Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Se poate merge în instanțã? - contract asigurare muzicã pentru nuntã nerespectat

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postalthea, on 10 septembrie 2017 - 19:04, said:


Nu e chiar asa.
Asa cum el putea sa refuze sa-i conte saxofon in loc de acordeon, asa si respectivul trebuia sa aduca acordeon.
Probabil ca poti sa-l dai in judecata cu sanse... minime/medii, mai mult minime Posted Image
Dar probabil cheltui mai mult pe avocat si pierzi o gramadade timp.
Cel mai simplu este sa-i faci nitica reclama negativa si cam asta este.
Cam ce ai vrea tu sa obtii prin judecata ?!

Si eu am patit ceva asemanator la nunta, 2 muzicanti la obicei dimineata, desi am specificat clar unul singur.
Si, bineinteles, 100 de lei in plus pentru al doilea, suma intiala fiind de.....150-250, nu mai retin.
Bineinteles, fara chitanta/contract... nimic.
Dar am trecut mai departe

Edited by buyonevideo, 10 September 2017 - 19:12.


#20
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

View PostSwerige, on 10 septembrie 2017 - 19:11, said:

Vezi că mi-am completat ultimul mesaj.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Te-a facut "ca la nufarul". Recunoaste! Nu ai ce sa faci, ala ti-a adus numarul de instrumentisti. Daca-l dai in judecata va zice ca acordeonistul a avut mina luxata si ti-a adus alt instrumentist... In plus, nici nu ai trecut numele instrumentistilor. Bine ca nu ti-a tras clapa si sa nu mai vina. Hirtia respectiva pare facuta de acel "profesor" la calculator si completata la fata locului. Nu uita un lucru: banii dupa eveniment erau la tine. Atunci puteai sa-l stringi de "oo". Acum, e prea tirziu!

Edited by _R_A_D_U, 10 September 2017 - 19:19.


#22
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,520
  • Înscris: 09.01.2010

View Postalthea, on 10 septembrie 2017 - 19:04, said:

Ai putea să-i spui că mergi la ANAF să depui copie după așa-zisul contract, pare că e un formular din anii trecuți. S-ar putea să-l sperie.
Cu siguranță nu-și declară veniturile din activitatea asta la modul real.
Buna idee, multumesc foarte mult!
Cu siguranta nu declara veniturile

#23
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006
Din pacate,indiferent de faptul ca s-a plati la negru sau la alb,indiferent ca instanta ii va da dreptate sau nu,ramane gustul amar al unei nunti semiratate.Iar nunta nu i-o mai poate da nimeni inapoi.
Oare mai exista vreun domeniu in care sa nu se dea tepe,in care o strangere de mana si doua cuvinte sa valoreze cat 1001 de contracte?
Scriam pe topicul lui djl despre calitatea programelor TV,ca lumea se degradeaza calitatea umana pe zi ce trece.Ajungem in foarte scurt timp ca sa nu mai avem incredere nici macar in noi insine si sa ne fure chiar si rudele apropiate.
Halal de oameni de nimic.

#24
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,520
  • Înscris: 09.01.2010

View Postadisz, on 11 septembrie 2017 - 11:04, said:

Din pacate,indiferent de faptul ca s-a plati la negru sau la alb,indiferent ca instanta ii va da dreptate sau nu,ramane gustul amar al unei nunti semiratate.Iar nunta nu i-o mai poate da nimeni inapoi.
Oare mai exista vreun domeniu in care sa nu se dea tepe,in care o strangere de mana si doua cuvinte sa valoreze cat 1001 de contracte?
Multumesc, acest sentiment amar il am. Faptul ca majoritatea sunt pusi numai pe inselat si vad in fata ochilor doar bani. Dar sunt sigur ca fiecare o sa plateasca la un moment dat pentru toate. Sunt oameni care au averi insemnate si cauta sa insele pe un amarat cu cativa zeci de lei. De la preoti, mecanici auto.....aproape majoritatea sunt escroci. In felul acesta sa mai avem incredere? Cel mai important este sa te pazesti cat mai bine de toti cei care incearca sa te fure pe toate partile. Cam aceasta este directia spre care se indreapta Romania!

Edited by Swerige, 15 September 2017 - 11:11.


#25
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Plângere civilă poate face oricine, împotriva oricui. Costă câțiva lei.

Acum, problema se tratează mai direct. Ați avut un contract (fie el verbal sau scris), de asemenea, ce ați discutat pe parcurs contează, însă în măsura în care tu le poți proba (există martori). Faptul că ai plătit suma cerută nu este în avantajul tău, reieșind oarecum că ai fost de acord cu ce ți s-a livrat.

Pe de altă parte, s-a creat o situație din care ție îți era greu să te retragi. Nu-i puteai spune "ok, pentru că nu ai adus acordeon poți să pleci, pică tot ce s-a discutat până acum" pentru că ai fi rămas fără muzicanți în ziua nunții.

Eu zic să faci o plângere la ANPC înainte de toate. Nu te costă nimic, o faci de pe scaun, online. Marea parte a cazurilor se rezolvă prin înțelegerea părților. ANPC-ul îl contactează, îl controlează și îi recomandă să rezolve problema cu tine. Majoritatea sunt de acord, pentru că o amendă costă mai mult decât paguba.
Realist, nu cred că se rezolvă mare lucru, pentru că ANPC-ul nu are instrumente să investigheze toată treaba. Ei n-o să se apuce să interogheze martori sau ceva de genul. Studiază hârtiile, documentele de plată, strânge informații despre ce s-a întâmplat (din declarațiile tale și ale agentului economic), după care trage o concluzie.

Nu rezolvi cu ANPC-ul, poți fac o plângere la judecătorie. Acolo e mai complicat, pentru că tu va trebui să studiezi legislația, să explici datele problemei și ce legi a încălcat. Poți face singur treaba asta, fără avocat, dar îți ia ceva timp să te pui în temă cu legislația specifică. Pe urmă, trebuie să te duci cu martori care să spună că s-a cântat fără acordeon, eventual poți folosi fotografiile, alea ar fi cele mai relevante, pentru că nu face sens să ai un instrument care nu apărea în contract, ca să spună că acordeonistul era timid la poză.

Acum nu știu cât ai paguba și cât te aștepți să recuperezi. E posibil să nu merite timpul pentru toată nebunia. Dar la ANPC merită.

#26
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,520
  • Înscris: 09.01.2010
@SmurfK,  Multumesc  pentru reply-ul dvs. bine elaborat. Se observa clar ca sunteti o persoana bine informata in acest sens si nu isi da cu presupusul precum majoritatea o fac.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate