Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Service smartphone-uri chinezeºti?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Sedativ

Sedativ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 29.05.2007
Salut,

Am un Oukitel K6000 cãruia i se cam duce displayul - are câteva pete de screenburn. Merge perfect, însã mã cam enerveazã ca aspect ºi cred cã oricum se va agrava. Aº vrea sã-i schimb displayul. Am vãzut pe Aliexpress cã sunt destule, însã va dura ceva pânã va veni. Plus de asta, va trebui oricum sã gãsesc pe cineva sã mi-l monteze, fiindcã skillul meu cu hardware-ul telefoanelor nu-i aºa mare.

Întreb: ºtiþi vreun service bun în Bucureºti unde aº putea gãsi piesa ºi pe cineva sã facã manopera? Sau mãcar un magazin prin þarã care vinde piese chinezeºti? Am tot cãutat, dar fãrã rezultat.

Mulþumesc.

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008
Nu stiu sa existe vreun astfel de magazin, dar oricum te-ar costa piesa mai mult decat daca o comanzi tu personal (trebuie sa-si puna si "re-vanzatorul" adaos).

Mai bine ti-ai comanda tu display-ul din China, si eventual sa cauti un service unde l-ar schimba. Sau cu putin curaj si sculele necesare (nu te costa mai mult de 10-15 lei surubelnitele si inca cativa lei penele de plastic pentru separarea ecranului/carcasei), ai putea schimba singur display-ul. Sunt pe youtube tutoriale exact pentru telefonul tau:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ond2p6fijSA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau poti cauta un coleg de forum sa te ajute, fiindca din cate stiu sunt cativa care stau prin Bucuresti.

Edited by Hider141, 11 September 2017 - 10:15.


#3
Sedativ

Sedativ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 29.05.2007
Salut,

Mersi pentru răspuns!

Ştiu că m-ar fi costat mai mult, asta clar, dar eram dispus să plătesc pentru o treabă făcută mai repede. Ştiu că acum ce vine din China durează şi mai mult până îţi ajunge-n mâini, fiindcă s-ar fi schimbat nişte proceduri la Poştă şi se vămuiesc în alt regim...

Mă gândeam şi să-l schimb eu, dar mai bine cineva care are o mai mare experienţă :))

#4
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Oukitel?
Asta spune totul.

#5
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Cauta pe XDA sau alte site-uri recomandari exact modelul de ecran.
Da-ti singur comanda, nu sta nimeni sa dea asemenea comenzi, pur si simplu nu au clienti pentru asa ceva si nu-si bat capul.
Astepti sa vina din China, da, e posibil sa intirzie in plus 1-2 saptamini.
Sau poate nu, depinde de noroc.
Cauta si prin Europa, ebay, desi nu prea cred.
Apoi mergi la 1-2-3 service-uri, intrebi daca se baga... vezi care se pricep.
Asa este procedura cam la orice teleofn chinezesc, si eu am unul si am tot citit asemenea sfaturi.

#6
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,796
  • Înscris: 01.10.2004
Nu vad care este marea tragedie ca este Oukitel sau sunt probleme de service, cum zic unii useri. Cati bani dai pe el atata face.
Eu am un Sony Xperia M, a fost telefon bun vreo 3 ani, am probleme cu touchscreenul (in zona mediana, pe orizontala, nu mai sesizeaza nimic), l-am dus la service si au incercat 2 display-uri noi, dar nu a mers nici-unul. Zicea un lucrator de acolo ca asa a patit si cu altele. Iar stand pe langa ei am asistat cum au respins cateva Lenovo, tot asa, nu se prea repara. De Allview ce sa mai zic. Ca si piese de schimb in Romania mi s-a recomandat Huawei, asa ca am luat un P9.
Omul incearca sa-l repare, daca merita sa ia piesa de schimb + manopera, poate este rentabil.

Eu nu l-as mai repara, as lua altceva nou. Chiar si cu displayul nou posibil sa nu functioneze, si nu cred ca-l vei da retur in China, asa ca posibil sa pierzi niste bani.

Edited by claudiu1, 11 September 2017 - 10:55.


#7
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006

View Postandroholic, on 11 septembrie 2017 - 10:31, said:

Oukitel?
Asta spune totul.

Cum ai reusit sa raspunzi asa rapid si in patru cuvinte sa lamuresti situatia. Incredibil. Un real ajutor...de care te poti lipsi

On topic. Urmareste si olx, poate gasesti vreunul vandut pentru piese.

#8
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View PostKarogs, on 11 septembrie 2017 - 11:00, said:


Cum ai reusit sa raspunzi asa rapid si in patru cuvinte sa lamuresti situatia. Incredibil. Un real ajutor...de care te poti lipsi

On topic. Urmareste si olx, poate gasesti vreunul vandut pentru piese.
Eh, fiecare are standardele lui. Dacã tu ai accepta și un Allview din programul Rabla e problema ta. Eu am dat doar un hint, fiecare e liber sã accepte un sfat înțelept ori ba. De multe ori nu numai mãrimea conteazã ci și brandul. ;)
Pa!

#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,909
  • Înscris: 07.11.2006

View PostKarogs, on 11 septembrie 2017 - 11:00, said:

Cum ai reusit sa raspunzi asa rapid si in patru cuvinte sa lamuresti situatia. Incredibil. Un real ajutor...de care te poti lipsi


Lasa-l bre in pace,ca-i muscat de vampiri.

Edited by adisz, 11 September 2017 - 12:00.


#10
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postadisz, on 11 septembrie 2017 - 11:53, said:


Lasa-l bre in pace,ca-i muscat de vampiri.
Ești plin de șmecherii ca wc-ul de hârtii. S-a lãmurit în thread acolo cã e mușcãturã de pãianjen dar așa îți place ție sã mãnânci rahat cu gura plinã.

#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011
eu zic sa te duci la un service de cartier sa ii intrebi daca se baga sa il inlocuiasca si cat te costa. Multi nu o sa se bage pentru ca nu cunosc si decat sa strice mai bine nu, mai ales ca manopera o sa te coste vreo 10-15eur. Ecranul in China nu trece de 5-10$.

Daca nu se baga nimeni degeaba cumperi ecranul ca la sfarsit o sa trebuiasca sa il schimbi singur.

#12
Sedativ

Sedativ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 29.05.2007
Mulţumesc pentru răspunsuri. Posted Image Oukitelul este un telefon f. bun. Bateria este de 6000, 2Gb ram, în fine...pentru ce fac eu este un telefon de care sunt f. mulţumit. Tocmai din această cauză şi doresc să-l fac. Discuţia despre ce branduri de telefoane foloseşte lumea nu îşi are rostul în acest thread. Am avut şi Samsung, şi Nokia, şi iPhone pe mână şi multe alte telefoane, branduri sau nu. Orice telefon se buleşte.

Telefonul are problema asta deoarece l-am pus la încărcat într-o priză dubioasă, despre care mi s-a spus abia după că a mai făcut figuri, şi s-a încins, iar asta probabil i-a prăjit nişte pixeli.

Edited by Sedativ, 11 September 2017 - 15:02.


#13
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Intreaba si la ESD, service oficial Huawei.

#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postclaudiu1, on 11 septembrie 2017 - 10:53, said:

Eu nu l-as mai repara, as lua altceva nou. Chiar si cu displayul nou posibil sa nu functioneze, si nu cred ca-l vei da retur in China, asa ca posibil sa pierzi niste bani.
Corect !



Chiar intereseaza-te inainte sa comanzi piesa , cat face manopera + piesa  pt ca s-ar putea de banii aia  sa iti iei un telefon nou .
la 2Gb ram gasesti acuma telefoane destule pana-n 500 lei si il ai pe loc , nou , parerea mea .

View Postadisz, on 11 septembrie 2017 - 11:53, said:

Lasa-l bre in pace,ca-i muscat de vampiri.
E muscat de sobolani inaripati care stau ciorchine pe vaci ...

Edited by Baxon, 11 September 2017 - 17:45.


#15
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Ecranele/piesele pentru chinezarii sint ieftine.
Pentru acest model, pe aliexpress, un SCREEN (nu stiu exact ce ai nevoie digitizer.... ecran... display.... touchscreen.....) costa intre $10 si $45.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate