cu caracter personal referitoare la fapte penale sau contravenţii
ART. 10
(1) Prelucrarea datelor cu caracter personal referitoare la săvârşirea de infracţiuni de către
persoana vizata ori la condamnări penale, măsuri de siguranţă sau sancţiuni administrative ori
contravenţionale, aplicate persoanei vizate, poate fi efectuată numai de către sau sub controlul
autorităţilor publice, în limitele puterilor ce le sunt conferite prin lege şi în condiţiile stabilite de
legile speciale care reglementează aceste materii.
(2) Autoritatea de supraveghere poate stabili şi alte cazuri în care se poate efectua
prelucrarea datelor prevăzute la alin. (1), numai cu condiţia instituirii unor garanţii adecvate
pentru respectarea drepturilor persoanelor vizate.
(3) Un registru complet al condamnărilor penale poate fi ţinut numai sub controlul unei
autorităţi publice, în limitele puterilor ce îi sunt conferite prin lege.

View Postadrian_popa, on 12 septembrie 2017 - 11:50, said:

de ce sa fie ilegal ?
locul de parcare e proprietate personala cu acte

Cum adica e proprietate personala? Proprietate privata sau loc de parcare concesionat de la primarie? Daca e prima atunci spor la treaba, daca e a doua atunci e tot proprietate publica.

#36
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
tu nici macar acum nu faci diferenta intre inregistrare si prelucrare....

cazul de fata:
"ART. 5
(1) Orice prelucrare de date cu caracter personal, cu excepţia prelucrarilor care vizează date
din categoriile menţionate la art. 7 alin. (1), art. 8 şi 10, poate fi efectuată numai dacă persoana
vizata şi-a dat consimţământul în mod expres şi neechivoc pentru acea prelucrare

ART. 10
(1) Prelucrarea datelor cu caracter personal referitoare la săvârşirea de infracţiuni de către
persoana vizata ori la condamnări penale, măsuri de siguranţă sau sancţiuni administrative ori
contravenţionale, aplicate persoanei vizate, poate fi efectuată numai de către sau sub controlul
autorităţilor publice
, în limitele puterilor ce le sunt conferite prin lege şi în condiţiile stabilite de
legile speciale care reglementează aceste materii."

deci legea spune ca prelucrarea datelor (identificarea) se face numai de catre sau sub controlul autoritatilor publice, exact ce am spus mai sus:
faci sesizarea la politie si atasezi inregistrarea.... nu pe facebook... unde spui ca "gigel" ti-a furat gaina...

Edited by arg, 12 September 2017 - 12:40.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate