Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Caut articol lege - mod de calcul perioadă suspendare permis

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Salutare!


Situația este următoarea: clasare dosar penal (veșnicul NUP) - vine rutiera și oferă cado 90 de zile permis suspendat. Ok!  
Întrebare: aceste 90 de zile curg de la data clasării dosarului? Doua persoane "specializate" așa susțin, dar nici una nu știe exact conform cărui articol. Dacă ar fi după ei, as merge la n "consultații" dar ciuciu rezultate. Google nu mă ajută deloc, mă trimite către un alt site specializat unde nu găsesc info necesar.

Deci, daca are cineva idee/a trecut prin asta, ce lege/articol arăta cu exactitate că perioada de suspendare curge de la data clasării dosarului? Am nevoie să știu negru pe alb: conform art. X, legea Z, permisul este suspendat de la data clasării dosarului (pentru că rutiera decide așa - pe drept - neacordare de prioritate).


Mulțumesc!


#2
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 12.01.2011
Ar trebi sa decurga din momentul in care nu mai ai dreptul de a conduce.

#3
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Conform cărui articol / ce lege?

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
nu cred ca vei gasi un articol asa cum iti doresti tu.
in principiu suspendarea permisului e o pedeapsa pentru o contraventie (de natura civila), iar dosarul clasat este de natura penala.
conform codului de procedura civila, procesul civil e suspendat in timpul procesului penal, iar suspendarea dureaza pana la pronuntarea in dosarul penal.

Quote

Art. 413
Suspendarea facultativă
(1) Instanţa poate suspenda judecata:
1. când dezlegarea cauzei depinde, în tot sau în parte, de existenţa ori inexistenţa unui drept care face obiectul unei alte judecăţi;
2. când s-a început urmărirea penală pentru o infracţiune care ar avea o înrâurire hotărâtoare asupra hotărârii ce urmează să se dea, dacă legea nu prevede altfel;
3. în alte cazuri prevăzute de lege.
(2) Suspendarea va dura până când hotărârea pronunţată în cauza care a provocat suspendarea a devenit definitivă.
de aici:  https://legeaz.net/n...-civila/art-413

in cazul tau,partea civila (suspendarea permisului) a fost amanata pana la pronuntarea deciziei in partea penala ( in cazul tau, "pronuntarea" a fost de fapt decizia clasarii dosarului).

#5
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
De la data in care ai predat permisul.

Art 209, alineatul 3 din Codul Rutier.

Nu ai circulat cu dovada in timpul procesului?

Edited by baliosss, 10 September 2017 - 18:06.


#6
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
@smiley - imposibil, trebuie sa existe ceva Ă®n baza căruia ăștia decid când și cum suspendă. :blink:

@baliosss - permisul a fost reținut pe toată perioada cercetărilor (2015 + 2016). S-a circulat pe baza dovezii.
Ideea e că unul (avocat) zice că nu trebuia prelungită dovada după clasare (greșeală procuror) și Ă®ncep acele 90 de zile, altul zice că ele curg din momentul Ă®n care nu am mai avut dovadă.

Simplu de spus, dar greu de demonstrat. :D


PS: mulțumesc pentru titlul editat! :D

Edited by lelali, 10 September 2017 - 18:25.


#7
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
E cum zice smiley.

Dovada dupa clasarea dosarului e ok. Ai primit-o pentru ca pe partea civila (suspendarea permisului) inca nu exista sentinta. Cele 90 de zile incep de la expirarea ei, cum zice al doilea.

Edited by baliosss, 10 September 2017 - 18:47.


#8
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Eu nu te contrazic, încerc doar să găsesc acel articol / acea lege care spune asta. :D

#9
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Cred ca trebuie sa cauti pe la proceduri.

#10
mihai_gelu

mihai_gelu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,531
  • Înscris: 18.06.2013
Codul rutier
Art. 103
(1)
c) pentru o perioada de 90 de zile cand fapta conducatorului de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a fost urmarita ca infractiune la regimul circulatiei pe drumurile publice, precum si in cazul accidentului de circulatie din care a rezultat decesul sau vatamarea corporala a unei persoane si instanta de judecata sau procurorul a dispus clasarea, renuntarea la urmarirea penala, renuntarea la aplicarea pedepsei sau amanarea aplicarii pedepsei, daca pentru regula de circulatie incalcata prezenta ordonanta de urgenta prevede suspendarea exercitarii dreptului de a conduce.
(11) In situatia prevazuta la alin. (1) lit. c) , suspendarea exercitarii dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie se dispune de catre seful politiei rutiere pe raza careia a fost savarsita fapta
(3) In cazurile prevazute la alin. (1) si (2) hotararea de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se comunica titularului de catre serviciul politiei rutiere, care are in evidenta contravenientul, in termen de 10 zile de la data constatarii ultimei contraventii.
(6) In cazurile prevazute la alin. (1) , contravenientul este obligat sa se prezinte la unitatea de politie pe raza careia domiciliaza sau isi are resedinta in sensul art. 231 alin. (2) ori, dupa caz, locuieste, in situatia persoanelor aflate la studii in Romania, in termen de 5 zile de la primirea instiintarii scrise, pentru a preda permisul de conducere.

Retinerea permisului e sanctiune contraventionala prevazuta de CR si o aplica politia, n-are nicio treaba cu instanta si cu CP.
- ai primit instiintare ?
- te-ai dus la politie ?
- termenul  incepe la data predarii dovezii la politie

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
daca totul ar fi fost pe civil (contestatie la masura suspendarii dreptului de a conduce), atunci dupa terminarea procesului politia ar fi trimis o scrisoare prin care te-ar fi invitat sa predai permisul in x zile (daca tin bine minte, perioada suspendarii se mareste cu 30 zile daca intarzii cu predarea lui).
in cazul de fata, cand a fost si o latura penala, nu stiu daca se intampla la fel.

#12
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
@mihai - Da, despre © este vorba - clasare.

Nu a venit nici acum - nici comunicare de la parchet (daca vă amintiți, am scos prin cineva un duplicat) , nici PV sau altă Ă®nștiințare pt cele 90 de zile.
La poliție a fost, prima lor grijă a fost să spună că nu se poate reduce perioada cu 30 de zile - și nici nu se poate contesta Ă®n instanță PV.

Ideea e că cineva a greșit - ori parchetul că a eliberat dovadă după clasare (când, teoretic, Ă®ncep cele 90 de zile) - ori Udriște - calculând greșit perioada de suspendare - au Ă®nceput "numărătoarea" când am dus comunicarea.


O să caut prin ROI - urile lor, dacă or fi publice.



@smiley - știi că am mai chițait pe un topic , pe auto, parcă.

Edited by lelali, 10 September 2017 - 19:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate