Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Tableta grafica

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
mickefly

mickefly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 10.05.2016
Salutare !
Cunosc destul de bine programul Adobe Illustrator si as vrea sa-mi achizitionez o tableta grafica.
Am citit unele opinii care spun sa cumperi cea mai ieftina tableta grafica, dar nu stiu ce sa zic...
Chiar nu am cunostiinte in acest domeniu
Ce ma sfatuiti sa aleg :

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

https://www.emag.ro/...rch-Action=view


Sau daca aveti alta optiune sunt deschis !!
Multumesc !!!

Buget ~400 lei

#2
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 17.02.2016
A compara Trust cu Wacom e ca si cum compari un Matiz cu un Rolls-Royce.
Wacom sunt benchmark-ul pentru tablete grafice.

#3
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Versusurile le poti face intre tablete wacom de ex cintiq vs intuos graphic pen. Trust e de fun iar pentru ca ai intrebat despre comparatia respectiva chiar ti-as recomanda-o...ca sa vezi despre ce e vorba.

#4
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
In categoria tablete grafice exista Wacom si atat. Nu are rost sa iei alta marca decat daca vrei sa ai probleme.

O chestie care pe mine ma deranjeaza foarte mult la tabletele mici cum este cea din link-ul tau, e suprafata mica ramasa pentru sprijinul mainii. Ca sa intelegi ce vreau sa spun, cauta o carte ~ format A5 cam de 5-6mm grosime, pune o foaie de aceeasi dimensiune peste ea apoi incearca sa desenezi ceva cu un creion pe foaia aia. Incheietura mainii o sa-ti stea in aer, o sa ai precizie scazuta la desen plus dureri dupa o vreme.

La tabletele mari poti sa selectezi (mapping) o zona din suprafata tabletei ca zona activa si ramai cu destul spatiu pentru mana. Si la cele mici poti face asta doar ca spatiul ramas pentru desen o sa fie prea mic.
Aici prezinta cum se face mapping-ul. Tableta asta este mare si uite cam cat spatiu ramane pentru sprijinul mainii, iti dai seama ca in cazul unei tablete mici e mult mai nasol.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/G0U8DXuFnok?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 mickefly, on 11 septembrie 2017 - 13:53, said:

Salutare !
Cunosc destul de bine programul Adobe Illustrator si as vrea sa-mi achizitionez o tableta grafica.
Am citit unele opinii care spun sa cumperi cea mai ieftina tableta grafica, dar nu stiu ce sa zic...
Chiar nu am cunostiinte in acest domeniu
Ce ma sfatuiti sa aleg :

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Sau daca aveti alta optiune sunt deschis !!
Multumesc !!!
Buget ~400 lei
Tableta grafica WACOM Intuos Draw, Pen S
parca e ceva mai ieftina aici

#6
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Wacom! Exista wacom si exista unii care incearca si ei. La prima mea tableta  am zis ca tot tableta e si ca ce poate  sa faca un brand in plus. Dupa ce m-am chinuit cu un genius vreo 6 luni si am pus mana pe un wacom am inteles ca e mai mult decat un logo aplicat pe o bucata de plastic. Principala diferenta si cea mai importanta tine de stabilitatea varfului stylusului. Cu orice alta marca e o loterie in ce directie o va lua

Edited by iulian_k, 11 September 2017 - 15:22.


#7
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Eu personal folosesc o tabletă Wacom Intuos 5 de ceva ani. Sigura critică este că dimensiunea M (pe care o am) e un pic cam mare pentru ce-mi trebuie mie, adică lucru în Photoshop. Pentru Illustrator s-ar purta ca M(edium) să fie un pic cam mică, mai ales dacă vrei să desenezi liber pe tabletă.

În afară de asta nu m-aș vedea făcând în Photoshop ceva mai complicat decât o selecție rectangulară fără tabletă.

Știu mai mulți graficieni care au început cu Wacom Bamboo sau alte tablete ieftine doar ca să treacă la Intuos sau Cintiq destul de repede.
Sfatul meu: economisește niște bani și cumpără un Wacom Intuos din prima.

#8
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,773
  • Înscris: 07.01.2012
Mai e si aspectul ca  toate celalalte tablete folosesc  un sistem dual de transmisie receptie atat stylusul cat si tableta fiind dotate cu  emitatori, pe cand wacom nu. Stylusul are doar un chip si un modulator si  comunicarea intre ele e gestionata de tableta, fara emitator in stylus, fara baterii si au exclusivitate pe tehnologia asta. Desigur dialogul  e bun, e civilizat, e democratic. Doar ca tu ai nevoie de o tableta care sa execute ce ii ceri nu sa poarte dialoguri cu stylusul, sa dezbata,  sa cada greu de acord si atunci cand o fac sa recurga la o solutie de compromis  care nemultumeste pe toata lumea si cel mai important pe tine.

#9
mickefly

mickefly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 10.05.2016
Multumesc pentru sfaturi baieti !
Aveti dreptate am citit mai multe opinii si wacom-ul e cea mai buna alegere.

O mica problema mai am, am gasit aceste 2 tablete extrem de asemanatoare si nu stiu pe care s-o aleg :

https://www.emag.ro/...rch-Action=view


https://mediagalaxy....-eu-negru-verde


Eu as tinde catre cea de la emag (pentru ca are 4 butoane programabile), voi pe care ati alege-o?

#10
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 03.02.2005
Am mutat discutia de pe: Forumul Softpedia > Telefoane mobile si tablete > Alte terminale si platforme
pe: Forumul Softpedia > Professional Zone > Hardware > Sfaturi privind achizitiile
Am mutat pentru ca nu exista nici o legatura, in afara de nume, cu tabletele mobile.
Poate s-ar fi pretat sa fie mutat din prima pe aria dedicata perifericelor: Forumul Softpedia > Professional Zone > Hardware > Periferice, dar ramane la latitudinea unui moderator al acestei arii.
Pe aria perifericelor ca au existat de-a lungul timpului cateva discutii legate de asemenea dispozitive:
- Achizitie tableta grafica
- Tableta grafica Wacom, pareri?
- Tableta grafica
- Alegere tableta wacom
- Sfat achizitie tableta grafica
- Tabela grafica + program pt ca alt PC sa vizualizeze desenu?

Edited by Ciubex, 14 September 2017 - 08:43.


#11
tianshen

tianshen

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.03.2019
tableta grafica Artist 15.6 Pro cu ecran de 15.6" .  Eu recomand cele de la XP-Pen , am inteles ca sunt super ok. Si eu vreau sa-mi cumpar , Artists este gama profesionala a celor de la XP-Pen .
Artist 15.6 Pro Illustrator Tablet este gen Cintiq  , adica se poate desena direct pe ecran ( se poate folosi si ca tableta grafica normala ) , nu are rost sa dai o caruta de bani in plus , mai ales pentru editare photo si vector graphic .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate